Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Nick64 είπε

Έχω ακούσει κακά λόγια για τις 144 κοντά στα 200-250€ αλλά αν έχεις να προτείνεις κάτι εννοείται πως δεν αποκλείω τίποτα.

Αυτές τι δύο κοιτούσα

Samsung C24FG73

AOC C24G1

Αν το νο1 σου είναι το gaming μη τις φοβάσαι καθόλου και μην πας σε va.

https://www.skroutz.gr/comparelists/43?compare=14009824%2C15309264

 

Αν θες all around κοίτα τη samsung που έβαλες ή ips 75αρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, radiohead είπε

Αν το νο1 σου είναι το gaming μη τις φοβάσαι καθόλου και μην πας σε va.

https://www.skroutz.gr/comparelists/43?compare=14009824%2C15309264

Αν θες all around κοίτα τη samsung που έβαλες ή ips 75αρια.

Για την C24G1 έχεις ακούσει τίποτα γιατί διάβασα ότι είναι καλύτερη σε σχέση με τη Samsung αλλά ποτέ δεν είχα AOC ή Viewsonic. 

Επίσης τι έχεις να πεις για Ultrawide;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Nick64 είπε

Για την C24G1 έχεις ακούσει τίποτα γιατί διάβασα ότι είναι καλύτερη σε σχέση με τη Samsung αλλά ποτέ δεν είχα AOC ή Viewsonic. 

Επίσης τι έχεις να πεις για Ultrawide;

Η samsung έχει καλύτερα χρώματα γι'αυτό σου είπα αν θες all around και για ταινίες και πολύωρο browsing. Το Va panel καθαρα για gaming δεν με πείθει οπότε δε θα στο προτείνω. Το ultrawide για mmo και sports είναι τρικαλο. Αν δεν έχεις σκοπό να αναβαθμίσεις cpu-gpu σύντομα είναι πιο βατό για το σύστημα σου. 

Επεξ/σία από radiohead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, radiohead είπε

Η samsung έχει καλύτερα χρώματα γι'αυτό σου είπα αν θες all around και για ταινίες και πολύωρο browsing. Το Va panel καθαρα για gaming δεν με πείθει οπότε δε θα στο προτείνω. Το ultrawide για mmo και sports είναι τρικαλο. Αν δεν έχεις σκοπό να αναβαθμίσεις cpu-gpu σύντομα είναι πιο βατό για το σύστημα σου. 

Αν είχες να προτείνεις κάτι σε ultrawide ποιά θα πρότεινες;

Επεξ/σία από Nick64
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Nick64 είπε

Αν είχες να προτείνεις κάτι σε ultrawide ποιά θα πρότεινες;

Δεν έχει και πολλές επιλογές :)

https://www.skroutz.gr/s/11885419/LG-29UM69G-B.html

Μια 23αρα πεπλατυσμενη είναι οπότε αν εχεις δυνατότητα να τη δεις πριν την αγορά πχ Πλαίσιο Κωτσόβολο κλπ πήγαινε και αξιολόγησέ την.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, radiohead είπε

Δεν έχει και πολλές επιλογές :)

https://www.skroutz.gr/s/11885419/LG-29UM69G-B.html

Μια 23αρα πεπλατυσμενη είναι οπότε αν εχεις δυνατότητα να τη δεις πριν την αγορά πχ Πλαίσιο Κωτσόβολο κλπ πήγαινε και αξιολόγησέ την.

Εννοείται πως θα περάσω από κάποιο κατάστημα για να κοιτάξω πριν κάνω κάποια αγορά. 

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ένα low budget gaming σύστημα που τώρα δουλεύει πάνω σε μία DELL SE2416H 24"  (1920χ1080 @60Ηz) αλλά υπάρχει η ευκαιρία να την αντικαταστήσω με κάποια άλλη. 🤘

Το σύστημα είναι AMD R5 2600 & Nvidia Geforce  GTX 750 Ti 🤣🤣🤣 αλλά παίζει κυρίως World of Warships και ελάχιστα Fortnite οπότε δεν έχουμε θέματα με FPS.
Επίσης κλασσικά office δουλειές και ταινίες.
ΔΕΝ θα χρειαστεί να παίξει PUBG κλπ, άρα ΔΕΝ υπάρχει ανάγκη για γρήγορη απόκριση κλπ και ίσσσσσσσως κάποια στιγμή το 2020 η GTX να αντικατασταθεί με κάποια 1660 ή αντίστοιχη κάρτα του τότε.
Το ποσό που διαθέτουμε είναι ΑΥΣΤΗΡΑ 180€ (ΤΟΡ-ΜΑΧ κλπ κλπ κλπ, ΔΕΝ μπορεί να τα υπερβεί με την καμμία)

Έχω δεί διάφορες οθόνες αλλά έχω κολλήσει λίγο.
Προφανώς το ποσό ΔΕΝ φτάνει για 144Hz, HDR κλπ καλούδια οπότε κοιτάω κάτι που θα είναι αναγκαστικά στα 60-75Hz & 1080p αλλά βλέπω ότι υπάρχει η δυνατότητα για αγορά UltraWide οθόνης ή Curved και το σκέφτομαι αν αξίζει.

Τί προτείνεται ;;;
Η αγορά θα γίνει αναγκαστικά από ελληνικό κατάστημα.

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dpolal είπε

Έχω ένα low budget gaming σύστημα που τώρα δουλεύει πάνω σε μία DELL SE2416H 24"  (1920χ1080 @60Ηz) αλλά υπάρχει η ευκαιρία να την αντικαταστήσω με κάποια άλλη. 🤘

Το σύστημα είναι AMD R5 2600 & Nvidia Geforce  GTX 750 Ti 🤣🤣🤣 αλλά παίζει κυρίως World of Warships και ελάχιστα Fortnite οπότε δεν έχουμε θέματα με FPS.
Επίσης κλασσικά office δουλειές και ταινίες.
ΔΕΝ θα χρειαστεί να παίξει PUBG κλπ, άρα ΔΕΝ υπάρχει ανάγκη για γρήγορη απόκριση κλπ και ίσσσσσσσως κάποια στιγμή το 2020 η GTX να αντικατασταθεί με κάποια 1660 ή αντίστοιχη κάρτα του τότε.
Το ποσό που διαθέτουμε είναι ΑΥΣΤΗΡΑ 180€ (ΤΟΡ-ΜΑΧ κλπ κλπ κλπ, ΔΕΝ μπορεί να τα υπερβεί με την καμμία)

Έχω δεί διάφορες οθόνες αλλά έχω κολλήσει λίγο.
Προφανώς το ποσό ΔΕΝ φτάνει για 144Hz, HDR κλπ καλούδια οπότε κοιτάω κάτι που θα είναι αναγκαστικά στα 60-75Hz & 1080p αλλά βλέπω ότι υπάρχει η δυνατότητα για αγορά UltraWide οθόνης ή Curved και το σκέφτομαι αν αξίζει.

Τί προτείνεται ;;;
Η αγορά θα γίνει αναγκαστικά από ελληνικό κατάστημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγες μέρες απέκτησα την Msi Optix Mag 271 cr και ειμαι πολύ ευχαριστημένος παρ`οτι δεν την εχω ρυθμίσει και σωστά γιατι δεν εχω βρει καπου ρυθμίσεις γι`αυτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, radiohead είπε

Ευχαριστώ, έχω δεί μπόλικα βιντεάκια αλλά το «θέμα» είναι πως σε πολλά από αυτά χρησιμοποιούν mid/high end monitors oπότε το αποτέλεσμα είναι μεν καλό αλλά πιθανότατα πολύ ανώτερο από την φθηνή κατηγορία. Και φυσικά υπάρχει και το «marketing» που υποκρύπτεται από πολλούς youtubers.

Επειδή τιμολογιακά είμαι στον πάτο της κατηγορίας, κυριολεκτικά, ψάχνω καταρχήν αν αξίζει τον κόπο να ψαχτώ σε τόσο low budget οθόνες ή να τα παρατήσω και απλά να βρώ μία καλή IPS 16:9 25-27" και να τελειώσει εκεί το θέμα. :)

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, dpolal είπε

Ευχαριστώ, έχω δεί μπόλικα βιντεάκια αλλά το «θέμα» είναι πως σε πολλά από αυτά χρησιμοποιούν mid/high end monitors oπότε το αποτέλεσμα είναι μεν καλό αλλά πιθανότατα πολύ ανώτερο από την φθηνή κατηγορία. Και φυσικά υπάρχει και το «marketing» που υποκρύπτεται από πολλούς youtubers.

Επειδή τιμολογιακά είμαι στον πάτο της κατηγορίας, κυριολεκτικά, ψάχνω καταρχήν αν αξίζει τον κόπο να ψαχτώ σε τόσο low budget οθόνες ή να τα παρατήσω και απλά να βρώ μία καλή IPS 16:9 25-27" και να τελειώσει εκεί το θέμα. :)

Μην το παίρνεις στραβά επειδή πιάνεις λογω budget μόνο το φθηνότερο. Ίδιο πάνελ είναι θύρες βαση και features αλλαζουν. Πήγαινε δες το και αν δε σε ξενίζει θα τη συνηθίσεις και δε θα ξαναγυρίσεις σε 16:9

Από την dell να ξαναπας σε μια από τα ίδια ξέρω 'γω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. με ενδιαφερει να παρω μια καινουργια οθονη, εχω 2 οθονες στα 1920 οποτε θα ηθελα να ανεβω σε αναλυση και σε ιντσες μιας κ η 1 ειναι 24 και η αλλη 22.Την θελω για gaming 3ωρο τουλαχιστον,ταινιες και browsing.Με ενδιαφερει απο ενα συγκεκριμενο καταστημα να βρω και αυτος ειναι ο Κωτσοβολος.Εχω δει τις εξης αλλα μπερδευτικα αρκετα και με τα σχολια που διαβασα και τα reviews.

https://www.kotsovolos.gr/site/computing/monitors/177732-samsung-lu28e590ds-28-4k-1ms#homepage
https://www.kotsovolos.gr/site/computing/monitors/196819-aoc-q3279vwfd8-75hz-31.5

https://www.kotsovolos.gr/site/computing/monitors/191693-msi-optix-ag32cq-curved-31.5-gaming

https://www.kotsovolos.gr/site/computing/monitors/164660-dell-s2716dg-27-gaming

 

ενας φιλος μου ειπε για την Samsung οτι ειναι πολυ καλη και για τα λεφτα της. Το συστημα που εχω ειναι αυτο της υπογραφης μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφασισα να παω σε 24αρι μονιτορ γιατι τα 27 ειναι παρα πολλα για τον χωρο που θα μπει

Το budget για οθονη ειναι στα 200ευρω αλλα εαν υπαρχει κατι καλο με λιγα παραπανω να την παρω... να κοιταω προς 144hz ή να μεινω στα αυγα μου;

Θα συνδυαστει με αγορα καρτας γραφικων 1660ti και πανω, ισως 2060rtx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, gavros10 είπε

Αποφασισα να παω σε 24αρι μονιτορ γιατι τα 27 ειναι παρα πολλα για τον χωρο που θα μπει

Το budget για οθονη ειναι στα 200ευρω αλλα εαν υπαρχει κατι καλο με λιγα παραπανω να την παρω... να κοιταω προς 144hz ή να μεινω στα αυγα μου;

Θα συνδυαστει με αγορα καρτας γραφικων 1660ti και πανω, ισως 2060rtx

Gaming η all around ψάχνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, radiohead είπε

Gaming η all around ψάχνεις;

 

Περισσοτερο ταινιες και λιγοτερο παιχνιδια. Θα παιζω σοβαρα παιχνιδια, εχω αρκετα στην λιστα μου, αλλα δεν θα καιγομαι κιολας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...