Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ξερω γιατι ειμαι αντιθετος στο ρευμα, εγω ειδα farcry primal μe ultra hd texture pack σε 28" 4K και κολησα, αs μαξαρει 60Ηz....

 

Τωρα αν θα φτανουν οι 2 χ 1070 που εχω για 60fps full σταθερα ολα μαξ σε 8.2M pixels,  η μελλοντικα θα πρεπει να παμε σε 2 χ 1080ti δεν ξερω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

δεν ξερω γιατι ειμαι αντιθετος στο ρευμα, εγω ειδα farcry primal μe ultra hd texture pack σε 28" 4K και κολησα, αs μαξαρει 60Ηz....

 

Τωρα αν θα φτανουν οι 2 χ 1070 που εχω για 60fps full σταθερα ολα μαξ σε 8.2M pixels, η μελλοντικα θα πρεπει να παμε σε 2 χ 1080ti δεν ξερω....

Στα παιχνίδια ναι θα έχεις ωραίο αποτέλεσμα, το θέμα είναι μην βγάζεις τα μάτια σου σε browsing, και συναφή εργασίες, ειδικά αν βάλεις στην εξίσωση ότι πολλά προγράμματα δεν κάνουν καλό scale στα Windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός και αν χάνω κάτι, αυτή έρχεται από Αμερική οπότε τελωνείο... Αν κάνω λάθος διόρθωσέ με.

 

Μπορει να βγαινει φθηνοτερα ακομα και ετσι αναλογως που ειναι ο ενδιαφερομενος  http://www.skroutz.gr/s/11518469/Acer-XG270HU-144Hz.html

 

Δεν αποκλειεται καποιος να'ναι αμερικη και να το δει απο το forum.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα!

πρόσφατα είδα στο σπίτι ενός φίλου μια οθόνη Samsung S24E391HL και έπαθα πλάκα με τα χρώματα της και το πόσο πιο ωραία φαίνονταν τα παιχνίδια του ps4 σε σχέση με την τηλεόραση και τη δική μου οθόνη. και ζηλέψα φυσικά! 

η οθόνη μου είναι μια TN LG 23" και θέλω να πάω σε IPS/PLS. 

δε θα με χάλαγε και μια 27άρα αλλά φοβάμαι ότι σε full hd θα είναι όλα πιξελιασμένα, οπότε προτιμώ 23-24". 

προορίζεται για gaming (ps4 και pc) και εντελώς ερασιτεχνική επεξεργασία φωτογραφιών, σε συνδυασμό φυσικά με browsing και δουλειά στο office. 

κάποια πρόταση; το μπάτζετ μου ιδανικά είναι γύρω στα 160-170 ευρώ, αλλά μπορώ να ανέβω και κάνα 50άρικο ακόμα αν μιλάμε για κάτι πολύ ιδιαίτερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύντομα θα αγοράσω οθόνη στις 23" με 24" και θα διαθέσω περίπου 150€ με 180€.

 

Θα την χρησιμοποιήσω για internet, office και λίγο gaming.

 

Σκέφτομαι την Link.png Site: LG23MP68VQ στα 169€ κυρίως λόγο του freesync (Θα χρησιμοποιηθεί σε PC με Ryzen - RX 480 ή RX 470) και καλών κριτικών που έχω διαβάσει γενικά.

 

Υπάρχει κάτι καλύτερο ή αντίστοιχο σαν την συγκεκριμένη οθόνη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύντομα θα αγοράσω οθόνη στις 23" με 24" και θα διαθέσω περίπου 150€ με 180€.

 

Θα την χρησιμοποιήσω για internet, office και λίγο gaming.

 

Σκέφτομαι την Link.png Site: LG23MP68VQ στα 169€ κυρίως λόγο του freesync (Θα χρησιμοποιηθεί σε PC με Ryzen - RX 480 ή RX 470) και καλών κριτικών που έχω διαβάσει γενικά.

 

Υπάρχει κάτι καλύτερο ή αντίστοιχο σαν την συγκεκριμένη οθόνη;

 

Με λιγα παραπανω παιρνεις την 24'' που χει και καλυτερο color coverage https://www.digideli.gr/LG-24MP68VQ-P-23.8-149620   

 

 

Αν παρεις ακριβη καρτα κοιτας σε καλυτερες οθονες..η οθονη θα βγαλει περισσοτερα χρονια (υπο φυσιολογικες συνθηκες).

καλησπέρα!

 

πρόσφατα είδα στο σπίτι ενός φίλου μια οθόνη Samsung S24E391HL και έπαθα πλάκα με τα χρώματα της και το πόσο πιο ωραία φαίνονταν τα παιχνίδια του ps4 σε σχέση με την τηλεόραση και τη δική μου οθόνη. και ζηλέψα φυσικά! 

 

η οθόνη μου είναι μια TN LG 23" και θέλω να πάω σε IPS/PLS. 

 

δε θα με χάλαγε και μια 27άρα αλλά φοβάμαι ότι σε full hd θα είναι όλα πιξελιασμένα, οπότε προτιμώ 23-24". 

 

προορίζεται για gaming (ps4 και pc) και εντελώς ερασιτεχνική επεξεργασία φωτογραφιών, σε συνδυασμό φυσικά με browsing και δουλειά στο office. 

 

κάποια πρόταση; το μπάτζετ μου ιδανικά είναι γύρω στα 160-170 ευρώ, αλλά μπορώ να ανέβω και κάνα 50άρικο ακόμα αν μιλάμε για κάτι πολύ ιδιαίτερο. 

 

Γραψε και hardware.Δες για αρχη τις παραπανω αυτου του post αν εχεις amd καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω gtx 1050 low profile κάρτα και i3 2100 επεξεργαστή. 

παίζω παλιά παιχνίδια κατά βάση στο pc, απλά θέλω να συνδέσω και το ps4.

είδα την  LG 23MP68VQ που προτείνετε πολλοί, έχει τεράστια διαφορά σε ποιότητα από την 24MP58VQ; αν όχι, σκέφτομαι μήπως πάρω αυτήν που είναι και μια ίντσα παραπάνω. 

από την άλλη ενθουσιάστηκα με τη samsung που προανέφερα, έχουμε κάποια πρόταση σε samsung;

ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι απο amazon.it, εδώ δεν υπάρχει αλλά και να υπήρχε, δεν υπήρχε περίπτωση να αγοράσω κάτι τόσο ακριβώ απο ελληνικό μαγαζί.

Στα 836€ μου βγήκε.

Την κοιταζα και εγω την συγκεκριμενη καθαρα και μονο λογω των λιγοτερων προβληματων αλλα και αυτη εχει βγαλει αρκετα θεματα,μακαρι να μην σου τυχει.

 

Απο Ελλαδα για οσους δεν θελουν να μπλεκουν με εξωτερικο η αντιστοιχη Asus ειναι δυστηχως μονοδρομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οθόνη που έχω είναι αυτή ( http://www.plaisio.gr/desktop-laptop/periferiaka/othones/Turbo-X-Monitor-21-5-TX-215MXC-228AX.htm ) Στα 200-250 ευρώ βρίσκουμε κάτι πολύ ποιοτικό πιστεύετε και ξεκούραστο για τα μάτια; Θα ήθελα προτάσεις μόνο από eshop για να τα κάνω παραγγελία από εκεί όλα μαζί εκτός και αν στο skroutz υπάρχει κάτι πολύ ανωτέρο κοντά σε αυτά τα χρήματα πάλι.

 

Η ανάλυση 2560x1080 έχει τρελή διαφορά από την 1920x1080; Επίσης τι γνώμη έχετε για τις curved οθόνες;

 

Έχω βάλει αυτήν στο μάτι (http://www.e-shop.gr/othoni-lg-29um58-p29-ultra-wide-ips-led-full-hd-black-p-PER.170772). Όμως τι fps θα έχει στο dota 2 η gtx 1050ti με τον g4560; Εκεί είναι το θέμα. Λογικά με την αγορά μιας τέτοιας οθόνης θα πρέπει να πάω αναγκαστικά σε i5/ryzen και gtx 1060 για να πιάνω τα 60fps+ και να έχω ικανοποιητική απόδοση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την κοιταζα και εγω την συγκεκριμενη καθαρα και μονο λογω των λιγοτερων προβληματων αλλα και αυτη εχει βγαλει αρκετα θεματα,μακαρι να μην σου τυχει.

 

Απο Ελλαδα για οσους δεν θελουν να μπλεκουν με εξωτερικο η αντιστοιχη Asus ειναι δυστηχως μονοδρομος.

 

Μου ήρθε η οθόνη σήμερα. Εκ πρώτης όψεως φαίνεται εντάξει, δεν έχω εντωποίσει κάποιο πρόβλημα.

 

Η διαφορά πάντως απο τα 60 Hz στα 144 Hz είναι χαοτική! Απορώ πώς άντεχα τόσο καιρό.

Της έριξα και ένα calibrάρισμα γιατί τα χρώματα έμοιαζαν λίγω ξεθωριασμένα και τώρα είναι φοβερή.

Παρακάτω έχω μετρήσεις απο το spyder.

 

 

 

post-202580-0-89234700-1492716377_thumb.jpg

post-202580-0-99200900-1492715782_thumb.jpg

post-202580-0-20560600-1492715789_thumb.jpg

post-202580-0-15454300-1492715794_thumb.jpg

post-202580-0-44013500-1492715806_thumb.jpg

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοδουλευτη silverage.

 

έχω gtx 1050 low profile κάρτα και i3 2100 επεξεργαστή. 

παίζω παλιά παιχνίδια κατά βάση στο pc, απλά θέλω να συνδέσω και το ps4.

είδα την  LG 23MP68VQ που προτείνετε πολλοί, έχει τεράστια διαφορά σε ποιότητα από την 24MP58VQ; αν όχι, σκέφτομαι μήπως πάρω αυτήν που είναι και μια ίντσα παραπάνω. 

από την άλλη ενθουσιάστηκα με τη samsung που προανέφερα, έχουμε κάποια πρόταση σε samsung;

ευχαριστώ!

 

H MP68 ειναι πιο καινουρια και με Freesync.Σου κανει ,αλλα αν τη παρεις θα πρεπει να πας σε amd καρτα καποια στιγμη για να την αξιοποιησεις 100%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ! σε σχέση με μια Samsung αντίστοιχης τιμής πώς είναι οι IPS της LG; λιγότερο εντυπωσιακά χρώματα;

 

επίσης, ξέρει κανείς αν μπορώ να συνδέσω την παλιά μου οθόνη με ψηφιακό αποκωδικοποιητή ή κάτι τέτοιο και να την μετατρέψω σε τηλεόραση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ! σε σχέση με μια Samsung αντίστοιχης τιμής πώς είναι οι IPS της LG; λιγότερο εντυπωσιακά χρώματα;

 

 

Αναλογως τις οθονες,τα panel,το σεταρισμα.Σαν τεχνολογια η PLS ειναι συγκρισιμη με IPS σε γενικες γραμμες.Αν σ'αρεσουν οι Samsung δες και αυτην αν και δεν ειναι PLS (εκει γυρω στα λεφτα σου) https://www.skroutz.gr/s/9208530/Samsung-C24F390FHU.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοδουλευτη silverage.

 

Ευχαριστώ.

 

Κάτι άλλο, η οθόνη έχει ηχεία και ακούγεται ο ήχος. Μπορώ να απενεργοποιήσω τον ήχο, να μην στέλνει καθόλου ήχο δηλαδή στην οθόνη; Τώρα απλά τον έχω μηδενίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

 

Την γνώμη σας για την παρακάτω οθόνη που είναι σε πολύ καλή τιμή (έχω βάλει παραγγελία και ελπίζω να μην την ακυρώσουν)

http://www.cosmodata.gr/product/277327/

 

Είναι IPS που με ενδιαφέρει πολύ... κατά τα άλλα δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...