Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Για τι budget μιλαμε;

Δεν με πειραζει το budget, πόσο πια να κανει μια μικρη, εκτος αν προκειται για τραγικες διαφορές απο 1η σε 2η εναλλακτικη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν με πειραζει το budget, πόσο πια να κανει μια μικρη, εκτος αν προκειται για τραγικες διαφορές απο 1η σε 2η εναλλακτικη.

 

 

Ποσο μικρη εχεις στο νου σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε wide βλεπω 18,5" υπαρχουν πλεον, μετα 19,5", μαλλον 18,5 καλυτερα για αυτο το γραφειο, (αυριο θα δω και ποιο μοντελο ειναι τωρα) παραπανω απο 19,5" με τιποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε wide βλεπω 18,5" υπαρχουν πλεον, μετα 19,5", μαλλον 18,5 καλυτερα για αυτο το γραφειο, (αυριο θα δω και ποιο μοντελο ειναι τωρα) παραπανω απο 19,5" με τιποτε.

 

Aυτες οι οθονες ειναι μια σταλια, εισαι σιγουρος? Καλυτερα να παρεις μια φυσιολογικη 21,5", οτιδηποτε μικροτερο ειναι πολυ μικρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά. Ξυπνώντας σημερα το πρωι, διαπίστωσα οτι η απ' το 2009 LG μου, παρέδωσε το πνεύμα και δεν ανάβει. Αναγκαστικά στρέφομαι στην αγορά και πάλι μιας 23άρας, αλλά πλέον δεν ξέρω τι να προσέξω για τις ανάγκες μου.

- Δεν παίζω παιχνίδια (ούτως ή άλλως το pc μου είναι 8ετίας αν και έχει την Radeon 7770)

- Δεν βλέπω ταινίες στον υπολογιστή (προτιμώ σε οθόνη τηλεόρασης)
- Ασχολούμαι όμως με την φωτογραφία και με ενδιαφέρει πολύ η χρωματική απόδοση και η απεικόνιση του μαύρου και του άσπρου

- Επίσης μιας και περνάω πολλές ώρες μπροστά στο pc με ενδιαφέρει η καινούργια να είναι μια ξεκούραστη οθόνη και σίγουρα καλύτερη απο την προηγούμενή μου.

 

Με ανώτερο budget τα 200 euro υπάρχει πιθανότητα να βρω κάτι που να ικανοποιεί αυτές τις απαιτήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θες τότε κάτι σε ΕΙΖΟ να την κρατήσεις 10 χρονια φιλε μου , αφού σε ενδιαφέρει και φωτογραφία όπως και εμενα θες κάτι σε μικρό dot pitch , 2k - 4k θες  

 

με 200 euro πας ταξιδάκι έως salonika και trws μπουγάτσα, φιλικά πάντα :D

 

 

επίσης αυτή που είχες από το 2009 είναι ΤΗ , πως έβγαζες άκρη στο phoshop με αυτήν? 
 
όταν πας σε IPS θα δεις το αληθινό φως

 

http://www.skroutz.gr/s/6319849/Dell-UltraHD-P2415Q.html

 

 

http://www.skroutz.gr/c/43/othones-tft/f/5529/%CE%9C%CE%B5%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%B7-23-25.html?keyphrase=eizo+monitor


Γεια χαρά. Ξυπνώντας σημερα το πρωι, διαπίστωσα οτι η απ' το 2009 LG μου, παρέδωσε το πνεύμα και δεν ανάβει. Αναγκαστικά στρέφομαι στην αγορά και πάλι μιας 23άρας, αλλά πλέον δεν ξέρω τι να προσέξω για τις ανάγκες μου.

- Δεν παίζω παιχνίδια (ούτως ή άλλως το pc μου είναι 8ετίας αν και έχει την Radeon 7770)

- Δεν βλέπω ταινίες στον υπολογιστή (προτιμώ σε οθόνη τηλεόρασης)
- Ασχολούμαι όμως με την φωτογραφία και με ενδιαφέρει πολύ η χρωματική απόδοση και η απεικόνιση του μαύρου και του άσπρου

- Επίσης μιας και περνάω πολλές ώρες μπροστά στο pc με ενδιαφέρει η καινούργια να είναι μια ξεκούραστη οθόνη και σίγουρα καλύτερη απο την προηγούμενή μου.

 

Με ανώτερο budget τα 200 euro υπάρχει πιθανότητα να βρω κάτι που να ικανοποιεί αυτές τις απαιτήσεις;

http://www.plaisio.gr/desktop-laptop/periferiaka/othones/LG-Monitor-23-23MP67VQ.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά. Ξυπνώντας σημερα το πρωι, διαπίστωσα οτι η απ' το 2009 LG μου, παρέδωσε το πνεύμα και δεν ανάβει. Αναγκαστικά στρέφομαι στην αγορά και πάλι μιας 23άρας, αλλά πλέον δεν ξέρω τι να προσέξω για τις ανάγκες μου.

- Δεν παίζω παιχνίδια (ούτως ή άλλως το pc μου είναι 8ετίας αν και έχει την Radeon 7770)

- Δεν βλέπω ταινίες στον υπολογιστή (προτιμώ σε οθόνη τηλεόρασης)

- Ασχολούμαι όμως με την φωτογραφία και με ενδιαφέρει πολύ η χρωματική απόδοση και η απεικόνιση του μαύρου και του άσπρου

- Επίσης μιας και περνάω πολλές ώρες μπροστά στο pc με ενδιαφέρει η καινούργια να είναι μια ξεκούραστη οθόνη και σίγουρα καλύτερη απο την προηγούμενή μου.

 

Με ανώτερο budget τα 200 euro υπάρχει πιθανότητα να βρω κάτι που να ικανοποιεί αυτές τις απαιτήσεις;

Καλησπέρα. Αν ή ενασχόληση με τη φωτογραφία είναι ερασιτεχνική, οι περισσότερες σύγχρονες IPS είναι επαρκείς. Οι καλύτερες επιλογές σου όμως είναι οι Acer g257hl από εξωτερικο στα 220 και ή dell s2316h στα 200 από Ελλάδα. Αν ανεβάσεις το budget στα ~250 περίπου βλέπεις και τις HP 27xw, Asus mx259h και dell p2416d, ακόμη καλύτερα αν μπορείς να βρεις και την Acer g257hu από εξωτερικό στα 250.

 

Από αυτές που αναφέρω, όλες πλην της s2316h είναι κατάλληλες και για επαγγελματική χρήση εφόσον καλυμπραριστουν, με τις HP 27xw και Acer g257hu να μην χρειάζονται ούτε καλυμπραρισμα ενδεχομένως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

man προσοχή γιατί όταν μιλάμε για επαγγελματία φωτογράφο δεν σημαίνει ότι μια IPS κάνει ακριβώς την δουλειά που θέλει, θέλει calibration και θέλει ΕΙΖΟ οπωσδήποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

man προσοχή γιατί όταν μιλάμε για επαγγελματία φωτογράφο δεν σημαίνει ότι μια IPS κάνει ακριβώς την δουλειά που θέλει, θέλει calibration και θέλει ΕΙΖΟ οπωσδήποτε

Δεν μιλάμε όμως για επαγγελματία φωτογράφο κατά 99% και σαφως και δεν ισχύει το τελευταίο με την eizo. Ή eizo βγάζει καλές οθόνες αλλά είναι λανθασμένη γενίκευση να νομίζεις ότι κάθε οθονη της είναι καλύτερη του ανταγωνισμού. Ειδικά στις consumer οθόνες τις, τα παραπάνω χρήματα πιο συχνά σου αγοράζουν καλύτερη εγγύηση παρά καλύτερη εικόνα σε σχέση με τις (καλές) οθόνες των άλλων εταιριών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η EIZE φημίζονται για το 101 % srgb calibration χρωματικά.

 
εάν όντως είναι amateur τότε οποια και να πάρει είναι ok με IPS όντως.
 
εάν είναι τότε είναι αλλιώς η φάση δεν θα ρώταγε καν εδώ σωστά λες
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ και τους δυο για τις απαντήσεις. Για την ιστορία, δεν ειμαι επαγγελματίας φωτογράφος, απλά εκεί εστιάζεται η μεγαλύτερή μου απαίτηση. Αυτή αξίζει το πρόσθετο 40ρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

η EIZE φημίζονται για το 101 % srgb calibration χρωματικά.

 
εάν όντως είναι amateur τότε οποια και να πάρει είναι ok με IPS όντως.
 
εάν είναι τότε είναι αλλιώς η φάση δεν θα ρώταγε καν εδώ σωστά λες

 

 

Δεν εχουν ολες οι eizo 100% srgb coverage, ειδικα οταν κοιταμε τις ποιο οικονομικες οθονες της. Eπισης, για την ιστορια, δεν ειναι καλο το color gamut να ειναι μεγαλυτερο απο το srgb, αλλιως παλι εχεις ανακριβειες. Ολες οι παραπανω οθονες πλην της s2316h που ειπα οτι ειναι καταλληλες και για επαγγελματικη δουλεια μπορουν να καλυψουν εντελως ή σχεδον εντελως το srgb (95%+). Υποψιν το σχεδον εντελως δεν ειναι παντα χειροτερο απο το εντελως για τον λογο που εξηγησα παραπανω, αποφευγεις τα υπερκορεσμενα χρωματα.

Σας ευχαριστώ και τους δυο για τις απαντήσεις. Για την ιστορία, δεν ειμαι επαγγελματίας φωτογράφος, απλά εκεί εστιάζεται η μεγαλύτερή μου απαίτηση. Αυτή αξίζει το πρόσθετο 40ρι;

 

Παρακαλω. Οχι. Μονο η MX259H χρησιμοποιει καλο panel με μεγαλο srgb coverage και λιγο glow. Οι mx239h και mx279h ειναι μετριες υπερτιμημενες οθονες με ασχημα color presets και pwm dimming.

 

Στα ~250 οι καλυτερες λυσεις ειναι αυτες που ποσταρα παραπανω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλοι οι προ φίλοι μου έχουν ΕΙΖΟ προ σειρά δεν μιλάμε για τις φτηνές σειρές φυσικά...

 
εάν ήμουν προ μονο ΕΙΖΟ πάντα θα αγόραζα δεν είμαι οποτε αρκούμαι στις μούφες 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάηκε η οθόνη της κόρης μου. Το PC είναι ένας 2500k με μια gtx 670.

Το χρησιμοποιεί για παιχνίδια, ταινίες και διάβασμα PDF αρχείων της σχολής .

Ο χώρος του γραφείου της το πολύ να παίρνει μέχρι 24 inch.

Καμία πρόταση για vfm οθόνη στα 1080 p;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα την s2316h. Μέσω ενώς φίλου που δουλεύει media την πήρα αρκετά φθηνότερα οπότε δεν μπορούσα να αντισταθώ. Με μια πρώτη ματιά δείχνει πολύ καλή.

 

Φίλε xmors ξέρεις τι ρυθμήσεις χρειάζεται;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...