Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 15/2/2019 στις 6:53 ΜΜ, gorath είπε

Καλησπέρα φίλε Dantε. Budget λέω μέχρι 500. Οσον αφορά panel δεν έχω ιδιαίτερη άποψη. Βασικά μ' αρέσει το έντονο contrast αλλά δεν επιμένω κιόλας. Από παιχνίδια απ' όλα έχει η γκάμα. Και sinlge και multi.

Αν θες τα 144hz

Σε Ips πας εδω

https://www.skroutz.gr/s/6957804/Asus-MG279Q.html

Σε VA εδω

https://www.skroutz.gr/s/12178014/Samsung-C32HG70.html

Aν βολευεσαι και με 75hz πας εδω

https://www.skroutz.gr/s/15946483/AOC-Q3279VWFD8.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Ενδιαφέρομαι για μία οθοόνη γύρω στις 27 Inches για ταινίες , εργασία και browsing. Αν ήταν και κυρτή δεν θα με χαλούσε μέχρι 200 euro.Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους.Ψάχνω για νέα οθόνη μιας κ πήρα νέο pc. Έχω 32" samsung 60hz και δεν αποδίδει η κάρτα γραφικών (sapphire rx580 8GB+nitro special edition).

Από την ελάχιστη εμπειρία που έχω αποφάσισα να πάω σε VA πάνελ επειδή παίζω fps games αλλά να μπορώ να βλέπω και ταινίες.Έχω καταλήξει σε τρεις αλλά μιας και είναι στις ίδιες τιμές είναι καλύτερο να δώσω βάση στην ανάλυση ή στα ms?

1.Samsung-C27FG73Curved 27", 1920x1080, Χρόνος απόκρισης: 1ms, Αντίθεση: 3000:1, 144Hz

2. Samsung-CJG50Curved 27", 2560x1440, Χρόνος απόκρισης: 4ms, Αντίθεση: 3000:1, 144Hz

3.AOC-C27G1Curved 27", 1920x1080, Χρόνος απόκρισης: 1ms, Αντίθεση: 3000:1, 144Hz

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Επεξ/σία από enzolostre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, enzolostre είπε

Καλησπέρα σε όλους.Ψάχνω για νέα οθόνη μιας κ πήρα νέο pc. Έχω 32" samsung 60hz και δεν αποδίδει η κάρτα γραφικών (sapphire rx580 8GB+nitro special edition).

Από την ελάχιστη εμπειρία που έχω αποφάσισα να πάω σε VA πάνελ επειδή παίζω fps games αλλά να μπορώ να βλέπω και ταινίες.Έχω καταλήξει σε τρεις αλλά μιας και είναι στις ίδιες τιμές είναι καλύτερο να δώσω βάση στην ανάλυση ή στα ms?

1.Samsung-C27FG73Curved 27", 1920x1080, Χρόνος απόκρισης: 1ms, Αντίθεση: 3000:1, 144Hz

2. Samsung-CJG50Curved 27", 2560x1440, Χρόνος απόκρισης: 4ms, Αντίθεση: 3000:1, 144Hz

3.AOC-C27G1Curved 27", 1920x1080, Χρόνος απόκρισης: 1ms, Αντίθεση: 3000:1, 144Hz

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Καλησπερα φιλε μου! Επειδη προανεφερες οτι διαθετεις την RX 580, ως κατοχος της ιδιας καρτας πρεπει να σε πληροφορησω οτι στους γνωστους τιτλους παιχνιδιων αποδιδει σε 1080p σε high-ultra (αναλογα το game) 65-85 fps (στο περιπου). Τι σημαινει αυτο? Οτι τα 144hz σε οθονη αναλυσης 2K με αυτην την καρτα δεν θα τα δεις. Ειναι overkill. Αντιθετα θα επωφεληθεις σε ταινιες ή browsing (εαν αυτη θα ειναι η κυρια χρηση σου) . Οποτε , εγω απτις πολυ σωστες επιλογες που εκανες θα σου προτεινω το 1ο monitor διοτι με καποιες υποχωρησεις στα γραφικα (καποια στα mid settings π.χ) σε 1080p θα συγχρονισεις 100+ fps ετσι ωστε να εκμεταλλευτεις τα Hz της οθονης σου. Ελπιζω να σε βοηθησα!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ενδιαφέρομαι για 27αρα IPS 2Κ με freesync μεχρι 350€.  Ξεχώρισα την Iiyama ProLite XUB2792QSU μιας και δεν υπάρχουν πολλές επιλογές σε αυτά τα χρήματα. Την έχει δοκιμάσει κανείς? Επίσης ξέρετε αν παίζει το freesync  με nvidia κάρτα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο αρκετό ψάξιμο για monitor se 27αρι και κοντά στα χρήματα που θέλω να δώσω μαλλον καταλήγω στο καινούργιο Gigabyte AORUS AD27QD-EK ( https://www.gigabyte.com/Monitors/AD27QD#kf) , το μόνο που δεν μου αρέσει ειναι η βάση αλλα μπορεί να μπει και σε vesa στον τοίχο γιατι στο γραφείο θα πιάνει πολύ χώρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, SPANK είπε

Μετά απο αρκετό ψάξιμο για monitor se 27αρι και κοντά στα χρήματα που θέλω να δώσω μαλλον καταλήγω στο καινούργιο Gigabyte AORUS AD27QD-EK ( https://www.gigabyte.com/Monitors/AD27QD#kf) , το μόνο που δεν μου αρέσει ειναι η βάση αλλα μπορεί να μπει και σε vesa στον τοίχο γιατι στο γραφείο θα πιάνει πολύ χώρο.

ποσο παει και από που?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SPANK είπε

Υπάρχει και ελλάδα στο msystems στα 620

αα καλη φαση. Ειπες καινουρια και λεω δεν θα εχει ερθει ακομα. 
Πανεμορφη. Να την χαρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Αλεξανδρος A.92 είπε

αα καλη φαση. Ειπες καινουρια και λεω δεν θα εχει ερθει ακομα. 
Πανεμορφη. Να την χαρεις.

Δεν έχω πάρει ακόμη την τελική μου απόφαση αλλα ειναι στα υποψήφια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2019 στις 2:35 ΜΜ, arisxar45 είπε

Καλησπερα.Ενδιαφέρομαι για μία οθοόνη γύρω στις 27 Inches για ταινίες , εργασία και browsing. Αν ήταν και κυρτή δεν θα με χαλούσε μέχρι 200 euro.Ευχαριστώ

Το ίδιο κι εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, κοιτάω για οθόνες για gaming curved 32', 1920 Χ 1080, amd free sync και μέχρι 300 ευρώ 

Κατέληξα σε αυτές τις δύο, με την πρώτη επικρατέστερη αλλά την δεύτερη ευκολότερη λύση λόγω μεγαλύτερης διαθεσιμότητας στην αγορά.

https://www.skroutz.gr/s/16164695/AOC-C32G1.html

https://www.skroutz.gr/s/12254855/Philips-328E8QJAB5.html

 

Αν υπάρχει καμία άλλη πρόταση πολύ ευχαρίστως .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Ενδιαφέρομαι να πάρω μια καινούργια οθόνη 24" καθώς δεν έχω χώρο για κάτι μεγαλύτερο και επειδή έρχομαι από 22" και λόγω μικρής απόστασης από οθόνη (50cm max) δεν νομίζω να μπορέσω να συνηθίσω κάτι μεγαλύτερο.

Έχω καταλήξει στα εξής μοντέλα:

HP 24fw (skroutz)

LG 24MK600M-B (skroutz)

LG 24MP59G-P (skroutz) Το μόνο θετικό που βρίσκω εδώ είναι το DP αν και τα σχόλια για τα προβλήματα με τα χρώματα με έχουν απωθήσει μέχρι αηδίας.

Dell UltraSharp U2417H (skroutz) Μείον: Gaming / κόστος

LG 29UM69G-B (skroutz) Αυτή γενικά είμαι πάρα πολύ διστακτικός καθώς φοβάμαι πάρα πολύ την αλλαγή σε άλλο τύπο οθόνης, επίσης υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην χωράει.

Η οθόνη αυτή είναι για οικιακή χρήση οπότε γενικά οι ώρες απασχόλησης δεν θα είναι πάνω από 3-4 πέρα από περιόδους διακοπών / άδειας.

Η χρήση θα είναι programming οπότε γενικά θέλω πολύ μεγάλη ευκρίνεια σε κείμενο ειδικά σε dark theme (σκοτεινό background φωτεινά γράμματα), επίσης όμως θέλω να μπορώ να παίζω και παιχνίδια ικανοποιητικά γιαυτό και όλες οι επιλογές έχουν freesync(75Hz) και IPS αλλά δεν χρειάζομαι 144Hz καθώς δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις σε παιχνίδια. Το Gaming είναι που έχει κάπως αποβάλλει την Dell. Εκτός από αυτά άλλη χρήση είναι youtube και σειρές / ταινίες.

Θα ήθελα την γνώμη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τσίμπησα τελικά μετα απο αρκετή σκέψη για εμένα ηταν το καλύτερο deal σε αυτα τα χρήματα , ας ελπίσουμε μονο να ειναι χωρίς προβλήματα , ευχαριστώ για την βοήθεια

IMG_4805.JPG

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...