Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση σε socket 1156 για GPU ~400 ευρώ.Αξίζει;


DRIFT_KING

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Καλησπέρα,

 

Σε αυτή τη μητρική..

 


 

Αξίζει η αναβάθμιση από i3 530 με 4gb ram σε i7 880 ή κάποιον παρόμοιο i7 με 8gb ram για παιχνίδια?

Θα υπάρχει bottleneck με κάρτα γραφικών 970-280χ-290χ αν γίνει η αναβάθμιση?

Επεξ/σία από DRIFT_KING
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι,εννοώ σε περίπτωση που βάλω μια κάρτα γραφικών της τάξης των 970-280χ-290χ θα υπάρχει bottleneck με έναν i7 870-880-875k ή θα είναι πολύ αδύναμοι οι συγκεκριμένοι επεξεργαστές με τις παραπάνω κάρτες γραφικών που λέω με αποτέλεσμα να τις περιορίζει σε δυνατότητες?

 

Λεφτά ~400 ευρώ για κάρτα γραφικών θα πάω αλλά θέλω να μάθω αν μπορώ να κάνω αναβάθμιση στο υπάρχον σύστημα 1156 με έναν από τους παραπάνω επεξεργαστές γιατί θα βγει πολύ πιο φθηνά απ'ότι να πάω σε άλλο σετ..πχ σε 4690κ το λιγότερο για να αντέξει και στο χρόνο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τους ι7 4690 ι7 4790 σαφως θα εχεις καλυτερες επιδοσεις ειδικοτερα σε games που ειναι cpu intensive.Θεμα bottleneck δεν θα εχεις παντως.Η αποψη μου ειναι οτι οποιος ασχολειται με gaming αποκλειστικα και θελει να κανει αναβαθμιση απο 1st generation i7 καλο ειναι να περιμενει λιγο ακομα να γινουν οι ddr4 πλατφορμες mainstream.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία!

 

Η αλήθεια είναι ότι βρίσκω περισσότερο το μοντέλο 860 και λιγότερο τα μοντέλα 870-880-875k που είναι και υψηλότερα χρονισμένα.Νομίζω έχουν μικρές διαφορές μεταξύ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...