Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι το παιδί που είχε γράψει για την acer από alternate.de και ότι μου απάντησαν ότι τα μεταφορικά θα βγουν γύρω στα 20 ευρα. Το θέμα μου είναι η πολιτική τους καθώς όπως μου είπε φίλος δεν τα πάνε πολύ καλά με την πολιτική επιστροφών τους(δεν το έχω επιβεβαιώσει από άλλον ακόμα). Το γερμανικό άμαζον επανέρχεται στο προσκήνιο για μένα καθώς μπορώ να στείλω την οθόνη γερμανία σε φίλο μου που το shipping είναι φρεε και να μου την στήλει αυτός. Εδώ βέβαια δεν έχω ψάξει τα μεταφορικά για δέματα αλλά πιστεύω θα είναι γύρω στο 20ρικο και αυτά. Εσείς τι λέτε αξίζει να μπω στην διαδικασία; Αλλιώς αγοράζω από εδώ την s2316 και καθάρισα.

 

Eξαρταται. Θεωρω πως ειναι καλυτερα να αγορασεις την HP 27xw στα 265 ευρω. Ως δευτερη καλυτερη εναλλακτικη να αγορασεις την Asus ΜΧ259Η στα 250. Και οι δυο απο Ελλαδα. Μετα τα αλλα ειναι ισοδυναμες λυσεις (acer ή dell) αναλογα με το ποση αξια δινεις στη σχεση ποιοτητα εικονας / ασφαλεια εγγυησης. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα στην παρέα.Αυτές τις μέρες φίλησα σταυρωτά και αποχαιρέτησα την οθόνη του υπολογιστή (μία ASUS VW246H) 8 ετών η οποία έχει πρόβλημα στην πλακέτα τροφοδοτικού....προσπάθησα να την επισκευάσω (μέτρησα όλους τους ηλεκτρολυτικούς-κεραμικούς πυκνωτές,τις αντιστάσεις,τις διόδους) αλλά δε βρήκα κάποιο πρόβλημα στα στοιχεία τουλάχιστον που μπορούσα να μετρήσω (τα ολοκληρωμένα δε μπορώ).Αιωνία της η μνήμη λοιπόν αφού καινούρια πλακέτα στο e-bay έχει 50 ευρόπουλα...δεν το ρισκάρω.Είπα λοιπόν να την αλλάξω και μια βδομάδα τώρα ψάχνω καινούριο "μοτόρι" και έχω χάσει τη μπάλα....

Κατ'αρχήν έχω ένα μηχάνημα 8ετίας:

http://www.e-shop.gr/msi-gts250-2d1g-1gb-pci-e-retail-p-PER.514308

http://www.e-shop.gr/gigabyte-ga-ex58-ud3r-p-PER.526799

Τη RAM την έχω ανεβάσει στα 20 giga , 1600MHz , DDR3 και του φόρεσα και έναν SSD  http://www.e-shop.gr/ssd-kingston-sh103s3-240g-hyperx-3k-240gb-25-sata3-standalone-p-PER.345356

Τα παιχνίδια τα έχω κόψει....μόνο κάτι browsing games τύπου settlers-the west....η χρήση του είναι για internet,βιντεάκια FHD-UHD στο youtube,ταινίες,μουσική.....

Η οθόνη που ψάχνω θέλω να είναι 24''-27'' και μέχρι 250 περίπου ευρά Full HD....UHD θα ήθελα βέβαια αλλά οι τιμές ξεφεύγουν κατά πολύ......ως γνήσιο θύμα της τεχνολογίας μου αρέσουν πολύ οι curved....

Ένας φίλος μου πρότεινε την http://www.dell.com/gr/enterprise/p/dell-u2515h-monitor/pd  ως κορυφαία λύση η οποία όμως ξεφεύγει σε τιμή αλλά αν είναι αξιόλογη....χαλάλι της.

Αυτές που ξεχώρισα εγώ είναι:

http://www.vnp.gr/ypologistes/perifereiaka-i-y/monitors/samsung-s27e500c-27-full-hd-matt.html

http://www.netsales.gr/el-gr/Products.aspx?s=skrtz&ElementID=c54311f2-baa7-433b-b530-be9dd1054282

Έχετε την καλοσύνη να μου προτείνετε κάποιες και να μου εξηγήσετε πέντε πράγματα περί οθονών αφού από  χαρακτηριστικά που αναφέρετε στα παραπάνω σχόλια δε σκαμπάζω και πολλά;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Δες τις οθόνες που έχω προτεινει στα προηγούμενα ποστς μου, συμπεριλαμβανομένης και της u2515h. Οι Samsung που βλέπεις έχουν va αντί για IPS panel, οπότε δεν είναι τόσο καλές όσο οι καλύτερες ips στις περισσοτερες περιπτώσεις. Οι πρώτες μου επιλογές θα ήταν η η dell η εναλλακτικα η HP 27xw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Δες τις οθόνες που έχω προτεινει στα προηγούμενα ποστς μου, συμπεριλαμβανομένης και της u2515h. Οι Samsung που βλέπεις έχουν va αντί για IPS panel, οπότε δεν είναι τόσο καλές όσο οι καλύτερες ips στις περισσοτερες περιπτώσεις. Οι πρώτες μου επιλογές θα ήταν η η dell η εναλλακτικα η HP 27xw.

Ευχαριστώ.Άρα IPS/PLS λοιπόν και όχι VA.....OK.H u2515h πιστεύεις ότι αξίζει τα λεφτά της;;;;Μη την κάνω τζάμπα και βερεσέ την υπέρβαση.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και εγω με την σειρά μου ψάχνομαι για monitor... to budjet είναι μέχρι 300-350 

Χρήση: Γενική με ελάχιστο gaming (dota2), θέλω να βλέπω ταίνιες με όσο το δυνατόν καλύτερα χρώματα και να είναι ξεκούραστη για κώδικα. 

GPU: gtx760

Με κάποια έρευνα που έκανα σκέφτηκα να παω σε ΙPS 1440p που νομίζω οτι θα είμαι οκ και στην dota2 

και συγκεκριμένα την dell U2515H βέβαια άκουσα κάποια σχόλια για το βάθος του μαύρου της, αλλά γενικά διάβασα οτι είναι αξιοπρεπέστατη.Να πω ότι πιστεύω είναι καλύτερα να παω σε 1440p ώστε σε μελλοντική αναβάθμιση στο pc να είναι εντάξει και η οθόνη. Τέλος πάντων θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω στο θέμα... Ευχαριστώ για το χρόνο σας! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ.Άρα IPS/PLS λοιπόν και όχι VA.....OK.H u2515h πιστεύεις ότι αξίζει τα λεφτά της;;;;Μη την κάνω τζάμπα και βερεσέ την υπέρβαση.......

Παρακαλώ. Τα αξίζει, αλλά εξαρτάται και τι ψάχνεις. Για browsing το μεγαλύτερο real estate είναι καλό εφόσον δε χρειάζονται upscaling στα γράμματα. Για YouTube και ταινίες καλύτερα μία 1080p οθόνη καθώς αυτη είναι ή στάνταρ multimedia ανάλυση.

 

Το καλύτερο είναι να περάσεις από ένα πλαίσιο και να δεις από κοντά τις p2416d και u2515h. Αν σου αρέσει το στυλ τους προτίμησε μία από αυτές, αν νιωσεις όμως ότι θα ήθελες μεγαλύτερα στοιχεία και ας έχεις λιγότερο real estate, παρε την HP, ή οποία είναι άριστη λύση και αυτή χωρίς να χρειαστεί να κάνεις υπέρβαση.

Καλησπέρα και εγω με την σειρά μου ψάχνομαι για monitor... to budjet είναι μέχρι 300-350

Χρήση: Γενική με ελάχιστο gaming (dota2), θέλω να βλέπω ταίνιες με όσο το δυνατόν καλύτερα χρώματα και να είναι ξεκούραστη για κώδικα.

GPU: gtx760

Με κάποια έρευνα που έκανα σκέφτηκα να παω σε ΙPS 1440p που νομίζω οτι θα είμαι οκ και στην dota2

και συγκεκριμένα την dell U2515H βέβαια άκουσα κάποια σχόλια για το βάθος του μαύρου της, αλλά γενικά διάβασα οτι είναι αξιοπρεπέστατη.Να πω ότι πιστεύω είναι καλύτερα να παω σε 1440p ώστε σε μελλοντική αναβάθμιση στο pc να είναι εντάξει και η οθόνη. Τέλος πάντων θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω στο θέμα... Ευχαριστώ για το χρόνο σας! :)

Καλησπερα. Για ταινίες μία 1080p θα ειναι λιγο καλυτερη, μικρή διαφορά αλλά το λέω γιατί το τονιζεις. Αυτο στο full HD υλικο, τo 720p υλικο μαλλον θα γινονται καλυτερο scaling στην 1440p.Κατά τα άλλα η u2515h είναι πράγματι πολύ καλή οθόνη, το βάθος του μαύρου το βελτιώνεις αμεσα με τη χρήση bias lighting.

 

Υπόψιν ότι για καλά χρώματα σε ταινίες \ σειρές γυρνας το δυναμικό εύρος από full σε limited, αλλιώς τα χρώματα θα είναι ξεβαμμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ενα μικρο request:

Οθονη για περιορισμενο επαγγελματικο χωρο, αναγκαστικα μικρη, με καλη και ξεκουραστη (πχ 75hz) εικονα, χρηση απλη, επεξεργασια κειμενου και browsers, τι μου προτεινετε?

Wide κατα προτιμηση, το προβλημα χωρου στο γραφειο, ειναι κυριως στο υψος, προκειται για παγκο ρεσεψιον.

 

Δουλευα χρονια με μια νοστιμη, οπως μου φαινοταν, samsung, μεχρι που πηρα στο σπιτι την LG 29UM67-P με IPS πανελ (καμια δεκαρια σελιδες πισω ηταν το ερωτημα εδω) και τωρα που καθομαι στην παλια samsung στο γραφειο, μου κακοφαινεται πολυ η διαφορά!  Ενταξει, ειναι τελειως διαφορετικη η χρηση (και το κοστος), αλλα μιλαμε για μερα με νυχτα, τι υπαρχει σε μικρη οθονη που να γερνει προς το φως της ημερας?

:-)

Ευχαριστω προκαταβολικα για τον χρονο σας.

XMorsX, τα "φωτα" σου pls!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά και καλή βδομάδα.

 

Έχω αρχίσει σιγά - σιγά να κοιτάζω για οθόνη, για αντικατάσταση της αγαπημένης μου EIZO Flexscan S2202W (TN) με κάποια IPS στις 27'' (μάλλον).

 

Για αρχή ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει η αγορά της HP 27xw αντί για την HP 27vx. Ρωτώ διότι βλέπω ότι τη 2η την βρίσκει κανείς στα 203€ αυτή τη στιγμή ενώ η XW ξεκινά από τα 264€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά και καλή βδομάδα.

 

Έχω αρχίσει σιγά - σιγά να κοιτάζω για οθόνη, για αντικατάσταση της αγαπημένης μου EIZO Flexscan S2202W (TN) με κάποια IPS στις 27'' (μάλλον).

 

Για αρχή ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει η αγορά της HP 27xw αντί για την HP 27vx. Ρωτώ διότι βλέπω ότι τη 2η την βρίσκει κανείς στα 203€ αυτή τη στιγμή ενώ η XW ξεκινά από τα 264€.

 

 

http://www.whatisrightforme.com/monitor/compare-HP-Pavilion-27xw-J7Y63AA-ABA-vs-HP-27vx-M6V69AA-ABA-5624-5620.php

 

monitor-response-time.png Response Time

How Fast It Takes To Go From White To Black And Ba 7ms 14ms

 

η μια απλά έχεις καλύτερο   Response Time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ενα μικρο request:

Οθονη για περιορισμενο επαγγελματικο χωρο, αναγκαστικα μικρη, με καλη και ξεκουραστη (πχ 75hz) εικονα, χρηση απλη, επεξεργασια κειμενου και browsers, τι μου προτεινετε?

Wide κατα προτιμηση, το προβλημα χωρου στο γραφειο, ειναι κυριως στο υψος, προκειται για παγκο ρεσεψιον.

 

Δουλευα χρονια με μια νοστιμη, οπως μου φαινοταν, samsung, μεχρι που πηρα στο σπιτι την LG 29UM67-P με IPS πανελ (καμια δεκαρια σελιδες πισω ηταν το ερωτημα εδω) και τωρα που καθομαι στην παλια samsung στο γραφειο, μου κακοφαινεται πολυ η διαφορά! Ενταξει, ειναι τελειως διαφορετικη η χρηση (και το κοστος), αλλα μιλαμε για μερα με νυχτα, τι υπαρχει σε μικρη οθονη που να γερνει προς το φως της ημερας?

:-)

Ευχαριστω προκαταβολικα για τον χρονο σας.

XMorsX, τα "φωτα" σου pls!

Καλησπέρα. Για τι budget μιλαμε;

Καλημέρα παιδιά και καλή βδομάδα.

 

Έχω αρχίσει σιγά - σιγά να κοιτάζω για οθόνη, για αντικατάσταση της αγαπημένης μου EIZO Flexscan S2202W (TN) με κάποια IPS στις 27'' (μάλλον).

 

Για αρχή ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει η αγορά της HP 27xw αντί για την HP 27vx. Ρωτώ διότι βλέπω ότι τη 2η την βρίσκει κανείς στα 203€ αυτή τη στιγμή ενώ η XW ξεκινά από τα 264€.

Έχουνε το ίδιο panel, αλλά υπάρχουν αναφορές που λένε ότι ή vx χρησιμοποιεί pwm dimming χαμηλης συχνοτητας, έτσι βγαίνει φθηνότερη. Οπότε και δεν την προτείνω.

 

Αν τώρα κάποιος την πάρει, ας κάνει ένα pwm dimming test να το σιγουρεψουμε.

Έχουμε καμία γνώμη για την Dell U2415; Δικαιολογεί κάτι την τσιμπημένη της τιμή ή απλά είναι υπερτιμημένη;

Είναι καλή, αλλά ναι είναι και υπερτιμημενη πλεον, από τη στιγμή που ή p2416d είναι φθηνότερη και ή u2515h κοστιζει όχι πολύ παραπάνω.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω καταλήξει σεhttps://www.overclockers.co.uk/acer-predator-xr341ckb-34-3440x1440-ips-75hz-freesync-widescreen-super-wide-curved-led-monitor-mo-090-ac.html

 

Αλλά εδώ που την έχω βρει καλή τιμή.. δεν στέλνει Ελλάδα.... καμία άλλη πρόταση σιτε ; γιατί Ελλάδα δεν την βρίσκω?

 

 

Ps. Έχω φίλο στην Γερμανία αν υπάρχει κάνα γερμανικό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω καταλήξει σεhttps://www.overclockers.co.uk/acer-predator-xr341ckb-34-3440x1440-ips-75hz-freesync-widescreen-super-wide-curved-led-monitor-mo-090-ac.html

 

Αλλά εδώ που την έχω βρει καλή τιμή.. δεν στέλνει Ελλάδα.... καμία άλλη πρόταση σιτε ; γιατί Ελλάδα δεν την βρίσκω?

 

 

Ps. Έχω φίλο στην Γερμανία αν υπάρχει κάνα γερμανικό....

 

Καλησπερα. Στο αγγλικο αμαζον επισης εχει καλη τιμη, αλλα δε ξερω πσοο πανε τα μεταφορικα.

 

http://www.amazon.co.uk/exec/obidos/ASIN/b00x45coo8/geizhals07-21/ref=nosim?m=A3P5ROKL5A1OLE

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, το bias lighting μπορούμε να προμηθευτούμε και απο κάποιο μαγαζί εδώ ??? Για την ώρα δεν εχω βρεί κάτι τέτοιο...

 

Eνα δυνατο (2000 -2600 lumens) λευκο (6500Κ) φως χρειαζεσαι. Εγω εχω αυτο: http://www.lighting.philips.gr/prof/lamps/compact-fluorescent-integrated/energy-saver-specialties/ctoresav/929689154401_EU/product

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...