Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, hackerW32 είπε

Φιλος θελει μονιτορ για pc με rtx 2080, ryzen 3700x

144hz, g sync, μεχρι 600 ευρω

https://www.skroutz.gr/s/17370249/Gigabyte-Aorus-AD27QD.html#specs

Μετά κλασικά

https://www.amazon.fr/VIEWSONIC-xg2703-Moniteur-165-Hz-Gaming/dp/B01LWJMM1S/ref=mp_s_a_1_1?keywords=xg2703-gs&qid=1564697523&s=gateway&sprefix=xg2703&sr=8-1

https://www.skroutz.gr/comparelists/43?compare=8666511%2C10553981

Δες reviews για το gigabyte.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, radiohead είπε

Ευχαριστω, και ενα πιο οικονομικο ας ειναι και tn panel μεχρι 200-300 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: η οθόνη μου υποστηρίζει FreeSync. Μπορώ να έχω εμπειρία FreeSync ή κάτι κοντά σε αυτό με nVidia κάρτα;; Τι ακριβώς είναι τα Fast Sync και Adaptive Sync;;

Επίσης την οθόνη μου την έχω συνδέσει μέσω HDMI. Μήπως θα ήταν καλύτερο να την συνδέσω μέσω Display Port ή δεν έχει διαφορά;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Ερώτηση: η οθόνη μου υποστηρίζει FreeSync. Μπορώ να έχω εμπειρία FreeSync ή κάτι κοντά σε αυτό με nVidia κάρτα;; Τι ακριβώς είναι τα Fast Sync και Adaptive Sync;;

Επίσης την οθόνη μου την έχω συνδέσει μέσω HDMI. Μήπως θα ήταν καλύτερο να την συνδέσω μέσω Display Port ή δεν έχει διαφορά;;

Ποια οθόνη έχεις και ποια κάρτα γραφικών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Samsung C27F591FDU Curved και GTX1060 6GB.

Τοτε συνδεσε την οθονη σου με καλωδιο display port και ενεργοποίησε το adaptive sync απτο control panel της nvidia. Θα δουλευει πανω κατω σαν το freesync με μια Amd καρτα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Samsung C27F591FDU Curved και GTX1060 6GB.

Καλημέρα ότι σου είπε ο οδυς.

Συνδεσε με display port καλώδιο καταρχήν. Εδώ αναλυτικά https://www.google.com/amp/s/www.expertreviews.co.uk/pc-monitors/1408566/how-to-use-nvidia-g-sync-on-a-freesync-monitor%3famp

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

θα ήθελα τη γνώμη σας γιατί η αλήθεια ειναι είμαι λιγο διστακτικός...

Πήρα χθες ενα DELL LATITUDE 5300 13.3" από αντικατάσταση ελαττωματικού μηχανήματος.

Components
1 Base Assembly  ()
1 Intel(R) Core(TM) i5-8365U Processor Base (4 Core,6MB Cache,1.6GHz,15W, vProCapable), Thunderbolt  ()
1 13.3" FHD (1920 x 1080) Anti-Relective, IPS, Touch, RGB Camera & Microphone,
WLAN/WWAN Capable  ()
1 Palmrest with Fingerprint Reader, SmartCard Reader and NFC, Thunderbolt  ()
1 4GB, 1x4GB, DDR4 Non-ECC  ()
1 M.2 128GB PCIe NVMe Class 35 Solid State Drive  ()
1 No Additional Hard Drive  ()
1 European Power Cord  ()
1 60 watt-hour, 4 cell, BYD battery MOD  ()
1 Order Configuration Shipbox Label (Ship Date, Model, Processor Speed, HDD Size,
RAM)  ()
1 Regulatory Label, FCC  ()
1 8th Gen Intel Core i5 vPro processor label  ()
1 65W E5 Type-C Power Adapter  ()
1 Intel Dual Band Wireless AC 9560 (802.11ac) 2x2  ()
1 MOD-SRV,WRLES,M.2,9560,BN13  ()
1 Intel XMM 7360 Global LTE-Advanced  ()
1 Single Point Keyboard Greek with backlight  ()
1 Bottom Cover  ()
Software
1 No Resource DVD  ()
1 Windows 10 Pro (64Bit) Greek  ()
1 Microsoft Office 30 Day Trial - Excludes Office License  ()
1 Intel vPro Technology Advanced Management Features  ()
1 OS Recovery  ()
1 Additional Software  ()
1 AntiVirus : Windows Defender  ()
Service
1 1Y Collect and Return Service  ()
1 1Y ProSupport and Next Business Day Onsite Service Upgrade

Μία λύση ειναι να το κρατήσω και μια να το πουλήσω. [Τελικά αποφάσισα να το κρατήσω]

Αν το κρατήσω, θα βάλω μια οθονη και ενα πληκτρολόγιο και όταν πηγαίνω κάπου θα το αποσυνδέω.

Τα τελευταία χρόνια το ματι μου εχει συνηθήσει σε οθόνες 15.6". Ειχε συνηθίσει το μάτι μου κάποτε και σε 23" (Dell All in One 2310) αλλά η αλήθεια ειναι με τρομάζει η μετάβαση 15.6" => 21-27" => 13.3" => 15.6"

Ποια η γνώμη σας σε αυτό τον προβληματισμό;

Η αλλη λύση ειναι να το πουλήσω και να μείνω στα κλασσικά 15.6" με το όποιο πρόβλημα φορητότητας

Αν το κρατήσω λοιπόν, θα ήθελα μια ολοκληρωμένη πρόταση ετσι ώστε στην ουσία να το κανω κατι σαν desktop:

1. οθόνη

2. πληκτρολόγιο και mouse (σε συνάρτηση πάντα με τις θύρες του εν λόγω μηχανήματος)

Και τέλος τι αναβάθμιση θεωρείτε ότι χρειάζομαι σε RAM (σκληρό δεν θέλω), ανέκαθεν ειχα 8GB RAM τα τελευταία χρόνια

ΥΓ. Θα προτιμούσα αν η διαφορά τιμής δεν ειναι μεγάλης να γινόταν η αγορά από κανενα Κωτσόβολο / Mediamarket, και γιατι ειναι κοντά μου αλλα και γιατί δέχονται δόσεις και η αλήθεια ειναι έχουμε και τις διακοπές μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.skroutz.gr/comparelists/43?compare=16210265%2C14052414

Είμαι μεταξύ αυτών των δύο. Να πω ότι παίζω single player παιχνίδια και είμαι τέρμα eye candy, max settings κτλ, οπότε δεν πιάνω πολλά fps. Αν πάρω την 144άρα αξίζει τα 50 ευρώ παραπάνω για τα επιπλέον fps πέραν των 75; Θα δω ουσιαστική διαφορά στην gaming εμπειρία; Και επίσης τι διαφορές έχουν τα TN και VA panels; Ευχαριστώ..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

https://www.skroutz.gr/comparelists/43?compare=16210265%2C14052414

Είμαι μεταξύ αυτών των δύο. Να πω ότι παίζω single player παιχνίδια και είμαι τέρμα eye candy, max settings κτλ, οπότε δεν πιάνω πολλά fps. Αν πάρω την 144άρα αξίζει τα 50 ευρώ παραπάνω για τα επιπλέον fps πέραν των 75; Θα δω ουσιαστική διαφορά στην gaming εμπειρία; Και επίσης τι διαφορές έχουν τα TN και VA panels; Ευχαριστώ..

Αφου την βρισκεις με ποιοτητα εικονας και γραφικων γιατι δεν πας σε IPS 75Hz panel που εχει την καλυτερη χρωματικη ακριβεια απτα va και tn; (με την προυποθεση οτι δεν θα μπεις στο τρυπακι του competitive game). Οσον αφορα την παραπανω συγκριση μόνο για tn πανελ δεν εισαι αρα διεγραψε τα απτη μνημη σου. Διαλεγεις και παιρνεις. Απτην μια εχεις IPS με κόφτη στα 75hz και απτην αλλη VA panel εως και 144hz. Προσωπικα ακολουθω τον δευτερο δρομο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Αλλα εαν τα πραγματα ειναι οπως τα περιγραφεις πανω καλυτερα δες για ενα ips ίσως ultrawide monitor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...