Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίζω σχεδόν τα πάντα ,απο lol ,gta V μέχρι Evolve και dying light .Δεν έχω κάποιο είδος συγκεκριμένο .

 

Καλύτερα να πας σε τουλάχιστον μια 24'' 144Hz με μια 27'' 1440p IPS ως καλύτερη επιλογή αν έχεις σκοπό να κρατήσεις την οθόνη πολλά χρόνια.Για τη 2η περίπτωση βέβαια με τη προυπόθεση οτι έχεις τη δυνατότητα να ανέβεις στο budget σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδια μέχρι 600 ευρώ ποιά λέτε για 27" 1440p.

Διαθέτω budget 2000 για αγορα υπολογιστή.

Τι καρτα γραφικων λέτε ?

Asus mg279q + fury / furyX, ανάλογα το υπόλοιπο σύστημα. Προτείνω την απλή fury.

 

Ο συνδυασμός Acer XB270HU + 980ti είναι λίγο καλύτερος όμως, αν έχεις το budget.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μέχρι 600 ευρώ ποιά λέτε για 27" 1440p.

Διαθέτω budget 2000 για αγορα υπολογιστή.

Τι καρτα γραφικων λέτε ?

 

Asus MG279Q ή BenQ XL2730Z (αν κάνεις αγορά από Εu) με Fury X ή Fury.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας πριν μερικες ωρες η μανα μου καθαριζε την βιβλιοθηκη αυτο που με  νοιαζει εινε οτι η μανα μου εινε καλα και δεν χτυπησε απλα   επεσε  η βιβλιοθηκη επειδη μαλλον τα στηριγματα της  βιβλιοθηκης δεν ειτανε  καλα  και επεσε   στην οθονη  μου

και την εκανε  κομματια.. 

 

 

Το θεμα εινε οτι  πρεπει να πάρω ,μια νεα οθονη αν και  δεν πέριμενα  να  γινει αυτο

που εγινε ., με την παλια οθονη  μου..γιατι δεν  σκεφτομουνα να αγορασω νεα οθονη....αυτον τον καιρο..

 

 

Το  θεμα εινε  οτι θελω να παρω μια παρα  πολυ  καλη  οθονη,Αυτην την στιγμη μπαινω απο το λαπτοπ  μου  και  ζηταω την  βοηθεια σας..

Στην επιλογη μιας νεας οθονης μπορω να διαθεσω το πολυ μεχρι και  1000 ευρο.....

 

 

Την οθονη την θελω  κυριος  για παιχνιδια και  ταινιες.....δεν  ασχολουμε με  επαγγελματικα  προγραμματα ....αλλα  πιο  πολυ την θελω  για  παιχνιδια..περα απο αυτο..

απο παιχνιδια παιζω ολα τα ειδη παιχνιδιων......

 

Θελω μια καλη οθονη............να εχει πολυ καλες γωνιες θεασης   .επισης χαμηλη αποκριση στο 1ms.....αν και και πρεπει να γινει μια σωστη επιλογη και δεν εχω ιδεα ποσο καιρο θα  μου παρει  για να παρω μια καλη οθονη για τον λογο οτι πρεπει να γινει μια σωστη επιλογη,,,,,,,,,

 

 

 

Περα απο αυτο εχω την καρτα  γραφικων  την  asus gtx  780 Τι  αλλα θα παρω καπια στιγμη μαλλον τον αλλο χρονο αλλη καρτα γραφικων... 

και επισης θελω μια οθονη απο 27  ιντσων  και παραπανω....

 

 

Θελω να μου προτεινετε πιες εινε   οι καλυτερες οθονες και εγω με τον χρονο μου να παρω μια αποφαση και να κανω μια σωστη αγορα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας πριν μερικες ωρες η μανα μου καθαριζε την βιβλιοθηκη αυτο που με  νοιαζει εινε οτι η μανα μου εινε καλα και δεν χτυπησε απλα   επεσε  η βιβλιοθηκη επειδη μαλλον τα στηριγματα της  βιβλιοθηκης δεν ειτανε  καλα  και επεσε   στην οθονη  μου

και την εκανε  κομματια.. 

 

 

Το θεμα εινε οτι  πρεπει να πάρω ,μια νεα οθονη αν και  δεν πέριμενα  να  γινει αυτο

που εγινε ., με την παλια οθονη  μου..γιατι δεν  σκεφτομουνα να αγορασω νεα οθονη....αυτον τον καιρο..

 

 

Το  θεμα εινε  οτι θελω να παρω μια παρα  πολυ  καλη  οθονη,Αυτην την στιγμη μπαινω απο το λαπτοπ  μου  και  ζηταω την  βοηθεια σας..

Στην επιλογη μιας νεας οθονης μπορω να διαθεσω το πολυ μεχρι και  1000 ευρο.....

 

 

Την οθονη την θελω  κυριος  για παιχνιδια και  ταινιες.....δεν  ασχολουμε με  επαγγελματικα  προγραμματα ....αλλα  πιο  πολυ την θελω  για  παιχνιδια..περα απο αυτο..

απο παιχνιδια παιζω ολα τα ειδη παιχνιδιων......

 

Θελω μια καλη οθονη............να εχει πολυ καλες γωνιες θεασης   .επισης χαμηλη αποκριση στο 1ms.....αν και και πρεπει να γινει μια σωστη επιλογη και δεν εχω ιδεα ποσο καιρο θα  μου παρει  για να παρω μια καλη οθονη για τον λογο οτι πρεπει να γινει μια σωστη επιλογη,,,,,,,,,

 

 

 

Περα απο αυτο εχω την καρτα  γραφικων  την  asus gtx  780 Τι  αλλα θα παρω καπια στιγμη μαλλον τον αλλο χρονο αλλη καρτα γραφικων... 

και επισης θελω μια οθονη απο 27  ιντσων  και παραπανω....

 

 

Θελω να μου προτεινετε πιες εινε   οι καλυτερες οθονες και εγω με τον χρονο μου να παρω μια αποφαση και να κανω μια σωστη αγορα....

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας πριν μερικες ωρες η μανα μου καθαριζε την βιβλιοθηκη αυτο που με  νοιαζει εινε οτι η μανα μου εινε καλα και δεν χτυπησε απλα   επεσε  η βιβλιοθηκη επειδη μαλλον τα στηριγματα της  βιβλιοθηκης δεν ειτανε  καλα  και επεσε   στην οθονη  μου

και την εκανε  κομματια.. 

 

 

Το θεμα εινε οτι  πρεπει να πάρω ,μια νεα οθονη αν και  δεν πέριμενα  να  γινει αυτο

που εγινε ., με την παλια οθονη  μου..γιατι δεν  σκεφτομουνα να αγορασω νεα οθονη....αυτον τον καιρο..

 

 

Το  θεμα εινε  οτι θελω να παρω μια παρα  πολυ  καλη  οθονη,Αυτην την στιγμη μπαινω απο το λαπτοπ  μου  και  ζηταω την  βοηθεια σας..

Στην επιλογη μιας νεας οθονης μπορω να διαθεσω το πολυ μεχρι και  1000 ευρο.....

 

 

Την οθονη την θελω  κυριος  για παιχνιδια και  ταινιες.....δεν  ασχολουμε με  επαγγελματικα  προγραμματα ....αλλα  πιο  πολυ την θελω  για  παιχνιδια..περα απο αυτο..

απο παιχνιδια παιζω ολα τα ειδη παιχνιδιων......

 

Θελω μια καλη οθονη............να εχει πολυ καλες γωνιες θεασης   .επισης χαμηλη αποκριση στο 1ms.....αν και και πρεπει να γινει μια σωστη επιλογη και δεν εχω ιδεα ποσο καιρο θα  μου παρει  για να παρω μια καλη οθονη για τον λογο οτι πρεπει να γινει μια σωστη επιλογη,,,,,,,,,

 

 

 

Περα απο αυτο εχω την καρτα  γραφικων  την  asus gtx  780 Τι  αλλα θα παρω καπια στιγμη μαλλον τον αλλο χρονο αλλη καρτα γραφικων... 

και επισης θελω μια οθονη απο 27  ιντσων  και παραπανω....

 

 

Θελω να μου προτεινετε πιες εινε   οι καλυτερες οθονες και εγω με τον χρονο μου να παρω μια αποφαση και να κανω μια σωστη αγορα....

Η καλύτερη οθόνη για gaming είναι η Acer XB270HU, η οποία είναι 27" 1440p AHVA 144hz με G-Sync. Αυτή να πάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην  ελλαδα δεν  υπαρχει διαθεσιμη;;; αυτη  που λες; η acer  XB270HU;; Αν δεν  υπαρχει στην ελλαδα μαλον την εκατσα κανονικα..

 

 

ωραια οθονη αυτη  που λες αλλα στην ελλαδα δεν  υπαρχει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, φτιάχνω ενα νέο συστηματάκι και ψάχνω για μια καλή οθόνη. Θα περνάω αρκετές ωρες μπροστα της και με ενδιαφέρει να ειναι ξεκουραστη και να έχει καλά χρώματα μια και ασχολούμε καπως ερασιτεχνικα με την φωτογραφία. Αυτή εδώ μου φαίνεται πολύ καλή επιλογή (http://www.skroutz.gr/s/4287220/Dell-UltraSharp-U2414H.html) εσείς τι λέτε ?

 

υ.γ δεν ασχολουμαι με το Gaming

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που θα βρω αυτην την οθονη βρε παιδια;;

 

εχω βρει μονο αυτη στην ελλαδα  ACER  XB280hKB

αλλες επιλογες δεν  υπαρχουνε;; στα ιδια λεφτα;';

 

και δεν εχω και οθονη και επισης αυτη η  acer  XB270HU δεν  υπαρχει στην ελλαδα  τωρα τι κανω,,,,,,,,,,,,,

 

δεν  μπορω να  αγορασω απο εξωτερικο  γιατι εινε λιγο ρισκο...

 

 

δεν  μπορω να καταλαβω κατι αυτη η οθονη εχει βγει απο τον μαρτιο του 2015   και στην ελλαδα δεν   υπαρχει;;

 

 

οπου και να παω ακουο τις καλυτερες κριτηκες  για την συγκεκριμενη  αλλα στην ελλαδα δεν  υπαρχει...

 

οποτε τι κανω σε αυτην την περιπτωση να περιμενω να ερθει;;;

 

αν  θα περιμενω να ερθει ελλαδα θα πρεπει να μεινω με το λαπτοπ  μου προσωρινα

 

 

πειτε μου αλλες εναλλακτικες λυσεις  υπαρχουνε;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα όχι την Samsung. Η καλύτερη λύση θα ήταν η LG 24MB56HQ με εξωτερικό TV tuner. Aν ο συνδυασμός σου πέφτει ακριβός, δες τις παρακατω φθηνότερες.

 

https://www.skroutz.gr/s/5728164/LG-24MB56HQ.html?keyphrase=LG+24MB56HQ

https://www.skroutz.gr/s/4513257/LG-23MB35PM.html

https://www.skroutz.gr/s/5039751/Samsung-S22D390Q.html

https://www.skroutz.gr/s/6233844/LG-22MP57VQ.html

 

https://www.skroutz.gr/c/17/kartes-tileorashs-video-cards.html?from=catspan&keyphrase=TV+tuner

 

 

Τελικά πήρα αυτή http://www.plaisio.gr/thleoraseis/tv/tileoraseis/Samsung-TV-Monitor-23-6-T24E390EW.htm

γιατί δεν είδα καλά σχόλια για αυτά τα tv tuners που μου πρότεινες...

Όπως την είδα στο κατάστημα μου φάνηκε πολύ ωραία αλλά η δικιά μου δυστηχώς είναι απογοήτευση...Το backlight  στις γωνίες αριστερά πάνω και κάτω και ειδικά στη δεξιά πάνω πλευρά φαίνεται αρκετά...

Τώρα θα την πάρουν πίσω για αλλαγή ή την πάτησα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην  ελλαδα δεν  υπαρχει διαθεσιμη;;; αυτη  που λες; η acer  XB270HU;; Αν δεν  υπαρχει στην ελλαδα μαλον την εκατσα κανονικα..

 

 

ωραια οθονη αυτη  που λες αλλα στην ελλαδα δεν  υπαρχει;;

 

Oχι δεν υπαρχει. Αλλα υπαρχουν καταστηματα ευρωπαικα που στελνουν με αντικαταβολη.

 

Εναλλακτικη ειναι η Asus MG279Q, αλλα θελει ΑMD καρτα για το Freesync. Οποτε καλυτερα να παρεις το ρισκο για την Acer, και αν σου κατσει προβληματικη ζητας αντικατασταση.

καλησπέρα, φτιάχνω ενα νέο συστηματάκι και ψάχνω για μια καλή οθόνη. Θα περνάω αρκετές ωρες μπροστα της και με ενδιαφέρει να ειναι ξεκουραστη και να έχει καλά χρώματα μια και ασχολούμε καπως ερασιτεχνικα με την φωτογραφία. Αυτή εδώ μου φαίνεται πολύ καλή επιλογή (http://www.skroutz.gr/s/4287220/Dell-UltraSharp-U2414H.html) εσείς τι λέτε ?

 

υ.γ δεν ασχολουμαι με το Gaming

 

Ειναι καλη. Δεν ειναι η πρωτη μου επιλογη ομως για δυο λογους. Ενας οτι ειναι σχετικα ακριβη, δευτερος οτι εχει frameless design με εσωτερικο μαυρο bezel που χαλαει το αντιλαμβανομενο βαθος του μαυρου. Α και διοτι εχει matte coating, εστω και αν δεν ειναι βαρυτερο απο τις αλλες συγχρονες 1080p ΑΗ-IPS.

 

Πρωτη μου επιλογη ειναι η glossy Dell S2415H, και ως φθηνοτερη εναλλακτικη η Samsung S24E391HL, με λιγο ελαφρυτερο matte coating απο τις matte AH-IPS.

 

Τελικά πήρα αυτή http://www.plaisio.gr/thleoraseis/tv/tileoraseis/Samsung-TV-Monitor-23-6-T24E390EW.htm

γιατί δεν είδα καλά σχόλια για αυτά τα tv tuners που μου πρότεινες...

Όπως την είδα στο κατάστημα μου φάνηκε πολύ ωραία αλλά η δικιά μου δυστηχώς είναι απογοήτευση...Το backlight  στις γωνίες αριστερά πάνω και κάτω και ειδικά στη δεξιά πάνω πλευρά φαίνεται αρκετά...

Τώρα θα την πάρουν πίσω για αλλαγή ή την πάτησα?

 

 

Βγαλε φωτογραφια και ζητα αντικατασταση.

 

Καλο ειναι να μην απρεις παλι την ιδια, η σειρα T της Samsung δεν βγαζει καλες οθονες, και αυτο ισχυει για τις περισσοτερες οθονες με ενσωματομενο tv tuner.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι καλη. Δεν ειναι η πρωτη μου επιλογη ομως για δυο λογους. Ενας οτι ειναι σχετικα ακριβη, δευτερος οτι εχει frameless design με εσωτερικο μαυρο bezel που χαλαει το αντιλαμβανομενο βαθος του μαυρου. Α και διοτι εχει matte coating, εστω και αν δεν ειναι βαρυτερο απο τις αλλες συγχρονες 1080p ΑΗ-IPS.

 

Πρωτη μου επιλογη ειναι η glossy Dell S2415H, και ως φθηνοτερη εναλλακτικη η Samsung S24E391HL, με λιγο ελαφρυτερο matte coating απο τις matte AH-IPS.

 

 

Η Dell S2415H φαίνεται πολύ καλή επιλογή, όμως τα 2 καταστήματα που την έχουν διαθέσιμη στο skroutz δεν υποστηρίζουν πληρωμή με δόσεις, και θα ήταν σημαντικό αν μπορούσα να πληρώσω με δόσεις. Υπάρχει κάποια άλλη επιλογή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Dell S2415H φαίνεται πολύ καλή επιλογή, όμως τα 2 καταστήματα που την έχουν διαθέσιμη στο skroutz δεν υποστηρίζουν πληρωμή με δόσεις, και θα ήταν σημαντικό αν μπορούσα να πληρώσω με δόσεις. Υπάρχει κάποια άλλη επιλογή;

 

Αλλη glossy οχι, εκτος απο την Acer S236HL η οποια στα 275 ευρω απο Ελλαδα ειναι εντελως ασυμφορη. Υπαρχει η Eizo EV2336W στα 300 ευρω, η οποια ειναι και αυτη πανακριβη αλλα ειναι semi-glossy και καλυπτει μεγαλυτερο κομματι του RGB απο τις υπολοιπες IPS 1080p, οποτε αν εισαι απαιτητικος εχει νοημα η αγορα της. Αν ομως δεν εισαι επαγγελματιας φωτογραφος, η παραπανω Samsung στα 200 ευρω ειναι μαλλον η πιο συμφερουσα λυση. Υπαρχει και η S24E650PL, η οποια εχει matte black bezel και πολλα inputs, αλλα στα 250 ευρω ειναι σχετικα τσιμπημενη. Δεν εχει reviews, αλλα περιμενω να αποδιδει σαν την S24E391HL, δηλαδη πολυ καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...