Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά η DELL SE2717H τι λέει σαν οθόνη;

Διάβασα καλουτσικες κριτικές αλλά στα 195 νομίζω αξίζει.

Η σειρά Se έχει pwn dimming όπως έγραψε ο xmorsx σε προηγούμενο post

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά δοκίμασα πρόσφατα σε νέο μοντέλο LG (πρέπει να είναι αρκετά καλό), σε 1080Ρ, παιχνίδια(Shadow of mordor, Batman arkham knight). Είναι 27" και μπορώ να πω, χωρίς να έχω δοκιμάσει παιχνίδια/1080Ρ/Σε PC, ότι 27" είναι too much. Τα pixel φαίνονται ψιλοασχημα και επίσης στις loading screens-opening scenes φαίνονται τετραγωνακια σαν να μην είναι HD ποιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δοκίμασα πρόσφατα σε νέο μοντέλο LG (πρέπει να είναι αρκετά καλό), σε 1080Ρ, παιχνίδια(Shadow of mordor, Batman arkham knight). Είναι 27" και μπορώ να πω, χωρίς να έχω δοκιμάσει παιχνίδια/1080Ρ/Σε PC, ότι 27" είναι too much. Τα pixel φαίνονται ψιλοασχημα και επίσης στις loading screens-opening scenes φαίνονται τετραγωνακια σαν να μην είναι HD ποιότητα.

Μηπως ειχε προβλημα η συγκεκριμενη? Εγω στην Benq ew2750zl που εχω, δεν βλεπω κανενα πιξελ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αξιζει, ειναι παλια (σχεδον 3 χρονια)

Σου προτινω αυτη https://www.skroutz.gr/s/7282878/BenQ-EW2750ZL.html?keyphrase=ew2750zl Πολυ καλη για ταινιες και σειρες λογο VA panel για βαθυ μαυρο και υψυλο contrast

Κάτι άλλο πιο οικονομικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ειχε προβλημα η συγκεκριμενη? Εγω στην Benq ew2750zl που εχω, δεν βλεπω κανενα πιξελ

 

 

Δεν είναι πρόβλημα απλά η εικόνα δεν είναι "κρυσταλλινη" και το αποδίδω στο ότι 27' είναι πολλές για 1080Ρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι πρόβλημα απλά η εικόνα δεν είναι "κρυσταλλινη" και το αποδίδω στο ότι 27' είναι πολλές για 1080Ρ.

Δλδ η εικονα ειναι κρυσταλλινη στις 24" 1080p?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω οθόνη από 23" ως 27" που να συνδεθεί ως μονιτορ στο pc αλλά ενδιαφέρομαι και για πιθανή μελλοντική χρήση ως tv.

Το ερώτημα είναι αν υπάρχει κάποιο μοντέλο με ενσωματωμένο δέκτη αλλά που εκτός από πολύ καλή τηλεόραση να είναι και πολύ καλό μόνιτορ.

Γίνεται αυτό ή θα πρέπει να επιλέξω άλλη οθόνη για τηλεόραση και άλλη για υπολογιστή; Δεν θέλω να χάσω σε ποιότητα εικόνας σε καμία από τις δυο περιπτώσεις...

 

Διάβασα σε κάποιο άλλο θέμα ότι οι τηλεοράσεις δεν φτάνουν με τίποτα την ποιότητα των μονιτορ. Το αντίστροφο όμως; Δηλαδή ένα καλό μονιτορ με εξωτερικό δέκτη είναι καλύτερο από τηλεόραση;

 

ΥΓ Έχω διαθέσιμο εξωτερικό δέκτη mpeg4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... υπάρχει κάποια αξιόλογη επιλογή για παιχνίδι ( όχι ΤΝ )

στις 24 ή 25

freesynq

με καλό μαύρο

σχετικά χαμηλό lag

αλλά σε format 16:10

γιατί με βολεύει όταν κάνω χρήση γραφείου ?

μέχρι 250 euro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια εδω και πολυ καιρο ψαχνοντας για οθονη βρηκα μια ευκαιρια στο amazon  https://postimg.org/image/jyljzha65/ αλλα απο οτι βλεπω δεν με αφηνει να επιλεξω την εγγυηση που θελω.εσεις που εχετε κανει αγορες απο αμαζον σε περιπτωση που θα αγορασω την οθονη δεν θα εχω καποια εγγυηση?

 

Ειναι καινουργια η οθονη και χωρις χρεωση μεταφορικων

Επισης την

 

Dell UltraSharp U2412M  Στα 200 ευρω.αλλα λεει η εγγυηση οτι δεν καλυπτει την ελλαδα αν καταλαβα καλα μπορει να δειτε και απο την φωτογραφια ευχαριστω εκ των προτερων

Τόσο η asus όσο και η dell είναι ξεπερασμενες οθόνες που δεν αξίζει η αγορά τους πλέον.

Καλησπέρα παιδιά!

Ετοιμάζομαι να χτίσω ένα καινούριο pc και θέλω βοήθεια για την οθόνη..

Το pc προορίζεται για gaming-3d design-movies.

Το budget είναι το maximum 250 ευρώ

Γύρω στις 24".

Στο σύστημα θα έχω GeForce GTX1060 6gb, i5 6500 ή 6600k...

Είχα δει αυτήν  https://www.skroutz.gr/s/4287220/Dell-UltraSharp-U2414H.html

Αξίζει; ποια είναι η γνώμη σας; Τι μου προτείνετε εσείς;

Ευχαριστώ

Για gaming ο καλύτερος συνδυασμός είναι η LG 23mp68vq και rx 480 για το freesync. Με nvidia πάλι αξίζει η LG αλλά η dell u2417h έχει λίγο καλύτερη εικόνα και καλύτερη βάση και εγγύηση. Είναι πολύ ακριβότερη όμως.

 

Δε θα πρότεινα VA για gaming λόγω ghosting.

... υπάρχει κάποια αξιόλογη επιλογή για παιχνίδι ( όχι ΤΝ )στις 24 ή 25freesynqμε καλό μαύροσχετικά χαμηλό lagαλλά σε format 16:10γιατί με βολεύει όταν κάνω χρήση γραφείου ?μέχρι 250 euro

Ξέχνα το 16:10, δε βγαίνουν τέτοιες οθόνες πλέον. Μεγαλύτερο real estate δες σε οθόνες 16:9 μεγαλύτερης αναλυσης.

Ψάχνω οθόνη από 23" ως 27" που να συνδεθεί ως μονιτορ στο pc αλλά ενδιαφέρομαι και για πιθανή μελλοντική χρήση ως tv.

Το ερώτημα είναι αν υπάρχει κάποιο μοντέλο με ενσωματωμένο δέκτη αλλά που εκτός από πολύ καλή τηλεόραση να είναι και πολύ καλό μόνιτορ.

Γίνεται αυτό ή θα πρέπει να επιλέξω άλλη οθόνη για τηλεόραση και άλλη για υπολογιστή; Δεν θέλω να χάσω σε ποιότητα εικόνας σε καμία από τις δυο περιπτώσεις...

 

Διάβασα σε κάποιο άλλο θέμα ότι οι τηλεοράσεις δεν φτάνουν με τίποτα την ποιότητα των μονιτορ. Το αντίστροφο όμως; Δηλαδή ένα καλό μονιτορ με εξωτερικό δέκτη είναι καλύτερο από τηλεόραση;

 

ΥΓ Έχω διαθέσιμο εξωτερικό δέκτη mpeg4.

Χρήση και budget πες μας.

 

Γεγονός ότι οι φθηνές τηλεοράσεις είναι χειρότερες από τις καλές φθηνές οθόνες σε πολλά χαρακτηριστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω οθόνη από 23" ως 27" που να συνδεθεί ως μονιτορ στο pc αλλά ενδιαφέρομαι και για πιθανή μελλοντική χρήση ως tv.

Το ερώτημα είναι αν υπάρχει κάποιο μοντέλο με ενσωματωμένο δέκτη αλλά που εκτός από πολύ καλή τηλεόραση να είναι και πολύ καλό μόνιτορ.

Γίνεται αυτό ή θα πρέπει να επιλέξω άλλη οθόνη για τηλεόραση και άλλη για υπολογιστή; Δεν θέλω να χάσω σε ποιότητα εικόνας σε καμία από τις δυο περιπτώσεις...

 

Διάβασα σε κάποιο άλλο θέμα ότι οι τηλεοράσεις δεν φτάνουν με τίποτα την ποιότητα των μονιτορ. Το αντίστροφο όμως; Δηλαδή ένα καλό μονιτορ με εξωτερικό δέκτη είναι καλύτερο από τηλεόραση;

 

ΥΓ Έχω διαθέσιμο εξωτερικό δέκτη mpeg4.

 

Χρήση και budget πες μας.

 

Γεγονός ότι οι φθηνές τηλεοράσεις είναι χειρότερες από τις καλές φθηνές οθόνες σε πολλά χαρακτηριστικά.

 

Το πολύ 200 ευρώ (με ζόρι...)

Χρήση κυρίως ιντερνετ, κάποιες ταινίες online, ΟΧΙ gaming

 

Κατανοητό ότι οι τηλεοράσεις οι φθηνές είναι χειρότερες από τα μονιτορ αλλά με την αντίστροφη χρήση τι παίζει; Αν δηλαδή συνδέσουμε ένα δέκτη σε καλό μονιτορ υπολογιστή θα πάρουμε εικόνα tv ποιότητας όπως σε μια νορμαλ τηλεόραση; Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά νομίζω ότι δεν αποδίδουν σωστά το τηλεοπτικό σήμα (δεν ξέρω το λόγο) τουλάχιστον τα ips μονιτορ που έχω δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πολύ 200 ευρώ (με ζόρι...)

Χρήση κυρίως ιντερνετ, κάποιες ταινίες online, ΟΧΙ gaming

 

Κατανοητό ότι οι τηλεοράσεις οι φθηνές είναι χειρότερες από τα μονιτορ αλλά με την αντίστροφη χρήση τι παίζει; Αν δηλαδή συνδέσουμε ένα δέκτη σε καλό μονιτορ υπολογιστή θα πάρουμε εικόνα tv ποιότητας όπως σε μια νορμαλ τηλεόραση; Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά νομίζω ότι δεν αποδίδουν σωστά το τηλεοπτικό σήμα (δεν ξέρω το λόγο) τουλάχιστον τα ips μονιτορ που έχω δει.

 

Βαζεις το color signal σε limited στους οδηγους της gpu και αποδιδουν το τηλεοπτικο σημα μια χαρα.

 

Σε σκοτεινο δωματιο πας σε καλη VA, δες την BenQ GW2470H (η καλύτερη).

https://www.bestprice.gr/item/2154774360/benq-gw2470h.html?fromq=BenQ+GW2470H

 

Για γενικη χρηση και με χρηση bias lighting δες μια καλη IPS, η LG 23mp68vq ειναι η καλυτερη στο budget σου.

Θες 4κ για σωστη TV με σωστά χρώματα 8bit panels 4:4:4 chroma. 450 e κανει μια καλη 4κ ku6000 αλλά μονο 60 hz.

 

4:4:4 chroma θελεις για να χρησιμοποιησεις την τηλεοραση ως οθονη υπολογιστη, οχι το αναποδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαζεις το color signal σε limited στους οδηγους της gpu και αποδιδουν το τηλεοπτικο σημα μια χαρα.

 

O δέκτης δεν είναι κάρτα σε υπολογιστή αλλά εξωτερικός mpeg4 αποκωδικοποιητής. Απλώς παίρνω hdmi σήμα από αυτόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Ήρθε η ώρα να αναβαθμίσω την Dell 2209WA

και σκέφτομαι να αγοράσω την AOC12781FH για ~200€ απο εξωτερικό

Θα ήθελα πάλι Dell αλλά πολλά τα λεφτά και νομίζω οτι καλύτερα να πάω σε 27" άλλης μάρκας αντί για 24" Dell.

 

Άλλες προτάσεις σε Budget εως 200€ (+-10 ΟΚ) για 27";

BenQ ίσως; LG έχω προκατάληψη λόγω ασχήμιας των βάσεων γενικά

 

Χρήση γραφείου γενικά, και ταινίες, παιχνίδια όχι πλέον.

 

Απαραίτητη προυπόθεση IPS/SVA panel και ποιότητα/τιμή

 

Ευχαριστώ πολύ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...