Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, firepc είπε

To quantum dot ειναι το καλυτερο πανελ αυτη τη στιγμη οποτε go for it

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Είναι αλήθεια ότι στα υψηλότερα Hz είναι λιγότερο ευδιάκριτο το tearing?

Γενικά σε ποιες περιπτώσεις εμφανίζεται περισσότερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, LCF είπε

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Είναι αλήθεια ότι στα υψηλότερα Hz είναι λιγότερο ευδιάκριτο το tearing?

Γενικά σε ποιες περιπτώσεις εμφανίζεται περισσότερο?

Το τερινγκ ενδεχεται, ξαναλεω ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ να εμφανιστει αν εχεις πολλα σκαμπανεβασματα στο framerate. Αλλα εσυ με την ΤΙ θα εχεις καρφωμενο το 144ρι οποτε μην ανησυχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, firepc είπε

Το τερινγκ ενδεχεται, ξαναλεω ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ να εμφανιστει αν εχεις πολλα σκαμπανεβασματα στο framerate. Αλλα εσυ με την ΤΙ θα εχεις καρφωμενο το 144ρι οποτε μην ανησυχεις

Ρωτάω και για μελλοντικά, όταν η κάρτα δε θα είναι πλέον high end.

Σκοπεύω να μην κάνω καμιά αναβάθμιση για μεγάλο διάστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, LCF είπε

Ρωτάω και για μελλοντικά, όταν η κάρτα δε θα είναι πλέον high end.

Σκοπεύω να μην κάνω καμιά αναβάθμιση για μεγάλο διάστημα

αν θες να αποκλεισεις ολες τις πιθανοτητες για τερινγκ, τοτε gsync monitor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/22/2018 στις 11:38 ΠΜ, npil είπε
  1. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε   :   24αρα και πανω,     150-170 ευρω
  2. Για τι χρήση προορίζεται ; gaming, ms office
  3. Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ; απο 24 και πανω
  4. Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών : i74970 , gtx 1050ti 4gb
  5. Tα παιχνίδια που παιζω είναι mmorpg και  strategy 

PS. Θα προτιμουσα να εχει καλη γωνεια θεασης (ips?)

Τι προτεινετε ?

να ρωτησω αν αυτη https://www.skroutz.gr/s/7052297/Iiyama-ProLite-XU2590HS-B1.html?keyphrase=Iiyama+ProLite+XU2590HS-B1#sku-info ειναι καλη για αυτα που την θελω ?

μου προτειναν και αυτη https://www.skroutz.gr/s/12101411/LG-24MP59G-P.html#sku-info Αλλα διαβαζω οτι εχει θεμα στο πλέγμα τον pixel 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, -orestis- είπε

Καλησπέρα παιδιά , 

ψάχνω οθόνη για να συνδέσω με το laptop μου. Έχω το Dell XPS 13 του 16. Λόγω αρκετής χρήσης η μικρή οθόνη μου έχει βγάλει τα μάτια οπότε αποφάσισα να αγοράσω οθόνη ώστε να την συνδέσω εξωτερικά και τουλάχιστον στο σπίτι να είμαι πιο άνετος. Γενικά η χρήση που κάνω είναι αρκετό διάβασμα, προγραμματισμός, internet, επεξεργασία φωτογραφιών και καμιά ταινία. Έχω καταλήξει σε 2 οθόνες αλλά ευχαρίστως να ακούσω και άλλες προτάσεις.  Dell u2515h και Dell u2518d. Καταρχάς θα ήθελα να μου πείτε ποια να επιλέξω και γιατί και κατά δεύτερον το μεγάλο μου πρόβλημα είναι η σύνδεση. Το laptop μου δεν έχει εξόδους hdmi, vga κτλ. Μόνο thunderbolt 3. Ποιος θα είναι ο τρόπος λοιπόν με τον οποίο θα συνδέσω μια οθόνη αλλά να μην χάσω σε ποιότητα ανάλυσης; Επειδή και η 2 οθόνες είναι 1440p. Επίσης θα ήθελα κάπως να σιγουρευτώ ότι η κάρτα γραφικών μου (Intel hd graphics 520) μπορεί να αποδώσει σ αυτή την ανάλυση. Θα ήταν κρίμα να δώσω τόσα λεφτά και να μην μπορώ να πάρω το 100% από την οθόνη μου. Επίσης αν έχετε καμία καλύτερη πρόταση σ' αυτά τα λεφτά ευχαρίστως θα την ακούσω. Δεν είμαι κάθετος.

Ευχαριστώ πολύ 

Το XPS μόνο με 3 τρόπους μπορείς να το ενώσεις. Πρώτον με καλώδιο Usb Type-C σε HDMI. Δεύτερον με αντάπτορα της Dell που σου δίνει από Usb Type-C σε VGA-RJ45-HDMI-USB 3.0 και τρίτον με Dell Docking Station με σύνδεση Usb Type-C.

https://www.exclusivestores.gr/dell/dell_product_details/209-08-DESCABLI/DELL-Adapter-USB-C-to-HDMI-2.0

https://www.exclusivestores.gr/dell/dell_product_details/209-50-DESDA200/DELL-Adapter-DA200-USB-C-to-HDMI/VGA/Ethernet/USB-3.0

https://www.exclusivestores.gr/dell/dell_product_details/209-00-DEDOSTSE/DELL-Docking-Station-WD15-130W-Display-Port-over-USB-Type-C

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, zNikosz είπε

Το XPS μόνο με 3 τρόπους μπορείς να το ενώσεις. Πρώτον με καλώδιο Usb Type-C σε HDMI. Δεύτερον με αντάπτορα της Dell που σου δίνει από Usb Type-C σε VGA-RJ45-HDMI-USB 3.0 και τρίτον με Dell Docking Station με σύνδεση Usb Type-C.

https://www.exclusivestores.gr/dell/dell_product_details/209-08-DESCABLI/DELL-Adapter-USB-C-to-HDMI-2.0

https://www.exclusivestores.gr/dell/dell_product_details/209-50-DESDA200/DELL-Adapter-DA200-USB-C-to-HDMI/VGA/Ethernet/USB-3.0

https://www.exclusivestores.gr/dell/dell_product_details/209-00-DEDOSTSE/DELL-Docking-Station-WD15-130W-Display-Port-over-USB-Type-C

και θα μου προσφέρουν και οι 3 τρόποι τα 1440p στa 60hz? γιατί για μένα αυτό είναι το σημαντικό.  

Επεξ/σία από -orestis-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. θέλω να αγοράσω μια οθόνη για το pc. Εχω συνδέσει την tv με το pc εδω και καιρό αλλα μου εχουν βγει τα μάτια! .

  1. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε.  -> 200 ευρω περιπου.
  2. Για τι χρήση προορίζεται ;  ->  Κυρίως  για gaming (wow, fifa, call of duty)
  3. Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ;  -> 27 ίντσες
  4. Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών.->  intel i5  3570  3.4Ghz, 8GB ram και Nvidia Gtx 1050ti 4GB.

Κοιτούσα αυτη εδω DELL SE2717H .  Ειναι λιγο παλιά αλλα εχει πάρει καλες κριτικές. τι λετε, αξίζει?. έχετε να προτείνετε κάποια αλλη?. ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, -orestis- είπε

και θα μου προσφέρουν και οι 3 τρόποι τα 1440p στa 60hz? γιατί για μένα αυτό είναι το σημαντικό.  

Στην αγορά θα βρεις πολλά καλώδια Usb Type-C σε HDMI που σου δίνουν αναλύσεις 4Κ στα 60Hz, δες και στο skroutz. Της DELL το Usb Type-C σε HDMI και ο αντάπτορας από Usb Type-C σε VGA-RJ45-HDMI-USB 3.0 σου δίνουν μόνο ανάλυση σε 1920x1980 FullHD. Το docking Station μπορεί να σου δώσει μέχρι  ένα 4Κ αλλά μόνο από την έξοδο του Display Port σε οθόνη με Display Port.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  1. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε: μεχρι 200ευρω
  2. Για τι χρήση προορίζεται ; κυριως παιχνιδια τυπου call of duty batlefield online και τετοιου τυπου
  3. Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ; 23-27
  4. Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών ι7 4790, ραμ 8gb gpu 1050ti

 

θα μπορουσατε να μου προτείνετε μια οθονη, το input lag με το response time εχει καμια σχεση?

Ευχαριστω

Επεξ/σία από giwrgos_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Έχοντας κάνει αρκετή έρευνα δεν έχω καταφέρει ακόμα να βρώ την κατάλληλη οθόνη. Έχω μια gtx1060 6gb με g-sync.

Ψάχνω οθόνη η οποία να συνδυάζει:

-Ultrawide

-Μεγάλη σε ίντσες (πάνω απο 34'')

-Να έχει καλή ανάλυση και καλό χρόνο απόκρισης

-Να έχει g-sync και σίγουρα πάνω απο 100hz

- Τελευταίο και όχι σημαντικό, να είναι ips.

 

Δεν ξέρω αν μπορούν να βρεθούν όλα αυτά τα χαρακτηριστικά σε ενα monitor.... σε budget θα έδινα μέχρι 1000€ αλλά δεκτές και προτάσεις με πιο υψηλές τιμές.

Επίσης να προσθέσω οτι στο μέλλον είναι πιθανόν να αναβαθμίσω την κάρτα γραφικών...

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα σου συνιστούσα να συνδυάσεις τέτοια οθόνη με την 1060... Δεν θα μπορεί να ανταπεξέλθει με τίποτα σε τέτοιες αναλύσεις και τέτοια frame rates. Εκτός αν σκοπεύεις να αναβαθμίσεις σύντομα (πχ με την έλευση των Volta). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση με τις gpu, καλύτερα να περιμένεις να δεις πότε θα πάρεις κάποια πιο δυνατή κάρτα από την 1060 (μπορεί να αργήσεις πολύ δυστυχώς) και τότε βλέπεις τι θα παίζει σε οθόνη. Η 1060 σε 34άρα 1440p, όπως είπε και ο από πάνω απλά δεν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας, θα ηθελα μια οθονη για ενα καινουργιο συστημα που ετοιμαζω για εναν ξαδερφο.

  1. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε  120-150 ευρω
  2. Για τι χρήση προορίζεται ; browsing, ταινιες και λιγο gaming
  3. Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ; 22-27 
  4. Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών:  Αρχικα θα εχει τα ενσωματωνμενα γραφικα του Pentium G4600. Αργοτερα ισως να μια μια καρτα γραφικων οπως gt 1030, rx560, gtx 1050, gtx 1050ti. Ισως και να μην μπει και ποτε, μιας και ο χρηστης του pc δεν ενδιαφερεται και πολυ για games. 

Εψαξα λιγο στο skroutz και ειδα  τις παρακατω οθονες:

  1. LG 23MP48HQ  ~130
  2. Dell E2418HN   ~130
  3. LG 24MP48HQ  ~135
  4. Dell SE2416H    ~135-140
  5. Dell S2316H      ~145+


Ειμαι αναμεσα στην 2η και την 3η και περισσοτερο κλεισμενος προς την Dell. Το xxx18x που περιεχουν μεσα οι οθονες της Dell σημαινουν μοντελο του 2018 και αντιστοιχα και το xxx16x μοντελο 2016; Εχω LG ips και πραγματικα ειναι εκπληκτικη, το ιδιο και το ips panel της Dell;  Ποια η γνωμη σας; Ποια να επιλεξω; Εχετε να προτινεται κατι μεσα σε αυτο το budget; 
Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

Επεξ/σία από Panos_G2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Panos_G2 είπε

Γεια σας, θα ηθελα μια οθονη για ενα καινουργιο συστημα που ετοιμαζω για εναν ξαδερφο.

  1. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε  120-150 ευρω
  2. Για τι χρήση προορίζεται ; browsing, ταινιες και λιγο gaming
  3. Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ; 22-27 
  4. Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών:  Αρχικα θα εχει τα ενσωματωνμενα γραφικα του Pentium G4600. Αργοτερα ισως να μια μια καρτα γραφικων οπως gt 1030, rx560, gtx 1050, gtx 1050ti. Ισως και να μην μπει και ποτε, μιας και ο χρηστης του pc δεν ενδιαφερεται και πολυ για games. 

Εψαξα λιγο στο skroutz και ειδα  τις παρακατω οθονες:

  1. LG 23MP48HQ  ~130
  2. Dell E2418HN   ~130
  3. LG 24MP48HQ  ~135
  4. Dell SE2416H    ~135-140
  5. Dell S2316H      ~145+


Ειμαι αναμεσα στην 2η και την 3η και περισσοτερο κλεισμενος προς την Dell. Το xxx18x που περιεχουν μεσα οι οθονες της Dell σημαινουν μοντελο του 2018 και αντιστοιχα και το xxx16x μοντελο 2016; Εχω LG ips και πραγματικα ειναι εκπληκτικη, το ιδιο και το ips panel της Dell;  Ποια η γνωμη σας; Ποια να επιλεξω; Εχετε να προτινεται κατι μεσα σε αυτο το budget; 
Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

https://www.dell.com/community/Desktops-General/Dell-Monitor-Naming-Convention/m-p/4511699

https://superuser.com/questions/1272546/whats-the-exact-naming-scheme-for-dell-monitors

Επεξ/σία από npil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...