Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με 144Hz δε βλεπεις διαφορα μονο στα fps αλλα γενικη στα παιχνιδια...Αν το ψαχνεις πολυ ολο και κατι θα βriσκεις να μη σ'αρεσει ή θεματακια για τις περισσοτερες.Ειπες πως θες freesync και παιχνιδια και η aoc ειναι καταλληλη για αυτο σε αυτα τα λεφτα και value.Εναλλακτικα υπαρχει και η Acer XF240H https://www.amazon.de/Acer-Monitor-Reaktionszeit-H%C3%B6henverstellbar-FreeSync/dp/B01684HUJU/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1493760122&sr=8-1&keywords=Acer+XF240H

 

Πρεπει να βαλεις σε μια σειρα με ποια κριτηρια θα παρεις οθονη.Η dell εχει χειροτερο ppi-μικρη αναλυση για τις ιντσες,λιγοτερα Hz,αν το ψειριζεις σε response και input lag ειναι χειροτερη και δεν εχει ρυθμισεις για υψος κλπ και εχει πιθανοτητες για backlight bleeding.Στα + οτι εχει ips και after sales.

 

Σαν εναλλακτικες δες:

 

την S2418H αν σ'αρεσουν οι glossy https://www.cyberport.de/?DEEP=6136-14Y&APID=101&MC=101-700132&zanpid=29549309C74403457

 

Ή την LG 24MP68VQ  https://www.unimax.gr/lg-24mp68vq-p.html

 

Αναλογα και την TV αν και γενικα καλυτερα με καλο monitor.Αν θες καλυτερο input lag μαζι με καποια αλλα + πας σε monitor,ενας λογος παραπανω αν αργοτερα την εχεις μονο στο pc.

 

@trok-trok τωρα ειδα οτι ρωτησες αλλου.Σου απαντησα.

Ευχαριστώ για την βοήθεια!

 

Κάτι τελευταίο. Για το PS4 είναι καλύτερα η 27αρα η 24αρα LG ως προς την ποιότητα εικόνας; Το Dekstop θα αργήσει αρκετά οπότε δεν με απασχολεί για την ώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

το να Lockarei ενας υπολογιστης τα fps ειναι θεμα οθονης? δεν αντεχει η οθονη για αυτο "κλειδωνει" σε ενα νουμερο? η οθονη ειναι του 9 και το συστημα του 17. αλλα πριν δεν ειχα τετοια θεματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

το να Lockarei ενας υπολογιστης τα fps ειναι θεμα οθονης? δεν αντεχει η οθονη για αυτο "κλειδωνει" σε ενα νουμερο? η οθονη ειναι του 9 και το συστημα του 17. αλλα πριν δεν ειχα τετοια θεματα.

Τι ακριβώς εννοείς να lockarei τα FPS? Αν είναι κολλημένο στα 60 δες μήπως έχεις ενεργό το v sync, υπάρχουν βέβαια και παιχνίδια που παίζουν με κλειδωμένα FPS (πχ μέχρι 100)

Δώσε παραπάνω πληροφορίες για να καταλάβουμε το πρόβλημα σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιζει ολα τα παιχνιδια κλειδωμενα στα 60fps.με v-sync off. μεχρι τωρα πχ το assasins 1 δεν μου το επαιζε με κλειδωμενο στα 60 ,(με το συστημα που εχω στην υπογραφη),τωρα που αλλαξα συστημα 5 παιχνιδια που δοκιμασα τα εχει κλειδωσει εκει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

iceman33221 ανοιξε νεο θεμα καλυτερα.Γραψε και την οθονη εκει και τα παιχνιδια για να μη χαλαει το sticky.

Δε μου ρχεται κατι..κοιτα μηπως εχεις απο οδηγους ή software καποιο fps cap.Αν εχεις τιποτα msi afterb ή αντιστοιχο δοκιμασε να το απεγκαταστησεις και ξαναδες.

 

 

Καλησπερα , θα ηθελα μια βοηθεια στην επιλογη ξεκουραστης οθονης για δουλεια γραφειου( 6-10 ωρες) τη μερα
( οχι gaming ) μονο text reading  . αρχικα θα γινει αλλαγη στο μεγεθος της τωρινης lg 19.5 που πιστευω κουραζει αρκετα
( ειναι μια παρομοια με αυτη LG 20MP48A-P 20'' των 80 ευρω
η αποσταση ειναι στο 1 μετρο και σκεφτομαι αν η αναλυση των 1080 σε 22/23 αρα θα ειναι λιγη
οποτε κοιταζω για DELL P2213 22''  ( http://www.e-shop.gr...ck-p-PER.161960 )
ή
αλλη εως 24 ιντσες
επισης βλεπω  ASUS VZ249H  /  DELL ULTRASHARP U2414H

ποια να διαλεξω για τη δουλεια που τη θελω?

 

Μη σπαμαρεις το ιδιο,δεν επιτρεπεται.Καλυτερα σε 24'' αλλα πες και budget.


Εν τέλη πήρα την 27αρα!

 

Ελπίζω να είμαι κομπλέ :)

 

Αντε καλοδουλευτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόταση για οθόνη πολύ value for money για gaming pc πάνω από 22" και να μην ξεφεύγει σε μπάτζετ. Θέλω προτάσεις μέχρι 150 ευρώ. Το υπόλοιπο σύστημα δεν έχει αγοραστεί ακόμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά έχω μία οθόνη dell se2717h που πραγματικά την έχω χαρεί σε gaming και σε χρήση Καθημερινή. Τον τελευταίο καιρό με απασχολεί άμα θα πήγαινα σε 2k ανάλυση άμα θα υπήρχε μεγάλη διαφορά και άμα θα πάω σε 2k άμα θα έπρεπε να είναι 144 Hz για τα παιχνίδια ή μήπως είναι αρκετά και τα 75 hz που έχουν αρκετές οθόνες ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει κανεις εμπειρια με την LG 34UM58-P; Χρηση καθαρα για gaming.

Σε παιχνίδια δεν θ έχεις θέμα, σε ίντερνετ όμως ίσως σε κουράζει (είναι σαν 27άρα 1080)

 

Οι οθόνες σειράς um5x φοράνε παλιά πάνελ που είχαν αρκετά θέματα με bleeding κτλ

 

Και το κύριο δες αν τα παιχνίδια που σε ενδιαφέρουν έχουν υποστήριξη για ultrawide

Επεξ/σία από Inuyasha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

iceman33221 ανοιξε νεο θεμα καλυτερα.Γραψε και την οθονη εκει και τα παιχνιδια για να μη χαλαει το sticky.

Δε μου ρχεται κατι..κοιτα μηπως εχεις απο οδηγους ή software καποιο fps cap.Αν εχεις τιποτα msi afterb ή αντιστοιχο δοκιμασε να το απεγκαταστησεις και ξαναδες.

 

 

 

Μη σπαμαρεις το ιδιο,δεν επιτρεπεται.Καλυτερα σε 24'' αλλα πες και budget.

 

Αντε καλοδουλευτη.

Μόλις μου ήρθε η οθόνη.

Ενώ έχω ρυθμίσει τα πάντα με το ps4 και το volume της οθόνης δεν μου βγάζει ήχο. Οι οδηγίες δεν λένε κάτι. Καμιά ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόταση για οθόνη πολύ value for money για gaming pc πάνω από 22" και να μην ξεφεύγει σε μπάτζετ. Θέλω προτάσεις μέχρι 150 ευρώ. Το υπόλοιπο σύστημα δεν έχει αγοραστεί ακόμα

 

Μιλας για budget συστημα;

Καλησπέρα παιδιά έχω μία οθόνη dell se2717h που πραγματικά την έχω χαρεί σε gaming και σε χρήση Καθημερινή. Τον τελευταίο καιρό με απασχολεί άμα θα πήγαινα σε 2k ανάλυση άμα θα υπήρχε μεγάλη διαφορά και άμα θα πάω σε 2k άμα θα έπρεπε να είναι 144 Hz για τα παιχνίδια ή μήπως είναι αρκετά και τα 75 hz που έχουν αρκετές οθόνες ευχαριστώ

 

Τι παιχνιδια παιζεις και με τι συστημα; Δεν χρειαζεται να αλλαξεις αν εισαι ευχαριστημενος εκτος και αν σου περισσευουν γενικα.1440p με μεγαλο ρυθμο ανανεωσης ειναι αλλο επιπεδο γενικα σε εμπειρια και χρησιμοτητα αλλα τα 144Hz IPS ειναι ακριβα (και θελουν και δυνατο hardware)..εκτος και αν πας σε καμμια PX277 αν τη βρεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλας για budget συστημα;

 

Τι παιχνιδια παιζεις και με τι συστημα; Δεν χρειαζεται να αλλαξεις αν εισαι ευχαριστημενος εκτος και αν σου περισσευουν γενικα.1440p με μεγαλο ρυθμο ανανεωσης ειναι αλλο επιπεδο γενικα σε εμπειρια και χρησιμοτητα αλλα τα 144Hz IPS ειναι ακριβα (και θελουν και δυνατο hardware)..

αυτό..  αν έχεις μηχάνημα που βγάζει πάνω απο 75-80 fps στα παιχνίδια που παίζεις έχεις έναν λόγο για αναβάθμιση. καλά τα 144hz αλλά αν παίζεις  bf1 στα 40fps τι να τα κάνεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω 6700κ 16ram 3200mhz 980ti gpu bf1 ultra seting 95-110 fps στα άλλα πολλά περισσότερα

Το θεμα μου είναι άμα υπάρχει μεγάλη διαφορά στα 2κ αμα αξίζει να παω σε 2κ η να παω σε 1080p 144hz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλας για budget συστημα;

 

 

Το υπόλοιπο σύστημα θα έχει μπάτζετ 600-700 ευρώ, δεν ξέρω ακόμα. Απλά ρωτάω για οθόνη, γιατί είναι 10ήμερο και έλεγα μην έπεσε στο μάτι σας καμιά προσφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...