Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εχω μια υποψία ότι Nivek = ο γνωστός και μη εξαιρετέος Jim2033. 

 

Με μικρές αμφιβολίες προς το παρόν!

 

nivek, on 29 Aug 2015 - 3:54 PM, said:

εινε στα γερμανικα να  βαλω την αγγλικη γλωσσα  γιατι ολα εινε στα γερμανικα

 

 

πρεπει να κανω και εγγραφι εκει μεσα;;; h oxi;;

 

 

arxaggelos mixail, on 20 Aug 2015 - 1:32 PM, said:

Γεια σας  σημερα  μου φερανε  τα windows 10    τα γνησια  απο το e_shop το προβλημα εινε

 

mikele3, on 22 Jul 2015 - 7:51 PM, said:

αυτo   εινε  για pc¨΄΄΄;;;;

 

 

jim2033, on 18 Jun 2015 - 11:34 PM, said:

το θεμα εινε αυτο το καλώδιο toslink  θα εινε συμβατο ομως με  τα  edifier;;

 

Για να σου φύγει κάθε αμφιβολία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν ειναι πολλα, μια χαρα ειναι η οθονη.

 

Εγω προσωπικα προτιμω την S2415H, αν δεν εχεις προβλημα με τις glossy και δεν σε πειραζει η χειροτερη βαση της και τα λιγοτερα inputs.

 

Oχι τη σειρα T, επειδη ειναι μονιτορ tv εχει χειροτερα contrast και input lag απο τα σκετα monitors.

 

Aν η Dell S2415H σου πεφτει ακριβη, δες αυτη τη Samsung: http://www.e-shop.gr/othoni-samsung-ls24e391hl-en-236-led-full-hd-white-p-PER.157695

 

Η Dell ειναι glossy, η Samsung εχει λιγο ελαφρυτερο matte coating απο τις matte AH-IPS.

 

Να πουμε ομως οτι γενικα ειναι λαθος να δινεις τοσο περισσοτερα χρηματα για καρτα γραφικων σε σχεση με οθονη. Αν ειναι να αγορασεις καρτα των 400 ευρω, καλο ειναι να αγορασεις και 144Ηz οθονη, συγεκκριμενα την LG 24GM77 στα 300 ευρω. Αλλιως οι καρτες των 400 ευρω ειναι υπερβολη, με μια φθηνη 290 εισαι ενταξει.

 

 

Σε οποια αλλη ασχολια πλην του gaming οι IPS εχουν ενα μικρο πλεονεκτημα, αλλα αυτο δε σημαινει οτι θα εχεις προβλημα σε καθημερινες δραστηριοτητες.

Στόχος μου είναι 1080p 60fps με σύστημα που θα είναι πολύ οκ για τουλάχιστον 3-4 χρόνια και θα γίνεται χρήση hdmi καλωδίου...για αυτό σκεφτόμουν msi r9 390 8g για κάρτα η κάτι από nvidia όχι όμως 970 γτ έχει τα 3.5 gb και σε βάθος χρόνου δεν θα κρατήσει πολύ και έβαλα ένα ποσό 400 ευρώ.

Στόχος μου είναι 1080p 60fps με σύστημα που θα είναι πολύ οκ για τουλάχιστον 3-4 χρόνια και θα γίνεται χρήση hdmi καλωδίου...για αυτό σκεφτόμουν msi r9 390 8g για κάρτα η κάτι από nvidia όχι όμως 970 γτ έχει τα 3.5 gb και σε βάθος χρόνου δεν θα κρατήσει πολύ και έβαλα ένα ποσό 400 ευρώ.

επίσης κάτι που ξέχασα είναι πως για ήχο θα χρησιμοποιήσω Logitech Z523 2.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι ενω τα ολα τα παιχνιδια δειχνουν καλυτερα με πολλα fps, επειδη περιοριζεται το motion blur. Με μια 390 παιζεις ολα τα νεα παιχνιδια με πανω απο 60 fps στα 1080p με τα γραφικα στο high, ενω τα λιγο παλαιοτερα και βεβαια τα περισσοτερα multiplayer με αρκετα παραπανω fps.

 

 

Δικια σου αποφαση βεβαια, αλλα αφου κανεις συστημα για παιχνιδια, θα μετρησει πολυ να παρεις και μια καλη gaming οθονη, και η παραπανω LG ειναι η φθηνοτερη καλη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν ειναι πολλα, μια χαρα ειναι η οθονη.

 

Εγω προσωπικα προτιμω την S2415H, αν δεν εχεις προβλημα με τις glossy και δεν σε πειραζει η χειροτερη βαση της και τα λιγοτερα inputs.

Το glossy ειναι λιγο χειροτερο απο το semi glossy..??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι ενω τα ολα τα παιχνιδια δειχνουν καλυτερα με πολλα fps, επειδη περιοριζεται το motion blur. Με μια 390 παιζεις ολα τα νεα παιχνιδια με πανω απο 60 fps στα 1080p με τα γραφικα στο high, ενω τα λιγο παλαιοτερα και βεβαια τα περισσοτερα multiplayer με αρκετα παραπανω fps.

 

 

Δικια σου αποφαση βεβαια, αλλα αφου κανεις συστημα για παιχνιδια, θα μετρησει πολυ να παρεις και μια καλη gaming οθονη, και η παραπανω LG ειναι η φθηνοτερη καλη.

Ποιο μοντέλο της Lg λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το glossy ειναι λιγο χειροτερο απο το semi glossy..??

 

Οχι, γενικα ειναι καλυτερο, εφοσον ομως ο φωτισμος στο δωματιο ειναι σχετικα ελεγχομενος. Η glossy Dell S2415H δεν χρησιμοποιει edge-to-edge glass, οποτε οσο δεν πεφτει απευθειας ηλιος πανω της δε θα εχεις προβλημα με τις αντανακλασεις. Φυσικα, την καλυτερη εικονα θα την δινει σε σκοτεινο δωματιο.

Ποιο μοντέλο της Lg λες?

 

LG 24GM77

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν έτοιμος να πάρω την del u2414h όμως είδα αυτό και το ξανασκέφτομαι... http://aoc-europe.com/en/products/g2460vq6

 

24άρα με freesync με τιμή από ό,τι λένε στα 179Ε.

 

 

 

Αν δε βιάζεσαι περίμενε.Ίσως βγει και με IPS/AHVA κάτι γιατί μέχρι το τέλος του χρόνου έχουν πει θα βγουν και άλλες freesync.

@gotheron2 Ποιό είναι το budget και το σύστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε βιάζεσαι περίμενε.Ίσως βγει και με IPS/AHVA κάτι γιατί μέχρι το τέλος του χρόνου έχουν πει θα βγουν και άλλες freesync.

@gotheron2 Ποιό είναι το budget και το σύστημα;

Θεωρείς δηλαδή μια tn με freesync καλύτερη επιλογή από μια σκέτη ips;

 

Κανονικά τη θέλω άμεσα την οθόνη, τώρα μπορώ να περιμένω και κανένα μήνα αν αξίζει τον κόπο.

Βέβαια, αν ήμουν σίγουρος ότι όπως λες, μέχρι το τέλος του χρόνου θα βγουν ips με freesync στην τιμή που έχουν και τώρα χωρίς το freesync (μέχρι 250Ε) θα περίμενα και μέχρι τότε, μπαίνει Σεπτέμβριος όμως και ακόμα δεν έχουμε κάποια συγκεκριμένη ανακοίνωση δυστυχώς...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρείς δηλαδή μια tn με freesync καλύτερη επιλογή από μια σκέτη ips;

 

Κανονικά τη θέλω άμεσα την οθόνη, τώρα μπορώ να περιμένω και κανένα μήνα αν αξίζει τον κόπο.

Βέβαια, αν ήμουν σίγουρος ότι όπως λες, μέχρι το τέλος του χρόνου θα βγουν ips με freesync στην τιμή που έχουν και τώρα χωρίς το freesync (μέχρι 250Ε) θα περίμενα και μέχρι τότε, μπαίνει Σεπτέμβριος όμως και ακόμα δεν έχουμε κάποια συγκεκριμένη ανακοίνωση δυστυχώς...

 

 

 

 

Ας βγούνε πρώτα και βλέπουμε για αυτές.Για τις ανακοινώσεις θυμάμαι οτι έχουν πει πως μέχρι τέλος του χρόνου θα χει βγει ένας συγκεκριμένος αριθμός freesync οθονών με διάφορα είδη panel σε όλα σχεδόν τα price range και δε νομίζω να τον έχουνε πιάσει ως τώρα.Δε θυμάμαι το ακριβές νούμερο όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, γενικα ειναι καλυτερο, εφοσον ομως ο φωτισμος στο δωματιο ειναι σχετικα ελεγχομενος. Η glossy Dell S2415H δεν χρησιμοποιει edge-to-edge glass, οποτε οσο δεν πεφτει απευθειας ηλιος πανω της δε θα εχεις προβλημα με τις αντανακλασεις. Φυσικα, την καλυτερη εικονα θα την δινει σε σκοτεινο δωματιο.

Ωραια απλα τωρα που την θελω να την αγορασω,που θα την βρω..?? Γιατι στο skroutz την εχουν δυο μαγαζια και αυτα κατοπιν παραγγελειας...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο καιρό την είχε το msystems? mgmanager?, ένα από τα δύο πάντως στα 230 ευρώ. Πάρε τους ένα τηλέφωνο να δεις αν και πότε θα την ξαναφερουν.

Ψάχνω να αγοράσω οθόνη 23-24 ίντσες και την θέλω κυρίως για προβολή ταινιών / σειρών και λίγο για παιχνίδια. Τι μου προτείνεται ;

Dell S2415h > Samsung S24e391hl (φθηνά από e-shop)

 

Αν βλέπεις πολύ ταινίες, μπορείς να πας και σε 21:9, αλλά όχι 25", είναι πολύ μικρή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...