Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η συγκεκριμένη δεν έχει review, αλλά η 24" είναι λίγο υποδεέστερη από τις αλες καινούριες ips οπότε δε θα την πρότεινα. Η HP έχει και ανώτερο σχεδόν glossy coating.

Για gaming οι Ips ειναι καλύτερες σε σχέση με τις va καθως έχουν λιγότερο ghosting. Από αυτές που βάζεις ή pls Samsung είναι η καλύτερη, αλλα δες και την HP 27es με σχεδόν glossy coating, αυτή προτεινω.

 

Υπόψιν το μαύρο πλαίσιο στις οθόνες είναι μείον, καθώς μειώνει το αντιλαμβανομενο βάθος του μαύρου. Δυστυχώς όλες οι frame less είναι με μαύρο πλαίσιο όμως.

ομως,οσο μικροτερος ο χρονος αποκρισης τοσο καλυτερα?! σωστα?! αυτη εχει 7ms σχετικα με τις αλλες που εχουν 4ms (ακομη και 1 ms καποιες αλλες). επισης, την αντιθεση την θελουμε οσο πιο μεγαλη γινεται προς 1?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα,

 

Χρειαζόμαστε 2ο μόνιτορ στην οικογένεια συνεπώς λέω να δώσω το δικό μου 24άρι και να πάω σε 27άρα. Με ενδιαφέρουν τα χρώματα (μην είναι ξεπλυμένη), και να μην κουράζει τα μάτια (flicker free). FPS δεν πολυπαίζω και σίγουρα όχι competitive.

 

Η HP27es είναι η καλύτερη επιλογή σε ~200-230 ευρώ? Ποια η διαφορά με άλλες σειρές της HP, ew και λοιπά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην κοιτάς τα αναγραφόμενα response time είναι ψέματα

λιγο ακραιο?! (IPS panels have longer response time than TN panels: στο wiki το διαβασα δεν ξερω τι εχει αλλαξει απο τοτε που γραφτηκε)

 

Η hp 27es μαζί με την lg 27mp68hm αποτελούν τις καλύτερες επιλογές στο bunget σου

η  Acer CB271H τι κακο εχει μπροστα σε αυτες που προτεινεις/ετε? επειδη ειναι ΤΝ?

Επεξ/σία από tsi7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ομως,οσο μικροτερος ο χρονος αποκρισης τοσο καλυτερα?! σωστα?! αυτη εχει 7ms σχετικα με τις αλλες που εχουν 4ms (ακομη και 1 ms καποιες αλλες). επισης, την αντιθεση την θελουμε οσο πιο μεγαλη γινεται προς 1?

Οι αναγραφομενοι χρόνοι απόκρισης είναι ψέματα, αγνόησέ τους, όπως και ο δυναμικός λόγος αντιθεσης. Edit: καθόλου ακραίο, διάβασε reviews στο tft central για ακριβείς μετρήσεις. Οι TN είναι ελάχιστα πιο γρήγορες από τις καλές ips, αλλά συνήθως με χειρότερο overdrive, οπότε το τελικό αποτέλεσμα είναι παρόμοιο.

 

Κατά τα άλλα ναι θέλεις μεγάλη αντίθεση και οι VA έχουν την μεγαλύτερη, αλλά λόγω ghosting δεν κάνουν τις καλύτερες gaming επιλογές, και λόγω gamma shift από κοντά τα χρώματα φαίνονται πιο ξεθωριασμένα περιφερειακα σε σχέση με μια καλή ips.

Καλησπέρα,

 

Χρειαζόμαστε 2ο μόνιτορ στην οικογένεια συνεπώς λέω να δώσω το δικό μου 24άρι και να πάω σε 27άρα. Με ενδιαφέρουν τα χρώματα (μην είναι ξεπλυμένη), και να μην κουράζει τα μάτια (flicker free). FPS δεν πολυπαίζω και σίγουρα όχι competitive.

 

Η HP27es είναι η καλύτερη επιλογή σε ~200-230 ευρώ? Ποια η διαφορά με άλλες σειρές της HP, ew και λοιπά?

Ναι είναι η καλύτερη, εκτός αν θες και freesync οπότε πας σε μια lg. Είναι ίδιο μοντέλο με την 27er, δε ξέρω όμως περισσότερα για τα άλλα μοντέλα της.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. τι αποψη εχουμε για την dell se2717h εχει και review το tomshardware.Με ενδιαφερει διοτι θα φυγω απο την 23ea63v lg και θελω να παω σε 27αρα αλλα το budget ειναι 200+-. Μου αρεσει πολυ επειδη εχει freesync και εχω την 290.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι αναγραφομενοι χρόνοι απόκρισης είναι ψέματα, αγνόησέ τους, όπως και ο δυναμικός λόγος αντιθεσης. Edit: καθόλου ακραίο, διάβασε reviews στο tft central για ακριβείς μετρήσεις. Οι TN είναι ελάχιστα πιο γρήγορες από τις καλές ips, αλλά συνήθως με χειρότερο overdrive, οπότε το τελικό αποτέλεσμα είναι παρόμοιο.

 

Κατά τα άλλα ναι θέλεις μεγάλη αντίθεση και οι VA έχουν την μεγαλύτερη, αλλά λόγω ghosting δεν κάνουν τις καλύτερες gaming επιλογές, και λόγω gamma shift από κοντά τα χρώματα φαίνονται πιο ξεθωριασμένα περιφερειακα σε σχέση με μια καλή ips.

 

Ναι είναι η καλύτερη, εκτός αν θες και freesync οπότε πας σε μια lg. Είναι ίδιο μοντέλο με την 27er, δε ξέρω όμως περισσότερα για τα άλλα μοντέλα της.

στο tft central δεν βρηκα το μοντελο της hp 27es (το ψαχνω αρκετα καθως στην πολη μ Ιωαννινα, δεν εχω την δυνατοτητα να βρω το συγκεκριμενο μοντελο σε εκθεση οπως και παρα πολλα αλλα, και δεν θελω να το αγορασω τυφλα)(απο εμφανιση που ειδα σε unboxing video παντως μου αρεσε αρκετα, δεν μπορω ομως να βρω reviews ή videos για gaming φαση), επισης ποσα χρονια εχει εγγυηση. υ.γ. μου προτειναν και την DELL SE2717H 

Επεξ/σία από tsi7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. τι αποψη εχουμε για την dell se2717h εχει και review το tomshardware.Με ενδιαφερει διοτι θα φυγω απο την 23ea63v lg και θελω να παω σε 27αρα αλλα το budget ειναι 200+-. Μου αρεσει πολυ επειδη εχει freesync και εχω την 290.

Φαίνεται ίδια με την 27mp68vq, ειδικά αν φτάνει και αυτή τα 75hz. Ίσως έχει λίγο χειρότερο panel όμως.

στο tft central δεν βρηκα το μοντελο της hp 27es (το ψαχνω αρκετα καθως στην πολη μ Ιωαννινα, δεν εχω την δυνατοτητα να βρω το συγκεκριμενο μοντελο σε εκθεση οπως και παρα πολλα αλλα, και δεν θελω να το αγορασω τυφλα)(απο εμφανιση που ειδα σε unboxing video παντως μου αρεσε αρκετα, δεν μπορω ομως να βρω reviews ή videos για gaming φαση), επισης ποσα χρονια εχει εγγυηση.

Review εδώ.

 

http://wecravegamestoo.com/forums/monitor-reviews-discussion/15935-hp-27cw-hp-25xw-27xw-review-almost-glossy-overclock-able-1080p-lg-ah-ips.html

 

Είναι το προηγούμενο μοντέλο, αλλα ο ίδιος reviewer υποστηρίζει ότι έχει δοκιμάσει και το νεότερο και είναι πανομοιότυπο, με λίγο καλύτερα color presets, λίγο καλύτερο overdrive αλλά δεν κλοκαρεται στα 75hz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι, σε DOA σε καλύπτει η εγγύηση για καμένα πίξελ σε μη LG οθόνες?

 

Την πρώτη εβδομάδα πάντα μιλώντας, για μετά γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκια, αν μπορείτε, δώστε μου μια πρώτη ιδέα και κάποιες προτάσεις, για να βοηθήσω ένα φιλαράκι στην επιλογή οθόνης. Προορίζεται για συγκεκριμένη χρήση, οπότε καλό θα είναι το σκεπτικό να βασίζεται σ' αυτή.

 

Είναι πολιτικός μηχανικός και, στο σπίτι, λόγω πολύ περιορισμένου χώρου, παλεύει μ' ένα 15άρι laptop, τού οποίου η οθόνη τον έχει κουράσει, ειδικά όταν ανοίγει σχέδια τής δουλειάς (σ' αυτό το laptop θέλει να συνδέσει την καινούργια οθόνη, από συνδέσεις έχει hdmi και d-sub). Εκτός απ' το μικρό μέγεθος, είναι και ...αηδιαστικά glossy, οπότε είναι ανεκτή μόνο σε συνθήκες απόλυτου σκότους, αφού το παραμικρό φως την κάνει καθρέφτη. Πρώτο δεδομένο λοιπόν, το ότι δε θέλει glossy με τίποτα.

 

Έχει στριμώξει ένα μικρό πτυσσόμενο γραφειάκι σε μια γωνιά τού υπνοδωματίου του, το οποίο σαν επιφάνεια ίσα ίσα χωράει το laptop, αφήνοντας ένα πολύ μικρό κενό στο πλάι για την κίνηση τού mouse, οπότε η νέα οθόνη πρέπει απαραιτήτως να στερεωθεί στο τοίχο μπροστά του. Δεύτερο δεδομένο λοιπόν, το ότι θέλουμε vesa.

 

Η απόσταση από τα μάτια μέχρι τον τοίχο, είναι max καμιά 80αριά εκατοστά και, απ' ό,τι έχει δει, ο διαθέσιμος χώρος στον τοίχο δεν παίρνει πάνω από 24" (ίσως και 25" ; δεν ξέρω με σιγουριά, αλλά για 27" αποκλείεται).

 

Χρήση για gaming και ταινίες, δεν τον απασχολεί. Εκτός από τα τής δουλειάς του, η άλλη χρήση της, άντε να είναι κάποιο σερφάρισμα. Αυτό που θέλει σίγουρα είναι μια οθόνη με ευκρίνεια στην απεικόνιση τόσο σχεδίων από autocad, όσο και σκαναρισμένων από χαρτί που τού στέλνουν, «σωστά» χρώματα και όσο το δυνατόν ξεκούραστη, μια και θα περνάει αρκετές ώρες μπροστά της.

 

Σκέφτομαι ότι θα τον κάλυπτε μια ips full hd 24" (αν μη τι άλλο, μετά τη δεκαπεντάρα τού laptop θα είναι σοβαρή αναβάθμιση) , αλλά δεν ξέρω και τι συγκεκριμένα χαρακτηριστικά πρέπει να αναζητήσει, οπότε δεν ξέρω αν είναι σκόπιμο να κοιτάξει για υψηλότερη ανάλυση, πάντα λαμβάνοντας υπόψιν ότι στις ίντσες υπάρχει περιορισμός.

 

Budget έχει θέσει ως ανώτατο τα €250,00 χωρίς φυσικά να είναι απαραίτητο να εξαντληθεί, εφόσον δεν θυσιάζουμε ποιότητα και δε στερούμαστε απαραίτητων χαρακτηριστικών όπως αυτά που προανέφερα.

 

Δυστυχώς δεν ξέρω τι κάρτα γραφικών έχει, αλλά δεδομένου τού ότι πρόκειται για ένα fujitsu εξαετίας και πλέον, το οποίο δεν είχε στοιχίσει και εξωφρενικά ακριβά, δε φαντάζομαι να φοράει τίποτα ιδιαίτερο.

 

Αυτά μέχρι ώρας. Αν ξεχνάω κάτι σημαντικό πείτε το και, εφόσον το ξέρω, επανέρχομαι.

 

Ευχαριστώ πολύ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι αναμεσα σε αυτες τις τρεις οθονες, ξερει κανεις τα +/- ωστε να καταληξω σε καποια πιο ευκολα (gaming-movies-πολλες ωρες χρησης)?

1)Samsung S27F350FHU (220 ευρω ,2 χρονια εγγυησης,PLS)

2)HP 27es (210 ευρω, 2 χρονια εγγυησης, IPS)

3)Dell SE2717H (200 ευρω, 3 χρονια εγγυησης, IPS)
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ειμαι αναμεσα σε αυτες τις τρεις οθονες, ξερει κανεις τα +/- ωστε να καταληξω σε καποια πιο ευκολα (gaming-movies-πολλες ωρες χρησης)?

1)Samsung S27F350FHU (220 ευρω ,2 χρονια εγγυησης,PLS)

2)HP 27es (210 ευρω, 1 χρονο εγγυησης, IPS)

3)Dell SE2717H (200 ευρω, 3 χρονια εγγυηση, IPS)
 

 

Ένα έχει η ΗΡ? Λογικά με την νομοθεσία έχεις 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα ολοκληρωμένο review για το hp 24es έχει βρει κανείς παιδιά ;

Δεν υπάρχει.

Φιλαράκια, αν μπορείτε, δώστε μου μια πρώτη ιδέα και κάποιες προτάσεις, για να βοηθήσω ένα φιλαράκι στην επιλογή οθόνης. Προορίζεται για συγκεκριμένη χρήση, οπότε καλό θα είναι το σκεπτικό να βασίζεται σ' αυτή.

 

Είναι πολιτικός μηχανικός και, στο σπίτι, λόγω πολύ περιορισμένου χώρου, παλεύει μ' ένα 15άρι laptop, τού οποίου η οθόνη τον έχει κουράσει, ειδικά όταν ανοίγει σχέδια τής δουλειάς (σ' αυτό το laptop θέλει να συνδέσει την καινούργια οθόνη, από συνδέσεις έχει hdmi και d-sub). Εκτός απ' το μικρό μέγεθος, είναι και ...αηδιαστικά glossy, οπότε είναι ανεκτή μόνο σε συνθήκες απόλυτου σκότους, αφού το παραμικρό φως την κάνει καθρέφτη. Πρώτο δεδομένο λοιπόν, το ότι δε θέλει glossy με τίποτα.

 

Έχει στριμώξει ένα μικρό πτυσσόμενο γραφειάκι σε μια γωνιά τού υπνοδωματίου του, το οποίο σαν επιφάνεια ίσα ίσα χωράει το laptop, αφήνοντας ένα πολύ μικρό κενό στο πλάι για την κίνηση τού mouse, οπότε η νέα οθόνη πρέπει απαραιτήτως να στερεωθεί στο τοίχο μπροστά του. Δεύτερο δεδομένο λοιπόν, το ότι θέλουμε vesa.

 

Η απόσταση από τα μάτια μέχρι τον τοίχο, είναι max καμιά 80αριά εκατοστά και, απ' ό,τι έχει δει, ο διαθέσιμος χώρος στον τοίχο δεν παίρνει πάνω από 24" (ίσως και 25" ; δεν ξέρω με σιγουριά, αλλά για 27" αποκλείεται).

 

Χρήση για gaming και ταινίες, δεν τον απασχολεί. Εκτός από τα τής δουλειάς του, η άλλη χρήση της, άντε να είναι κάποιο σερφάρισμα. Αυτό που θέλει σίγουρα είναι μια οθόνη με ευκρίνεια στην απεικόνιση τόσο σχεδίων από autocad, όσο και σκαναρισμένων από χαρτί που τού στέλνουν, «σωστά» χρώματα και όσο το δυνατόν ξεκούραστη, μια και θα περνάει αρκετές ώρες μπροστά της.

 

Σκέφτομαι ότι θα τον κάλυπτε μια ips full hd 24" (αν μη τι άλλο, μετά τη δεκαπεντάρα τού laptop θα είναι σοβαρή αναβάθμιση) , αλλά δεν ξέρω και τι συγκεκριμένα χαρακτηριστικά πρέπει να αναζητήσει, οπότε δεν ξέρω αν είναι σκόπιμο να κοιτάξει για υψηλότερη ανάλυση, πάντα λαμβάνοντας υπόψιν ότι στις ίντσες υπάρχει περιορισμός.

 

Budget έχει θέσει ως ανώτατο τα €250,00 χωρίς φυσικά να είναι απαραίτητο να εξαντληθεί, εφόσον δεν θυσιάζουμε ποιότητα και δε στερούμαστε απαραίτητων χαρακτηριστικών όπως αυτά που προανέφερα.

 

Δυστυχώς δεν ξέρω τι κάρτα γραφικών έχει, αλλά δεδομένου τού ότι πρόκειται για ένα fujitsu εξαετίας και πλέον, το οποίο δεν είχε στοιχίσει και εξωφρενικά ακριβά, δε φαντάζομαι να φοράει τίποτα ιδιαίτερο.

 

Αυτά μέχρι ώρας. Αν ξεχνάω κάτι σημαντικό πείτε το και, εφόσον το ξέρω, επανέρχομαι.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Στα 1080p είναι οι LG 24mp58vq, 23mp68vq και η ακριβότερη και με λίγο καλύτερα presets dell u2417h. Στα 1440p η dell p2416d. Η τελευταία αξίζει μόνο αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί χωρίς scaling.

Ειμαι αναμεσα σε αυτες τις τρεις οθονες, ξερει κανεις τα +/- ωστε να καταληξω σε καποια πιο ευκολα (gaming-movies-πολλες ωρες χρησης)?

1)Samsung S27F350FHU (220 ευρω ,2 χρονια εγγυησης,PLS)

2)HP 27es (210 ευρω, 2 χρονια εγγυησης, IPS)

3)Dell SE2717H (200 ευρω, 3 χρονια εγγυησης, IPS)

 

Η Samsung είναι αδοκιμαστη, αν έχει το ίδιο pls panel με τη p2417h θα είναι λίγο υποδεέστερη από τις αντίστοιχες ips.

 

Η HP έχει το πλεονέκτημα του σχεδόν glossy coating.

 

Η dell έχει και η Samsung, όπως και η LG 27mp68vq έχουν freesync. Η LG ενδέχεται να καλύπτει λίγο μεγαλύτερο εύρος του srgb.

 

Αν θες freesync πάρε την LG, αλλιώς την HP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...