Προς το περιεχόμενο

Ελεος με την Shell!


4saken

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, opcorsa είπε

απαραδεκτοι στην σελλ...  οχι οτι φταινε αυτοι, εγω (εμεις ) φταιμε...

παω καμια φορα σε προσφορα να βαλω την 97ρα (δεν ασχολουμαι με ποντους και λοιπα κολπακια των εταιρειων ) μονο για βενζινη.. και βλεπω οι μισοι να εχουν μπει αναποδα στο πρατηριο , οι υπαλληλοι στα τετοια τους, ουρα στο ταμειο να βαλουν τους ποντους τους να μην χασουν και εγω που θελω να βαλω 20 ευρω βενζινη να ταλαιπωρουμαι..

παω προχθες -τελευταια φορα- να βαλω 80 ευρω πετρελαιο την πεμπτη που ειχε προσφορα το πετρελαιο ιδια τιμη με το κανονικο...  βγαινω να παω να ανοιξω την ταπα και μου λεει ο υπαλληλος ακριβηνε 1 λεπτο οπως ειναι και η βενζινη..

μεταβολη και γεια σας...

και δεν θα με ξανα δουν κιολας... 10 σαν κι εμενα με 2 αμαξια που βαζουν συνεχεια βενζινη να χασουν σε καθε γειτονια, το κλεισανε το μαγαζι

πηγα σε ενα διπλανο εκο που εχει και διαχωριστηρα καυσιμου και ουτε ουρες ουτε τιποτα..και κανονισα και κονε να αλλαζω τα λαδια τσαμπα οποτε τυχει..

μακρια απο τρικακια και απατεωνιες του τυπου καθαριζει τον κινητηρα  βγαζει παραπανω χιλιομετρα κλπ...

δεν ειναι πετροχημικοι... απλα υποτιμουν την νοημοσυνη σας

Τι ειναι ο διαχωριστηρας καυσιμου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη σελ ζητάνε απο τους βενζιναδες καποια κυβικά απο 97&100, αν δεν τα κάνουν, τους διώχνουν. Για αυτο μας πριζουν τα ουμπ;λα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, fotodv7 είπε

Το καλύτερο που ακούω είναι "εγώ πάω μόνο σε εταιρικό πρατήριο shell/BP για λόγους ποιότητας". 

κοιμούνται και ονειρεύονται όλοι, κάνε ησυχία μη τους ξυπνήσεις.

Κι εγώ πήγαινα συνέχεια σε πρατήριο "γνωστό" και τελικά έφαγε πρόστιμο, έκλεισε και άνοιξε πάλι με άλλη ονομασία. Ένιωσα λίγο μ@λ@κ@ς. Πρέπει να έκλεβε ή να νόθευε το diesel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην βάζετε άλλη βενζίνη από αυτή που λέει ο κατασκευαστής. Τα οκτάνια, έχουν να κάνουν με αντίσταση στο knocking. Δεν είναι έξτρα δύναμη ή καλύτερη κατανάλωση. Όσα αυτοκίνητα δεν είναι κατασκευασμένα να δουλεύουν σε πολύ υψηλή συμπίεση ή  δεν μπορούν να μεταβάλουν το timing σημαντικά  για να επωφεληθούν από αυτό (σχεδόν κανένα εργοστασιακό), η 100αρα είναι 100% άχρηστη

Επεξ/σία από Whargoul
  • Like 8
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει BP στην Ελλάδα. Έχει αποχωρήσει εδώ κ κάμποσα χρόνια, η χρήση του label τους κ το δίκτυο πρατηρίων της είναι αγορασμένο από την ΕΛ.ΠΕ. 

Όσοι έχετε κοντά σας πρατηριο ΚΑΛΥΨΩ, να το προτιμάτε από θέμα καθαρότητας καυσίμου. Δεν θα παίξει νοθεία εκεί καθότι πρόκειται για εταιρικό δίκτυο.

Κάθε φορά που είμαι επαρχία τρέμω τι σκατά βάζω στα οχήματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Whargoul είπε

Μην βάζετε άλλη βενζίνη από αυτή που λέει ο κατασκευαστής. Τα οκτάνια, έχουν να κάνουν με αντίσταση στο knocking. Δεν είναι έξτρα δύναμη ή καλύτερη κατανάλωση. Όσα αυτοκίνητα δεν είναι κατασκευασμένα να δουλεύουν σε πολύ υψηλή συμπίεση ή  δεν μπορούν να μεταβάλουν το timing σημαντικά  για να επωφεληθούν από αυτό (σχεδόν κανένα εργοστασιακό), η 100αρα είναι 100% άχρηστη

Α μπράβο. Αν δεν κοπαναει με απλή, δεν υπάρχει λόγος για περισσότερα οκτάνια. Μόνο τα τούρμπο μπορούν να φάνε 100ρα και αυτά σε συγκεκριμένες στροφές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, παπι είπε

Α μπράβο. Αν δεν κοπαναει με απλή, δεν υπάρχει λόγος για περισσότερα οκτάνια. Μόνο τα τούρμπο μπορούν να φάνε 100ρα και αυτά σε συγκεκριμένες στροφές.

Ούτε καν. Ειδικά στα Turbo δεν έχει οικονομικό νόημα εάν δεν έχουν κατασκευαστή γι αυτήν. Λόγω ψηλών θερμοκρασιών μέσα στον κύλινδρο, βάζουν πλούσιο μείγμα για να μένει μια ποσότητα άκαυστη και να ρίχνει τις θερμοκρασίες και να αποφεύγεται το knocking. Οπότε χρησιμοποιείς πανάκριβο καύσιμο για να το αφήνεις άκαυστο. Ότι λέει ο κατασκευαστής. Τα υπόλοιπα είναι οικονομικός και πρακτικός ανούσια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-εχει χιλιοαναλυθει ανεξαρτητα απο την φιρμα/ονομα του πρατηριου αν θελει ο ιδιοκτητης να νοθευσει θα το κανει

-στο παρελθον σε διαφορα πολς ειχαμε πρωτιες στο θεμα νοθειας

-επισης ειναι δεδομενο οτι επαρχια οι πιθανοτητες ειναι ακομη μεγαλυτερες

-και οτι στα νησια και σε παραθαλλασιους προορισμους βαρανε ως και 0,5 ανω στο λιτρο ειναι κλασσικη πολιτικη για το καλοκαιρι οσο αρπαξουν πιο πολυ

-για  97/100ρα  οσα λενε οι υπαλληλοι  οτι καθαριζουν τις βαλβιδες,τον κινητηρα κτλ ειναι απο υπερβολες ως σαλτσες 

τελος και οπως εχω ξαναπει αναλογα με την περιοχη που ειστε υπαρχει στην πιατσα μια κοινη γνωμη για τα οσο πιο καθαρα πρατηρια,συνηθως τα προτιμουν και οι ταριφες,προτιμηστε τα,ειδικα οσοι εχουν πετρελαιοκινητα οχηματα οι συνεπειες σε βρωμικο καυσιμο για πομπα μπεκ θα τσουξουν πολυ περισσοτερο στην τσεπη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mp123 είπε

Εγω αλλαξα.βαζω ellin  απλη. μια χαρα ειναι.

Ακριβως οπως τα λες. ουρα για να παρουν το bonus με την καρτα.ατελειοτη ουρα.

μπΕεΕεεΕεΕεεΕεΕεΕεεΕεΕεΕεΕεΕεεΕεΕεΕεεΕεΕεΕΕεΕεΕεεΕεΕεΕΕεΕεΕΕεΕεΕεεεΕεΕεεΕεΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, opcorsa είπε

μπΕεΕεεΕεΕεεΕεΕεΕεεΕεΕεΕεΕεΕεεΕεΕεΕεεΕεΕεΕΕεΕεΕεεΕεΕεΕΕεΕεΕΕεΕεΕεεεΕεΕεεΕεΕ

χωρια οτι τωρα δεν βελαζω στην ουρα στην ελιν εχει και ομορφα κοριτσια.😛

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/6/2015 στις 6:31 ΜΜ, 4saken είπε

Παντως με την BP δεν ειχα τετοιο θεμα ποτε....

Ούτε εγω φίλε . Οι άνθρωποι απλά ρωτάνε τι θέλεις . Δεν με έχει ζαλίσει ποτέ κανείς . 

Για αυτό έκοψα την shell και πηγαίνω μονο by 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...