Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, radiohead είπε

Δεν είναι θέμα χαζομάρας ή μή. Είναι θέμα χρημάτων γιατί όπως λές προέκυψε κάψιμο της τωρινής σου. Δεν το είχες σαν άμεσο σχέδιο για αλλαγή αλλα μακροπρόθεσμο οπότε με αυτά που έχεις με αυτά θα κινηθείς. Δεν είναι λοιπόν καθόλου χαζή η ιδέα για 1440p.  Επίσης μην συγκρίνεις το 1080p 60hz με το 1080p 144hz.

Ναι, δυστυχως εκατσε η βλαβη σε κακο timing...Σ ευχαριστω για την αμεση απαντηση και παλι και θα τολμησω μια τελευταια ερωτηση, επειδη μια οθονη ευτυχως η δυστυχως την παντρευεσαι....Αν ησουν στην θεση μου θα πηγαινες σε 1080p 144Hz η σε καποια απο τις AOC/LG? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άν είχα την 1080 και το 90% της χρήσης ήταν gaming δεν θα το συζητούσα κάν μονόδρομος τα 144hz

Άν ήθελα all around θα πήγαινα σε lg ή aoc. Κάτσε να σου απαντήσει όμως και καμμιά άλλη φωνή ;)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα !!!

Ανάμεσα στην Dell p2417h, την  s2415h και την u2414h ποια θα αγοράζατε ή θα βλέπατε για κάποιο άλλο μόνιτορ ;;

Θα προτιμούσα να ειναι 24αρι και όχι ultrawide καθώς θα γίνει dual monitor setup με μια άλλη 24αρα που έχω στο γραφείο και δεν υπάρχει αρκετός χώρος.

Θέλω να είναι όσο γίνεται ξεκούραστη για τα μάτια καθώς θα χρησιμοποιείται αρκετή ωρα σε καθημερινή βάση.

Χρήση : web design, προγραμματισμό,ταινίες σειρές και που και που κάνα παιχνίδι.

Επεξ/σία από MarKad
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, MarKad είπε

Καλημέρα !!!

Ανάμεσα στην Dell p2417h, την  s2415h και την u2414h ποια θα αγοράζατε ή θα βλέπατε για κάποιο άλλο μόνιτορ ;;

Θα προτιμούσα να ειναι 24αρι και όχι ultrawide καθώς θα γίνει dual monitor setup με μια άλλη 24αρα που έχω στο γραφείο και δεν υπάρχει αρκετός χώρος.

Θέλω να είναι όσο γίνεται ξεκούραστη για τα μάτια καθώς θα χρησιμοποιείται αρκετή ωρα σε καθημερινή βάση.

Χρήση : web design, προγραμματισμό,ταινίες σειρές και που και που κάνα παιχνίδι.

Kι όμως για τη χρήση που κάνεις και στο 200άρι που κυμαίνεται το budget σου ταμάμ θα ήταν η ultrawide.

Anyway θα κοιτούσα σε 1440p ρυθμιζόμενο κι ας έχεις dual με διαφορετική ανάλυση.

https://www.skroutz.gr/comparelists/43?compare=12714506%2C6962017

 

 

**το 18d είναι το επόμενο μοντέλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  1. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε --> Μέχρι 200
  2. Για τι χρήση προορίζεται ; --> Λιγο απο ολα (gaming, προγραμματισμο)
  3. Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ; --> >=24
  4. Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών --> GTX 1050ti

Κοιταγα την LG 25UM58-P αλλα με αυτη τη καρτα πιστευω θα εχω θεμα. Και επισης ποιες ειναι οι σημαντικες διαφορες μεταξυ Dell P2417H και SE2416H που να δικαιολογουν την διαφορα τιμης.

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από thyra_7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, thyra_7 είπε
  1. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε --> Μέχρι 200
  2. Για τι χρήση προορίζεται ; --> Λιγο απο ολα (gaming, προγραμματισμο)
  3. Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ; --> >=24
  4. Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών --> GTX 1050ti

Κοιταγα την LG 25UM58-P αλλα με αυτη τη καρτα πιστευω θα εχω θεμα. Και επισης ποιες ειναι οι σημαντικες διαφορες μεταξυ Dell P2417H και SE2416H που να δικαιολογουν την διαφορα τιμης.

Ευχαριστώ

http://www.dell.com/gr/enterprise/p/dell-p2417h-monitor/pd  θεωρητε οθονη για επαγγελματικη χρηση γιαυτο και το P μπροστα professional

http://www.dell.com/gr/p/dell-se2416h-monitor/pd  για home user ..........

δεν ξερω αλλα δεν εχουν τεραστιες διαφορες απλα νομιζω η p2417 ειναι ποιο καινουργιο μοντελο και με usb hub

παρε και μερικα για τους κωδικους της dell που εχω βρει σε ενα site

  1. Series.
    • E - Essential. Typically, TN panel, anti-glare, internal power, simple base, 3-year warranty.
    • P - Professional. Typically, TN or IPS panel, anti-glare, internal power, height/rotate base, 3-year warranty.
    • S - Home (aka Entertainment & Gaming). Typically, TN or IPS panel, no anti-glare, external power, slim base, 1-year warranty.
    • U - UltraSharp (aka Premium). Typically, IPS panel, anti-glare, internal power, height/rotate base, 3-year warranty.
  2. Two digit diagonal viewable size rounded to the nearest inch.
  3. Two digit year it was released.
  4. First letter is most commonly the aspect ratio or QHD/UHD resolution.
    • S - standard ratio (4:3 or 5:4),
    • no letter - computer widescreen (16:10)
    • H - HD widescreen (16:9)
    • W - Ultrawide (21:9)
    • D - QHD (1440p)
    • Q - 4K UHD (2160p)
    • K - 8K UHD (4320p)
    • T - Touch
    • M - No HDMI (S/U-series only)
    • L - With HDMI (only used when the same model without HDMI exists)
    • N - With VGA (only used when the same model without VGA exists)
Επεξ/σία από npil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, npil είπε

http://www.dell.com/gr/enterprise/p/dell-p2417h-monitor/pd  θεωρητε οθονη για επαγγελματικη χρηση γιαυτο και το P μπροστα professional

http://www.dell.com/gr/p/dell-se2416h-monitor/pd  για home user ..........

δεν ξερω αλλα δεν εχουν τεραστιες διαφορες απλα νομιζω η p2417 ειναι ποιο καινουργιο μοντελο και με usb hub

παρε και μερικα για τους κωδικους της dell που εχω βρει σε ενα site

  1. Series.
    • E - Essential. Typically, TN panel, anti-glare, internal power, simple base, 3-year warranty.
    • P - Professional. Typically, TN or IPS panel, anti-glare, internal power, height/rotate base, 3-year warranty.
    • S - Home (aka Entertainment & Gaming). Typically, TN or IPS panel, no anti-glare, external power, slim base, 1-year warranty.
    • U - UltraSharp (aka Premium). Typically, IPS panel, anti-glare, internal power, height/rotate base, 3-year warranty.
  2. Two digit diagonal viewable size rounded to the nearest inch.
  3. Two digit year it was released.
  4. First letter is most commonly the aspect ratio or QHD/UHD resolution.
    • S - standard ratio (4:3 or 5:4),
    • no letter - computer widescreen (16:10)
    • H - HD widescreen (16:9)
    • W - Ultrawide (21:9)
    • D - QHD (1440p)
    • Q - 4K UHD (2160p)
    • K - 8K UHD (4320p)
    • T - Touch
    • M - No HDMI (S/U-series only)
    • L - With HDMI (only used when the same model without HDMI exists)
    • N - With VGA (only used when the same model without VGA exists)

Ευχαριστω για τις πληροφοριες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/3/2018 στις 10:55 ΜΜ, radiohead είπε

Άν είχα την 1080 και το 90% της χρήσης ήταν gaming δεν θα το συζητούσα κάν μονόδρομος τα 144hz

Άν ήθελα all around θα πήγαινα σε lg ή aoc. Κάτσε να σου απαντήσει όμως και καμμιά άλλη φωνή ;)

Tελικα πηγα στην Ultrawide της LG. Μεχρι στιγμης δεν το εχω μετανιωσει. Ευχαριστω για τις προτασεις! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gazp είπε

Tελικα πηγα στην Ultrawide της LG. Μεχρι στιγμης δεν το εχω μετανιωσει. Ευχαριστω για τις προτασεις! :)

Καλωσηρθες στο club! Παρελαβες κιολας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/2/2018 στις 11:04 ΠΜ, MarKad είπε

Καλημέρα !!!

Ανάμεσα στην Dell p2417h, την  s2415h και την u2414h ποια θα αγοράζατε ή θα βλέπατε για κάποιο άλλο μόνιτορ ;;

Θα προτιμούσα να ειναι 24αρι και όχι ultrawide καθώς θα γίνει dual monitor setup με μια άλλη 24αρα που έχω στο γραφείο και δεν υπάρχει αρκετός χώρος.

Θέλω να είναι όσο γίνεται ξεκούραστη για τα μάτια καθώς θα χρησιμοποιείται αρκετή ωρα σε καθημερινή βάση.

Χρήση : web design, προγραμματισμό,ταινίες σειρές και που και που κάνα παιχνίδι.

S2415H γιατί ειναι glossy. Αρκεί να μην σε ενοχλεί αυτό. Αν την βάλεις δίπλα στις άλλες 2 θα απογοητευτείς με το πόσο "άσχημα" δείχνουν οι άλλες

Επεξ/σία από Acmilangr2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Iamthagod είπε

Παιδια ποια η γνωμη σας για το μονιτορ της AOC. Αξιζει στα χρηματα αυτα? Χρηση για gaming, coding, multitasking.

Καλή επιλογή για τη χρήση που το θέλεις. Αρκεί να έχεις το κατάλληλο σύστημα για να την στηρίξεις και τα παιχνίδια που παίζεις να υποστηρίζουν ultrawide. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, npil είπε

http://www.dell.com/gr/enterprise/p/dell-p2417h-monitor/pd  θεωρητε οθονη για επαγγελματικη χρηση γιαυτο και το P μπροστα professional

http://www.dell.com/gr/p/dell-se2416h-monitor/pd  για home user ..........

δεν ξερω αλλα δεν εχουν τεραστιες διαφορες απλα νομιζω η p2417 ειναι ποιο καινουργιο μοντελο και με usb hub

παρε και μερικα για τους κωδικους της dell που εχω βρει σε ενα site

  1. Series.
    • E - Essential. Typically, TN panel, anti-glare, internal power, simple base, 3-year warranty.
    • P - Professional. Typically, TN or IPS panel, anti-glare, internal power, height/rotate base, 3-year warranty.
    • S - Home (aka Entertainment & Gaming). Typically, TN or IPS panel, no anti-glare, external power, slim base, 1-year warranty.
    • U - UltraSharp (aka Premium). Typically, IPS panel, anti-glare, internal power, height/rotate base, 3-year warranty.
  2. Two digit diagonal viewable size rounded to the nearest inch.
  3. Two digit year it was released.
  4. First letter is most commonly the aspect ratio or QHD/UHD resolution.
    • S - standard ratio (4:3 or 5:4),
    • no letter - computer widescreen (16:10)
    • H - HD widescreen (16:9)
    • W - Ultrawide (21:9)
    • D - QHD (1440p)
    • Q - 4K UHD (2160p)
    • K - 8K UHD (4320p)
    • T - Touch
    • M - No HDMI (S/U-series only)
    • L - With HDMI (only used when the same model without HDMI exists)
    • N - With VGA (only used when the same model without VGA exists)

Να συμπληρωσω το 14 το 16 κοκ  ειναι η χρονολογια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, naruto14 είπε

Καλή επιλογή για τη χρήση που το θέλεις. Αρκεί να έχεις το κατάλληλο σύστημα για να την στηρίξεις και τα παιχνίδια που παίζεις να υποστηρίζουν ultrawide. 

Ενταξει το συστημα ειναι της υπογραφης και εννοειται η 1080ti υποστηριζει το μονιτορ, απλα θελω να κανω μια επενδυση οριζοντα 5ετιας σε οθονη για general work και να εχω την asus της υπογραφης μονο για fps. Ειναι και 870 ευρω που ειναι διολου ευκαταφρονητο ποσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...