Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεταξύ δηλαδή της DELL U2414H  και της samsung προτιμας την samsung? Ποια τα πλεονεκτήματα της samsung ?

 

Προς θεου, επαγγελματιας φωτογραφος δεν ειμαι, την ωρα μου περναω :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν  υπαρχει περιπτωση να  ερθει στην ελλαδα;;;  η  acer;; και  γιατι δεν  την  φερνουνε;;;

 

αφου εχουνε περασει 5 μηνες

 

εγω φοβαμε να την παρω απο το εξωτερικο... γιατι γινοντε παρα  πολλα..

 

 

οποτε τι μπορω να κανω;;;;

 

 

και συγνωμη στην ελλαδα  γιατι δεν την  φερνουνε;;;

 

οποτε εγω τι μπορω να κανω σε αυτην  την περιπτωση..

 

μεσο αντιπροσοπειας στην ελλαδα  δεν  μπορω να την παραγειλω;

 

η να περιμενω να  βγουν και αλλα μοντελα τον  αλλο χρονο;; και να παραμεινω με το λαπτοπ  μου;l

Επεξ/σία από nivek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ δηλαδή της DELL U2414H  και της samsung προτιμας την samsung? Ποια τα πλεονεκτήματα της samsung ?

 

Προς θεου, επαγγελματιας φωτογραφος δεν ειμαι, την ωρα μου περναω :D

 

Η S24E650PL εχει matte black bezel που δεν χαλαει το αντιλαμβανομενο βαθος του μαυρου, η S24E391HL εχει λευκο bezel που το αυξανει και εχεουν λιγο ελαφρυτερο matte coating απο τις matte AH-IPS οπως η Dell U2414H. Μικρες οι διαφορες, αλλα υπαρχουν. H S24E391HL εχει χειροτερη βαση αλλα ειναι και φθηνοτερη. Η S24E650PL εχει καλη βαση.

 

https://www.skroutz.gr/s/7307875/Samsung-S24E650PL.html?from=autocomplete&keyphrase=s24e650pl

https://www.skroutz.gr/s/6962672/Samsung-S24E391HL.html?keyphrase=S24E391HL

 

Oριστε και ενα review, και η 650PL λογικα θα εχει ιδια ποιοτητα εικονας.

https://pcmonitors.info/reviews/samsung-s24e390hl/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα να σου πω εγω, επειδή θα πάρω το σύστημα μου απο τα e-shop και θα το κανω σε δόσεις έλεγα να τα βάλω όλα μαζί. Δηλαδη το eshop έχει την S24E391HL (προσφορά στα 169€) και την DELL U2414H (249€ οσο και στο skroutz), όμως δεν έχει την S24E650PL.

 

Οπότε τι κάνω; έχεις να μου προτείνεις μεχρι 250€ κάποια καλύτερη η παρόμοια απο το eshop ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σε ρωτησω κατι ειδα και μια αλλη ειδα και την acer   XB280HK  predator  εινε καλυτερη απο την  acer predator  XB270HU  που μου ειπες;;

 

 

απλα  η πρωτη εχει 1ms  και η αυτη  που μου προτεινες εχει 4 ms

 

υπαρχει μεγαλη διαφορα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα να σου πω εγω, επειδή θα πάρω το σύστημα μου απο τα e-shop και θα το κανω σε δόσεις έλεγα να τα βάλω όλα μαζί. Δηλαδη το eshop έχει την S24E391HL (προσφορά στα 169€) και την DELL U2414H (249€ οσο και στο skroutz), όμως δεν έχει την S24E650PL.

 

Οπότε τι κάνω; έχεις να μου προτείνεις μεχρι 250€ κάποια καλύτερη η παρόμοια απο το eshop ?

 

H P2414H εχει καλο bezel, αλλα εχει λιγο χειροτερα color presets και ειναι πισω σε inputs σε σχεση με την U2414H, δεν αξιζει απο την στιγμη που κοστιζει και αυτη το ιδιο.

 

Η Eizo ΕV2336W υπαρχει στα 308 ευρω. Η Samsung στα 170 ομως μου φαινεται η καλυτερη λυση αν δε σε προβληματιζει η βαση της.

http://www.e-shop.gr/othoni-eizo-flexscan-ev2336wfs3-bk-23-ips-lcd-black-p-PER.162665

 

Aλλες προτασεις ειναι οι LG, οι οποιες εχουν γενικα καλα color presets χωρις πειραγμα οποτε ποιοτητα εικονας αναλογη της Dell, αλλα λογω ονοματος και επειδη μπορει να μην εχουν τοσα inputs ή ιδιο βαθμο εργονομιας στην βαση, ειναι φθηνοτερες. Εχουν επισης καλο bezel.

 

http://www.e-shop.gr/othoni-lg-24mb37pm-b-24-led-ips-full-hd-dvi-p-PER.170572

http://www.e-shop.gr/othoni-lg-24mb65pm-b-24-led-full-hd-p-PER.170438

 

Mικροδιαφορες το καθε μοντελο απο το αλλο, αλλα ποιοτητα εικονας πρεπει να εχουν την ιδια.

να σε ρωτησω κατι ειδα και μια αλλη ειδα και την acer   XB280HK  predator  εινε καλυτερη απο την  acer predator  XB270HU  που μου ειπες;;

 

 

απλα  η πρωτη εχει 1ms  και η αυτη  που μου προτεινες εχει 4 ms

 

υπαρχει μεγαλη διαφορα;;

 

Η ΧΒ280ΗΚ ειναι 28" 4Κ ΤΝ με G-Sync. Υπαρχει μεγαλη διαφορα. Σαφως και η XB270HU ειναι καλυτερη, το gaming με πολλα Hz σε IPS-like panel ειναι ανωτερη εμπειρια σχεδον στο συνολο των περιπτωσεων.

 

Παρολα αυτα, για 4Κ gaming η ΧΒ280ΗΚ ειναι η καλυτερη λυση προς το παρον. Δεν στην προτεινω ομως, η καρτα σου δεν ειναι αρκετα δυνατη για 4Κ, και γενικοτερα οι σημερινες καρτες δεν ειναι ιδανικες για 4K.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ, σε ευχαριστώ πολύ! νομίζω οτι θα προτιμήσω την Dell Και λόγω εργονομίας της βάσης, και λόγω ποιότητας, και λόγω καλύτερου design και λόγω ονόματος! Συμφωνείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο  scroutz.gr βρηκα αυτην   XB280HK  που εινε  4κ  τι κανω σε αυτην την περιπτωση;;

 

 

κοιτα να δεις ομως  εγω σε 1 χρονο θα  αγορασω νεα καρτα γραφικων καταλαβες..

 

ΧΜΟRΧ  εχω μπερδευτει δεν εχω ιδεα το τι πρεπει να κανω και αυτες  οι 2 μου αρεσαν πραγματικα..

 

 

 

απλα η μια δεν  υπαρχει στην  ελλαδα ενω η αλλη υπαρχει

 

εσυ τι θα εκανες στην θεση μου;; θα αγοραζες μεσο εκξωτερικου;;

εινε μετα και το τελωνειο εινε  πολλα  πραγματα

αν πχ κανει  800 ευρο στην ελλαδα με τα τελονεια και ολα τα σχετικα  ποσο θα κοστισει;l

 

 

και εγω απο αγορες μεσω ευρωπης ειμε ασχετος

 

περα απο αυτο  πρεπει να βρω και ενα εμπιστο  site  για να κανω την αγορα οπως επισης και εναν  πωλητη εμπιστο

 

μπορεις να με κατατοπισεις σε παρακαλω παρα  πολυ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ, σε ευχαριστώ πολύ! νομίζω οτι θα προτιμήσω την Dell Και λόγω εργονομίας της βάσης, και λόγω ποιότητας, και λόγω καλύτερου design και λόγω ονόματος! Συμφωνείς;

 

Eγω θεωρω οτι το frameless design ειναι μεγαλυτερο μειον απο τα υπολοιπα καλουδια της, αλλα κατα τα αλλα σιγουρα αποτελει μια απο τις καλες αγορες. Δε νομιζω να απογοητευτεις οποια οθονη και να διαλεξεις απο τις παραπανω.

 

Επισης ομως ισχυει οτι ολες ειναι επιρρεπεις σε qc προβληματα. Μην απογοητευτεις αν ατυχησεις, ζητα αντικατασταση. Η Dell μαλιστα εχει μεγαλυτερη παραδοση σε αυτα, δικαιολογουμενως βεβαια αφου πουλαει και περισσοτερο.

στο  scroutz.gr βρηκα αυτην   XB280HK  που εινε  4κ  τι κανω σε αυτην την περιπτωση;;

 

 

κοιτα να δεις ομως  εγω σε 1 χρονο θα  αγορασω νεα καρτα γραφικων καταλαβες..

 

ΧΜΟRΧ  εχω μπερδευτει δεν εχω ιδεα το τι πρεπει να κανω και αυτες  οι 2 μου αρεσαν πραγματικα..

 

 

 

απλα η μια δεν  υπαρχει στην  ελλαδα ενω η αλλη υπαρχει

 

Σου απαντησα παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα εινε  πιο  site  εινε εμπιστο  για να αγορασω αυτην την οθονη;;;

 

επισης  ποσο θα πληρωσω φορο΄΄  τελονεια κτλ;;;  ποσο θα παει  το κοντερ;;;

 

 

 

amazon  ,,,,,,,,,,,ebay;;;;;η στην αcer απο αμερικη;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις οταν λες qc προβληματα? δεν γνωρίζω και πολλά απο οθόνες :P

 

Quality control. Το λεμε για προβληματα ελεγχου ποιοτητας (απουσιας του βασικα)

βρηκα και μια αλλη απλα δεν εχω ιδεα αν εινε καλη 

 

εινε  η  asus  rog swift  |PG278Q εινε καλη αυτη;; 

 

Οχι δεν ειναι. Οπως σου ειπα, το alternate.de στελνει ελλαδα με αντικαταβολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οταν εννοεις  αντικαταβολη εννοεις οτι θα πληρωσω οταν  ερθει η οθονη στην ελλαδα΄΄;;;;;

 

 

απλα επειδη δεν ξερω  πολυ καλα αγγλικα  καπου λεει  cash on delivery αυτο εινε;;

 

Μου γραφει  pay on delivery      prepayment       visa            paypal  τι  θα επιλεξω;;

Επεξ/σία από nivek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή "pay on delivery" ή  "Cash on Delivery"(CoD), το ίδιο είναι . Στα e-mail θα πρέπει να συνεννοείσαι στα Αγγλικά όμως(ή στα Γερμανικά, αν ξέρεις) , καθώς και να καταλαβαίνεις πλήρως τι σου λένε-όρους, οπότε κοίτα να βρεις κάποιον που ξέρει για να γίνει η δουλειά(αλλιώς άσ'το) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...