Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις Sat Jan 12 2019 στις 11:43 ΠΜ, ThodorisFel είπε

Καλημερα χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους. Σκεφτομαι να αγορασω monitor και θα ηθελα τη γνωμη σας. Το budget που διαθετω ειναι εως 200€ η οθονη θα ειναι για gaming κυρίως χρηση και ιντσες απο 24 εως 27 max. Το pc που εφτιαξα πριν λιγο καιρο ειναι σχετικα καλο με ryzen 5 2600 και μια 1060 6gb αλλα με tv monitor που ειμαι τοσα χρονια δεν βλεπω ασπρη μερα.

Παιδια για το ποστ που εβαλα κατι, καποιος, εχει υπόψη.? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, dermitzos είπε

Τι έχεις βρει μιας και ψάχνομαι κι εγώ στις 27; Επίσης αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να τσεκαρεις για reviews που δοκιμάζουν την οθόνη με το freesync στους καινούριους drivers της Nvidia.

Νομίζω το rtings.com είχε αρκετά.

προσωπικά και επειδή το είχα κουράσει αρκετά, παρήγγειλα χθες τη dell s2716dg. Παρά το γεγονός πως είναι ΤΝ, από reviews και συγκρίσεις που είδα, μπορεί με calibration να φτάσει πολύ κοντά σε επίπεδα IPS. και καθώς παίζω κυρίως fps, νομίζω θα με καλύψει (κάρτα 1080). τιμή 569. με επιστροφές πιστωτικής κλπ. βγήκε αρκετά λιγότερα. θα γράψω εντυπώσεις την άλλη εβδομάδα που θα την έχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dermitzos είπε

Τι έχεις βρει μιας και ψάχνομαι κι εγώ στις 27; Επίσης αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να τσεκαρεις για reviews που δοκιμάζουν την οθόνη με το freesync στους καινούριους drivers της Nvidia.

Νομίζω το rtings.com είχε αρκετά.

Στα υποψήφια monitor που κοιτάω ειναι τα εξής MSI Optix AG32CQ , AOC AG271QX , Dell S2716DG , Acer Predator XB271HUA , Dell S2719DGF , AG322QCX

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SPANK είπε

Στα υποψήφια monitor που κοιτάω ειναι τα εξής MSI Optix AG32CQ , AOC AG271QX , Dell S2716DG , Acer Predator XB271HUA , Dell S2719DGF , AG322QCX

Οσα ειναι VA,δες review για να δεις κατα ποσο εχουν ghosting.

Το 2716 το ξεχνας,πολλα προβληματα.Για το predator,δεν υπαρχει λογος να δωσεις 240Ε παραπανω οταν παιζει το 2719.Το gsync,αφου πλεον παιζουν οι nvidia με freesync ,δε σου χρειαζεται.

Τη 2719 που την εχω,ειμαι αρκετα ικανοποιημενος.

Σαν ελαττωματα θα εβαζα το απειροελαχιστο banding(δε το παρατηρεις,αν δε ψαχνεις να το παρατηρησεις) ,η καθετη γωνια θεασης(αν πχ εισαι ξαπλωμενος σκοτεινιαζει ελαχιστα,στο πλαι ειναι πολυ καλη) και φυσικα τα χρωματα που ειναι μεν καλα αλλα δε πιανουν ips.Φυσικα ειναι απιστευτα γρηγορη και δεν εχει ιχνος ghosting και παιζει και στα 155(μπορει και παραπανω,δεν εχω δοκιμασει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον καταλήγω στην Acer Predator XB271HUA , το μόνο που με κρατάει από την αγορά της ειναι σε σχέση με το ips panel που έχω τώρα αν είναι downgrade αν πάω σε tn ... βέβαια είναι 144hz gsync κτλπ σε σχέση με αυτή που έχω τώρα dell se2717h αλλά και πάλι δεν ξέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαμενα τα λεφτα για το gsync αλλα οκ.Ειναι καλη οθονη.

Επειδη ιδια μεταβαση εκανα και εγω,αν ξερεις τι να περιμενεις απο το ΤΝ δε θα εχεις προβλημα.

Ελαφρως χειροτερες γωνιες θεασης,κυριως καθετες.Στο πλαι ειναι μια χαρα.

Τα χρωματα θα σου φαινονται ξεθωριασμενα αλλα θα το συνηθισεις μετα απο 4-5 μερες.

Παντως θα σου προτεινω αυτο που εχω εγω.Απο το επισημο store της dell θα γλιτωσεις ενα 250αρι σε σχεση με το acer.Εχει ακριβως τα ιδια specs με το predator,αλλα δεν εχει gsync.Αλλα παιζει στα 155hz μονο του.

Επεξ/σία από Dantε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Dantε είπε

Χαμενα τα λεφτα για το gsync αλλα οκ.Ειναι καλη οθονη.

Επειδη ιδια μεταβαση εκανα και εγω,αν ξερεις τι να περιμενεις απο το ΤΝ δε θα εχεις προβλημα.

Ελαφρως χειροτερες γωνιες θεασης,κυριως καθετες.Στο πλαι ειναι μια χαρα.

Τα χρωματα θα σου φαινονται ξεθωριασμενα αλλα θα το συνηθισεις μετα απο 4-5 μερες.

Παντως θα σου προτεινω αυτο που εχω εγω.Απο το επισημο store της dell θα γλιτωσεις ενα 250αρι σε σχεση με το acer.Εχει ακριβως τα ιδια specs με το predator,αλλα δεν εχει gsync.Αλλα παιζει στα 155hz μονο του.

Δεν παίζω πολύ fps από ελάχιστα έως καθόλου , περισσότερο AAA τίτλους οπότε και τα 144 hz είναι μια χαρά για εμένα , για αυτο και ρωτάω για το ips γιατί περισσότερο με ενδιαφέρει να έχει καλά χρώματα και ποιότητα στην εικόνα , για αυτό ρωτάω για το ips , και προσωπικά το θεωρώ λίγο off με τέτοια κάρτα που έχω να μην μπορώ να εκμεταλλευτώ το gsync αφού θα τα δώσω που θα τα δώσω ας κάνω σωστή αγορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, SPANK είπε

Δεν παίζω πολύ fps από ελάχιστα έως καθόλου , περισσότερο AAA τίτλους οπότε και τα 144 hz είναι μια χαρά για εμένα , για αυτο και ρωτάω για το ips γιατί περισσότερο με ενδιαφέρει να έχει καλά χρώματα και ποιότητα στην εικόνα , για αυτό ρωτάω για το ips , και προσωπικά το θεωρώ λίγο off με τέτοια κάρτα που έχω να μην μπορώ να εκμεταλλευτώ το gsync αφού θα τα δώσω που θα τα δώσω ας κάνω σωστή αγορά

Μα σου λεμε οτι και το freesync θα δουλεψει στη καρτα σου και θα εχεις ακριβως το ιδιο αποτελεσμα.

Εφοσον δε παιζεις fps,ξεχνα τα 144hz.Εαν υπηρχε κανα σοβαρο ips 144hz θα σου ελεγα παρε το.Αλλα ειναι λοτταρια αυτα.

Οποτε παρε ενα ips 27αρι 1440p 75hz freesync.Πχ

https://www.skroutz.gr/s/12263378/Acer-BE270UA.html

Δεν εχω δει review για αυτο να ξερω τι λεει,ριξε τους μια ματια.

Τωρα αν θες τα δωσεις τα 600Ε και να παρεις ips ,προσευχησου και παρε κατι τετοιο

https://www.skroutz.gr/s/6957804/Asus-MG279Q.html

Βρες το απο ενα αξιοπιστο μαγαζι και ξεκινα το γολγοθα.

Επεξ/σία από Dantε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, SPANK είπε

Δεν παίζω πολύ fps από ελάχιστα έως καθόλου , περισσότερο AAA τίτλους οπότε και τα 144 hz είναι μια χαρά για εμένα , για αυτο και ρωτάω για το ips γιατί περισσότερο με ενδιαφέρει να έχει καλά χρώματα και ποιότητα στην εικόνα , για αυτό ρωτάω για το ips , και προσωπικά το θεωρώ λίγο off με τέτοια κάρτα που έχω να μην μπορώ να εκμεταλλευτώ το gsync αφού θα τα δώσω που θα τα δώσω ας κάνω σωστή αγορά

SPANK, η γνώμη μου είναι να μην πας σε TN. Πλέον το gsync είναι συμβατό με fresync. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/1/2019 στις 2:38 ΜΜ, SPANK είπε

Στα υποψήφια monitor που κοιτάω ειναι τα εξής MSI Optix AG32CQ , AOC AG271QX , Dell S2716DG , Acer Predator XB271HUA , Dell S2719DGF , AG322QCX

 

Στις 26/1/2019 στις 5:18 ΜΜ, SPANK είπε

Δεν παίζω πολύ fps από ελάχιστα έως καθόλου , περισσότερο AAA τίτλους οπότε και τα 144 hz είναι μια χαρά για εμένα , για αυτο και ρωτάω για το ips γιατί περισσότερο με ενδιαφέρει να έχει καλά χρώματα και ποιότητα στην εικόνα , για αυτό ρωτάω για το ips , και προσωπικά το θεωρώ λίγο off με τέτοια κάρτα που έχω να μην μπορώ να εκμεταλλευτώ το gsync αφού θα τα δώσω που θα τα δώσω ας κάνω σωστή αγορά

 

Στις 26/1/2019 στις 4:00 ΜΜ, SPANK είπε

Μάλλον καταλήγω στην Acer Predator XB271HUA , το μόνο που με κρατάει από την αγορά της ειναι σε σχέση με το ips panel που έχω τώρα αν είναι downgrade αν πάω σε tn ... βέβαια είναι 144hz gsync κτλπ σε σχέση με αυτή που έχω τώρα dell se2717h αλλά και πάλι δεν ξέρω

 

Στις 23/1/2019 στις 2:38 ΜΜ, SPANK είπε

Στα υποψήφια monitor που κοιτάω ειναι τα εξής MSI Optix AG32CQ , AOC AG271QX , Dell S2716DG , Acer Predator XB271HUA , Dell S2719DGF , AG322QCX

α) Πλέον είμαι με την AOC AG322QC4  ότι δλδ η AG322QCX (νομίζω το χρώμα της βάσης αλλάζει μόνο).... Σε fps gaming και όσο δουλεύεις 110-20fps και άνω δεν υπάρχει ghosting, στα υπόλοιπα παιχνίδια δεν τρέχει κάστανο ότι fps και να έχεις... πχ Frostpunk παίζω με 70 μαξ 90fps και εχει υποδειγματική λειτουργία

β) Freesync/gsync δεν θα χρειαστείς, από τότε που την πήρα το έχω κλειστό παντού γιατί δεν υπάρχει tearing... 

γ) Πρώην κάτοχος 29αρας ips LG ultra wide , η απόδοση χρωμάτων του συγκεκριμένου VA είναι ένα επίπεδο επάνω.... και ειδικα το μαύρο... είναι μαύρο όχι απόχρωση του γκρι... 

δ) Έχω και την Acer Predator XB271HU (με Ips πανελ) η AOC έχει ποιο γλυκά χρώματα... η acer καλύτερο fps gaming

ε) Άφησα το Τn ερώτημα για το τέλος, φυσικά και είναι downgrade... απο ips σε Tn και μάλιστα σε ενδιαφέρουν και τα καλά χρώματα ...   

Επεξ/σία από leros2004
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο σπανκ παει για επικη γκαφα που θα του στοιχισει 500 ευρω.

1.παει απο 27 σε 27 ,αρα μηδεν αναβαθμιση

2.παει απο ips σε ΤΝ ενω δεν παιζει fps και λοιπα competitive,αρα υποβαθμιση

Αυτο που θα επρεπε να κοιταει ειναι ειτε 32" 1440p ,ειτε 34" ultra wide

To μεγεθος ειναι ο προσδιοριστικος παραγοντας μιας αναβαθμισης σε οθονη,ολα τα αλλα συνηθιζονται σε δυο τρεις μερες,τι ειχες 27" ΤΝ τι 27" VA  το ιδιο πραμα μολις συνηθισεις  θα νοιωσεις λες και εχεις παρει την ιδια οθονη-ενω αν αλλαξεις μεγεθος αλλαζουν ολα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

ο σπανκ παει για επικη γκαφα που θα του στοιχισει 500 ευρω.

1.παει απο 27 σε 27 ,αρα μηδεν αναβαθμιση

2.παει απο ips σε ΤΝ ενω δεν παιζει fps και λοιπα competitive,αρα υποβαθμιση

Αυτο που θα επρεπε να κοιταει ειναι ειτε 32" 1440p ,ειτε 34" ultra wide

To μεγεθος ειναι ο προσδιοριστικος παραγοντας μιας αναβαθμισης σε οθονη,ολα τα αλλα συνηθιζονται σε δυο τρεις μερες,τι ειχες 27" ΤΝ τι 27" VA  το ιδιο πραμα μολις συνηθισεις  θα νοιωσεις λες και εχεις παρει την ιδια οθονη-ενω αν αλλαξεις μεγεθος αλλαζουν ολα.

Ακριβώς επειδή με απασχολούν όλα τα παραπάνω και δεν έχω αποφασίσει πότε θα κάνω την μετάβαση και σε τι θα πάω ακριβώς καθώς και σε τι κόστος , μόλις βρεθεί η κατάλληλη ευκαιρία σε συγκεκριμένη οθόνη που θα αξίζει τα 300 500 800 euro με βάση αυτά που θέλω θα προχωρήσω , μέχρι τότε κάνω έρευνα αγοράς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα!

 

Λόγω κάρτας και Budget έχω καταλήξει ότι θα πάω σε 27-32" 2Κ 75ΗΖ (θα ήθελα 144ΗΖ αλλά ανεβαίνουν πολύ οι τιμές εκεί) οπότε έχω μάλλον καταλήξει εδώ https://www.skroutz.gr/s/15946483/AOC-Q3279VWFD8.html?keyphrase=AOC+Q3279VWFD8 IPS

ή https://www.skroutz.gr/s/13617560/AOC-Q3279VWF.html VA

Με το IPS που έχω τώρα απογοητεύτηκα τόσο σε χρώματα όσο και σε μαύρο και γιαυτό σκέφτομαι το VA για να μην έχω και τη λοταρία (που τώρα είναι μηδενική και δεν θέλω να παίξω με την τύχη μου πάλι)

Τι γνώμη έχετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...