Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παρελαβα προσφατα LG27MP68, απο pixel ειναι οκ, δεν εχει κανενα αλλα το bleed ειναι εντονο στην αριστερη πλευρα,

οκ μονο στο απολυτο μαυρο ειναι εμφανες,

 

 

 

αξιζει να τραβηχτω να τη δωσω πισω ή το blb δε θεωρειται τοσο προβλημα?

μονο το απολυτο μαυρο ειναι εμφανες? Τι εννοεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλή είναι, αλλά ως VA έχει έντονο ghosting. Θα πρότεινα τις ips LG 27mp68vq και 27mp68hm με freesync. Και η dell se2717h φαίνεται να είναι εξίσου καλή. Η αλλιώς την LG 29um68.

Δηλαδή λέτε πως θα απαγοητευτω από θέμα ghosting κτλπ απ τη συγκεκριμένη? Το ρωτάω γιατί την έχω παραγγείλει και είναι ήδη στο δρόμο, απλά τη διάλεξα λόγω ότι οι va έχουν κάπως πιο γρήγορη απόκριση από ips

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή λέτε πως θα απαγοητευτω από θέμα ghosting κτλπ απ τη συγκεκριμένη? Το ρωτάω γιατί την έχω παραγγείλει και είναι ήδη στο δρόμο, απλά τη διάλεξα λόγω ότι οι va έχουν κάπως πιο γρήγορη απόκριση από ips

Γρηγορότερη απόκριση δεν πρόκειται να δεις σε σχέση με ips

 

η va έχουν έντονο ghosting και μάλλον θα απογοητευτείς

παρελαβα προσφατα LG27MP68, απο pixel ειναι οκ, δεν εχει κανενα αλλα το bleed ειναι εντονο στην αριστερη πλευρα,

οκ μονο στο απολυτο μαυρο ειναι εμφανες,

 

 

 

αξιζει να τραβηχτω να τη δωσω πισω ή το blb δε θεωρειται τοσο προβλημα?

Όλες σχεδόν οι ips έχουν bleed άλλες πιο πολύ άλλες πιο λίγο, αν δεν σε ενοχλεί την αφήνεις ως έχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο το απολυτο μαυρο ειναι εμφανες? Τι εννοεις?

 

μονο στη πληρη μαυριλα το παρατηρεις.

 

π.χ σε εισαγωγη καποιου game που εχει μονο γραμματα στη μεση και ολα τα αλλα μαυρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γρηγορότερη απόκριση δεν πρόκειται να δεις σε σχέση με ips

 

η va έχουν έντονο ghosting και μάλλον θα απογοητευτείς

Δε νομίζω, έχω ακούσει πολύ καλά για το συγκεκριμένο monitor και ο χρόνος απόκρισης είναι μολης 4ms μικρότερος από πολύ καλύτερα και ακριβότερα ips panel, δεν είναι τυχαίο πως αποδίδουν καλύτερα στα games οι va και oι ta από τις ips ως γνωστόν σε τετοια θέματα εκτός από τη χρωματική απόδοση που υπερεχουν οι ips φυσικα, τώρα τα υπόλοιπα θα δείξουν στη πραξη, πρωσοπικα και ghosting να έχει δεν νομίζω να με ενοχλήσει ειδικά εμένα που πριν έπαιζα σε μία απλή full hd led tv και ήμουν και ευχαριστημένος.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω, έχω ακούσει πολύ καλά για το συγκεκριμένο monitor και ο χρόνος απόκρισης είναι μολης 4ms μικρότερος από πολύ καλύτερα και ακριβότερα ips panel, δεν είναι τυχαίο πως αποδίδουν καλύτερα στα games οι va και oι ta από τις ips ως γνωστόν σε τετοια θέματα εκτός από τη χρωματική απόδοση που υπερεχουν οι ips φυσικα, τώρα τα υπόλοιπα θα δείξουν στη πραξη, πρωσοπικα και ghosting να έχει δεν νομίζω να με ενοχλήσει ειδικά εμένα που πριν έπαιζα σε μία απλή full hd led tv και ήμουν και ευχαριστημένος.

Σε πληροφορώ λοιπόν ότι τα αναγραφόμενα ms που δίνουν οι κατασκευαστές είναι ψέματα

 

η samsung lc27f591 σύμφωνα με review έχει 6,7 ms χρόνο απόκρισης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνος αποκρισης = ghosting, αυτό είναι το ένα από τα δύο μεγάλο μείον των VA σε σχέση με τις ips, και συγκεκριμένα οι χρόνοι αποκρισης που αφορούν τα σκοτεινά pixels. Ακριβώς λόγου αυτού είναι χειρότερες για gaming από τις ips, και αν διάβασες κάπου το αντίθετο είναι ψέματα.

 

Άναλογα βέβαια σε τι είσαι συνηθισμένος μπορεί να μην απογοητευτείς από το ghosting και να σου αρέσει η οθόνη.

μονο στη πληρη μαυριλα το παρατηρεις.

 

π.χ σε εισαγωγη καποιου game που εχει μονο γραμματα στη μεση και ολα τα αλλα μαυρα

Χαμήλωσε τη φωτεινότητα της οθόνης (το πολύ 40%) και βάλε bias lighting. Αν γίνεται πάλι αισθητο το bleeding ίσως θέλεις αλλαγή.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θελω να παρω τελικα 27" οθονη, τωρα εχω την LG 23MP68VQ-P η οποια ειναι σουπερ και με εχει βολεψει αλλα θα την πουλησω, με πoια απο τις παρακατω θα εχω καλυτερη ή ισαξια εμπειρια θεασης?

 

DELL SE2717H

Samsung LS27F350FHUXEN

Επεξ/σία από markoliaz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να παρω τελικα 27" οθονη, τωρα εχω την LG 23MP68VQ-P η οποια ειναι σουπερ και με εχει βολεψει αλλα θα την πουλησω, με πoια απο τις παρακατω θα εχω καλυτερη ή ισαξια εμπειρια θεασης?

 

DELL SE2717H

Samsung LS27F350FHUXEN

Ισάξια εμπειρία θα έχεις με αυτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνος αποκρισης = ghosting, αυτό είναι το ένα από τα δύο μεγάλο μείον των VA σε σχέση με τις ips, και συγκεκριμένα οι χρόνοι αποκρισης που αφορούν τα σκοτεινά pixels. Ακριβώς λόγου αυτού είναι χειρότερες για gaming από τις ips, και αν διάβασες κάπου το αντίθετο είναι ψέματα.

 

Άναλογα βέβαια σε τι είσαι συνηθισμένος μπορεί να μην απογοητευτείς από το ghosting και να σου αρέσει η οθόνη.

Χαμήλωσε τη φωτεινότητα της οθόνης (το πολύ 40%) και βάλε bias lighting. Αν γίνεται πάλι αισθητο το bleeding ίσως θέλεις αλλαγή.

Πως βάζω bias lighting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίο! Δυστυχώς η οθόνη μου δεν έχει usb θύρα. θα το ψάξω όμως. Ευχαριστώ!

Άν έχεις τοίχο κατα προτίμηση λευκό πίσω απο την οθόνη σου, βάλε ένα φωτιστικό led ψυχρό λευκό. Καβάτζωσα της γυναίκας μου συγκεκριμένα αυτό και κάνει δουλειά. http://www.plaisio.gr/epipla-grafeiou/decoration-diakosmisi/fotistika-lampes/Sentio-Led-Desk-Lamp-LD12.htm

 

Το ιδανικό στο bias είναι να είναι πολύ έντονο και στην συγκεκριμένη ledoταινία http://www.techstores.gr/led-antec-hd-tv-bias-lighting-retail.html δεν αναφέρει lumen.

To καλώδιο πάντως μπορεί να συνδεθεί στο pc άν το έχεις πάνω στο γραφείο και κοντά στην οθόνη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να παρω μια οθονη IPS panel μεταξυ 24''-27'' 1080p-1200p.

Τι ειναι καλυτερο 24'' ή να παω σε 27'' ?

Εχετε καποια μοντελα να μου προτεινετε ?

Την θελω για surfing / photoshop / cad / programming κτλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...