Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 11/6/2019 στις 3:46 ΜΜ, spirakosgeo είπε

Καλησπέρα και από εμένα.

Έχω το κάτωθι σύστημα.

AMD RYZEN 5 2400G BOX, MOBO MSI 8450-A PRO, HD SSD 128GB, MEMORY Corsair Vengeance LPX 16GB DDR$-3000Mhz, GPU SAPHIRE RX 580 8GB Nitro+.

Ενδιαφέρομαι για ένα monitor 90% για GAMES, Pubg κ.λ.π.. 

1. Εστιάζω στο γεγονός πως σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του PC μου θα πρέπει να πάω στα 1080p.

2. Θέλω monitor  από 27" και έως 32".

3. Το buged μου είναι 200€, αλλά μπορεί να κάνω κάποια υπέρβαση στα 300€.

4. Μετά από αρκετό διάβασμα  σας παραθέτω τα ποιο προτεινόμενα monitor γενικότερα στο Forum.

5. https://www.skroutz.gr/s/11885419/LG-29UM69G-B.html#specs  

δεν ξέρω κατά πόσο βοηθάει στα games τύπου PUBG, ή και strategy games, παραμορφώνεται η εικόνα ? και δεν ξέρω αν υπάρχουν ρυθμίσεις ειδικά για τέτοια ανάλυση 2560x1080, 75 Hz,  Freesync και πως φαίνεται στο game ??

6. https://www.skroutz.gr/s/15715219/AOC-27V2Q.html#specs

πολύ καλή η τιμή του για μένα, 1920x1080,  75 Hz,  Freesync

7. https://www.skroutz.gr/s/16164695/AOC-C32G1.html?from=sku_spec_variations#specs

και τέλος για την μεγάλη υπέρβαση από πλευράς μου  με 1920x1080, 144 Hz.  Δεν ξέρω αν το συγκεκριμένο PC μου,  με την συγκεκριμένη κάρτα γραφικών και επεξεργαστεί μπορεί να ανταπεξέλθει στο μονιτορ με ανάλυση 1920x1080 και 144 Hz με Freesync.

Δεν σχεδιάζω στο άμεσο μέλλον να κάνω κάποια αναβάθμιση του PC.

ευχαριστώ πολύ, περιμένω τις προτάσεις σας - υποδείξεις σας και για κάποιο άλλο game monitor ...

ποια η διαφορά του IPS με VA panel ?

Καμία απάντηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, spirakosgeo είπε

Καμία απάντηση ?

 

Το 29αρι που έβαλες είναι καλή επιλογή στα 200. Δεν παραμορφώνεται η εικόνα και έχεις και μεγαλύτερο οπτικό πεδιο στο παιχνιδι.

Πχ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/6/2019 στις 3:42 ΜΜ, Babis_allos είπε

Παιδιά, αποφάσισα να παω σε Ultrawide monitor 3440x1440. 

Θα ήθελα συμβουλές μεταξύ των παρακάτω: 

Samsung C34F791: https://geizhals.de/samsung-c34f791-lc34f791wquxen-a1502619.html

Alienware AW3418DW: https://geizhals.de/dell-alienware-aw3418dw-210-amne-a1718262.html

Στο PC θα βάλω κάρτα γραφικών την 2080 και το θέλω κυρίως για games αλλά και δουλειά (εξελ, προγραμματισμος κ σχετικα). Η πρώτη είναι γύρω στα 300 ευρώ ακριβότερη από την δεύτερη. Οι προφανείς διαφορές είναι ότι η δεύτερη είναι 120Hz (αντί 100) και είναι και Overclockable συν το οτι η δεύτερη έχει gsync. Στα χρώματα δεν ξέρω διαφορές.

Δεν έχω καταλάβει ακριβώς πως λειτουργει το Φρη/Τζισινκ. Σε παιχνίδια στα οποία με την 2080 δεν πιάνω πάνω από 100fps, το refresh rate δεν θα έχει διαφορά, σωστά; Χάνω κάτι (και πόσο) με το να έχω Φρισινκ αντί για Τζισινκ; Έχετε άλλες προτάσεις δεδομενου οτι θελω UW IPS 3440-1440 με 100+hz?

Ευχαριστώ

Παιδια απλα ενημερωτικα. Μενω Γερμανια και εκανα chat με Dell για την aw3418dw. Την εχουν στα 999€ (φθηνοτερη τιμη απο το αντιστοιχο σκρουτζ της Γερμανιας ειναι 930€) και τους εστειλα και τους ειπα στεγνα οτι θα ηθελα αν γινεται να την παρω με κανα 20% εκπτωση. Ο τυπος εκει μου ειπε οτι εχουν price matching policy κ αν βρω καπου αλλου τιμη φθηνοτερη να του το στειλω και θα κανουν ματς. Εγω χθες ειχα παρει ενα screenshot στο αμαζον οπου ενας τυπας ειχε ανεβασει μεσω αμαζον καινουρια αυτην την οθονη στα 540€ (Με 12 κομματια σε στοκ). Του ειχα στειλει μηνυμα να ρωτησω πως και τις ειχε τοσο φθηνα κ αν ηταν μεταχειρισμενες και μου απαντησε οτι ηταν λαθος και κατεβασε την «αγγελια». Εστειλα σ αυτον της Dell το screenshot και του ειπα οτι δεν λειτουργει πια το λινκ αυτης της προσφορας και μου απαντησε οτι δεν μπορει να κανει match αυτην την τιμη αλλα οτι κοιταει να παρει εγκριση για την εκπτωση που του ειπα αρχικα. 3 ωρες μετα μου εστειλε μεηλ με invoice την οθονη στα 798€ (Μακραν η κατωτατη τιμη στην Ευρωπη)..! 

Εν τω μεταξυ ενω γινονταν ολα αυτα παλι ειχα δευτερες σκεψεις για το αν θελω να παω 3440x1440 (οπου μαλλον θα βαλω το χερι γερα στην τσεπη για 2080 ti) ή 2560x1440 οπου ισως να το κανω με 2080 σκετη (αλλα ισως και ουτως η αλλως να βαλω την ti). Η αντιστοιχη 2560 που κοιταω ειναι η asus pg279q την οποια το γερμανικο σκρουτζ εχει στα 697€ (απο καταστημα εναντι 798€ της aw3418 απο dell). Οποια συμβουλη καλοδεχουμενη αν και ηδη εχοντας διαβασει τα σχετικα γκουγκλ παραμενω σε διλημμα μεταξυ 21:9/16:9 και συγκεκριμενα μεταξυ των δυο επιλογων.

Ενηγουεη απλα ενημερωτικα για αλλους καθως δεν περιμενα να δουλεψει η εκπτωση αλλα δουλεψε!

Επεξ/σία από Babis_allos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Babis_allos είπε

Παιδια απλα ενημερωτικα. Μενω Γερμανια και εκανα chat με Dell για την aw3418dw. Την εχουν στα 999€ (φθηνοτερη τιμη απο το αντιστοιχο σκρουτζ της Γερμανιας ειναι 930€) και τους εστειλα και τους ειπα στεγνα οτι θα ηθελα αν γινεται να την παρω με κανα 20% εκπτωση. Ο τυπος εκει μου ειπε οτι εχουν price matching policy κ αν βρω καπου αλλου τιμη φθηνοτερη να του το στειλω και θα κανουν ματς. Εγω χθες ειχα παρει ενα screenshot στο αμαζον οπου ενας τυπας ειχε ανεβασει μεσω αμαζον καινουρια αυτην την οθονη στα 540€ (Με 12 κομματια σε στοκ). Του ειχα στειλει μηνυμα να ρωτησω πως και τις ειχε τοσο φθηνα κ αν ηταν μεταχειρισμενες και μου απαντησε οτι ηταν λαθος και κατεβασε την «αγγελια». Εστειλα σ αυτον της Dell το screenshot και του ειπα οτι δεν λειτουργει πια το λινκ αυτης της προσφορας και μου απαντησε οτι δεν μπορει να κανει match αυτην την τιμη αλλα οτι κοιταει να παρει εγκριση για την εκπτωση που του ειπα αρχικα. 3 ωρες μετα μου εστειλε μεηλ με invoice την οθονη στα 798€ (Μακραν η κατωτατη τιμη στην Ευρωπη)..! 

Εν τω μεταξυ ενω γινονταν ολα αυτα παλι ειχα δευτερες σκεψεις για το αν θελω να παω 3440x1440 (οπου μαλλον θα βαλω το χερι γερα στην τσεπη για 2080 ti) ή 2560x1440 οπου ισως να το κανω με 2080 σκετη (αλλα ισως και ουτως η αλλως να βαλω την ti). Η αντιστοιχη 2560 που κοιταω ειναι η asus pg279q την οποια το γερμανικο σκρουτζ εχει στα 697€ (απο καταστημα εναντι 798€ της aw3418 απο dell). Οποια συμβουλη καλοδεχουμενη αν και ηδη εχοντας διαβασει τα σχετικα γκουγκλ παραμενω σε διλημμα μεταξυ 21:9/16:9 και συγκεκριμενα μεταξυ των δυο επιλογων.

Ενηγουεη απλα ενημερωτικα για αλλους καθως δεν περιμενα να δουλεψει η εκπτωση αλλα δουλεψε!

Παρε την aw3418dw. Ειναι οθοναρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. Μια ερώτηση. Έχω αποφασίσει ποια οθόνη θέλω να πάρω, αλλά έχει έκδοση 24άρα και αντίστοιχη 27άρα. Και οι 2 τους 1920x1080. Στον υπολογιστή έχω 1050ΤΙ. Η ερώτηση είναι: το μικρότερο pixel density στην 27άρα οθόνη προκαλεί άσχημη όψη ? Ή φαίνεται μια χαρά (όπως και στην 24άρα) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Γιώργος Γ. είπε

Γεια σας. Μια ερώτηση. Έχω αποφασίσει ποια οθόνη θέλω να πάρω, αλλά έχει έκδοση 24άρα και αντίστοιχη 27άρα. Και οι 2 τους 1920x1080. Στον υπολογιστή έχω 1050ΤΙ. Η ερώτηση είναι: το μικρότερο pixel density στην 27άρα οθόνη προκαλεί άσχημη όψη ? Ή φαίνεται μια χαρά (όπως και στην 24άρα) ?

Ανάλογα τι έχεις συνηθίσει και τι ζητάς.
Είμαι με 91ppi (1920x1080 στις 24") από το 2015 και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Έλα όμως που άλλαξα το laptop που περνάω πολλές ώρες λόγω δουλειάς μαζί του, και πλέον σε αυτό είμαι στα 165ppi. Με αποτέλεσμα να δουλεύω στην 24αρα από το σπίτι και να μου "φαίνεται" οριακό το fhd στις 24.

Σε παιχνίδια δεν νομίζω να καταλάβεις τίποτα. Σε περιβάλλον windows/linux όμως θα δεις διαφορά αν έχεις μέτρο σύγκρισης. Αν δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης τότε δεν θα σου κάνει μπαμ.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Carrion είπε

Ανάλογα τι έχεις συνηθίσει και τι ζητάς.
Είμαι με 91ppi (1920x1080 στις 24") από το 2015 και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Έλα όμως που άλλαξα το laptop που περνάω πολλές ώρες λόγω δουλειάς μαζί του, και πλέον σε αυτό είμαι στα 165ppi. Με αποτέλεσμα να δουλεύω στην 24αρα από το σπίτι και να μου "φαίνεται" οριακό το fhd στις 24.

Σε παιχνίδια δεν νομίζω να καταλάβεις τίποτα. Σε περιβάλλον windows/linux όμως θα δεις διαφορά αν έχεις μέτρο σύγκρισης. Αν δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης τότε δεν θα σου κάνει μπαμ.
 

Το laptop μου έχει 15,6 ίντσες οθόνη 1366x768 (έχω να το ανοίξω 1 χρόνο, γιατί έβγαλα το σκληρό από αυτό) και ο σταθερός μου έχει οθόνη 17-18 ιντσών 1280x1024 (με πολλά καμμένα pixels). 

Είναι δεδομένο πως η νέα οθόνη θα είναι τεράστια αναβάθμιση. Απλά, δεν θέλω να κάνω λάθος στην αγορά της, καθώς τα λεφτά είναι περιορισμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Γιώργος Γ. είπε

Το laptop μου έχει 15,6 ίντσες οθόνη 1366x768 (έχω να το ανοίξω 1 χρόνο, γιατί έβγαλα το σκληρό από αυτό) και ο σταθερός μου έχει οθόνη 17-18 ιντσών 1280x1024 (με πολλά καμμένα pixels). 

Είναι δεδομένο πως η νέα οθόνη θα είναι τεράστια αναβάθμιση. Απλά, δεν θέλω να κάνω λάθος στην αγορά της, καθώς τα λεφτά είναι περιορισμένα.

Να βάλουμε και την απόσταση τότε στην εξίσωση; Αν η απόσταση είναι μικρή, τότε η άποψή μου θα ήταν να πας στις 24. Σε κάθε περίπτωση, όπως λες και εσύ, θα είναι αναβάθμιση σημαντική, και το budget σε μικρότερα πλαίσια. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Carrion είπε

Να βάλουμε και την απόσταση τότε στην εξίσωση; Αν η απόσταση είναι μικρή, τότε η άποψή μου θα ήταν να πας στις 24. Σε κάθε περίπτωση, όπως λες και εσύ, θα είναι αναβάθμιση σημαντική, και το budget σε μικρότερα πλαίσια. 

Η απόσταση είναι μικρή. Στο περίπου μισό μέτρο (γιατί δεν μέτρησα τη διάσταση αυτή του γραφείου). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φτιαχνω  build  απο την αρχη και εχω μπερδευτει με το τι monitor ειναι καλο για το συστημα μου !! 

Cpu: i7 9700k

Gpu: Asus GeForce GTX1070 8GB ROG Strix OC

Ram: G.Skill TridentZ RGB 2x8GB DDR4-3200MHz

Psu: Corsair rm750x

Ssd: 970evo plus 500gb

Hdd: Wd black 1tb

Cpu cooler : CoolerMaster MasterLiquid ML360R RGB

χρηση gaming ,27 ιντσες,  μεχρι 450-500

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Barion είπε

φτιαχνω  build  απο την αρχη και εχω μπερδευτει με το τι monitor ειναι καλο για το συστημα μου !! 

Cpu: i7 9700k

Gpu: Asus GeForce GTX1070 8GB ROG Strix OC

Ram: G.Skill TridentZ RGB 2x8GB DDR4-3200MHz

Psu: Corsair rm750x

Ssd: 970evo plus 500gb

Hdd: Wd black 1tb

Cpu cooler : CoolerMaster MasterLiquid ML360R RGB

χρηση gaming ,27 ιντσες,  μεχρι 450-500

Η κάρτα είναι το bottleneck αυτοπροσώπως. Τα πήρες ήδη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Vasilis 07 είπε

Για την LG 27GL850  αληθεύει ότι θα είναι καλύτερη από το κορυφαίο gaming monitor Asus PG279Q και με τιμή γύρω στα 500 ?

Κατα πασα πιθανοτητα ναι αλλα οταν θα βγουν τα reviews θα ξερουμε καλυτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...