Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά είχα ξαναρωτήσει προτάσεις για gaming οθόνη αλλά ένας φίλος μου πρότεινε να περιμένω για 2.5K ips 144hz monitor απλά επειδή χάλασε η προηγούμενη τη χρειάζομαι άμεσα. Το σύστημα μου είναι αυτό εδώ :

 μητρική Asus z87-a

κάρτα γραφικών Gigabyte Radeon R9 290 OC

επεξεργαστής  Intel 1150 i7 4770k 

διαθέτω μέχρι 600 ευρώ σας ευχαριστώ πολύ !!!

Καλησπέρα. Η Asus Mg279q είναι ιδανική στην περίπτωση σου, αλλά για να την βρεις στα 600 περίπου πρέπει να παραγγείλει από εξωτερικό.

 

Αν είναι σημαντικά φθηνότερη της παραπάνω Asus, δες και την BenQ xl2730z, η οποία όμως θέλει κάποιο πείραγμα για να φτιάξουν τα χρώματα της από όσο θυμάμαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτές οι οθόνες είναι "flicker free" και πρόκειται για ΤΝ με καλύτερο contrast (και μαύρο) από το μέσο IPS,μη μιλήσουμε για απόκριση και smoothness+backlight strobing (σε αυτά τα λεφτά).Κατά πάσα πιθανότητα την οθόνη θα την κρατήσει περισσότερο από τη κάρτα εκτός και αν αλλάζει οθόνη κάθε χρόνο και αν άλλαζε θα το έλεγε μάλλον.Αλλά και να άλλαζε θα κοιτάξει τι παίρνει τώρα...κάνοντας την όσο το δυνατόν καλύτερη επιλογή για τη χρήση που θέλει μέσα στα όρια του ποσού που δίνει.

 

Η 970 είναι ικανότατη και σε πολλά παιχνίδια θα αξιοποιηθεί και το monitor και η κάρτα (για 1080p μιλάμε που κάποια sites του χώρου σταμάτησαν να ασχολούνται πλέον γιατί οι μεγάλες μονές κάρτες έχουν δυναμώσει αρκετά) αλλά και να μην αξιοποιηθεί σε όλα η πιθανότητα να αλλάξει πρώτα κάρτα είναι μεγαλύτερη.Από του χρόνου οι enthusiast κάρτες πιθανόν να πάρουν ένα +50-60% σε επιδόσεις σε σύγκριση με τις τωρινές,δεν θα μείνουν τα πράγματα ίδια με τους ρυθμούς που κινούνται οι εξελίξεις στις κάρτες,σε αντίθεση με τις οθόνες που πηγαίνουν πιο αργά και είναι μεγαλύτερη επένδυση.

 

Αν θέλει να παίξει τώρα αρκετά παιχνίδια με 60+ με μεγάλη απόκριση,χωρίς θολούρες,χωρίς να ανησυχεί για backlight bleeding και με πολύ μεγαλύτερo smoothness εικόνας θα κοιτάξει σε κάτι τέτοιο.Αν παίζει ανταγωνιστικά και πάρει 1080p 60hz τον βλέπω σε κάποιο καιρό να την πουλάει και να πηγαίνει σε κάποια 1ms 144hz.

 

Να σημειώσω πως και εγώ μπορεί να προτιμούσα ένα καλό 24'' IPS σε χαμηλή τιμή με αντίστοιχα χαρακτηριστικά αλλά δε το βλέπω.

 ακόμα και κάρτα να αλλάξει, για να παίζει κάθε φορά τα καινούρια παιχνίδια (που από ότι κατάλαβα τα καινούρια τον ενδιαφέρουν) σε 1080p και πάνω από 60hz (ώστε να δει όφελος από την οθόνη) θα πρέπει κάθε χρόνο άντε κάθε δυο χρόνια να παίρνει κάρτα των 400 ευρώ. Πιστεύω ότι πολύ καλύτερα θα επωφεληθεί από τα καταπληκτικά χρώματα ενός glossy monitor (μια φορά είδα glossy monitor σε dell desktop στον κωτσόβολο και έπαθα πλάκα) όπως προτείνεις σε άλλους, σαν την s2415h παρά από τα 144hz, τα οποία μπορεί να παράγουν εντυπωσιακά smooth αποτέλεσμα αλλά δύσκολο να τα πλησιάσει κάποιος, ειδικά αν δεν ρίξει αρκετά τις ρυθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα παιδιά είχα ξαναρωτήσει προτάσεις για gaming οθόνη αλλά ένας φίλος μου πρότεινε να περιμένω για 2.5K ips 144hz monitor απλά επειδή χάλασε η προηγούμενη τη χρειάζομαι άμεσα. Το σύστημα μου είναι αυτό εδώ :

 μητρική Asus z87-a

κάρτα γραφικών Gigabyte Radeon R9 290 OC

επεξεργαστής  Intel 1150 i7 4770k 

 

διαθέτω μέχρι 600 ευρώ σας ευχαριστώ πολύ !!!

 

 

Την Asus MG279Q που πρότεινε και ο xmorsx.Με λίγα παραπάνω από ελλάδα http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=46391&cat=10&

 

Και από ΕΕ http://geizhals.eu/asus-mg279q-90lm0103-b01170-a1215454.html

 

Στις ευρωπαικές αγορές κατά καιρούς τη βγάζουν και πιο φθηνά.

 

 ακόμα και κάρτα να αλλάξει, για να παίζει κάθε φορά τα καινούρια παιχνίδια (που από ότι κατάλαβα τα καινούρια τον ενδιαφέρουν) σε 1080p και πάνω από 60hz (ώστε να δει όφελος από την οθόνη) θα πρέπει κάθε χρόνο άντε κάθε δυο χρόνια να παίρνει κάρτα των 400 ευρώ. Πιστεύω ότι πολύ καλύτερα θα επωφεληθεί από τα καταπληκτικά χρώματα ενός glossy monitor (μια φορά είδα glossy monitor σε dell desktop στον κωτσόβολο και έπαθα πλάκα) όπως προτείνεις σε άλλους, σαν την s2415h παρά από τα 144hz, τα οποία μπορεί να παράγουν εντυπωσιακά smooth αποτέλεσμα αλλά δύσκολο να τα πλησιάσει κάποιος, ειδικά αν δεν ρίξει αρκετά τις ρυθμίσεις.

 

Για να παίζει κανείς τα πιο βαριά καινούρια παιχνίδια τέρμα έτσι και αλλιώς πρέπει να αλλάζει κάρτα ανά διαστήματα.Στο pc gaming δεν υπάρχει το "παίρνω κάτι και κρατάει αιωνίως",αν δεν υπάρξουν κάποιες υποχωρήσεις δηλαδή.Και κάρτα να χρειαστεί να αλλάξει αργότερα μέχρι να αλλάξει θα επωφεληθεί από την πολύ καλύτερη εμπειρία σε γρήγορη 144Hz καθώς θα είναι και πιο αποτελεσματικός και σε online παιχνίδια αν τον ενδιαφέρει.Με το rig του σε πολλά παιχνίδια θα αξιοποιήσει και την κάρτα και την οθόνη,εδώ τόσοι gamers με χειρότερες κάρτες και παίζουν με αντίστοιχες οθόνες.Η S2415H δεν έχει σχέση με τις gaming oriented οθόνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι σημαντικά φθηνότερη της παραπάνω Asus, δες και την BenQ xl2730z, η οποία όμως θέλει κάποιο πείραγμα για να φτιάξουν τα χρώματα της από όσο θυμάμαι.

 

Και αυτή είναι μέσα στις επιλογές του και με άριστο "motion blur reduction" από οτι λένε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου πρότειναν και τη Rogue Swift αξιζει να δωσω καποια παραπανω απο την MG279Q για αυτην ??

 

Όχι δεν αξίζει.Έχει διάφορα προβλήματα σε quality control,υψηλή τιμή για τα χαρακτηριστικά της,πολύ βαρύ grainy coating κ.α. Εκτός αυτού εσύ έχεις έτοιμο σύστημα για freesync.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρες, έχω το εξής σύστημα:

i5 2500K

8GB Ram

850 Evo SSD

HD 5870 που θα αλλαχθεί σύντομα σε μια εκ των 970 ή 390. Μπορεί και 980/390Χ.

 

H τωρινή οθόνη είναι η Dell U2312HM. Κύρια χρήση gaming και κατά αρκετό browsing/διάβασμα και λίγες άλλες εφαρμογές.

 

Το δίλλημα μου αφορά στην αλλαγή οθόνης ή όχι. Αν είναι να αλλαχθεί θελω μια 27άρα τουλάχιστον, αλλά να είναι καθαρά gaming ή πιο allaround; Οι gaming οθόνες είναι άνετες στις υπόλοιπες χρήσεις και υπάρχει κάποια φθηνότερη των 600-700€ που κάνουν οι 2 Asus; Στην Rog Swift έβαλα "Χ" τελικά μετά τα όσα διάβασα.

 

Tα g-sync & freesync κατά πόσο έχουν διαφορές ή έχουν και τα δυο την ίδια απόδοση στο smoothness και την αίσθηση στα παιχνίδια; Γιατί το "κακό" είναι ότι ανεβάζουν και τις απαιτήσεις του συστήματος. Ειδικά σε 1440p αν έχει κάποιος μια μέτρια προς δυνατή κάρτα που βγάζει 50-60 καρέ, πάνε στράφι οι συγχρονισμοί και η ομαλότητα κτλπ σωστά;

 

Ακούω γνώμες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι ενδιαφερονται για την Acer Predator XB270HU να τους ενημερωσω πως ενας φιλος την αλλαξε 3 φορες την δικια του. 1η φορα η μιση οθονη ηταν μπλε κ η αλλη μιση κανονικη out of the box και τις αλλες 2 φορες ξανα εγινε μπλε μετα απο λιγες ωρες. με τα λιγα και με τα πολλα επικοινωνησε με την acer και του ειπαν οτι θα του στειλουν rev 2.

 

Ασχημα ξεκινησαν μου φαινεται τα IPS 144hz ... κ η μλκια ειναι οτι μου το ειπε αφου του ειπε πως παραγγειλα κ εγω την acer ~_~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρες, έχω το εξής σύστημα:

i5 2500K

8GB Ram

850 Evo SSD

HD 5870 που θα αλλαχθεί σύντομα σε μια εκ των 970 ή 390. Μπορεί και 980/390Χ.

 

H τωρινή οθόνη είναι η Dell U2312HM. Κύρια χρήση gaming και κατά αρκετό browsing/διάβασμα και λίγες άλλες εφαρμογές.

 

Το δίλλημα μου αφορά στην αλλαγή οθόνης ή όχι. Αν είναι να αλλαχθεί θελω μια 27άρα τουλάχιστον, αλλά να είναι καθαρά gaming ή πιο allaround; Οι gaming οθόνες είναι άνετες στις υπόλοιπες χρήσεις και υπάρχει κάποια φθηνότερη των 600-700€ που κάνουν οι 2 Asus; Στην Rog Swift έβαλα "Χ" τελικά μετά τα όσα διάβασα.

 

Tα g-sync & freesync κατά πόσο έχουν διαφορές ή έχουν και τα δυο την ίδια απόδοση στο smoothness και την αίσθηση στα παιχνίδια; Γιατί το "κακό" είναι ότι ανεβάζουν και τις απαιτήσεις του συστήματος. Ειδικά σε 1440p αν έχει κάποιος μια μέτρια προς δυνατή κάρτα που βγάζει 50-60 καρέ, πάνε στράφι οι συγχρονισμοί και η ομαλότητα κτλπ σωστά;

 

Ακούω γνώμες :)

Και τα δύο εξίσου καλά σαν τεχνολογίες, αλλά αυτή τη στιγμή η κορυφαία οθόνη είναι η Acer που έχει g sync. Η Asus με Freesync όμως ακολουθεί από κοντά και είναι σημαντικά φθηνότερη.

 

Αν θελεις να βγάζεις 100αρια ναι, οι απαιτήσεις είναι μεγάλες. Η sync tech όμως δεν απαιτεί πολλά fps, ίσα ίσα που που φαίνεται και πιο έντονα στα λιγότερα fps.

 

Άποψη μου είναι πήγαινε είτε σε 390 + mg279q, είτε σε 980ti + Acer XB270HU. Ανάλογα με το budget σου και τις απαιτήσεις σου.

 

Φυσικά, όσο ακριβή οθόνη και να πάρεις, τα quality control θέματα δεν τα γλιτώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια οθονη προτεινετε για gaming PC:

http://www.skroutz.gr/s/4006752/Viewsonic-VX2452mh.html?keyphrase=VX2452mh

http://www.skroutz.gr/s/4287220/Dell-UltraSharp-U2414H.html?keyphrase

 

Κανω καινουριο συστημα με Radeon R9 290 και CPU AMD 8350

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο Αγγλια

έχει κυκλοφορήσει πάντως πλέον το rev.2 όχι ότι έχουν αλλάξει και πάρα πολλά προς το καλύτερο.  

από Γερμανία πάντως βλέπε alternate.de δεν έχουν τόσο αρνητικά σχόλια όσο στην Αγγλία "OCUK"

περιμένουμε και τον φίλο "flixxxer" να του έρθει μέσα στην βδομάδα που την έχει παραγγείλει από Γερμανία.

προσωπικά θέλω να δω και reviews από ACER XR34 και ASUS PG279Q g-sync μοντέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω την εκανα την παραγγελια σημερα το πρωι απο Γερμανια, τους εβαλα και ενα sidenote για το rev 2. crossing fingers ομως γιατι δεν εχω ιδιαιτερη τυχη :P αν κατι ειναι να παει στραβα θα παει σε εμενα ^^

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...