Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει η αλήθεια είναι ότι οι intel γενικά είναι καλύτεροι στο gaming, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι οι fx είναι και για πέταμα που λένε κάποιοι. Θέματα θα έχεις μόνο σε cpu intensive games όπως τα MMO (και σε άθλια console ports).

On-topic: ίντσες μόνο 24; Αν ναι ότι σου είπα πιο πάνω, δεν αλλάζει κάτι δραματικά, αλλά περίμενε και καμμία άλλη γνώμη

Δες και αυτήν αν σε ενδιαφέρει σε ultrawide: LG-29UM58-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν το κάνω και λίγο oc πάλι μπορεί να ζορίζεται στα MMO? (ψήκτρα του εχω Corsair Hydro Series H110i GT)

Δεν είναι μόνο 24 απλά είμαι σε απόσταση 50-55 πόντους από την οθονη και δεν ξέρω από 21.8 ίντσες σε 27 

από κοντά που εχω δει μου αρεσεσαν πάντως  :unsure:

ultrawide δεν μαρεσουν 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω ανάλογα και το παιχνίδι που σε ενδιαφέρει. Googlαρε και δες γιατί εδώ είμαστε off-topic. Αμαρτία πάντως να έχεις υδρόψυξη και είσαι με στοκ ρολόγια...

Στη θέση σου πάντως θα έπαιρνα μία 470 ή 480 εφόσον σκέφτεσαι όντως να αλλάξεις gpu τώρα και μία οθόνη με freesync όπως η LG-23mp68vq που σου πρότεινε ο KINGLUCAS.

Για απόσταση 50-55 πόντους είσαι κομπλέ. Η απόφαση δικιά σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι να σου πω ανάλογα και το παιχνίδι που σε ενδιαφέρει. Googlαρε και δες γιατί εδώ είμαστε off-topic. Αμαρτία πάντως να έχεις υδρόψυξη και είσαι με στοκ ρολόγια...

Στη θέση σου πάντως θα έπαιρνα μία 470 ή 480 εφόσον σκέφτεσαι όντως να αλλάξεις gpu τώρα και μία οθόνη με freesync όπως η LG-23mp68vq που σου πρότεινε ο KINGLUCAS.

Για απόσταση 50-55 πόντους είσαι κομπλέ. Η απόφαση δικιά σου.

Σωστά ας αφήσουμε την cpu 

Οπότε αν πάω για 480 κοιτάω την lg που ανέφερε και o KINGLUCAS (μάλλον την 27 θα κοιτάξω πρώτα 23 φαίνεται μικρή πήγα και είδα από κοντά 27 και μου φάνηκε μια χαρά)

Από την άλλη αν πάω σε gtx 1060 τότε πάω στην HP-24es?

Η Dell Ultrasharp U2414H δεν αξίζει πια και ποια θα πρότεινες από Dell που ανέφερες πιο πριν?

Επεξ/σία από 91turbo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεπών θέλω την βοήθεια σας

 

θέλω να πάρw 4K TV για το PC

 

χρυσή lightroom + photoshop

 

και μερικά games σε 1080p

 

ξέρω ότι υπάρχουν sony καλές και samsung

 

4:4:4 χ 

 

και υπάρχουν TV με 120hz@1080p που κάνουν το gaming experience φοβερό.

 

το θέμα είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σας ενδιαφέρομαι αγορά οθόνης μέχρι 350 κατά προτίμηση 1440p – 25” (δεν φτάνουν τα λεφτά για 27”) αλλιώς 1080p -24”. Έχω δει την Dell U2515H αλλά διάβασα στο forum της Dell αλλά και στο reddit ότι παρουσιάζει κάποια προβλήματα και το σκέφτομαι, για λεπτομέρειες στο spoiler.

 

 

 Καταρχάς να αρχίσω με το ότι έχω πάρει μια DELL U2414H η οποία παρότι είναι πολύ ωραία οθόνη μου παρουσίασε πρόβλημα, όταν χρησιμοποιώ το mDP και κάνω restart τον υπολογιστή μπαίνει σε power saving mode και πρέπει να βγάλω και να ξαναβάλω την οθόνη στον υπολογιστή για να ανοίξει , επίσης  και από το mDP αλλά και από το HDMI πολλές φορές όταν μένει ανενεργός ο υπολογιστής και κλείνει η οθόνη μετά δεν ανοίγει και  πρέπει να κάνω την ίδια διαδικασία για να δουλέψει η οθόνη και τέλος από το HDMI βλέπει την οθόνη σαν Digital Television και στέλνει Limited RGB. Μετά από διαφορές δοκιμές και αναζήτηση στο forum της Dell και στο reddit κατάφερα να λύσω μόνο το πρόβλημα με το Limited RGB και είδα ότι αυτά τα προβλήματα είναι πολύ συχνά για αυτό το μοντέλο (Link.png Site: DigitalTelevision Link.png Site:PowerSavingMode ). Μίλησα με την Dell (πολύ καλό support) και αμέσως μου έκαναν αλλαγή με καινούρια οθόνη αλλά δυστυχώς μου κάνει ακριβώς τα ίδια προβλήματα.

 

Οπότε πάω για άλλο μοντέλο αλλά δεν ξέρω τη να πάρω. Στην αρχή σκέφτηκα να δώσω κάτι παραπάνω και να πάω στον μεγάλο αδερφό της οθόνης την U2515H αλλά είπα να το ψάξω λίγο αυτή την φορά και είδα ότι υπάρχουν αρκετές αναφορές ότι παρουσιάζει flickering (στα καλά καθούμενα κλείνει για 1-2 δευτερόλεπτα και μετά ξανά ανοίγει) και λίγο με έβαλε σε σκέψεις μιας και δεν θέλω να την πατήσω πάλι.

Εσείς τι μου προτείνετε να κάνω; Να το δοκιμάσω για την U2515H ή να πάω σε κάτι άλλο; Η οθόνη θα χρησιμοποιηθεί για κώδικα μιας και είμαι Developer, ταινίες και φυσικά κάνα παιχνίδι (δεν παίζω competitive FPS οπότε δεν θέλω 144 hz οθόνη).

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά ας αφήσουμε την cpu 

Οπότε αν πάω για 480 κοιτάω την lg που ανέφερε και o KINGLUCAS (μάλλον την 27 θα κοιτάξω πρώτα 23 φαίνεται μικρή πήγα και είδα από κοντά 27 και μου φάνηκε μια χαρά)

Από την άλλη αν πάω σε gtx 1060 τότε πάω στην HP-24es?

Η Dell Ultrasharp U2414H δεν αξίζει πια και ποια θα πρότεινες από Dell που ανέφερες πιο πριν?

Σωστά ας αφήσουμε την cpu 

Οπότε αν πάω για 480 κοιτάω την lg που ανέφερε και o KINGLUCAS (μάλλον την 27 θα κοιτάξω πρώτα 23 φαίνεται μικρή πήγα και είδα από κοντά 27 και μου φάνηκε μια χαρά)

Από την άλλη αν πάω σε gtx 1060 τότε πάω στην HP-24es?

Η Dell Ultrasharp U2414H δεν αξίζει πια και ποια θα πρότεινες από Dell που ανέφερες πιο πριν?

Να σου πω την αλήθεια τις Dell τις προτείνω επειδή είμαι dellάκιας (πολύ καλή ποιότητα και άψογο service), αλλά με αφορμή το ποστ του SilentBartholomew και επειδή έχει πάρει το μάτι μου και άλλα παράπονα, δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου. Έχουν παλιώσει και τα μοντέλα της, οπότε μάλλον είναι καλύτερα να κινηθείς είτε στην 23άρα LG για freesync, είτε στην 24άρα HP. Άμα θες 27'' κοίτα την LG-27mp68hm και την Samsung-S27F350FHU για freesync και την HP-27es χωρίς.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα παίδες. Χρειάζομαι τη βοήθειά σας

 

Εχω φτιάξει ένα gaming σύστημα (6700/r9 390) και βρίσκομαι σε φάση αγοράς οθόνης. Το ποσό που σκέφτομαι να δαπανήσω κυμαίνεται στα 500 ευρω (+-50) για 27αρι monitor (θα αντικαταστήσει μια flatron εξαετίας 24") και έχω τους εξής προβληματισμούς:

 

Ξέρω ότι η οθόνη που προτείνουν πολλοί και ειδικοί εδώ μέσα είναι η Asus MG279Q με κόστος γύρω στα 660 από μαγαζί με καλο after sales policy. Αλλά είναι πολλά. Θα μου πείτε ας έκοβες από επεξεργαστή κλπ αλλά τώρα είναι αργά για δάκρυα.

Εχω διαβάσει και για το LG 27MB85R-B το οποίο έχουν προτείνει πολλοί με κόστος 530. Εδώ από τιμή καλά είμαστε.

Αυτό που σκέφτομαι είναι:

 

1)Αξίζει το freesync σε αυτήν την τιμή και με αυτήν την κάρτα; Θα χάσω πολλά αν δεν θα διαθέτει; Θα ανταπεξέλθει η κάρτα ή θα πρέπει να κάνω cf; Δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να ξοδέυω 500αρικα κάθε χρόνο στο pc μου. To πολύ το PC Master Race...

 

2) Σε όσους πουν 27αρα 1080p. Αξίζει να δεσμευθώ για μίνιμουμ πενταετία σε αυτήν την ανάλυση; Η απόσταση από την οθόνη είναι λιγότερο από μέτρο. Μη μετράω τα πίξελς ένα ένα...

 

3) Γνωρίζω για τις οθόνες crossover αλλά υπάρχει το θέμα του e-bay. Από Γεμανία ή άλλα καταστήματα να το τολμήσω; Ή θα το μετανοίωσω μόλις την ανοίξω και πρέπει να φύγει RMA; Επίσης, να μείνει και κανά φράγκο στην Ελλάδα.

 

Οπως καταλάβατε λέχω διαβάσει πράγματα αλλά είμαι χαμένος. Θέλω τις προτάσεις σας για να τα βάλω σε μια τάξη στο μυαλό μου. Να πάω για το freesync, τα hertz, τα 1440p; Tί να κάνω;

 

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά

 

 

 

 

 

 

Καλησπερα. Τις ξερεις τις επιλογες σου. Οι crossover δεν ειναι ποιοτικα δευτερης διαλογης, καποιες ειναι reskin μοντελων των asus και dell πχ, το προβλημα τους ειναι η πολιτικη αντιαταστασης τους λογω αγορας απο e-bay. Εχουν ομως τις καλυτερες μη 144Hz 1440p AHVA με Freesync, οποτε αξιζει να τις λαβεις σοβαρα υποψιν.

 

Επισης εχε στο νου σου οτι στα ~550 παιζει η Asus MG279Q απο εξωτερικο, πριν τα μεταφορικα βεβαια. Και οτι στα παιχνιδια η διαφορα 1080p με 1440p δεν ειναι τοσο προφανης οσο ειναι στην επιφανεια εργασιας.

 

To Freesync αξιζει, ναι.

Καλησπέρα και από μένα 

 

Τόσο καιρό θέλω να πάρω μια οθόνη για το pc budget 220 ευρώ. Αυτή την στιγμή είμαι με μια ASUS VW220,VGA. Kάρτα γραφικών εχω αυτήν: http://www.powercolor.com/global/products_features.asp?id=430 ASUS VW220,VGA και cpu fx 8350. Τι θα προτείνατε 

ως κατάλληλη οθόνη; Έχω κοιτάξει αυτές που μου τράβηξαν το ενδιαφέρον αλλά επειδή δεν ξέρω και πολλά από οθόνες 

θέλω και τα φώτα σας! 

1)https://www.skroutz.gr/s/9872057/HP-24es.html?from=account_favorites

2)https://www.skroutz.gr/s/8318433/LG-24MP58VQ.html?from=account_favorites

3)https://www.skroutz.gr/s/4287220/Dell-UltraSharp-U2414H.html?from=account_favorites

 

Τι οθόνη θα ταίριαζε με την κάρτα μου μέχρι 220 ευρώ?

 

Καλησπερα. Οχι την τελευταια Dell, οι νεες οθονες ειναι καλυτερες πλεον. Θα προτεινα την πρωτη HP λογω του σχεδον glossy coating της. Αν σκοπευεις να αλλαξεις συντομα gpu, παρε την LG 23mp68vq που εχει και Freesync.

Καλημέρα παιδιά, ψάχνω 32" monitor 1440p τουλαχιστον.

Από Ελλαδα έχω βρει αλλά ψήνομαι για καμιά qnix.

Έχει κανείς εμπειρια με τελωνείο για ολόκληρο μόνιτορ;

Υπάρχει κανένας seller που να τις κάνει εισαγωγή στην ΕΕ ώστε να μην υπάρχει πιθανότητα τελωνείου;

 

Kαλησπερα. 32" 1440p βρισκεις μονο VA. Εισαι σιγουρος οτι θελεις VA? Αλλιως IPS υπαρχουν σε 1080p και 4Κ.

Καλησπέρα.Οθονη 26'-27' μόνο για ταινίες περίπου στα 150€ υπάρχει κάτι αξιόλογο.

 

Καλησπερα. Οι 27" 1080p κοστιζουν παραπανω, δες την HP 27es στα ~220 περιπου. Αλλιως ειναι εντως budget η HP 24es.

 

https://www.bestprice.gr/item/2154865268/hp-pavilion-27es.html

https://www.bestprice.gr/item/2154907809/hp-24es.html?fromq=hp+24es

 

λεπών θέλω την βοήθεια σας
 
θέλω να πάρw 4K TV για το PC
 
χρυσή lightroom + photoshop
 
και μερικά games σε 1080p
 
ξέρω ότι υπάρχουν sony καλές και samsung
 
4:4:4 χ 
 
και υπάρχουν TV με 120hz@1080p που κάνουν το gaming experience φοβερό.
 
το θέμα είναι

 

 

Δες μια νεα Sony. Για photoshop πρεπει να ειναι IPS.

 

https://www.skroutz.gr/c/12/television/m/2/Sony/f/540887/4K-Super-UHD-HDR.html

Για σας ενδιαφέρομαι αγορά οθόνης μέχρι 350 κατά προτίμηση 1440p – 25” (δεν φτάνουν τα λεφτά για 27”) αλλιώς 1080p -24”. Έχω δει την Dell U2515H αλλά διάβασα στο forum της Dell αλλά και στο reddit ότι παρουσιάζει κάποια προβλήματα και το σκέφτομαι, για λεπτομέρειες στο spoiler.

 

 

 Καταρχάς να αρχίσω με το ότι έχω πάρει μια DELL U2414H η οποία παρότι είναι πολύ ωραία οθόνη μου παρουσίασε πρόβλημα, όταν χρησιμοποιώ το mDP και κάνω restart τον υπολογιστή μπαίνει σε power saving mode και πρέπει να βγάλω και να ξαναβάλω την οθόνη στον υπολογιστή για να ανοίξει , επίσης  και από το mDP αλλά και από το HDMI πολλές φορές όταν μένει ανενεργός ο υπολογιστής και κλείνει η οθόνη μετά δεν ανοίγει και  πρέπει να κάνω την ίδια διαδικασία για να δουλέψει η οθόνη και τέλος από το HDMI βλέπει την οθόνη σαν Digital Television και στέλνει Limited RGB. Μετά από διαφορές δοκιμές και αναζήτηση στο forum της Dell και στο reddit κατάφερα να λύσω μόνο το πρόβλημα με το Limited RGB και είδα ότι αυτά τα προβλήματα είναι πολύ συχνά για αυτό το μοντέλο (Link.png Site: DigitalTelevision Link.png Site:PowerSavingMode ). Μίλησα με την Dell (πολύ καλό support) και αμέσως μου έκαναν αλλαγή με καινούρια οθόνη αλλά δυστυχώς μου κάνει ακριβώς τα ίδια προβλήματα.

 

Οπότε πάω για άλλο μοντέλο αλλά δεν ξέρω τη να πάρω. Στην αρχή σκέφτηκα να δώσω κάτι παραπάνω και να πάω στον μεγάλο αδερφό της οθόνης την U2515H αλλά είπα να το ψάξω λίγο αυτή την φορά και είδα ότι υπάρχουν αρκετές αναφορές ότι παρουσιάζει flickering (στα καλά καθούμενα κλείνει για 1-2 δευτερόλεπτα και μετά ξανά ανοίγει) και λίγο με έβαλε σε σκέψεις μιας και δεν θέλω να την πατήσω πάλι.

Εσείς τι μου προτείνετε να κάνω; Να το δοκιμάσω για την U2515H ή να πάω σε κάτι άλλο; Η οθόνη θα χρησιμοποιηθεί για κώδικα μιας και είμαι Developer, ταινίες και φυσικά κάνα παιχνίδι (δεν παίζω competitive FPS οπότε δεν θέλω 144 hz οθόνη).

 

 

 

 

Προβληματα βγαινουν σε ολες τις οθονες. Το πρωτο που αναφερει βεβαια ειναι προβλημα του DP, οχι της οθονης αποκλειστικα. Η οθονη ειναι καλη και αξιζει η αγορα της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Υπάρχει καμία άποψη για τις Acer Predator X34A, Asus PG348Q και LG 34UC97-S/34UC98;

 

Επίσης περιμένω τις Acer Predator X34P και Samsung CF791.

 

Χρήση κυρίως για coding/video editing και gaming μελλοντικά. Δεν σκοπεύω να την αγοράσω σύντομα (πριν το 17), απλώς τσεκάρω να δω τι παίζει.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

XMorsx καλησπέρα καταρχήν και ευχαριστώ που απάντησες

Αν πάω σε nvidia κάρτα γραφικών την gtx 1060 το Freesync στην LG 23mp68vq 

δεν είναι για amd gpu? Εμένα στην gtx θα είναι άχρηστο Feature σωστά η κάνω λάθος?

Η προτείνεις και για nvidia την LG 23mp68vq?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...