Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα κ απο εμενα. Επειδη τον τελευταιο καιρο, λογω της πολυωρης χρησης του υπολογιστη ,εχω παρατηρησει οτι κουραζονται παρα πολυ τα ματια μου,ξεραινονται κ χανω την αισθηση της εστιασης στην οθονη,σαν να θολωνει αποφασισα να την αλλαξω επειδη ειναι κ λιγο παλια.Εχω την Link.png Site: Samsungsyncmaster 2032bw . Εχουμε κ λεμε λοιπον:

1. Μπατζετ : εως 200ε

2. Χρηση : Επεξεργασια φωτογραφιας-βιντεο, browsing , σειρες.

3. Ιντσες: Νομιζω ηρθε η ωρα να παω σε 24" (ή μηπως 22" ? ) .

4. Το συστημα δεν εχει πολλες απαιτησεις κ φαινεται στην υπογραφη.

 

Το pivoting θα μου ηταν αρκετα χρησιμο μπορω να πω,αν υπηρχε. Aν υπαρχει κατι εξαιρετικο με λιγα χρηματα παραπανω δεκτο.Γνομωνας παντα η πολυωρη χρηση.Ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Και τα δύο εξίσου καλά σαν τεχνολογίες, αλλά αυτή τη στιγμή η κορυφαία οθόνη είναι η Acer που έχει g sync. Η Asus με Freesync όμως ακολουθεί από κοντά και είναι σημαντικά φθηνότερη.

 

Αν θελεις να βγάζεις 100αρια ναι, οι απαιτήσεις είναι μεγάλες. Η sync tech όμως δεν απαιτεί πολλά fps, ίσα ίσα που που φαίνεται και πιο έντονα στα λιγότερα fps.

 

Άποψη μου είναι πήγαινε είτε σε 390 + mg279q, είτε σε 980ti + Acer XB270HU. Ανάλογα με το budget σου και τις απαιτήσεις σου.

 

Φυσικά, όσο ακριβή οθόνη και να πάρεις, τα quality control θέματα δεν τα γλιτώνεις.

Τα χρήματα υπάρχουν, αλλά τα θεωρώ υπερβολικά για gaming. Δεν είμαι επαγγελματίας ούτε λιώνω στο online fps όπως παλιότερα. Μ'αρεσουν οι 390 αλλά εξακολουθούν να καίνε πολύ γιαυτό προσανατολιζομαι σε 980 μαξ (και για αυτή πολλά μου φαίνονται αλλά τεσπα).

 

Το ερώτημα είναι ένα IPS gaming panel είναι εξίσου καλό στους υπόλοιπους τομείς με ένα all around (όπως πχ Dell, eizo κτλπ);; για ΤΝ δεν το συζητώ, για μένα είναι πισωγυρισμα.

 

Για τις πιο οικονομικές λύσεις της Acer πχ με 1080p 144hz έχουμε άποψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα χρήματα υπάρχουν, αλλά τα θεωρώ υπερβολικά για gaming. Δεν είμαι επαγγελματίας ούτε λιώνω στο online fps όπως παλιότερα. Μ'αρεσουν οι 390 αλλά εξακολουθούν να καίνε πολύ γιαυτό προσανατολιζομαι σε 980 μαξ (και για αυτή πολλά μου φαίνονται αλλά τεσπα).

Το ερώτημα είναι ένα IPS gaming panel είναι εξίσου καλό στους υπόλοιπους τομείς με ένα all around (όπως πχ Dell, eizo κτλπ);; για ΤΝ δεν το συζητώ, για μένα είναι πισωγυρισμα.

Για τις πιο οικονομικές λύσεις της Acer πχ με 1080p 144hz έχουμε άποψη;

Η 390 συμφέρει περισσότερο από την 980, καίει περισσότερο αλλά είναι και πολύ φθηνότερη, δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις απόσβεση με τους λογαριασμούς της ΔΕΗ.

 

Δεν υπάρχει gaming ips panel, υπάρχουν ips, AHVA και pls panels. Οι οθόνες χαρακτηρίζονται ως gaming επειδή έχουν υψηλούς ρυθμούς ανανέωσης, η τεχνολογία των panels είναι ίδια με τις μη gaming.

 

Δεν υπάρχουν πιο οικονομικες ips με 144hz. Από τις TN, ξεχωρίζουν οι LG 24GM77 λόγω της καλής ποιότητας εικόνας και η AOC G2460pg γιατί έχει G-Sync.

Καλησπέρα μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα καλό gaming monitor μέχρι 700 ευρώ το θέλω μόνο για gaming ευχαριστώ.

Acer XB270HU με Nvidia GPU ή Asus mg279q με AMD GPU. Η πρώτη είναι λίγο καλύτερη αλλά και ακριβότερη.

Καλησπερα κ απο εμενα. Επειδη τον τελευταιο καιρο, λογω της πολυωρης χρησης του υπολογιστη ,εχω παρατηρησει οτι κουραζονται παρα πολυ τα ματια μου,ξεραινονται κ χανω την αισθηση της εστιασης στην οθονη,σαν να θολωνει αποφασισα να την αλλαξω επειδη ειναι κ λιγο παλια.Εχω την Link.png Site: http://www.e-shop.gr/samsung-syncmaster-2032bw-p-PER.168193">Samsungsyncmaster 2032bw . Εχουμε κ λεμε λοιπον:

1. Μπατζετ : εως 200ε

2. Χρηση : Επεξεργασια φωτογραφιας-βιντεο, browsing , σειρες.

3. Ιντσες: Νομιζω ηρθε η ωρα να παω σε 24" (ή μηπως 22" ? ) .

4. Το συστημα δεν εχει πολλες απαιτησεις κ φαινεται στην υπογραφη.

 

Το pivoting θα μου ηταν αρκετα χρησιμο μπορω να πω,αν υπηρχε. Aν υπαρχει κατι εξαιρετικο με λιγα χρηματα παραπανω δεκτο.Γνομωνας παντα η πολυωρη χρηση.Ευχαριστω!!

Η Samsung s24e391hl στα 200 περίπου μάλλον είναι η καλύτερη επιλογή σου, καθώς έχει το ελαφρύτερο coating μέχρι τα 200 ευρώ, και επομένως ειναι η πιο ξεκουραστη. Αν θες pivoting υποχρεωτικά, θα πας στην dell p2414h, η οποία όμως είναι παλαιότερη οθόνη και έχει λίγο βαρύτερο coating. Επεξ/σία από XMorsX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια οθονη προτεινετε για gaming PC:

http://www.skroutz.gr/s/4006752/Viewsonic-VX2452mh.html?keyphrase=VX2452mh

http://www.skroutz.gr/s/4287220/Dell-UltraSharp-U2414H.html?keyphrase

 

Κανω καινουριο συστημα με Radeon R9 290 και CPU AMD 8350

Για gaming οι i5 συμφέρουν περισσότερο από τον 8350, ειδικά τώρα που μπορείς να αγοράσεις τους νέους Skylake.

 

Από οθόνες εγώ θα πρότεινα την glossy Dell S2415h η εναλλακτικά την φθηνότερη Samsung S24e391hl με ελαφρύ matte coating.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια οθονη προτεινετε για gaming PC:

http://www.skroutz.gr/s/4006752/Viewsonic-VX2452mh.html?keyphrase=VX2452mh

http://www.skroutz.gr/s/4287220/Dell-UltraSharp-U2414H.html?keyphrase

 

Κανω καινουριο συστημα με Radeon R9 290 και CPU AMD 8350

 

Με τη 290 καμμία από αυτές αν ασχολείσαι πολύ με gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 390 συμφέρει περισσότερο από την 980, καίει περισσότερο αλλά είναι και πολύ φθηνότερη, δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις απόσβεση με τους λογαριασμούς της ΔΕΗ.

 

Δεν υπάρχει gaming ips panel, υπάρχουν ips, AHVA και pls panels. Οι οθόνες ρε χαρακτηρίζονται ως gaming επειδή έχουν υψηλούς ρυθμούς ανανέωσης, η τεχνολογία των panels είναι ίδια με τις μη gaming.

 

Δεν υπάρχουν πιο οικονομικες ips με 144hz. Από τις TN, ξεχωρίζουν οι LG 24GM77 λόγω της καλής ποιότητας εικόνας και η AOC G2460pg γιατί έχει G-Sync.

H αλήθεια είναι ότι η διαφορά τιμής των δυο (390 vs 980) δεν δικαιολογεί με τίποτα την διαφορά στην απόδοση. Αφού βελτίωσαν τουλάχιστον την θερμοκρασία και κάααπως την κατανάλωση συν ελάχιστα τις επιδόσεις, τώρα που έχει ίδια τιμή με την 970 θεωρώ ότι είναι καλή αγορά.

Αυτό που εννοούσα με το gaming monitor δεν ήταν το panel, λάθος το έγραψα, αλλά το μονιτορ συνολικά και οι επιδόσεις του σε άλλους τομείς, όπως εύρος και ακρίβεια χρωμάτων, coating, lag κτλπ Kαι η Dell που έχω τώρα έχει καλό coating, είναι πολύ άνετη στο μάτι και στο διάβασμα και έχει χαμηλά rt για IPS panel της εποχής.

 

Η ερώτηση μου ίσως είναι καλύτερα αν όντως τα 90,120,144hz έχουν τόσο μεγάλη διαφορά στο gaming (μαζί με gsync/freesync) σε σχέση με τα 60hz σαν ταχύτητα, ομαλότητα, έλλειψη σπασιματων και blur κτλπ. Οποιοι έχετε ή έχετε δει ανάλογα μονιτορ θα εκτιμηθούν οι απόψεις σας.

 

Με τα σημερινά δεδομένα πάντως θα προτιμούσα την Asus και ας μην έχει blur reduction. Και η τιμή της μου φαίνεται πιο "τίμια" και είναι μεγάλος περιορισμός η ύπαρξη μόνο display port στην οθόνη. Εγώ πχ θέλω οπωσδήποτε HDMI (και) για σύνδεση PS4.

 

ΤΝ το θεωρώ όπως προείπα πισωγύρισμα πλην του 2ου σεναρίου που έχει αρχίσει και φουντώνει, να παίξει 2ο 1080p ΤΝ 144hz gaming monitor. Ετσι θα έχει και περισσότερο νόημα και το gsync/freesync λόγω καλύτερης απόδοσης στην συγκεκριμένη ανάλυση.

 

Καθόλου αναποφάσιστος ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε 450
  2. Για τι χρήση προορίζεται ; περιήγηση στο ίντερνετ και τηλεοπτικές σειρές και ταινίες (περισσότερο βάρος στις σειρές)
  3. Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ; 24'' και πανω μεχρι 27'' σε 16:9 καδρο
  4. Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών μητρική  asrock FM2 PRO4 και μια APU A-6 5400k + 8 Giga RAM

επανέρχομαι πάλι  με 3 διαφορετικά σενάρια

σενάριο 1

αυτή εδώ τι λέει;

 

http://www.e-shop.gr/othoni-benq-gw2765ht-27-led-wqhd-p-PER.169072

 

σεναριο 2

http://www.e-shop.gr/othoni-dell-ultrasharp-u2515h-25-led-quad-hd-p-PER.152118

σχετικά ακριβή για το μέγεθος της

 

Και το τριτο σενάριο για να με ξεφορτωθείτε :-D προτείνεται μου μια 24 ''μέχρι  250 ευρω που να εχει όμως usb hub μπας και  βαλω τελος στο χαος με τα καλωδια στο γραφείο.

 

ευχαριστω προκαταβολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα κ απο εμενα. Επειδη τον τελευταιο καιρο, λογω της πολυωρης χρησης του υπολογιστη ,εχω παρατηρησει οτι κουραζονται παρα πολυ τα ματια μου,ξεραινονται κ χανω την αισθηση της εστιασης στην οθονη,σαν να θολωνει αποφασισα να την αλλαξω επειδη ειναι κ λιγο παλια.Εχω την Link.png Site: Samsungsyncmaster 2032bw . Εχουμε κ λεμε λοιπον:

1. Μπατζετ : εως 200ε

2. Χρηση : Επεξεργασια φωτογραφιας-βιντεο, browsing , σειρες.

3. Ιντσες: Νομιζω ηρθε η ωρα να παω σε 24" (ή μηπως 22" ? ) .

4. Το συστημα δεν εχει πολλες απαιτησεις κ φαινεται στην υπογραφη.

 

Το pivoting θα μου ηταν αρκετα χρησιμο μπορω να πω,αν υπηρχε. Aν υπαρχει κατι εξαιρετικο με λιγα χρηματα παραπανω δεκτο.Γνομωνας παντα η πολυωρη χρηση.Ευχαριστω!!

 

Αν ασχολείσαι αρκετά με επεξεργασία καλύτερα να έδινες κάτι παραπάνω αν γινόταν.

 

Η ερώτηση μου ίσως είναι καλύτερα αν όντως τα 90,120,144hz έχουν τόσο μεγάλη διαφορά στο gaming (μαζί με gsync/freesync) σε σχέση με τα 60hz σαν ταχύτητα, ομαλότητα, έλλειψη σπασιματων και blur κτλπ. Οποιοι έχετε ή έχετε δει ανάλογα μονιτορ θα εκτιμηθούν οι απόψεις σας.

 

Ναι έχουν μεγάλη διαφορά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Samsung s24e391hl στα 200 περίπου μάλλον είναι η καλύτερη επιλογή σου, καθώς έχει το ελαφρύτερο coating μέχρι τα 200 ευρώ, και επομένως ειναι η πιο ξεκουραστη. Αν θες pivoting υποχρεωτικά, θα πας στην dell p2414h, η οποία όμως είναι παλαιότερη οθόνη και έχει λίγο βαρύτερο coating.

 

 

Αν ασχολείσαι αρκετά με επεξεργασία καλύτερα να έδινες κάτι παραπάνω αν γινόταν.

 

Τελικα αποφασισα να δωσω κατι παραπανω κ να παω στην Link.png Site: Dell-S2415H που απ οτι βλεπω προτεινετε αρκετα εδω.Νομιζω ειναι καλυτερη κ υπαρχει κ αμεση διαθεσιμοτητα στα καταστηματα. Ευχαριστω για τις απαντησεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα αποφασισα να δωσω κατι παραπανω κ να παω στην Link.png Site: Dell-S2415H που απ οτι βλεπω προτεινετε αρκετα εδω.Νομιζω ειναι καλυτερη κ υπαρχει κ αμεση διαθεσιμοτητα στα καταστηματα. Ευχαριστω για τις απαντησεις.

 

Στα 230κάτι που τη βρίσκεις τώρα έχει πιο ανθρώπινη τιμή σε σχέση με το που είχε φτάσει εδώ και καιρό.Είναι καλύτερη αν και αν ασχοληθείς σοβαρά κοιτάς σε άλλες,εχθρός του καλού είναι το καλύτερο.Οτι θα ξεκουραστούν τα μάτια σου και οτι θα δεις μεγάλη βελτίωση πάντως θα δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  • Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε 450
  • Για τι χρήση προορίζεται ; περιήγηση στο ίντερνετ και τηλεοπτικές σειρές και ταινίες (περισσότερο βάρος στις σειρές)
  • Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ; 24'' και πανω μεχρι 27'' σε 16:9 καδρο
  • Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών μητρική  asrock FM2 PRO4 και μια APU A-6 5400k + 8 Giga RAM
επανέρχομαι πάλι  με 3 διαφορετικά σενάρια

σενάριο 1

αυτή εδώ τι λέει;

 

http://www.e-shop.gr/othoni-benq-gw2765ht-27-led-wqhd-p-PER.169072

 

σεναριο 2

http://www.e-shop.gr/othoni-dell-ultrasharp-u2515h-25-led-quad-hd-p-PER.152118

σχετικά ακριβή για το μέγεθος της

 

Και το τριτο σενάριο για να με ξεφορτωθείτε :-D προτείνεται μου μια 24 ''μέχρι  250 ευρω που να εχει όμως usb hub μπας και  βαλω τελος στο χαος με τα καλωδια στο γραφείο.

 

ευχαριστω προκαταβολικα

Καλή η u2515h. Έχει δύο σημαντικά μείον, το ένα ότι είναι frameless, το άλλο και σημαντικότερο ότι οι 25 ίντσες είναι σχετικά μικρές για 1440p. Απευθύνεται κυρίως σε επαγγελματίες εικονας ή για δουλειά γραφείου, δεν είναι ιδανική για multimedia και gaming. Σαφώς και μεγάλο συν η τιμή της.

 

Η BenQ δεν ειναι ακριβή για σύγχρονη 27" 1440p χωρίς PWM dimming. Απλώς με λίγα παραπάνω χρήματα αγοράζεις καλύτερες οθόνες. Δες τις LG 27mb85r από εξωτερικό και BenQ Bl2710pt και AOC Q2770PQU από Ελλάδα.

 

Αν κάθεσαι σε απόσταση από 1.2 μέτρα και πάνω, μπορείς να πας και σε 27" 1080p, καθώς δεν έχει νόημα μεγαλύτερη ανάλυση για σειρές. Μην το κάνεις όμως αν κάθεσαι σε μικρότερη απόσταση. Δες την Dell S2715H.

 

Από 24" 1080p, δες την Dell s2415h.

 

Σου προτείνω τις δύο τελευταίες dell επειδή είναι glossy, το οποίο σημαίνει μεγαλύτερη ακρίβεια και ζωντανοτερα χρώματα. Αν όμως είσαι σε δωμάτιο ευάλωτο στον ήλιο, δες τις Samsung s27e391h και s24e391hl αντίστοιχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 Οθόνες μέχρι 600 ευρώ σύνολο

 

 

Τις 2 τις θέλω για προγραμματισμό (οπότε η μία θέλω να έχει pivot αν γίνεται) και η μίια είναι για Photoshop, Illustrator etc.

 

Το συνολικό budget δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 600 ευρώ.

 

Ο υπολογιστής που θα πάρει τις δύο οθόνες είναι ένα κτηνάκι με μία AMD Radeon R9 200 4GB κάρτα γραφικών και αυτός που θα πάρει τη μία έχει ήδη μια LG M2250D και κάρτα γραφικών GTX 960 2GB. 

 

Ιδανικά θα ήθελα κάτι με minimum διάσταση 23 ίντσες.

 

Με μια πολύ πρόχειρη έρευνα αγοράς βρήκα αυτές:

 

Dell P2414H

Samsung S24D590PL

BenQ GL2460HM

Philips 247E6QDSD

 

Οποιαδήποτε άποψη, ιδέα ή γενικότερη πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη γιατί πρόκειται να δουλεύουμε 18 ώρες το 24ωρο μπροστά σ' αυτές τις οθόνες και θα ήταν κρίμα να μας βγουν τα μάτια επειδή είμαι άσχετος επί του θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@yannis71 αν είναι να πας στα ~450€ για 27'' 1440p καλύτερα να δώσεις λίγα παραπάνω για μια καλή των 500+. Αν έβλεπες κυρίως ταινίες θα σου πρότεινα μια 21:9 μιας και είναι ιδανικές (αν και μιλάς για 16:9 δεν είναι κακό να είναι κανείς ανοιχτός και σε άλλες προτάσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 Οθόνες μέχρι 600 ευρώ σύνολο

 

 

Τις 2 τις θέλω για προγραμματισμό (οπότε η μία θέλω να έχει pivot αν γίνεται) και η μίια είναι για Photoshop, Illustrator etc.

 

Το συνολικό budget δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 600 ευρώ.

 

Ο υπολογιστής που θα πάρει τις δύο οθόνες είναι ένα κτηνάκι με μία AMD Radeon R9 200 4GB κάρτα γραφικών και αυτός που θα πάρει τη μία έχει ήδη μια LG M2250D και κάρτα γραφικών GTX 960 2GB.

 

Ιδανικά θα ήθελα κάτι με minimum διάσταση 23 ίντσες.

 

Με μια πολύ πρόχειρη έρευνα αγοράς βρήκα αυτές:

 

Dell P2414H

Samsung S24D590PL

BenQ GL2460HM

Philips 247E6QDSD

 

Οποιαδήποτε άποψη, ιδέα ή γενικότερη πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη γιατί πρόκειται να δουλεύουμε 18 ώρες το 24ωρο μπροστά σ' αυτές τις οθόνες και θα ήταν κρίμα να μας βγουν τα μάτια επειδή είμαι άσχετος επί του θέματος.

Καλησπέρα. Για την pivotable οθόνη είτε την dell p2414h, είτε την LG 24MB35PY. Η τελευταία δεν έχει reviews, αλλά γενικά οι ah-ips LG έχουν όλες ίδια ποιότητα εικόνας και πρέπει να είναι πιο νεα. Επίσης είναι φθηνότερη. Για τις άλλες δύο, απο καλυτερη προς χειρότερη (και ακριβότερη προς φθηνότερη) , δες τις dell S2415h, Samsung S24e391hl και LG 24MB56HQ. Η s2415h είναι glossy, ενώ η Samsung έχει λίγο πιο ελαφρύ coating από την LG και λίγο μεγαλύτερο contrast.

 

Εγώ θα τα κανόνιζα έτσι ώστε η οθόνη που δουλεύω περισσότερο να είναι η s2415h, εφόσον το δωμάτιο δεν είναι πολύ ευάλωτο στον ήλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...