Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Yi IR Night Vision


Agathoklis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έχει διαβάσει κανείς για καινούργιο μοντέλο?

έτσι οπως πάνε οι κινέζοι καιρός δεν είναι για ανακοίνωση full hd μοντέλου?

Επεξ/σία από drdedus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 305
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το θεμα ειναι τι συμπιεση εχει η καμερα(h264?).ο λογος ειναι ασυμπιεστη η μεταδοση θελει αρκετα δεδομενα που δεν αξιζει για να βλεπεις με 3g ...Μετα το προβλημα θα ειναι οτι με ρουτερ παροχων θα μπουκωνει το wifi και θα θελει ρεσταρτ το ρουτερ ,μπορει κ η καμερα!!

καλο θα ναι να μην βαλετε αργη καρτα mini sd και κολαει στην εγγραφη κ μετα στο firmware...(δεν ξερω τι απαιτησεις εχει)

δεν χρειαζετε port forward στο ρουτερ?p2p ειναι?url link εχει?

τι παιζει απο ασφαλεια wifi?εχει wpa?wpa2?

to motion detection ειναι οποτε δει κινηση να στελνει email με φωτο ή να καταγραφει στην καρτα...ολα αυτα θελουν φτιαξιμο και κυριως αν θες να τα αποθηκευει σε καποιον ftp χωρο ή cloud...(οποιος τα χει δoκιμασει ας πει)

οποιος θελει κατι παρομοιο σε 360μοιρες hd ας δει σε foscam+tenvis και νομιζω πλεον υπαρχουν και πανοραμικες στο ταβανι!

 

 

http://www.insomnia.gr/topic/497055-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BA%CE%AC%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B5%CF%82/αν και πλεον εφτασαν σε 1080p αναλυση οι μαρκες που γραφει ειναι σωστες...

info για νεα τεχνολογια dvr...

1. Στην τεχνολογία HD-SDI ( Full HD 1080P και 720P ) το σήμα εικόνας μεταφέρεται ασυμπίεστο οπότε και απαιτεί πολύ καλή ποιότητα ομοαξονικής καλωδίωσης ( 100 - 150 max ). Η χρήση καλωδίου miniRG59 είναι απαγορευτική. Διαμόρφωση σήματος στα 1,4GHz ευαίσθητο σε παρεμβολές - θόρυβο.

2. H τεχνολογία HD-CVI ( Full HD 1080P και 720P ) είναι πατέντα της DAHUA οποτε είναι κλειστό πρότυπο. Οι κάμερες και τα καταγραφικά θα πρέπει να είναι τεχνολογίας HD-CVI. Το σήμα που λαμβάνεται απο τον επεξεργαστή της κάμερας διαμορφώνεται κατα πλάτος και στην συνέχεια μεταδίδεται προς το DVR ο επεξεργαστής του οποίου αποδιαμορφώνει το σήμα σε επιμέρους σήματα. Με καλώδιο RG59 για την μετάδοση ανάλυσης 1080p max400m ενώ για 720p max 700m. Με χρήση καλωδίου UTP + παθητικό ballun max 300m. Απλές αναλογικές κάμερες μπορού να συνδεθούν σε DVR HDCVI με την ποιότητα εικόνας να είναι αναλογική και όχι MP. Χρήση και σε καλώδιο miniRG59 max 100 - 150m. Διαμόρφωση σήματος στα 400MHz μη ευαίσθητο σε παρεμβολές - θόρυβο.

3. Στην τεχνολογία HD-TVI μπορεί να μεταδοθεί σήμα εικόνας ( Full HD 1080P και 720P ) μέ χρήση ομοαξονικού καλωδίου max 500m. Χρήση και σε καλώδιο miniRG59. Με χρήση καλωδίου UTP max 200m. Ανθεκτικό στις παρεμβολές , ανοικτό πρότυπο και χαμηλό κόστος

κυκλοφορουν πακετα με 200ε

 

 

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το VLC:

Stream 0
  Type: Video
  Codec: H264 - MPEG-4 AVC (part 10)(avc1)
  Resolution: 1280x738
  Display Resolution: 1280x720
  Frame Rate: 20
  Decoded format: Planar 4:2:0 YUV
Stream 1
  Type: Audio
  Codec: MPEG AAC Audio (mp4a)
  Channels: Stereo
  Sample Rate: 1600 Hz
Επίσης από το VLC, το Content Bitrate είναι γύρω στα 700kb/s.

 

Κανονικά, δε χρειάζεται χειροκίνητο port forward στο router. Φτιάχνεις account στη XiaoMi και βλέπεις από την εφαρμογή της στο κινητό (κάνει αυτόματα port forward & dynamic dns). Αν βάλεις κάποιο από τα "πειραγμένα" firmware που αναφέρεται πιο πάνω, μπορείς να βλέπεις μέσω rstp:// με το VLC ή άλλο συμβατό player. Εκεί θα χρειαστεί να κάνεις μόνος σου port forward & dynamic dns.

 

Από ασφάλεια WPA/WPA2 δεν κατάλαβα τί εννοείς. Δεν δημιουργεί δικό της δίκτυο WiFi, συνδέεται με το router σου. Στο δικό μου παίζει με WPA. Υποθέτω πως στο site της, στα specs μπορείς να δεις αν υποστηρίζει και WPA2.

 

Το motion detection, όταν ανιχνεύει κίνηση καταγράφει στην κάρτα μνήμης και στέλνει push notification (στα κινέζικα) μέσω της εφαρμογής στο κινητό.

 

Με δυό λόγια, δεν κάνει ότι μια Foscam αλλά δεν κοστίζει και σαν Foscam.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ειναι καλο που παιζει/γραφει σε h264 συμπιεση.

δεν υπαρχουν αναλυτικα specs/ manual ουτε στο οριτζιναλ http://www.xiaoyi.com/en/functions_en.html

το πειραγμενο fw(script) ειναι για αλλη συσκευη αλλα μαλλον ειναι κοινο γιατι ο ρωσσος το φτιαξε για την yi και ο γερμανος το δοκιμασε για την ant...  http://robinhenniges.com/en/fix-xiaomi-xiaoyi-small-ant(που αναφερει και γιαhttp link!!)

https://dashcamtalk.com/forum/forums/xiaomi.153/Camera WiFi in Client mode - WORKING .ash SCRIPT inside

αν βρω σε κανα κινεζο σιτε να την εχει σε eu αποθηκη θα παρω και γω μια

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...] ο ρωσσος το φτιαξε για την yi και ο γερμανος το δοκιμασε για την ant [...]

Έχω την εντύπωση πως το "Small Ant" είναι μετάφραση του Yi. Αλλά πάλι, δεν ξέρω κινέζικα. :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βγήκε καινούργιο app.

Σίγουρα όσοι έχετε το κινέζικο app πηγαίνετε στο "About" και το κατεβάζετε.

Την ώρα δεν την φτιάξανε.. στείλτε κανα feedback μπας και πάρουν μπροστά.

 

Και να ρωτήσω αν έχει κανείς το home kit να μας πει γνώμη και εννοείται αν υπάρχει κάπου σε προσφορά.

Επεξ/σία από drdedus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Βγήκε καινούργιο app.

Σίγουρα όσοι έχετε το κινέζικο app πηγαίνετε στο "About" και το κατεβάζετε.

Την ώρα δεν την φτιάξανε.. στείλτε κανα feedback μπας και πάρουν μπροστά.

 

Και να ρωτήσω αν έχει κανείς το home kit να μας πει γνώμη και εννοείται αν υπάρχει κάπου σε προσφορά.

 

 

βασικα που ειναι το about??? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά τι να σου πω.

Οι π@π@ρες αντί να το γυρίσουν στα αγγλικά το άλλαξαν πάλι.

Έχει και update το firmware. Νομίζω 30/10ου.

Όπως είσαι μέσα στην κάμερα πατας πανω δεξια μετα πατας το πρώτο που θα σου βγει και μετα θα καταλάβεις..

Επεξ/σία από drdedus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπηκα να δω την κάμερα και είδα οτι είχε αλλάξει το interface μονο του, ειχε κάνει update.

Παρόλα αυτά μου ζητησε πάλι update.

(Έβγαλε την κόκκινη τελεία)

Επεξ/σία από drdedus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδακια... 

εχω προσθεσει στο κινητο 3 καμερες (απο μια  στο καθε σπιτι και μια στο γραφειο) και ειμαι αρχοντας... και δουλευουν ρολοι ολες τους.

 

δεν εχω τιποτα να κλεψουν, αλλα κοιμαμαι καλυτερα το βραδυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Agathoklis, sorry κιόλας αλλά άμα έχεις 2 σπίτια κι ενα γραφείο...δε λες οτι δεν έχεις και τίποτα να σου κλέψουν αδερφέ!!!

:-D :shock: :X

παιδακια... 

εχω προσθεσει στο κινητο 3 καμερες (απο μια  στο καθε σπιτι και μια στο γραφειο) και ειμαι αρχοντας... και δουλευουν ρολοι ολες τους.

 

δεν εχω τιποτα να κλεψουν, αλλα κοιμαμαι καλυτερα το βραδυ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η δικια μου ηρθε σημερα....

 

εχοντας σεταρει πανω απο 10 ip cameras μπορω να πω οτι αυτη ειναι οτι χειρότερο... εχει μιση+ ωρα και δεν εχω καταφερει τιποτα με τις κινεζιές τους... (κολλάει στο bind στο κινητό - περιττό επισης να πω οτι η αγγλικη εφαρμογή δεν ειναι διαθέσιμη στην ελλαδα)


Μιαμιση ωρα και τιποτα... για τα σκουπιδια ειναι να χεσω τους κινεζους τους...

 

εντιτ: στις 2+ ωρες απηυδησα και της περασα manual firmware και επαιξε κανονικα... τι να πω... απογοητευμενος παντως, παραλιγο να μαθω κινεζικα τοση ωρα που μιλούσε η ρουφιανα κινεζικα εδω μεσα

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...