Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, dimitris_s365 είπε

Κλησπερα σε όλους! είμαι κάτοχος ενος 24" monitor-tv της samsung (TE390EW PLS panel) με 60ΗΖ και 1080ρ αναλυση. Ο υπολογιστής μου έχει την asus gtx1070 και τον i7 7700 (τον έφτιαξα πέρυσι με τη βοήθεια παιδιών από το φόρουμ). Επειδή ασχολούμαι αποκλειστικά με gaming και ειδικα με το wow, ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει η μετάβαση σε 27" 2Κ 144HZ  monitor για το συγκεκριμένο παιχνίδι ή δεν αξίζουν τα χρήματα για μια τέτοιου είδους αναβάθμιση.επίσης αν έχετε κάποια να προτείνετε μέχρι 300 ευρώ! Σας ευχαριστώ πολύ

Αν δεν παίζεις fps παιχνίδια δεν είναι απαραίτητα τα 144hz. Το wow νομίζω θα επωφελείται περισσότερο απο ultrawide monitor παρά απο 144hz μονιτορ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σας ευχαριστω πολύ για τις απαντησεις σας! ρωτησα για τα χερτζ διοτι ειδα οτι παιζω με 100 fps μεσα στο παιχνιδι. επισης freesync νομιζω οτι επωφελουνται οι amd καρτες, ενω g-sync επωφελουνται οι Νvidia (οπως η δικη μου), απλα δε σηκωνει η τσεπη μου παραπανω χρηματα για gsync monitor!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, dimitris_s365 είπε

Σας ευχαριστω πολύ για τις απαντησεις σας! ρωτησα για τα χερτζ διοτι ειδα οτι παιζω με 100 fps μεσα στο παιχνιδι. επισης freesync νομιζω οτι επωφελουνται οι amd καρτες, ενω g-sync επωφελουνται οι Νvidia (οπως η δικη μου), απλα δε σηκωνει η τσεπη μου παραπανω χρηματα για gsync monitor!

Έχουν αλλάξει τα δεδομένα από τότε που η nvidia ξεκλείδωσε το adaptive με driver και μπορείς να χρησιμοποιήσεις freesync με την 1070. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, radiohead είπε

Έχουν αλλάξει τα δεδομένα από τότε που η nvidia ξεκλείδωσε το adaptive με driver και μπορείς να χρησιμοποιήσεις freesync με την 1070. 

Radiohead η aoc έχει service Ελλάδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, radiohead είπε

Έχουν αλλάξει τα δεδομένα από τότε που η nvidia ξεκλείδωσε το adaptive με driver και μπορείς να χρησιμοποιήσεις freesync με την 1070. 

Συγγνωμη που θα βγω οφ τοπικ, αλλα μου λες οτι πλεον μπορω να εποφεληθω απο free sync και δεν ειναι απαραιτητο να προβω σε αγορα g sync monitor? εχει καιρο που εγινε αυτο? τελος τα va panels ειναι καλυτερα απο τα ΤΝ? ευχαριστω και συγγνωμη αν κουρασα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, dimitris_s365 είπε

Συγγνωμη που θα βγω οφ τοπικ, αλλα μου λες οτι πλεον μπορω να εποφεληθω απο free sync και δεν ειναι απαραιτητο να προβω σε αγορα g sync monitor? εχει καιρο που εγινε αυτο? τελος τα va panels ειναι καλυτερα απο τα ΤΝ? ευχαριστω και συγγνωμη αν κουρασα!

Ναι.

https://www.google.com/amp/s/www.howtogeek.com/401792/what-is-g-sync-compatible-and-how-to-enable-g-sync-on-freesync-monitors/amp/

Overall τo va είναι καλύτερο. Για καθαρό gaming να προτιμήσεις το tn που σου έβαλα. Θα έχεις και freesync και 1440p και 144hz.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dimitris_s365 είπε

Σε υπερευχαριστω για ολα!

Τίποτα. Για το ultrawide https://www.skroutz.gr/s/12046295/LG-34UM69G-B.html μην το παραβλέπεις. Δες μήπως υπάρχει κάτι σε μεταχειρισμένο στις αγγελιες με εγγύηση έτσι θα γλιτώσεις αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, radiohead είπε

Θα κοιτάξεις να μην είναι glossy. Οι περισσότερες που κυκλοφορούν δεν είναι. Κοίτα επίσης να πάρεις ips ή va panel.

Εμένα προσωπικά μου αρέσει η aoc που είναι σχετικά νεότερο μοντέλο.

https://www.skroutz.gr/comparelists/43?compare=15715219%2C10441059%2C16209471%2C11885397

Επειδή και εγώ ψάχνω 27" VA ή IPS Monitor, ποιες είναι οι πιθανότητες σε αυτό το μέγεθος με 1080p ανάλυση από κοντινή απόσταση (γραφείο) να βλέπουμε τα pixel και να πονέσουν τα ματάκια μας;;

Το διάβασα σε διάφορα site αυτό και η αλήθεια είναι με προβληματίζει για να πάω σε 1920x1080 σε 27" και κοντινή απόσταση από την οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, SubGam3R είπε

Επειδή και εγώ ψάχνω 27" VA ή IPS Monitor, ποιες είναι οι πιθανότητες σε αυτό το μέγεθος με 1080p ανάλυση από κοντινή απόσταση (γραφείο) να βλέπουμε τα pixel και να πονέσουν τα ματάκια μας;;

Το διάβασα σε διάφορα site αυτό και η αλήθεια είναι με προβληματίζει για να πάω σε 1920x1080 σε 27" και κοντινή απόσταση από την οθόνη.

Αν είσαι σε κοντινή απόσταση πχ κάτω από 50 πόντους είναι απλό, δε θα την πάρεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, radiohead είπε

Αν είσαι σε κοντινή απόσταση πχ κάτω από 50 πόντους είναι απλό, δε θα την πάρεις. 

Όχι, κάτω από 50cm δεν είμαι, δεν είμαι και μέσα στην οθόνη 😂. Αλλά είμαι γύρω στα 50-100cm εκεί ανάμεσα θα πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

50 με μέτρο την πήρες. Ο καθένας λέει το μακρύ και το κοντό του, εγώ στο λέω από προσωπική εμπειρία και θα στην πρότεινα κάποιος άλλος θα σου έλεγε τα δικά του για πίξελ κλπ. Στο διαταυτα πήγαινε μέχρι μια κοντινή αλυσίδα που έχεις public Κωτσόβολο πλαίσιο ο,τι είναι τέλος πάντων και κάτσε μπροστά σε οποιαδήποτε 27αρα για να την αξιολογήσεις ο ίδιος.

Επεξ/σία από radiohead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, radiohead είπε

50 με μέτρο την πήρες. Ο καθένας λέει το μακρύ και το κοντό του, εγώ στο λέω από προσωπική εμπειρία και θα στην πρότεινα κάποιος άλλος θα σου έλεγε τα δικά του για πίξελ κλπ. Στο διαταυτα πήγαινε μέχρι μια κοντινή αλυσίδα που έχεις public Κωτσόβολο πλαίσιο ο,τι είναι τέλος πάντων και κάτσε μπροστά σε οποιαδήποτε 27αρα για να την αξιολογήσεις ο ίδιος.

Το δοκίμασα και αυτό, πήγα σε ένα κατάστημα, όμως δεν έδωσα τόση προσοχή στην απόσταση από το monitor, είδα απλά το αποτέλεσμα στα χρώματα και στο μαύρο, σε όλες τις οθόνες που παίζανε το ίδιο βίντεο λούπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SubGam3R είπε

Το δοκίμασα και αυτό, πήγα σε ένα κατάστημα, όμως δεν έδωσα τόση προσοχή στην απόσταση από το monitor, είδα απλά το αποτέλεσμα στα χρώματα και στο μαύρο, σε όλες τις οθόνες που παίζανε το ίδιο βίντεο λούπα.

Αυτό είναι το μόνο που δεν μπορείς να καταλάβεις. Ο φωτισμός και οι εργοστασιακές ρυθμίσεις χωρίς calibration που έχουν μόνο σαφές συμπέρασμα δεν σου δίνουν. Δες reviews από πραγματικούς χρήστες και από γνωστά sites και βγάλε συμπέρασμα αλλιώς πρέπει να ρυθμίσεις και να κάτσεις κανένα μισάωρο μπροστά στο κάθε μόνιτορ για να πεις ότι κάτι εκανες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, radiohead είπε

Αυτό είναι το μόνο που δεν μπορείς να καταλάβεις. Ο φωτισμός και οι εργοστασιακές ρυθμίσεις χωρίς calibration που έχουν μόνο σαφές συμπέρασμα δεν σου δίνουν. Δες reviews από πραγματικούς χρήστες και από γνωστά sites και βγάλε συμπέρασμα αλλιώς πρέπει να ρυθμίσεις και να κάτσεις κανένα μισάωρο μπροστά στο κάθε μόνιτορ για να πεις ότι κάτι εκανες :)

Ξέρω...και αυτό είναι το γαμώτο της όλης υπόθεσης. Γι'αυτό δεν βγάζω άκρη που να κινηθώ!
Ευχαριστώ πολύ πάντως, δεν καίγομαι, θα ψάξω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...