Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τις προτάσεις, σε curved δεν θέλω να πάω, δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, δεν έχω δει από κοντά κάποιον να παίζει σε curved οθόνη (στο χωριό μου δεν έχει κάπου για να πάω να δοκιμάσω) οπότε δεν θα ρισκάρω 300€ για κάτι που μπορεί να μην μου αρέσει. Από τις προτάσεις γλυκοκοιτάζω την ASUS αλλά δεν ξέρω πως θα είναι από ποιότητα συγκριτικά με τις άλλες. Επίσης έχω δύο ερωτήσεις, γιατί XL2411 και όχι XL2411-P; Τέλος η AOC G2460PF γιατί είναι εκτός συναγωνισμού; 

Επεξ/σία από frozex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν κοιτάς αποκλειστικά σε 144hz TN τότε θα σου συνιστούσα τουλάχιστον να πάρεις κάτι σε 8-bit panel. Οι 2 μόνες επιλογές σου είναι η LG που αναφέρθηκε και η παρακάτω viewsonic. 

https://www.skroutz.gr/s/9171021/Viewsonic-XG2401.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, frozex είπε

προτείνεις δηλαδή να ψαχτώ και σε 120Hz; δεν κτλβα τι ακριβώς εννοείς.

Όχι εννοούσα πως η αλλη σου επιλογή είναι η Samsung που πόσταρα, που είναι VA qled. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, naruto14 είπε

Αν κοιτάς αποκλειστικά σε 144hz TN τότε θα σου συνιστούσα τουλάχιστον να πάρεις κάτι σε 8-bit panel. Οι 2 μόνες επιλογές σου είναι η LG που αναφέρθηκε και η παρακάτω viewsonic. 

https://www.skroutz.gr/s/9171021/Viewsonic-XG2401.html

Και η viewsonic αναφερθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτάω για οθόνη 2Κ 144hz (ips ή va), flicker free, να μην κουράζει (όσο γίνεται),g-sync/freesync δεν με απασχολούν

  • budget   →500-700€ όσο λιγότερα τόσο καλύτερα
  • χρήση →gaming & γενική χρήση 
  • ίντσες → 27" - 32"
  • Από τι αποτελείται..→ gtx1080 και 8700k

Μετά από ψάξιμο και συζήτηση σε άλλο forum είμαι ανάμεσα στα παρακάτω δυο:

  • AOC AG322QXC (υπάρχει και το Asus Rog Strix XG32VQ αλλά τα παραπάνω χρήματα δεν ξέρω αν τα αξίζει)
  • Samsung 27CHG70  (το αντίστοιχο 32" της samsung είναι pwm dimming, οπότε δεν μου κάνει)
Spoiler

large.monitors.jpg.3b7f03366813b0488b5cdb47ad8bf6cc.jpg

Στα ίδια χρήματα και τα 2, χώρος υπάρχει για να μπει το 32", η aoc σε δελεάζει από άποψη χαρακτηριστικών και τιμής.

Αυτήν τη στιγμή είμαι μ'ένα 1080p   LG 27MP68VQ-P  πόσο "χάλια" μπορεί να είναι η AOC από άποψη χρωμάτων? 

Ποια η γνώμη σας?

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από idonthave
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Ψάχνοντας για αγορά οθόνης (περίπου στα 200€ πάνω-κάτω) είμαι ανάμεσα στην Dell u2414h και στην Hp E243 elitedisplay.Είμαι αρκετά μπερδεμένος.Γενικά οι περισσότεροι μου λένε για dell αν και είναι παλιό μοντέλο. Το θέλω βασικα για χρήση autocad. Εχώ amd ryzen 5-1600 και κάρτα gigabyte gt1050ti.

Επίσης νομίζω ότι στην hp δεν κουμπώνει soundbar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, mumra είπε

Καλημέρα. Ψάχνοντας για αγορά οθόνης (περίπου στα 200€ πάνω-κάτω) είμαι ανάμεσα στην Dell u2414h και στην Hp E243 elitedisplay.Είμαι αρκετά μπερδεμένος.Γενικά οι περισσότεροι μου λένε για dell αν και είναι παλιό μοντέλο. Το θέλω βασικα για χρήση autocad. Εχώ amd ryzen 5-1600 και κάρτα gigabyte gt1050ti.

Επίσης νομίζω ότι στην hp δεν κουμπώνει soundbar.

την E243i εννοεις?

Επεξ/σία από npil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/12/2018 στις 8:53 ΠΜ, idonthave είπε

Κοιτάω για οθόνη 2Κ 144hz (ips ή va), flicker free, να μην κουράζει (όσο γίνεται),g-sync/freesync δεν με απασχολούν

  • budget   →500-700€ όσο λιγότερα τόσο καλύτερα
  • χρήση →gaming & γενική χρήση 
  • ίντσες → 27" - 32"
  • Από τι αποτελείται..→ gtx1080 και 8700k

Μετά από ψάξιμο και συζήτηση σε άλλο forum είμαι ανάμεσα στα παρακάτω δυο:

  • AOC AG322QXC (υπάρχει και το Asus Rog Strix XG32VQ αλλά τα παραπάνω χρήματα δεν ξέρω αν τα αξίζει)
  • Samsung 27CHG70  (το αντίστοιχο 32" της samsung είναι pwm dimming, οπότε δεν μου κάνει)
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

large.monitors.jpg.3b7f03366813b0488b5cdb47ad8bf6cc.jpg

Στα ίδια χρήματα και τα 2, χώρος υπάρχει για να μπει το 32", η aoc σε δελεάζει από άποψη χαρακτηριστικών και τιμής.

Αυτήν τη στιγμή είμαι μ'ένα 1080p   LG 27MP68VQ-P  πόσο "χάλια" μπορεί να είναι η AOC από άποψη χρωμάτων? 

Ποια η γνώμη σας?

Ευχαριστώ

Asus MG279Q

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mumra είπε

ok.ΕΥχαριστω πολύ.Μαλλον στην dell Θα πάω.

Η Dell είναι καλή οθόνη αλλά είναι αν δεν κάνω λάθος 4 ετών. Έχουν βγει πλέον πολύ καλύτερες και μάλιστα φθηνότερες από αυτήν. Γράψε όμως τι χρήση κάνεις και τι χαρακτηριστικά θέλεις να έχει. Αν π.χ. θέλεις για gaming ή απλά για γενική χρήση. Αν θέλεις να έχει usb θύρες ή να έχει ρύθμιση κατ΄ύψος κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ευχαριστω για τις απαντήσεις.Μόλισ την παρήγγειλα οπότε πλέον δεν ψάχνω .Η χρήση πάντως είναι για autocad 2d κυρίως. Με ενδιαφέρει ips και ρύθμιση οθόνης και χρήσιμα είναι και τα Usb.Ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...