Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η 24αρα είναι αρκετά μικρή πλέον για να μοντάρω,συμπιέζω πολύ το HUD του πρεμιερ και με ενοχλεί αυτό,γιατί πιο πολύ ώρα μου παίρνει να αλλάζω συνέχεια τα παράθυρα του κάθε φορά που θέλω κάτι διαφορετικό.

 

Δεν ψάχνω για TN.

Ούτε για 144hz,και ούτε για 4k.

Ούτε και για tv monitor.

Μένω 1080p και η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να έφευγα από LG,αν όμως με συμφέρει οκ μένω.

Καλή απόδοση χρωμάτων και contrast να χει θέλω.

 

Έτσι απαντώντας στις 4 ερωτήσεις,έχουμε και λέμε:

 

 

  1. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε

    350€

  2. Για τι χρήση προορίζεται ;

    γραφείου-games

  3. Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ;

    27-32

  4. Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών;

    i5 2500k/16gb/ μόλις αγοράστηκε η rx 580 8gb

 

 

Νομίζω ότι είτε 24 είτε 32 οθόνη έχεις πάλι το ίδιο θα βλέπεις αν θες να έχεις περισσότερο χώρο πρέπει να πας σε μεγαλύτερη ανάλυση.(αν κάνω λάθος διορθώστεμε )(τα 2κ είναι πολύ τίμια για τη δουλειά που την θες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@xtrmsnpr

 

Μόλις κυκλοφόρησε η παρακάτω AOC που πιστεύω είναι καλή επιλογή για τη περίπτωση αυτή.

Βέβαια δεν έχει VESA αλλά η ανάλυση και το μέγεθος πιστεύω είναι ότι πρέπει για gaming και επεξεργασία στο Premiere:

 

https://www.skroutz.gr/s/13617560/AOC-Q3279VWF.html

https://pcmonitors.info/reviews/aoc-q3279vwf/

 

Γνώμη μου πάντως μη πας σε 27'' 1080p γιατί θα χάσεις σε ωφέλιμο χώρο σε σχέση με την 24'' σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@xtrmsnpr

 

Tο γραφειο σου εχει τεραστιο βαθος και το καλυτερο (αν δεν θες 34αρα) θα ηταν να παρεις 43αρα 4Κ 

https://www.skroutz.gr/s/12875131/Viewsonic-VX4380-4K.html?keyphrase=ViewSonic+VX4380-4K

 

Ομως με βαση το budget σου, μαλλον πας για ενα 32αρι 2Κ  https://www.skroutz.gr/s/12866726/Viewsonic-VX3211-2K-MHD.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει λάθος ποστ,δεν ήθελα εδώ μέσα να το γράψω, οπότε αν γίνεται ποσταρετε εδώ :

 

http://www.insomnia.gr/topic/664484-επιλογή-νέας-οθόνης/#entry56174040

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπεριζω την παρεα.

 

Χρησιμοποιω αυτην την οθονη : https://www.skroutz.gr/s/6929813/Samsung-T24E390EW.html ως main στο PC της υπογραφης μου και σκεφτομαι να παρω μια καινουργια να την κανω main και να εχω το tv monitor ως δευτερη απο διπλα.

 

Μπορω να διαθεσω εως 200-220 max.

 

Με ενδιαφερει να ειναι ξεκουραστη για τα ματια, να ειναι μεχρι 24', να εχει ομορφα χρωματα και να μην εχει bleeding.

Η χρηση της ειναι για coding,movies-σειρες, διαβασμα αρθρων και pdf  αντε και κανα παιχνιδι που και που αλλα πιο πολυ τα 3 πρωτα.

 

Η καρτα γραφικων μου βγαζει ενα hdmi το οποιο ειναι συνδεδεμενο στο tv monitor και εκει προκειται να παραμεινει λογικα επειδη θελω να εχω και ηχο απο τα ηχεια της, dvi-a,dvi-i και display port.

 

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια, καλες γιορτες ευχομαι !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας  και καλα χριστουγεννα να εχετε με υγεια και χαρα//

 

σκεφτομε  σε  κανενα  3 μηνο να  αγορασω μια gaming οθονη

και μια  καινουργια καρτα  γραφικων το θεμα  μου εινε  οτι επειδη εχω μεινει πισω με τις οθονες  θελω να  μου  πειτε  τι ακριβως να  αγορασω..

 

θελω μια  οθονη  αποκλειστικα  για να παιζω παιχνιδια.. να  βλεπω  ταινιες   ,, γραψιμο  και διαβασμα..

αλλα κυριως  για παιχνιδια.

 

θελω να  αγορασω  μια οθονη  απο 32  και  35  ιντσων ..να εχει καλα χρωματα  αποκριση καΙ ολα  τα  σχετικα..

το  θεμα εινε τι  να  αγορασω.. δεν  εχω  θεμα με τα λεφτα  αρκει να παρω  κατι  που να  μου κρατησει..

 

τι να  αγορασω   ultrawide???  4K???  ?? curve?? led ultrawide??

μετα τι να εινε  gsyng ,,freesyng??, 144 hZ???

μετα  το πανελ τι πρεπει να εινε ips??  tn?

σε  αυτα εχω μεινει πισω και δεν  γνωριζω  τι παιζει..

 

εγω  θελω  μια οθονη  για να παιζω  ολα τα παιχνιδια   να  βλεπω  ταινιες  και ολα..

 

να εχει  καλη διαγωνιο  καλες αποκρισης... ..μπορειτε  να με βοηθησετε??

 

 

 

μπορω να διαθεσω  και  1200 ευρω  για  οθονη  αν το  κοστος παει τοσο  πολυ..

 

απλα  θελω να παρω κατι  που  να μου κρατησει  για καιρο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας  και καλα χριστουγεννα να εχετε με υγεια και χαρα//

 

σκεφτομε  σε  κανενα  3 μηνο να  αγορασω μια gaming οθονη

και μια  καινουργια καρτα  γραφικων το θεμα  μου εινε  οτι επειδη εχω μεινει πισω με τις οθονες  θελω να  μου  πειτε  τι ακριβως να  αγορασω..

 

θελω μια  οθονη  αποκλειστικα  για να παιζω παιχνιδια.. να  βλεπω  ταινιες κτλ..

 

θελω να  αγορασω  μια οθονη  απο 32  και  35  ιντσων ..να εχει καλα χρωματα  αποκριση καΙ ολα  τα  σχετικα..

το  θεμα εινε τι  να  αγορασω.. δεν  εχω  θεμα με τα λεφτα  αρκει να παρω  κατι  που να  μου κρατησει..

 

τι να  αγορασω   ultrawide???  4K???  ?? curve?? led ultrawide??

μετα τι να εινε  gsyng ,,freesyng??, 144 hZ???

μετα  το πανελ τι πρεπει να εινε ips??  tn?

σε  αυτα εχω μεινει πισω και δεν  γνωριζω  τι παιζει..

 

εγω  θελω  μια οθονη  για να παιζω  ολα τα παιχνιδια   να  βλεπω  ταινιες  και ολα..

 

να εχει  καλη διαγωνιο  καλες αποκρισης... ..μπορειτε  να με βοηθησετε??

 

 

 

μπορω να διαθεσω  και  1200 ευρω  για  οθονη  αν το  κοστος παει τοσο  πολυ..

 

απλα  θελω να παρω κατι  που  να μου κρατησει  για καιρο..

Οριστε https://www.skroutz.gr/s/8417369/Asus-Rog-Swift-PG348Q.html και με μια καλη nvidia θα χεις και το gsync

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη  η οθονη εινε αναμεσα σε  4κ και  1440π???  εννοω  τα παιχνιδια σε  1440π θα τα παιζω ανετα>??>

 

γιατι σε  4κ τα παιχνιδια  ακομα δεν εινε  optimize.. γι αυτο και σε ρωταω..

 

αν  μπορεις να  μου πεις σε παρακαλω..??

 

απλα εχω  μπερδευτει  λιγο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη  η οθονη εινε αναμεσα σε  4κ και  1440π???  εννοω  τα παιχνιδια σε  1440π θα τα παιζω ανετα>??>

 

γιατι σε  4κ τα παιχνιδια  ακομα δεν εινε  optimize.. γι αυτο και σε ρωταω..

 

αν  μπορεις να  μου πεις σε παρακαλω..??

 

απλα εχω  μπερδευτει  λιγο..

αυτη η οθονη εχει χαμηλοτερη αναλυση απο 4Κ. Για να την εκμεταλευτεις στο φουλ, θες μια 1080/1080ti

Tο ποσο optimize ειναι το καθε παιχνιδι εξαρταται απο το καθενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβα.. παντος  πιστευεις  οτι αν  αγορασω αυτην την οθονη  θα  μου κρατησει καμια  5 ετια>?

η  πιστευεις οτι μεχρι τοτε  θα  εχουν  βγει καλυτερες  οθονες απο αυτην???

και αυτη μεχρι τοτε  θα εχει χασει  την   αξια τις??

..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβα.. παντος  πιστευεις  οτι αν  αγορασω αυτην την οθονη  θα  μου κρατησει καμια  5 ετια>?

 

..

Σιγουρα. Απλα βλεπω απ αυτα που λες οτι εισαι διατεθειμενος να δωσεις 2000€ για καρτα και οθονη χωρις να ξερεις τα βασικα. Θα σου προτεινα να googlaρεις τι παιζει πρωτα και μετα να δεις τι θα αγορασεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...