Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χρηση;

 

 

 

120ε ειναι υπερβολικα λιγα.Η 470 καινουρια κοστιζει 180-210ε,γιατι η οθονη ναναι φθηνοτερη της και μαλιστα τοσο πολυ ενω η οθονη βγαζει ποσα χρονια κατα μεσο ορο;

 

Δε λες budget.Αν δωσεις 300+ απο eu παιρνεις 27αρα 1440p με freesync αν ενδιαφερεσαι.Η U2515H ειναι καλη αλλα λιγο ακριβη τωρα.Σε αντιστοιχη και πιο φθηνη vfm υπαρχει η AOC Q2577PWQ.

 

Μπορει να σου κανε και μια 29'' Ultra Wide παντως.

Έχεις να προτείνεις κάποια? Θα προσπαθήσω να "σπρώξω" τα χρήματα όσο μπορώ...

ΥΓ:δεν με ενδιαφέρει η γωνία θέασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

i5 4670k 4.4GHz - GTX 1060 6GB

 

Χαίρεται παίδες. Έχω τρελαθεί να διαβάζω topics για οθόνες και όλες θέματα έχουν. Με έχει πιάσει ο δαίμων της αναβάθμισης και αναζητώ οθόνη να αντικαταστήσει ή να συντροφέψει την καταπλητική U2414H. Η χρήση είναι 40% gaming, 60% desktop. Ενδεχομένως από Σεπτέμβρη να αυξηθεί περισσότερο το gaming μιας και τελειώνω την 6μηνη πρακτική μου.

Τα παιχνίδια που παίζω είναι: Dota 2 και CS:GO. Τα Single-players τα παίζω στην κονσόλα.

 

Τι πιστεύετε ότι αξίζει; 24" TN + 1080p144; 27" IPS + 1440p60; To UltraWide <34" δε θα με βολέψει, και σε εκείνες τις ίντσες τα 1440p είναι πολλά για την 1060. Θέμα χώρου στο γραφείο δεν υπάρχει. Επίσης, μου είναι δύσκολο να ζήσω χωρίς adjustments height και swivel. Δε με νοιάζει τόσο η πιστότητα των χρωμάτων, μ' αρέσει όμως να τα κάνω over-saturated.

 

Budget: 600 +- 50

Αγορές προτιμώ από Ελλάδα

Δεν νομίζω να θυσίαζα ips για 144Hz όσο καλά και αν είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση που μιλήσουμε για οικονομικότερο (<400ε) μοντέλο και άρα και μικρότερο (24" - 144Hz), τότε μιλάμε για συντροφιά της U2414H και όχι αντικατάσταση. Στην περίπτωση που πάω σε σε μεγάλο monitor >=27" τότε θα είναι μόνο του. 

Το θέμα είναι ότι είμαι σε τρελό δίλημα. Μπορώ να διαθέσω χρήματα για 27" IPS G-Sync 1440p-144Hz, αλλά δεν διατίθεμαι να τα δώσω και να τρέχω day-one με εγγυήσεις. Διαβάζω πολύ άσχημα για τo QC των panels αυτών (τρελό IPS Glow / BLB, Dead-Stuck Pixels, pixel inversion κ.ο.κ). Είναι τρελό lottery η ιστορία για τα λεφτά που ζητάνε. Ένα pixel να είναι κολλημένο, θα θέλω να αυτοκτονήσω.

Οπότε, εσείς θα προτείνατε να πάρω οικονομικό 144Hz (χωρίς Gsync καθώς ανεβαίνει πολύ η τιμή κατά τη γνώμη μου για 1080p TN) ή να δώσω την U2414H και να πάω σε 27" 1440p 60Hz; Αυτό που φοβάμαι με την πρώτη εκδοχή είναι μη ξεράσω από τα μάτια έχοντας δίπλα το TN στην U2414H και φύγει από κανά παράθυρο, και με την δεύτερη εκδοχή μη μου μείνει "αποθημένο" το high refresh rate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση που μιλήσουμε για οικονομικότερο (<400ε) μοντέλο και άρα και μικρότερο (24" - 144Hz), τότε μιλάμε για συντροφιά της U2414H και όχι αντικατάσταση. Στην περίπτωση που πάω σε σε μεγάλο monitor >=27" τότε θα είναι μόνο του. 

Το θέμα είναι ότι είμαι σε τρελό δίλημα. Μπορώ να διαθέσω χρήματα για 27" IPS G-Sync 1440p-144Hz, αλλά δεν διατίθεμαι να τα δώσω και να τρέχω day-one με εγγυήσεις. Διαβάζω πολύ άσχημα για τo QC των panels αυτών (τρελό IPS Glow / BLB, Dead-Stuck Pixels, pixel inversion κ.ο.κ). Είναι τρελό lottery η ιστορία για τα λεφτά που ζητάνε. Ένα pixel να είναι κολλημένο, θα θέλω να αυτοκτονήσω.

Οπότε, εσείς θα προτείνατε να πάρω οικονομικό 144Hz (χωρίς Gsync καθώς ανεβαίνει πολύ η τιμή κατά τη γνώμη μου για 1080p TN) ή να δώσω την U2414H και να πάω σε 27" 1440p 60Hz; Αυτό που φοβάμαι με την πρώτη εκδοχή είναι μη ξεράσω από τα μάτια έχοντας δίπλα το TN στην U2414H και φύγει από κανά παράθυρο, και με την δεύτερη εκδοχή μη μου μείνει "αποθημένο" το high refresh rate.

Αν βάλεις tn δίπλα σε ips μάλλον όπως λες θα ξεράσεις απο τα μάτια και θα ξενερώσεις πολύ με τη διαφορά που θα έχουν. Εμένα καλή μου βγήκε η οθόνη πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Λίγο από όλα, κυρίως Gaming(αλλά παιχνίδια τύπου WoW(wrath) και hearthstone) και Netflix.

 

Δες αυτην για το vfm στα λεφτα http://www.skroutz.gr/s/10072728/Iiyama-Prolite-XUB2492HSU-B1.html  Δεν ειπες και hardware.Αν θες παντως να ειναι μεγαλυτερη η αναβαθμιση θα χρειαστει να δωσεις περισσοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες αυτην για το vfm στα λεφτα http://www.skroutz.gr/s/10072728/Iiyama-Prolite-XUB2492HSU-B1.html  Δεν ειπες και hardware.Αν θες παντως να ειναι μεγαλυτερη η αναβαθμιση θα χρειαστει να δωσεις περισσοτερα.

Καλησπέρα και πάλι. Hardware φαντάζομαι κυρίως vga και ίσως cpu? Αν ναι, gtx 1050 2gb και ένας i5 2500k. Μην φανταστείς, τίποτα τρελό στα υπόλοιπα. Όσο για αναβάθμιση την έχω τόσο άμεση ανάγκη την οθόνη που απλά ψάχνω μια αντικαταστάτρια της 2412 που απλά να την ανέχομαι  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι. Hardware φαντάζομαι κυρίως vga και ίσως cpu? Αν ναι, gtx 1050 2gb και ένας i5 2500k. Μην φανταστείς, τίποτα τρελό στα υπόλοιπα. Όσο για αναβάθμιση την έχω τόσο άμεση ανάγκη την οθόνη που απλά ψάχνω μια αντικαταστάτρια της 2412 που απλά να την ανέχομαι  

 

Αν δε σε ενδιαφερει το Freesync και θες καλη βαση ειναι καλη οθονη στα λεφτα  https://nl.hardware.info/reviews/7172/iiyama-prolite-xub2492hsu-review-prima-all-rounder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε σε ενδιαφερει το Freesync και θες καλη βαση ειναι καλη οθονη στα λεφτα  https://nl.hardware.info/reviews/7172/iiyama-prolite-xub2492hsu-review-prima-all-rounder

Ευχαριστώ. Θα διαβάσω το review και θα κρίνω ανάλογα ! Thanks 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οπότε, εσείς θα προτείνατε να πάρω οικονομικό 144Hz (χωρίς Gsync καθώς ανεβαίνει πολύ η τιμή κατά τη γνώμη μου για 1080p TN) ή να δώσω την U2414H και να πάω σε 27" 1440p 60Hz; Αυτό που φοβάμαι με την πρώτη εκδοχή είναι μη ξεράσω από τα μάτια έχοντας δίπλα το TN στην U2414H και φύγει από κανά παράθυρο, και με την δεύτερη εκδοχή μη μου μείνει "αποθημένο" το high refresh rate.

 

Στη θεση σου θα πηγαινα σε 27'' 1440p.Αν υπαρχει η δυνατοτητα αγορας απο eu και δεν εχεις θεμα με μαρκες και προγραμματα μπορεις να πουλησεις και τη καρτα για να πας σε 1440p με freesync με amd.Οι 27'' με καποιο freesync ξεκινανε απο τα 320ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 27' freesync 144Hz ξεκιναναε απο 320e γιατι βλεπω απο 450e και πανω

 

Δε μιλησα για τις 144Hz.Με μικρο Freesync ξεκινανε απο 300κατι https://geizhals.eu/iiyama-prolite-x2788qs-b1-a1607422.html   

 

Ναι απο amazon βρισκεις 144hz απο 450 https://www.amazon.fr/Acer-XG270HUOMIDPX-Gaming-FreeSync-pouces/dp/B00U2FDO4C/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1488700138&

 

και απο ebay φθηνοτερα http://www.ebay.co.uk/itm/like/182432506807?clk_rvr_id=1212949157428&vectorid=229508&lgeo=1&item=182432506807&rmvSB=true

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...