Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα πολλά hz συντελλουν στη σημαντική μείωση του motion blur. Οι g/f sync techs εξαλειφουν το tearing και τα lags ανάμεσα στα frames. Και τα δύο είναι σημαντικά για αυτό που κάνουν.

 

Η καλύτερη οικονομική gaming οθόνη είναι η LG 24gm77 και AOC G2460PG. Η πρώτη έχει την καλύτερη ποιότητα εικόνας, η δεύτερη g-sync.

Αν πρέπει 27αρα και δεν αγοράζεις την Asus mg279q, δες τις Philips 272G5DYEB (G-Sync) και BenQ XL2730Z (FreeSync). Η πρώτη έχει καλύτερη ποιότητα εικόνας αλλά είναι 1080p, θες τουλ. 1,2 μέτρα απόσταση από την οθόνη για να μην διακρίνεις τα pixels.

 

Αν παίζεις πολλά fps καλύτερα να το ξανασκεφτείς και για καλύτερη οθόνη.

 

 

Ναι ακόμα και χωρίς freesync/g-sync (και σε single παιχνίδια) έχεις μεγάλη διαφορά και πολύ καλύτερη εμπειρία αν και αυτές οι τεχνολογίες τη βοηθάνε ακόμα περισσότερο.Αν δοκιμάσεις μια οθόνη του είδους θα το διαπιστώσεις.27αρα 1080p για pc gaming και για βασική οθόνη δεν προτείνω για κανένα λόγο.Για τις nvidia-amd κάρτες που λες δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα αλλά είναι άλλο θέμα και συζήτηση.

 

Δε θυμάμαι το budget σου.

 

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές και προτάσεις. 27άρα 1080p το ξεχνάμε λοιπόν. Budget ουσιαστικά δεν υπάρχει. Εχω καταλήξει σε 2 σενάρια, 24'' ΤΝ 1080p σαν 2ο μονιτορ και κάποια 970/390/980/390Χ ή 27'' 1440p IPS σαν μοναδικό μονιτορ με κάποια 980/390Χ/Fury. Απλά στο 2ο σενάριο είναι πολλά τα λεφτά και τα λυπάμαι κάπως.

 

Οι περιορισμοί που έχω είναι ότι θέλω να συνδέω ανα διαστήματα το PS4. Και στην περίπτωση ΕΝΟΣ μονιτορ αποκλείεται ο συνδυασμός nvidia&g-sync εξαιτίας του νταβατζιλικιου της πράσινης με μόνο μια DP port.Το ερώτημα βέβαια είναι πως θα δείχει το PS4 που τρέχει στα 1080 σε μια οθόνη 1440;

 

Το πρώτο σενάριο συγκεντρώνει και περισσότερες πιθανότητες με την δυνατότητα αντικατάστασης στο μέλλον των δυο οθονών αντί για μιας 27'' 1440p και προσθήκη άλλης μιας κάρτας για SLI/Crossfire. Μέχρι να πέσουν λίγο οι τιμές στα 27άρια 144hz με sync tech "gaming" monitors και να βγουν πλήρη μοντέλα. Πχ η Asus mg279q δεν έχει blur reduction, χαρακτηριστικό που δεν θα έπρεπε να απουσιάζει από οθόνη 600+€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σκέψου το για το budget και για τις απαιτήσεις και το ψάχνεις.Κοίταξε όπως ειχε αναφέρει και ο XmorsX όταν η οθόνη λειτουργεί σε πολύ υψηλά hz έτσι και αλλιώς υπάρχει μείωση του blur.

 

Δε λέω οτι το backlight strobing δεν είναι επιθυμητό αλλά η MG279Q με αυτά τα χαρακτηριστικά έχει 599$ MSRP.Τη βρίσκεις με 550-560€ από Eu και σε αυτή τη τιμή είναι από τις καλύτερες επιλογές γενικά για "gaming oriented" οθόνη.Οι G-sync πέρα από τα συνήθως λιγότερα inputs/outputs έχουν και ένα ελάχιστο performance hit,το λέω για τη περίπτωση του "ψειρίσματος" από πλευράς κάποιων χρηστών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το backlight strobbing δε δουλεύει έτσι κι αλλιώς μαζί με τις sync techs, οπότε μικρό το κακό, Δ χρειάζεται να τα έχεις και τα δύο.

 

Όντως όμως συμφέρει περισσότερο να πάρεις μια + μια οθόνη. Ας πούμε την 24GM77 + μια 24" 1080p IPS όπου θα βάζεις την κονσόλα και θα κάνεις ότι άλλο πέρα από PC gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε - 230E
  2. Για τι χρήση προορίζεται ; - Gaming,  προγραμματισμό, επεξεργασία βίντεο, θέαση ταινιών, σύνδεση με MacBook pro
  3. Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ; 24" - 25"
  4. Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών - core 2 duo e8400, amd hd3890 (θα υπάρξει αναβάθμιση στον χρόνο οπότε μη δώσουμε ιδιαίτερη βάση)

 

Έφτασε η ώρα της αγοράς της τελικά. Προηγούμενη οθόνη μου η Samsung 2232BW, από την οποία σε γενικές γραμμές έμεινα ικανοποιημένος με εξαίρεση ότι 2 φορές εντός εγγύησης και 1 εκτός καιγόταν κάτι και έσβηνε η οθόνη (με κόπο ανοιγοκλεισίματος ξανάνοιγε μέχρι να πεθάνει), κάτι που θεωρώ απαράδεκτο.

Δε με ενδιαφέρει να είναι στα 144HZ, μεγαλύτερη ανάλυση της 1080p θα ήταν επιθυμητή όμως σε αυτή την τιμή δε μας παίρνει.

Έχω μάλλον καταλήξει στην dell u2414h, αλλά γράφω κι εδώ μήπως έχει βγει καμιά άλλη εξίσου καλή οθόνη τελευταία για να είμαι σίγουρος.

Σίγουρα με ενδιαφέρει η οθόνη να έχει ξεκούραστη θέαση, ζωντανά χρώματα, γρήγορη απόκριση, να μην είναι πολύ wide, αν πάμε σε ips πάνελ που είναι το πιο πιθανό, να μην έχει αν είναι εφικτό, μεγάλο glow.

Aπό εξόδους, όπως έγραψα θα συνδέεται σίγουρα και με λάπτοπ.

Τέλος, εκεί που βρίσκεται τώρα ο η/υ έχει από μπροστά από την οθόνη παράθυρο, οπότε μάλλον από αυτά που έχω διαβάσει, αποκλείονται οι glossy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το backlight strobbing δε δουλεύει έτσι κι αλλιώς μαζί με τις sync techs, οπότε μικρό το κακό, Δ χρειάζεται να τα έχεις και τα δύο.

 

Όντως όμως συμφέρει περισσότερο να πάρεις μια + μια οθόνη. Ας πούμε την 24GM77 + μια 24" 1080p IPS όπου θα βάζεις την κονσόλα και θα κάνεις ότι άλλο πέρα από PC gaming.

 

Eκεί καταλήγω, θα κρατήσω την Dell μου και την LG. Eίναι και πιο λογική η τιμή της και σε συνδυασμό με μια δυνατή κάρτα που θα βγάζει 80-90+ fps στα 1080p, από ότι είδα και στο ριβιου της Asus MG279Q, το sync δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά από εκεί και πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας, θα χρειαστώ μια οθόνη για το pc της υπογραφής μου.

(Η 27" Που έχω πάει για πούλημα, με κουράζει το μέγεθος και είναι πολύ αργή)
Budget ~300€  κοιτάω: LG 24GM77-B
,  μήπως η επιλογή gsync είναι μονόδρομος ;

Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο σε αυτά τα λεφτά ; Χρήση : gaming, surfing.
Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από syban
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  • Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε - 230E
  • Για τι χρήση προορίζεται ; - Gaming,  προγραμματισμό, επεξεργασία βίντεο, θέαση ταινιών, σύνδεση με MacBook pro
  • Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ; 24" - 25"
  • Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών - core 2 duo e8400, amd hd3890 (θα υπάρξει αναβάθμιση στον χρόνο οπότε μη δώσουμε ιδιαίτερη βάση)
 

Έφτασε η ώρα της αγοράς της τελικά. Προηγούμενη οθόνη μου η Samsung 2232BW, από την οποία σε γενικές γραμμές έμεινα ικανοποιημένος με εξαίρεση ότι 2 φορές εντός εγγύησης και 1 εκτός καιγόταν κάτι και έσβηνε η οθόνη (με κόπο ανοιγοκλεισίματος ξανάνοιγε μέχρι να πεθάνει), κάτι που θεωρώ απαράδεκτο.

Δε με ενδιαφέρει να είναι στα 144HZ, μεγαλύτερη ανάλυση της 1080p θα ήταν επιθυμητή όμως σε αυτή την τιμή δε μας παίρνει.

Έχω μάλλον καταλήξει στην dell u2414h, αλλά γράφω κι εδώ μήπως έχει βγει καμιά άλλη εξίσου καλή οθόνη τελευταία για να είμαι σίγουρος.

Σίγουρα με ενδιαφέρει η οθόνη να έχει ξεκούραστη θέαση, ζωντανά χρώματα, γρήγορη απόκριση, να μην είναι πολύ wide, αν πάμε σε ips πάνελ που είναι το πιο πιθανό, να μην έχει αν είναι εφικτό, μεγάλο glow.

Aπό εξόδους, όπως έγραψα θα συνδέεται σίγουρα και με λάπτοπ.

Τέλος, εκεί που βρίσκεται τώρα ο η/υ έχει από μπροστά από την οθόνη παράθυρο, οπότε μάλλον από αυτά που έχω διαβάσει, αποκλείονται οι glossy.

Καλησπέρα. Καλή η u2414h, θα μπορούσες να δεις και την Samsung s24e391hl. Έχει χειρότερη βάση, αλλά έχει λίγο ελαφρύτερο matte coating, λίγο υψηλότερο contrast και δεν έχει frameless design, αντίθετα έχει λευκό bezel που αυξάνει το αντιλαμβανομενο βάθος του μαύρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Καλή η u2414h, θα μπορούσες να δεις και την Samsung s24e391hl. Έχει χειρότερη βάση, αλλά έχει λίγο ελαφρύτερο matte coating, λίγο υψηλότερο contrast και δεν έχει frameless design, αντίθετα έχει λευκό bezel που αυξάνει το αντιλαμβανομενο βάθος του μαύρου.

Nα σου πω την αλήθεια την είχα στο μυαλό μου (όχι την άσπρη αλλά τη μαύρη) αλλά λίγο η προηγούμενη κακή εμπειρία από τη Samsung, λίγο η χειρότερη βάση, λίγο το ότι δεν έχει έξοδο για display port που από ό,τι διαβάζω εδώ μέσα είναι καλύτερη από την hdmi με αποτρέπουν.

Αν την έχει πάρει κάποιος πάντως θα με ενδιέφερε η γνώμη του.

 

Δεν έχω βρει και κανένα review της ακόμα.

 

Για Αsus ψηνόμουν αλλά για έναν περίεργο λόγο δεν έχει βγάλει οικονομική οθόνη με ips πάνελ...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα σου πω την αλήθεια την είχα στο μυαλό μου (όχι την άσπρη αλλά τη μαύρη) αλλά λίγο η προηγούμενη κακή εμπειρία από τη Samsung, λίγο η χειρότερη βάση, λίγο το ότι δεν έχει έξοδο για display port που από ό,τι διαβάζω εδώ μέσα είναι καλύτερη από την hdmi με αποτρέπουν.

Αν την έχει πάρει κάποιος πάντως θα με ενδιέφερε η γνώμη του.

 

Δεν έχω βρει και κανένα review της ακόμα.

 

Για Αsus ψηνόμουν αλλά για έναν περίεργο λόγο δεν έχει βγάλει οικονομική οθόνη με ips πάνελ...

 

 

 

H μαυρη εχει glossy μαυρα πλαστικα που χαλανε το αντιλαμβανομενο βαθος του μαυρου.

 

Ολες οι εταιριες ανεξαιρετως εχουν κακο quality control, μονο η dell εχει σχετικα καλο after-sales service, αλλα ο σκοπος ειναι να την αγορασεις απο καταστημα που θα αναλλαβει αυτο την αντικατασταση ελαττωματικης οθονης και να μην μπλεξεις με αντιπροσωπειες, οποτε σε αυτη την περιπτωση δεν σε νοιαζει η εταιρια.

 

Το dp δεν ειναι καλυτερο απο το hdmi, την ιδια δουλεια κανουν.

 

Καλο review εδω: https://pcmonitors.info/reviews/samsung-s24e390hl/

 

H Αsus εχει βγαλει οθονη με ips panel της LG αλλα εχει και αυτο frameless design. Τουλαχιστον ειναι πιο ομορφη απο την Dell, αν και δεν εχει εξισου καλη βαση.

https://www.skroutz.gr/s/3751880/Asus-VX239H.html

 

Oριστε και pls samsung με καλη βαση και matte black bezel και πολλες θυρες.

https://www.skroutz.gr/s/7307875/Samsung-S24E650PL.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο εμένα ,ψάχνω καιρό τώρα οθόνες και ήρθε πιστεύω η ώρα .Πριν γίνει το τελικό βήμα θα ήθελα να ακούσω και την δικιά σας γνώμη βέβαια .Το "περίεργο" της υπόθεσης είναι το γεγονός οτι επειδή δεν έχω κατασταλάξει ακόμα στο πόσα θέλω να δώσω θα ήθελα μια γνώμη 2 επιπέδων/budgets .

1.Το budget είναι είτε 200-250 € είτε 350-400 €
2.Θα την χρησιμοποιήσω για gaming ,προγραμματισμό και ταινίες .

3.Επειδή δεν έχω μεγάλο γραφείο και κάθομαι σχετικά κοντά θα προτιμούσα 24άρα αλλα αν είναι αναγκαίο κακό πάω και σε 27άρα

4.Το σύστημα αποτελείται απο 4790κ και gtx 980 g1 .
 

Παρόλο που παίζω ΑΑΑ τίτλους με θεωρώ casual gamer οπότε και δεν τρελαίνομαι για 120-144 hz παρόλα αυτά με ενδιαφέρει αρκετά η ποιότητα της εικόνας όσον αφορά το πανελ .
Αναφορικά ,έβλεπα κάτι σε dell u2414h ή samsung s24d590pl για την πρώτη κατηγορία και dell u2515h ή ίσως lg 24gm77 γιατί άκουσα οτι έχει πολύ καλή εικόνα για ΤΝ .
Να ενημερώσω τέλος ,πως παίζω σε ένα παλιούτσικο 22αρι 1680χ1050 Monitor οπότε οτιδήποτε θα είναι μεγάλη βελτίωση .
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eκεί καταλήγω, θα κρατήσω την Dell μου και την LG. Eίναι και πιο λογική η τιμή της και σε συνδυασμό με μια δυνατή κάρτα που θα βγάζει 80-90+ fps στα 1080p, από ότι είδα και στο ριβιου της Asus MG279Q, το sync δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά από εκεί και πάνω.

 

Έτσι χάνεις το Freesync και τα πλεονεκτήματα της 27'' 1440p (πέρα από τα πολλά Hz σε IPS όσον αφορά το pc gaming) της μεγαλύτερης επιφάνειας εργασίας,της υψηλότερης λεπτομέρειας κα του μεγαλύτερου clarity πράγματα που είναι σημαντικά αν θα τη χρησιμοποιείς πολύ.Αν σκοπεύεις να τη κρατήσεις πολλά χρόνια δηλαδή η 27'' αποτελεί καλύτερη επένδυση και είναι ένα επίπεδο πάνω και από πλευράς εμπειρίας από 24'' ΤΝ 144Ηz.

 

 λίγο η χειρότερη βάση, λίγο το ότι δεν έχει έξοδο για display port που από ό,τι διαβάζω εδώ μέσα είναι καλύτερη από την hdmi με αποτρέπουν.

 

 

 

Και εγώ αυτά ως αρνητικά τα βλέπω στη συγκεκριμένη.

Καλησπέρα και απο εμένα ,ψάχνω καιρό τώρα οθόνες και ήρθε πιστεύω η ώρα .Πριν γίνει το τελικό βήμα θα ήθελα να ακούσω και την δικιά σας γνώμη βέβαια .Το "περίεργο" της υπόθεσης είναι το γεγονός οτι επειδή δεν έχω κατασταλάξει ακόμα στο πόσα θέλω να δώσω θα ήθελα μια γνώμη 2 επιπέδων/budgets .

 

1.Το budget είναι είτε 200-250 € είτε 350-400 €

2.Θα την χρησιμοποιήσω για gaming ,προγραμματισμό και ταινίες .

3.Επειδή δεν έχω μεγάλο γραφείο και κάθομαι σχετικά κοντά θα προτιμούσα 24άρα αλλα αν είναι αναγκαίο κακό πάω και σε 27άρα

4.Το σύστημα αποτελείται απο 4790κ και gtx 980 g1 .

 

Παρόλο που παίζω ΑΑΑ τίτλους με θεωρώ casual gamer οπότε και δεν τρελαίνομαι για 120-144 hz παρόλα αυτά με ενδιαφέρει αρκετά η ποιότητα της εικόνας όσον αφορά το πανελ .

Αναφορικά ,έβλεπα κάτι σε dell u2414h ή samsung s24d590pl για την πρώτη κατηγορία και dell u2515h ή ίσως lg 24gm77 γιατί άκουσα οτι έχει πολύ καλή εικόνα για ΤΝ .

Να ενημερώσω τέλος ,πως παίζω σε ένα παλιούτσικο 22αρι 1680χ1050 Monitor οπότε οτιδήποτε θα είναι μεγάλη βελτίωση .

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Δεν αξίζει με τέτοιο hardware να κοιτάξεις οθόνες των 200+ ευρώ...Γράψε και τι τίτλους/είδη παιχνιδών παίζεις περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε 150 περίπου

  2. Για τι χρήση προορίζεται ; tv και οθόνη pc κυρίως(λίγο gaming,καμιά ταινία,καμιά εργασία...)

Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ; 22-(24 αν δεν ξεφεύγει πολύ η τιμή)

Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών hd 7950​

Λέω να πάρω μία από αυτές τις 2 και πιο πιθανόν την lg...

https://www.skroutz.gr/s/3006148/Samsung-UE22F5000.html

http://www.e-shop.gr/othoni-lg-22mt47d-pz-215-led-monitor-tv-full-hd-p-PER.170458

 

Καμιά συμβουλή;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο εμένα ,ψάχνω καιρό τώρα οθόνες και ήρθε πιστεύω η ώρα .Πριν γίνει το τελικό βήμα θα ήθελα να ακούσω και την δικιά σας γνώμη βέβαια .Το "περίεργο" της υπόθεσης είναι το γεγονός οτι επειδή δεν έχω κατασταλάξει ακόμα στο πόσα θέλω να δώσω θα ήθελα μια γνώμη 2 επιπέδων/budgets .

1.Το budget είναι είτε 200-250 € είτε 350-400 €

2.Θα την χρησιμοποιήσω για gaming ,προγραμματισμό και ταινίες .

3.Επειδή δεν έχω μεγάλο γραφείο και κάθομαι σχετικά κοντά θα προτιμούσα 24άρα αλλα αν είναι αναγκαίο κακό πάω και σε 27άρα

4.Το σύστημα αποτελείται απο 4790κ και gtx 980 g1 .

 

Παρόλο που παίζω ΑΑΑ τίτλους με θεωρώ casual gamer οπότε και δεν τρελαίνομαι για 120-144 hz παρόλα αυτά με ενδιαφέρει αρκετά η ποιότητα της εικόνας όσον αφορά το πανελ .

Αναφορικά ,έβλεπα κάτι σε dell u2414h ή samsung s24d590pl για την πρώτη κατηγορία και dell u2515h ή ίσως lg 24gm77 γιατί άκουσα οτι έχει πολύ καλή εικόνα για ΤΝ .

Να ενημερώσω τέλος ,πως παίζω σε ένα παλιούτσικο 22αρι 1680χ1050 Monitor οπότε οτιδήποτε θα είναι μεγάλη βελτίωση .

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Την LG 24gm77 θα πρότεινα και εγώ. Εναλλακτικά υπάρχει η AOC G2460pg με g-sync, αλλά έχει χειρότερα color presets και contrast από την LG, αν δεν έχεις δεύτερη IPS για τις άλλες χρήσεις καλύτερα να πάρεις την LG.

 

Οι κλασικές 24αρες IPS πάνε λίγο στράφι με την 980 g1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι χάνεις το Freesync και τα πλεονεκτήματα της 27'' 1440p (πέρα από τα πολλά Hz σε IPS όσον αφορά το pc gaming) της μεγαλύτερης επιφάνειας εργασίας,της υψηλότερης λεπτομέρειας κα του μεγαλύτερου clarity πράγματα που είναι σημαντικά αν θα τη χρησιμοποιείς πολύ.Αν σκοπεύεις να τη κρατήσεις πολλά χρόνια δηλαδή η 27'' αποτελεί καλύτερη επένδυση και είναι ένα επίπεδο πάνω και από πλευράς εμπειρίας από 24'' ΤΝ 144Ηz.

 

 

Και εγώ αυτά ως αρνητικά τα βλέπω στη συγκεκριμένη.

 

Δεν αξίζει με τέτοιο hardware να κοιτάξεις οθόνες των 200+ ευρώ...Γράψε και τι τίτλους/είδη παιχνιδών παίζεις περισσότερο.

Παίζω σχεδόν τα πάντα ,απο lol ,gta V μέχρι Evolve και dying light .Δεν έχω κάποιο είδος συγκεκριμένο .

Την LG 24gm77 θα πρότεινα και εγώ. Εναλλακτικά υπάρχει η AOC G2460pg με g-sync, αλλά έχει χειρότερα color presets και contrast από την LG, αν δεν έχεις δεύτερη IPS για τις άλλες χρήσεις καλύτερα να πάρεις την LG.

 

Οι κλασικές 24αρες IPS πάνε λίγο στράφι με την 980 g1.

Επειδή βλέπω προτείνεις αρκετά την συγκεκριμένη ,έχεις προσωπική εμπειρία με το monitor ? Πως συγκρίνεται η ποιότητα εικόνας με τα IPS ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  • Ποίο είναι το budget (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε 150 περίπου
  • Για τι χρήση προορίζεται ; tv και οθόνη pc κυρίως(λίγο gaming,καμιά ταινία,καμιά εργασία...)
  • Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ; 22-(24 αν δεν ξεφεύγει πολύ η τιμή)
  • Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών hd 7950​
Λέω να πάρω μία από αυτές τις 2 και πιο πιθανόν την lg...

https://www.skroutz.gr/s/3006148/Samsung-UE22F5000.html

http://www.e-shop.gr/othoni-lg-22mt47d-pz-215-led-monitor-tv-full-hd-p-PER.170458

 

Καμιά συμβουλή;

Σίγουρα όχι την Samsung. Η καλύτερη λύση θα ήταν η LG 24MB56HQ με εξωτερικό TV tuner. Aν ο συνδυασμός σου πέφτει ακριβός, δες τις παρακατω φθηνότερες.

 

https://www.skroutz.gr/s/5728164/LG-24MB56HQ.html?keyphrase=LG+24MB56HQ

https://www.skroutz.gr/s/4513257/LG-23MB35PM.html

https://www.skroutz.gr/s/5039751/Samsung-S22D390Q.html

https://www.skroutz.gr/s/6233844/LG-22MP57VQ.html

 

https://www.skroutz.gr/c/17/kartes-tileorashs-video-cards.html?from=catspan&keyphrase=TV+tuner

Παίζω σχεδόν τα πάντα ,απο lol ,gta V μέχρι Evolve και dying light .Δεν έχω κάποιο είδος συγκεκριμένο .

Επειδή βλέπω προτείνεις αρκετά την συγκεκριμένη ,έχεις προσωπική εμπειρία με το monitor ? Πως συγκρίνεται η ποιότητα εικόνας με τα IPS ?

Όχι δεν έχω, αλλά αφενός φαίνεται εντυπωσιακότερη από τις ανταγωνιστικές της στα reviews, αφετέρου οι αγοραστές της γράφουν στα φορουμς ότι τα οι οθόνες τους αποδίδουν όπως στα reviews, δηλαδή έχουν καλά color presets και contrast.

 

Σε σχέση με τα ips χάνεις στην ποιότητα χρωμάτων στις άκρες της οθόνης κυριως, καθώς εκεί έχεις λίγο gamma swift. Όσο όμως κάθεσαι ακριβώς μπροστά από την οθόνη οι διαφορές δε θα είναι μεγάλες. Στα θετικα το λίγο καλύτερο μαύρο, μικρότερη πιθανότητα για έντονο backlight bleeding, και φυσικά τα 144hz και το backlight strobbing.

 

Πήγαινε να την δεις από κοντά αν μπορείς κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...