Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 minutes ago, Οδυσσέας Τρίκαλα said:

Ριξε μια ματια και σε VA γιατι για τις 2 χρησεις της οθονης που ανεφερες (gaming, ταινιες) αυτός ειναι ο καλυτερος τυπος οθονης (σχετικα βαθυτερα μαυρα και καλυτερες αντιθεσεις):

I can agree with you, but cheap VA panels suffer badly from ghosting and input lag, ofc they are preferable for video and slow dark games. So far i would stick with IPS panel for gaming/everyday use...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 ώρες πριν, Οδυσσέας Τρίκαλα είπε

Ριξε μια ματια και σε VA γιατι για τις 2 χρησεις της οθονης που ανεφερες (gaming, ταινιες) αυτός ειναι ο καλυτερος τυπος οθονης (σχετικα βαθυτερα μαυρα και καλυτερες αντιθεσεις):

https://www.skroutz.gr/s/9204356/Samsung-C24F396FHU.html η οποια βγαινει και σε 27αρα υλοποιηση. (Με amd καρτα συγχρονιζουν 72 Hz και οχι 60) 

Αλλιως σε IPS πας στην LG (παντα μιλωντας για 24 ιντσες γιατι στις 27 αλλαζει το πραγμα. Κατα την αποψη μου το budget σου δεν αρκει για αξιολογη 27αρα).

Οι χρονοι αποκρισης ειναι marketing. Πραγματικο input lag θα βρεις σε ιστοσελιδες συγκρισης οθονων. Εαν δεν εισαι competitive gamer δεν θα διακρινεις καν την διαφορα.

Προτιμώ να είναι IPS,μάλλον στην lg θα πάω 24αρα ή 27αρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κάποιος καμιά καλή ιστοσελίδα από εξωτερικό με καλές τιμές για οθόνη 240 hz? Επίσης έχετε κάποια πρόταση εκτός από αυτή ; https://www.skroutz.gr/s/12204524/Dell-Alienware-AW2518HF.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 minutes ago, Stelios712 said:

Για την acer τι γνώμη έχετε: https://www.skroutz.gr/s/15928595/Acer-Nitro-VG240Y.html ή ακόμα η lg είναι καλύτερη;

Only usefull review i found was this one.

just a phrase from review: "the slowest monitor at the current group we benchmark" :lol:

Spoiler

761372196_Acerinputlag.jpg.0d8831fe3212033d066fb41f176d67d2.jpg

 

Επεξ/σία από XKent
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, XKent είπε

Only usefull review i found was this one.

just a phrase from review: "the slowest monitor at the current group we benchmark" :lol:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

761372196_Acerinputlag.jpg.0d8831fe3212033d066fb41f176d67d2.jpg

Ok,we keep the lg monitor. :D 

21 λεπτά πριν, inyourhead είπε

Καλησπερα,

θα αγορασω μια RTX 2070 και θελω μια οθονη 27" 144hz μεχρι 300-350 euro εχουμε καμια προταση εφχαριστω

κυριος χρυση για comp gaming

https://www.skroutz.gr/s/12204524/Dell-Alienware-AW2518HF.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.

Έπεσε από απόντα στα χέρια μου μια 2080 και ψάχνω οθόνη να τη συνδιασω.

Τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επιδέξιους κ*λους λενε αλλά στη περίπτωσή μου δεν ισχύει, καθώς μπορώ να διαθέσω βαρυα μεχρι 300 ευρώ.

 

Δεν θέλω να πάω σε 1440 γιατί θέλω future proof στα 144hz κάτι το οποίο δεν πιστεύω ότι θα έχω με την 2080 σε 1440p.

 

27" το ppi δεν μου αρέσει επίσης.Αρα πάμε σε 24" 1080p.

Η χρήση είναι κυρίως gaming αλλά κανένα συγκεκριμένο είδος.Παιζω από ac μέχρι bf μέχρι strategy της paradox μεχρι fifa ανάλογα με τα κέφια.

Υπάρχει σε αυτή τη τιμή κάποια tn με αξιοπρεπή χρωματα;

Σκεφτόμουν και va αλλά με τρομάζει το ghosting στα online fps.Εχετε να προτείνετε κάτι;

 

Τώρα έχω μια ips lg 24" στα 75hz ε οκ ωραία χρώματα αλλα μέχρι εκεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 hours ago, tassard said:

27" το ppi δεν μου αρέσει επίσης.Αρα πάμε σε 24" 1080p.

 

11 hours ago, tassard said:

Τώρα έχω μια ips lg 24" στα 75hz ε οκ ωραία χρώματα αλλα μέχρι εκεί.

You will hardly notice any difference between your 24"FHD@75 screen and new one with 144Hz. 2080 looks like overkill for fullHD resolution, yes it isn't enough for comfort 4k gaming, but QHD gaming and 2080 are "made for each other".

If we are speaking about future proof, I understand your concerns, but future is unpredictable :P and i'll give a try to QHD.

Ofc you can go for UWFHD (2560x1080) - there are only 29% more calculations compared with FHD, and same ppi (in case of 29" UWFHD) with 24" FHD. Doing so atleast you will get some obvious improvements in picture quality and gameplay experience.

Speaking about panel types IPS looks like "jack of all trades", when VA is for video/dark slow games, and TN is for fast FPS at high refresh rates...
But you mentioned that:

Quote

Παιζω από ac μέχρι bf μέχρι strategy της paradox μεχρι fifa ανάλογα με τα κέφια.

so far i would stick with IPS...

Επεξ/σία από XKent
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, Acmilangr2 είπε

Τι έγινε; εξαγοράστηκε το Insomnia; 

Γιατίτο λες αυτό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα να παω σε IPS.

Μονο που ips 144hz δεν υπαρχει σε 24".

Αρα παω σε 27''

Μονο που ειπα οτι 27'' δε θελω.

Αρα παω σε τιμη πανω απο 300 ευρω.

Μονο που ειπα οτι μπορω να διαθεσω μεχρι 300 βαρυα.

 

 

Ευχαριστω πολυ για τη πολιτιμη βοηθεια!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά εγώ έχω μια dell u2412m για επεξεργασία φωτογραφιας, και σκέφτομαι να πάω σε μια 144 για gaming, σε 24 πάλι σκέφτομαι, θα τις έχω και τις δύο οπότε η άλλη θα είναι αυστηρά gaming. Έχετε κάποια πρόταση; Έχω Nvidia 2060 αν βοηθαει αν κ νομίζω οθόνη με freesync πλέον θα λειτουργεί το gsync.

Επεξ/σία από Metaksas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γνωμες γιαυτη εχουμε? https://www.skroutz.gr/s/16600512/Samsung-CJG50.html?keyphrase=C27JG50

μου την προτεινε ενας φιλος απο νορβηγια. βεβαια εκει, φτωχολογια μαυρη, παιζει στα 300...

περα απ το gaming με ενδιαφερει και για ταινιες/ σειρες.

στα review παντως μια χαρα τη βλεπω https://www.komplett.no/product/1090437/gaming/gamingskjermer/samsung-27-led-c27jg50#

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...