Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  1. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε: Μεχρι 250 ευρω
  2. Για τι χρήση προορίζεται.  Σερφαρισμα-1080p gaming
  3. Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες.  24-27?
  4. Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών. Intel Pentium G 4600 3.6 ghz, VGA ASUS GEFORCE GTX 1050 PH-GTX1050-2G 2GB GDDR5, RAM CRUCIAL CT8G4DFD8213 8GB DDR4 2133MHZ.

Kαλησπερα κι ευχαριστω εκ των προτερων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  1. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε 500-600 ευρω
  2. Για τι χρήση προορίζεται ; photoshop, ταινιες, gaming, καθημερινη χρηση
  3. Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ; 27" IPS panel 144Hz
  4. Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών. gpu ASUS R9 280X 3GB και cpu i5 4670K, 16GB ram (ελπιζω σε αναβαθμιση στο κοντινο μελλον)

Καλησπερα. Ψαχνω καιρο για οθονη κι επειδη καθε φορα ανοιγω πολλα tabs καταληγω να το παραταω. Αποφασισα ομως πως θελω να κανω την αγορα επιτελους. Ισως να μην αξιζει να δωσω τοσα λεφτα στη τελικη γιατι δεν ειμαι κανενας τρομερος gamer (να τα "δικαιολογισω" ετσι) αλλα στα specs που την θελω βλεπω πως οι τιμες εκει κυμαινονται, και παραπανω βεβαια. Τωρα οσο αναφορα τα freesync και g-sync οκ τωρα εχω AMD gpu αλλα η επομενη λογικα θα ειναι nvidia, σιγουρα παντως σε βαζουν να πληρωσεις παραπανω για αυτο το πραμα χωρις να θεωρω οτι θα σκασω κιολας, δεν τα εχω δει, δεν τα εχω δοκιμασει. 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνω άμεσα για οθόνη 2k. Υπάρχει η AOC Q3279VWF που έχω δει σε καλή τιμή αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τα χρηματα. Καλύτερα να δώσω λίγα παραπάνω και να πάω σε κάτι καλό αν δεν αξίζει. 2k σε 32" αξίζει ή καλύτερα να πάω σε 27"? Παραθέτω την φόρμα:

  1. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε: 300€-350€ οριακά
  2. Για τι χρήση προορίζεται ; Gaming (pubg-wow)
  3. Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ; 27-30+
  4. Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών: ryzen 5 1600 / gtx 1060 3 gb ( η κάρτα θα αλλαχτεί με 1070)
Επεξ/σία από Liapisftw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την gtx 1060 6gb και έναν ryzen 5 1600 λοιπών , δίνω μέχρι περίπου 700€ (αλλα και 500€ να κάνει ας πούμε ακόμα καλύτερα ). Είμαι ανάμεσα σε ultrawide ή κατι σε 2κ-4κ . Η οθόνη θα χρησιμοποιητε κυρίως σε: YouTube, ταινίες, gaming, και εργασίες.

Εχω δει ας πούμε κατι τέτοιο: http://www.websupplies.gr/othoni-lg-curved-ultra-wide-led-34-34uc79g-b αξίζει όμως το ultrawide για την χρήση μου?

αλλα δεν γνωρίζω καθόλου από νούμερα και επιδόσεις.

Να προσθέσω ότι τόσο καιρό είμαι με μια 32 lg τηλεόραση στο γραφείο μου.

Ευχαριστω εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, xristos_ttg είπε

Με την gtx 1060 6gb και έναν ryzen 5 1600 λοιπών , δίνω μέχρι περίπου 700€ (αλλα και 500€ να κάνει ας πούμε ακόμα καλύτερα ). Είμαι ανάμεσα σε ultrawide ή κατι σε 2κ-4κ . Η οθόνη θα χρησιμοποιητε κυρίως σε: YouTube, ταινίες, gaming, και εργασίες.

Εχω δει ας πούμε κατι τέτοιο: http://www.websupplies.gr/othoni-lg-curved-ultra-wide-led-34-34uc79g-b αξίζει όμως το ultrawide για την χρήση μου?

αλλα δεν γνωρίζω καθόλου από νούμερα και επιδόσεις.

Να προσθέσω ότι τόσο καιρό είμαι με μια 32 lg τηλεόραση στο γραφείο μου.

Ευχαριστω εκ των προτέρων 

Η αναλυση της ειναι μικρη. Δες αυτη https://www.amazon.de/XUB3490WQSU-B1-LED-Monitor-DisplayPort-Ultra-Slim-Line-Höhenverstellbar/dp/B01AHR7REW/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1516784712&sr=8-1&keywords=XUB3490WQSU-B1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, xristos_ttg είπε

Με την gtx 1060 6gb και έναν ryzen 5 1600 λοιπών , δίνω μέχρι περίπου 700€ (αλλα και 500€ να κάνει ας πούμε ακόμα καλύτερα ). Είμαι ανάμεσα σε ultrawide ή κατι σε 2κ-4κ . Η οθόνη θα χρησιμοποιητε κυρίως σε: YouTube, ταινίες, gaming, και εργασίες.

Εχω δει ας πούμε κατι τέτοιο: http://www.websupplies.gr/othoni-lg-curved-ultra-wide-led-34-34uc79g-b αξίζει όμως το ultrawide για την χρήση μου?

αλλα δεν γνωρίζω καθόλου από νούμερα και επιδόσεις.

Να προσθέσω ότι τόσο καιρό είμαι με μια 32 lg τηλεόραση στο γραφείο μου.

Ευχαριστω εκ των προτέρων 

Με την 1060 προσωπικά θα κοιτούσα σε 1440p μόνο με gsync αφού δίνεις τόσα χρήματα. Για παράδειγμα Dell S2716DG εκτός αν δώσεις παραπάνω χρήματα και πας σε IPS. Η κάρτα σου δεν είναι για 1440p ή μεγαλύτερη ανάλυση και θα χρειαστείς να κάνεις αρκετούς συμβιβασμούς για να κρατήσεις 60άρι σταθερό. Με το gsync τουλάχιστον και πτώσεις να έχεις δεν θα σε ενοχλεί στο μάτι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στο forum.Θα ηθελα την βοηθεια σας.Θελω μια οθονη να μου προτεινετε η οποια θα ειναι για χρηση gaming kai browsing.Να ειναι μεχρι 22 inch eyxaristw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνω 2 ή 3 FHD οθόνες με IPS ή κάποιο άλλο αντίστοιχο panel (όπως PLS). Τις χρειάζομαι καθαρά και μόνο για την δουλειά μου, προγραμματισμό και ενίοτε Web, UI design.

Θέλω ποιοτικό panel, εργονομία και μικρά bezels. Έχω καταλήξει στην Dell U2417H αλλά ξεφεύγει το budget ειδικά αν πάρω 3. Υπάρχει και η P2417H αλλα δεν βρίσκω αρκετά reviews.

Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι εξίσου καλό αλλά φθηνότερο που αξίζει να κοιτάξω; Μήπως η U2417H είναι overkill για την δουλειά που την θέλω;

Επεξ/σία από sectoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, firepc είπε

 Σαν μάρκα είναι εμπιστεύσιμη αυτή? Δεν την έχω ξανακούσει την Iiyama...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sectoras είπε

Ψάχνω 2 ή 3 FHD οθόνες με IPS ή κάποιο άλλο αντίστοιχο panel (όπως PLS). Τις χρειάζομαι καθαρά και μόνο για την δουλειά μου, προγραμματισμό και ενίοτε Web, UI design.

Θέλω ποιοτικό panel, εργονομία και μικρά bezels. Έχω καταλήξει στην Dell U2417H αλλά ξεφεύγει το budget ειδικά αν πάρω 3. Υπάρχει και η P2417H αλλα δεν βρίσκω αρκετά reviews.

Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι εξίσου καλό αλλά φθηνότερο που αξίζει να κοιτάξω; Μήπως η U2417H είναι overkill για την δουλειά που την θέλω;

 Αυτή μοιάζει καλή επιλογή, στα 183 τρέχει τώρα σε ένα μαγαζί και έχει και HDR. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/01/2018 στις 12:49 ΠΜ, sectoras είπε

Ψάχνω 2 ή 3 FHD οθόνες με IPS ή κάποιο άλλο αντίστοιχο panel (όπως PLS). Τις χρειάζομαι καθαρά και μόνο για την δουλειά μου, προγραμματισμό και ενίοτε Web, UI design.

Θέλω ποιοτικό panel, εργονομία και μικρά bezels. Έχω καταλήξει στην Dell U2417H αλλά ξεφεύγει το budget ειδικά αν πάρω 3. Υπάρχει και η P2417H αλλα δεν βρίσκω αρκετά reviews.

Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι εξίσου καλό αλλά φθηνότερο που αξίζει να κοιτάξω; Μήπως η U2417H είναι overkill για την δουλειά που την θέλω;

Στις 25/01/2018 στις 2:58 ΠΜ, Valous είπε

 Αυτή μοιάζει καλή επιλογή, στα 183 τρέχει τώρα σε ένα μαγαζί και έχει και HDR. 

Δες την Dell U2414H είναι το προηγούμενο μοντέλο από την U2417H. Η S2418H είναι gloss και θα σε κουράσει στα μάτια για πολλές ώρες χρήσης ενώ oi άλλες δυο είναι matte.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά , 

ψάχνω οθόνη για να συνδέσω με το laptop μου. Έχω το Dell XPS 13 του 16. Λόγω αρκετής χρήσης η μικρή οθόνη μου έχει βγάλει τα μάτια οπότε αποφάσισα να αγοράσω οθόνη ώστε να την συνδέσω εξωτερικά και τουλάχιστον στο σπίτι να είμαι πιο άνετος. Γενικά η χρήση που κάνω είναι αρκετό διάβασμα, προγραμματισμός, internet, επεξεργασία φωτογραφιών και καμιά ταινία. Έχω καταλήξει σε 2 οθόνες αλλά ευχαρίστως να ακούσω και άλλες προτάσεις.  Dell u2515h και Dell u2518d. Καταρχάς θα ήθελα να μου πείτε ποια να επιλέξω και γιατί και κατά δεύτερον το μεγάλο μου πρόβλημα είναι η σύνδεση. Το laptop μου δεν έχει εξόδους hdmi, vga κτλ. Μόνο thunderbolt 3. Ποιος θα είναι ο τρόπος λοιπόν με τον οποίο θα συνδέσω μια οθόνη αλλά να μην χάσω σε ποιότητα ανάλυσης; Επειδή και η 2 οθόνες είναι 1440p. Επίσης θα ήθελα κάπως να σιγουρευτώ ότι η κάρτα γραφικών μου (Intel hd graphics 520) μπορεί να αποδώσει σ αυτή την ανάλυση. Θα ήταν κρίμα να δώσω τόσα λεφτά και να μην μπορώ να πάρω το 100% από την οθόνη μου. Επίσης αν έχετε καμία καλύτερη πρόταση σ' αυτά τα λεφτά ευχαρίστως θα την ακούσω. Δεν είμαι κάθετος.

 

Ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αποκτήσω pc με 1080ti και ψάχνω για monitor 1440p με 144+ Hz στις 27 ίντσες για gaming (κυρίως single player).

Ποια θα μου προτείνατε από τις παρακάτω?

1.  https://www.skroutz.gr/s/12178038/Samsung-27CHG70.html  (VA Panel, Curved, HDR)

2. https://www.skroutz.gr/s/7770825/Asus-PG279Q.html  (IPS Panel, G-Sync)

3. https://www.skroutz.gr/s/10553981/AOC-AG271QG.html  (IPS Panel, G-Sync)

Σκεφτόμουνα να μην ξοδέψω πάνω από 650 ευρώ και να καταλήξω στη Samsung.

Πιστεύετε ότι αξίζει να δώσω 100 με 200 ευρώ παραπάνω από το budget μου για να έχω G-Sync?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, LCF είπε

Θα αποκτήσω pc με 1080ti και ψάχνω για monitor 1440p με 144+ Hz στις 27 ίντσες για gaming (κυρίως single player).

Ποια θα μου προτείνατε από τις παρακάτω?

1.  https://www.skroutz.gr/s/12178038/Samsung-27CHG70.html  (VA Panel, Curved, HDR)

2. https://www.skroutz.gr/s/7770825/Asus-PG279Q.html  (IPS Panel, G-Sync)

3. https://www.skroutz.gr/s/10553981/AOC-AG271QG.html  (IPS Panel, G-Sync)

Σκεφτόμουνα να μην ξοδέψω πάνω από 650 ευρώ και να καταλήξω στη Samsung.

Πιστεύετε ότι αξίζει να δώσω 100 με 200 ευρώ παραπάνω από το budget μου για να έχω G-Sync?

To quantum dot ειναι το καλυτερο πανελ αυτη τη στιγμη οποτε go for it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...