Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γεια σας. Θελω να αγορασω ενα 17ρι λαπτοπ (μιας και θελω να παιζω και κανα παιχνιδακι - με το 15αρι που εχω τωρα δεν παλευεται).


 


Αυτο που θελω να ρωτησω για αρχη ειναι το εξης: Ποια ειναι η ιδανικη αναλυση για 17 ιντες? Γνωριζει καποιος? 1600x900? 1920x1080? 2560x1440? 4K ειναι out of the question οχι μονο λογω μπατζετ, αλλα επειδη στο excel θα στραβωθω. Γνωριζω οτι μπορεις να το ρυθμισεις αυτο στα windows, αλλα εχω ακουσει αρκετα ευτραπελα...


 


Ευχαριστω πολυ!


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ψάχνω monitor 144hz 1920x1080 μέχρι 300 euro  από 24-27 και η αγορά θα γίνει από γερμανία υπάρχουν μερικά σε προσφορα αλλα δεν ξέρω πιο αξίζει και πιο όχι...σε λίγες μέρες περιμένω την 1060 από κάρτα! Έχω στο νου μου αυτά τα 3

 

 

https://www.amazon.de/Acer-XF270HBMJDPRZ-LED-Monitor-Reaktionszeit-Schwarz/dp/B01684HUUE/ref=sr_1_18?s=computers&ie=UTF8&qid=1512686364&sr=1-18&keywords=144hz

 

https://www.amazon.de/BenQ-ZOWIE-XL2411-Sports-Monitor/dp/B01H5KKQTM/ref=sr_1_2?s=computers&ie=UTF8&qid=1512686364&sr=1-2&keywords=144hz

 

https://www.amazon.de/AOC-G2770PF-Reaktionszeit-DisplayPort-FreeSync/dp/B013YIR5WU/ref=sr_1_22?s=computers&ie=UTF8&qid=1512687153&sr=1-22&keywords=144hz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια θέλω να κάνω μια αγορά οθόνης έχω ήδη στη κατοχή μου μια τίμια lg 24αρα full hd 3ετίας αλλά μου φαίνεται πλέον μικρή και δεν ευχαριστιέμαι το gaming το οποίο είναι και ο λόγος που θέλω και θα κάνω χρηση τη νέα οθόνη που ψάχνω! Είμαι ανάμεσα σε αγορά μιας 27αρας ή της μόδας των ultrawide 29 ιντσών. Το bugdet είναι γύρω στα 200 ευρώ και τα παιχνίδια που παιζω είναι pubg, lol, skyrim και witcher. Eπίσης μένω επαρχία (νησί) και δεν υπάρχει κατάστημα της προκοπής να πάω να της δω. Θέλω τη γνώμη σας θα μείνω ικανοποιημένος με την 27αρα και την 24αρα για δεύτερη ή είναι ακόμα καλύτερο να τολμήσω την 29αρα τονίζω ότι τη χρησιμοποιώ μόνο και μόνο για παιχνίδια! Γνώμες απο κατόχους των ανωτέρω οθονών.....Ευχαριστώ πολύ  :-)  :-)  :-)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια θέλω να κάνω μια αγορά οθόνης έχω ήδη στη κατοχή μου μια τίμια lg 24αρα full hd 3ετίας αλλά μου φαίνεται πλέον μικρή και δεν ευχαριστιέμαι το gaming το οποίο είναι και ο λόγος που θέλω και θα κάνω χρηση τη νέα οθόνη που ψάχνω! Είμαι ανάμεσα σε αγορά μιας 27αρας ή της μόδας των ultrawide 29 ιντσών. Το bugdet είναι γύρω στα 200 ευρώ και τα παιχνίδια που παιζω είναι pubg, lol, skyrim και witcher. Eπίσης μένω επαρχία (νησί) και δεν υπάρχει κατάστημα της προκοπής να πάω να της δω. Θέλω τη γνώμη σας θα μείνω ικανοποιημένος με την 27αρα και την 24αρα για δεύτερη ή είναι ακόμα καλύτερο να τολμήσω την 29αρα τονίζω ότι τη χρησιμοποιώ μόνο και μόνο για παιχνίδια! Γνώμες απο κατόχους των ανωτέρω οθονών.....Ευχαριστώ πολύ  :-)  :-)  :-)  

Ειχα και 27αρα και 29αρα. Επειδη βλεπω οτι εισαι μπουχτισμενος απ το 24αρι (και δεν σε κατηγορω) θα σου ελεγα να παρεις μια 29αρα για να μπεις σε κατι διαφορετικο και για μενα καλυτερο απο την 27αρα. Το budget σου ειναι μικρο, αλλα υπαρχει αυτη https://www.skroutz.gr/s/12265165/LG-29UM59-P.html Δεν ειναι ασχημη οθονη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα και 27αρα και 29αρα. Επειδη βλεπω οτι εισαι μπουχτισμενος απ το 24αρι (και δεν σε κατηγορω) θα σου ελεγα να παρεις μια 29αρα για να μπεις σε κατι διαφορετικο και για μενα καλυτερο απο την 27αρα. Το budget σου ειναι μικρο, αλλα υπαρχει αυτη https://www.skroutz.gr/s/12265165/LG-29UM59-P.html Δεν ειναι ασχημη οθονη

Ερώτηση μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό το mount https://www.skroutz.gr/s/10949882/Arctic-Z2-Basic.html#specs ή οποιδίποτε για την 29αρα ρωτάω η παλια μου μπαίνει σίγουρα για να μη μου πιάσουν όλο το γραφείο αφου από ότι έχω δει είναι και ίδιο ύψος με την  24αρα να δείξουν κιόλας πιο όμορφες?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό το mount https://www.skroutz.gr/s/10949882/Arctic-Z2-Basic.html#specs ή οποιδίποτε για την 29αρα ρωτάω η παλια μου μπαίνει σίγουρα για να μη μου πιάσουν όλο το γραφείο αφου από ότι έχω δει είναι και ίδιο ύψος με την  24αρα να δείξουν κιόλας πιο όμορφες?

δεν ξερω φιλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό το mount https://www.skroutz.gr/s/10949882/Arctic-Z2-Basic.html#specs ή οποιδίποτε για την 29αρα ρωτάω η παλια μου μπαίνει σίγουρα για να μη μου πιάσουν όλο το γραφείο αφου από ότι έχω δει είναι και ίδιο ύψος με την  24αρα να δείξουν κιόλας πιο όμορφες?

 

Λογικά ναι. Η οθόνη έχει VESA mount 75mm και η βάση το ίδιο.

 

Γενικά κοιτάς να υποστηρίζει η οθόνη VESA mount.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψα σε προηγούμενη σελίδα, η Asus vz249q που πήρα σε προσφορά από τα mediamarkt την περίοδο του black friday μου έβγαλε την τρίτη μέρα πίξελ και την επέστρεψα μέσα στο doa και έτσι έψαχνα πάλι για 24αρι monitor.

 

Σήμερα βγήκα μια βόλτα στα μαγαζιά να ρίξω μια ματιά  γενικά σε μάρκες και μοντέλα αλλά και να δω τα samsung s24350 και 356 καθώς και μια dell s2418h. Ενημερωτικά, θα ήθελα η οθόνη που θα πάρω να έχει και srgb 99%.

 

Ξεκίνησα από το msystems που βρίκεται κοντά μου και είχε ετοιμοπαράδοτη την παραπάνω dell καθώς και μια 23mp68vq lg για την οποία είχα διαβάσει καλά λόγια. Ρώτησα μήπως υπάρχει και η 24mp59g που την είχα ψάξει και ήθελα να την πάρω αλλά δεν υπήρχε διαθέσιμη και όντως δεν την είχαν και μου είπαν πως αναμένουν παραλαβή 21/12 όπως λέει και στο site. Οπότε αφού ήξερα τί επιλογές είχα στο msystems έκανα και μια βόλτα στα media για να δω κάποιες από κοντά σε demo και να αποφασίσω. H dell μου άρεσε πολύ και μου άρεσε το ότι ήταν κάπως glossy συν ότι ήταν srgb 99%. H τιμή όμως στα media ξέφευγε και έτσι γυρνόντας σταμάτησα να την πάρω από τo msystems που την είχε πιο χαμηλά. Το θέμα μου όμως αν και μου άρεσε πολύ η dell ήταν η πολιτική της με τα πιξελ (ένα φωτεινό νομίζω ή 6 μαύρα) και είχα πει καλύτερα να προτιμήσω κάποια lg μιας και δείνει zero pixels, μιας και με τη ρέντα που έχω με τα καμμένα πιξελ δεν είμαι για πειράματα. Κατέβηκα λοιπόν να μιλήσω στο msystems πάλι για το dell αλλά και να ρωτήσω το τί γίνεται σε περίπτωση που βρώ κάποιο καμένο μέσα στο doa 30 ημερών που έχει το κατάστημα και μου είπαν στο msystems ότι για τα πιξελ απευθείνομαι στην εταιρεία (dell δηλαδη) και με κατευθείνει εκείνη και έτσι κάπου μαγκώθηκα.. αν και είχα αποφάσισα να την πάρω και ότι γίνει. Και εκείνη τη στιγμή του αναφέρω πάλι κάτι για την 24mp59g lg και ότι θα την έπαιρνα αλλά αργεί και επιτόπου κοιτάζει κάτι κουτιά δίπλα μας που μόλις τους άφηναν στο μαγαζί (παραλαβή) και βλέπουμε 2 κουτιά με αυτό το μοντέλο.. Φέρε την lg να φύγω λοιπόν και να πάει να χεστεί και το glossy της dell και όλα.

 

Όποιος λοιπόν θέλει να ρωτήσει κάτι για το μοντέλο, ας το κάνει και σε ότι μπορώ βοηθάω.

 

Επιβεβαιώνω πως στα 75hz στο μπλε και στο πράσινο χρώμα τα πίξελ είναι πιο χοντρά και όρατα αλλα γενικά μου έχει αφήσει καλή εικόνα. Και λίγο bf4 που έβαλα ήταν μια χαρά. Ενώ ρύθμισα το πάνελ στα 75hz (βασικά εξαρχής εκεί ήταν) με το vsyng το παιχνίδι πάλι στα 60 fps ήταν (ακόμα και στο low) αλλά θα το ψάξω.

 

Καλή φάση που δεν έχει κουμπιά για να κάνεις τις ρυθμίσεις σου αλλά προγραμματάκι που να κάνεις όλα με το mouse.

 

Και αυτή είναι srgb 99%

 

Sorry για το σεντονι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με το vsync ειναι των παιχνιδιων θεμα.Και σε αλλα το κανει.

Καλοριζικη.

Στα games με πολλα fps,ενεργοποιεισαι και το MBR ,κανει διαφορα.Απλα πρεπει να το κλεινεις μετα γιατι δε παλευεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εδωσε πισω λεει ο ανθρωπος.

αστειο ηταν..

σημερα παρελαβα, 199,00€ προσφορα απο public, η οθονη ειναι VFM , εξαιρετικα χρωματα, ελαχιστο bleed που δεν φαινεται καν, ξεκουραστη στα ματια, τα 75Ηz σε σχεση με τα 60hz εχουν διαφορα, και το ultrawide που φοβομουνα απλα τα σπαει, απολαυση στο gaming και πολυ χρησιμο σε δουλεια, με βλεπω σε κανα χρονο με 34'' UW 1440p...και την γυναικα μου να με κυνηγαει με πλαστη..

thanks για την βοηθεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αστειο ηταν..

σημερα παρελαβα, 199,00€ προσφορα απο public, η οθονη ειναι VFM , εξαιρετικα χρωματα, ελαχιστο bleed που δεν φαινεται καν, ξεκουραστη στα ματια, τα 75Ηz σε σχεση με τα 60hz εχουν διαφορα, και το ultrawide που φοβομουνα απλα τα σπαει, απολαυση στο gaming και πολυ χρησιμο σε δουλεια, με βλεπω σε κανα χρονο με 34'' UW 1440p...και την γυναικα μου να με κυνηγαει με πλαστη..

thanks για την βοηθεια.

Καλοσηρθες στην ultrawide master race :) Καλοριζικη!

το οτι θα παρεις uw 34αρι στο μελλον ειναι θεμα χρονου. Να το ξερεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο με το vsync ειναι των παιχνιδιων θεμα.Και σε αλλα το κανει.

Τελικά οτι και αν ενεργοποίησα απο τα 1ms motion blur, freesync κλπ στο custom mode σε ολα τα παιχνίδια με το vsync ενεργό ειχα 60 fps (εννοείται στο display adapter στα windows η οθόνη ήταν στα 75hz).

 

Μόλις εντός παιχνιδιού (δεν εχω δει αν θα δουλεύει και αν το κανείς και πριν μπεις στο παιχνίδι. ..αλλα λογικά θα δουλεύει) πάτησα το κουμπί της οθόνης για να μπω απο εκεί στο μενου της (και οχι απο το πρόγραμμα της) και επέλεξα το profile "fps game 1" τότε σε ολα τα παιχνίδια που δοκίμασα (bf4, dirt 3, homefront) ειχα 75fps με το vsync καθε παιχνιδιού στο On απο τα options του.

 

Εdit: Και στο far cry primal που δοκίμασα τώρα με το ''fps game 1'' μου εμφανήστηκε η επιλογή 75fps στο vsync στα options του παιχνιδιού ενώ πριν είχε μόνο το 60 σαν επιλογή στο vsync του (άσχετα που η κάρτα μου με 75fps δεν το παίζει παρα μόνο στο low  :P )

 

Edit2: Τελικά από όσο βλέπω οι ρυθμίσεις που εμφανίζονται από το κουμπί της και στη συνέχεια μενού δεν υπάρχουν στο προγραμμά της, σωστά;

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι ετοιμος να παρω την Samsung 27CHG70. εχω μια gtx 1080 αλλα αποτι βλεπω τα gsync monitor πανε ψηλα . αξιζει η διαφορα τους; fps δεν πολυ παιζω μονο κανα rpg .θελω να δωσω γυρω στα 600 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...