Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια χαρα τις συνηθιζεις τις 32.Και εγω ετσι ελεγα για την 27αρα στην αρχη,αλλα πλεον μου φαινεται μικρη.

Οπως και να χει το διλημμα αυτο ειναι

Η την aoc με 200

Η την acer με 360.

Εκτος και εαν παρεις κανα ακριβοτερο ips που δε βλεπω το λογο.

Iσως να δοκιμαζew την aorus που εχει αλλο πανελ η να περιμενες την lg.Αλλα αυτες εχουν ενα 150αρι πανω απο την acer.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Acer από το λίγο ψάξιμο που έκανα είχα αρνητικά σχόλια γενικά..δεν είδα εις βάθος reviews ακόμη..ίσως να την επανεξετασω..δίκαιο έχεις εγώ έχω 22" και στο ΝΕΤ έπαιζα με 27" και μου φαινόταν θηρία..μετά έλεγα οκ νορμάλ είναι..στο 32 παίζει ρόλο ότι δεν έχω και κάνα μεγάλο γραφείο βαθύ να την βάλω πισω και να άραξω..και μην ξεχνάμε ότι πέφτει και το ppi αρκετά 93vs109(27").. για εμένα ο λόγος που πάω σε 1440p είναι προφανώς το αυξημένο ppi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Acer εχει τα ιδια θεματα που εχουν ολες με το AUO πανελ.

Η LG τα εχει αλλα σε μικροτερα βαθμο.

Για την Aorus Ομολογω δεν εχω δει,αλλα δε νομιζω να ξεφευγει.

Τα ppi μη σε καινε και ιδιαιτερα.Εμενα η 1440ρ στις 27 μου φαινεται λιγο υπερβολικη να σου πω την αληθεια.Φαινονται αρκετα μικρα ολα.

Οχι οτι ειναι ασχημη βεβαια,αλλα πιστευω οτι ταιριαζει καλυτερα στις 32.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ppi τα αναφέρω ως ευκρίνεια στην οθόνη ..η δικιά μου που είναι 22" 1080p=100ppi(αν θυμάμαι καλά) άρα το βάζω ως βάση να μην πέσω πιο κάτω γιατί μου αρέσει αυτό που βλέπω όσον αφορά ευκρίνεια και θα μου αρεσε και λίγο καλύτερα ίσως! Τεσπά σε ένα μήνα θα προβώ σε αγορά οπότε έχω χρόνο να το σκεφτώ αν θα πάω all in ή οικονομική λύση..κρίμα να μην έχουμε Ευρώπη τα panel της Pixio. Βέβαια κατασκευαστης είναι η Samsung από όσο έμαθα..άρα δεν ξέρω αν με επικοινωνία μαζί τους υπήρχε περίπτωση να μου στείλουν (ποτέ όμως...😀😀)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Μια χαρα τις συνηθιζεις τις 32.Και εγω ετσι ελεγα για την 27αρα στην αρχη,αλλα πλεον μου φαινεται μικρη.

Οπως και να χει το διλημμα αυτο ειναι

Η την aoc με 200

Η την acer με 360.

Εκτος και εαν παρεις κανα ακριβοτερο ips που δε βλεπω το λογο.

Iσως να δοκιμαζew την aorus που εχει αλλο πανελ η να περιμενες την lg.Αλλα αυτες εχουν ενα 150αρι πανω απο την acer.

Είδα κ αλλά reviews και κλείνω τελικά πιο πολύ προς την Acer :D ....είναι και αυτή τρομερό vfm...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα ειναι πιο futureproof λυση με τα 144hz. 

Να ελπιζεις μόνο να μη πεσεις σε κακο κομματι ,οποτε κατ εμε κανε και τη παραγγελια απο καλο καταστημα για να εχεις και την αναλογη εξυπηρετηση εαν ειναι αθλια απο αποψη bleeding.

Φαντασου εψηνα να δωσω και το dell μου για να το παρω,αλλα λεω που να μπαίνεις τωρα στη διαδικασια  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα! Ψάχνω μια οθόνη 27+ ιντσών, ανάλυσης 4Κ, για χρήση σαν extended desktop σε laptop (browsing και λίγο office) και σύνδεση με PS4 Pro. Max budget 450€. Καμιά ιδέα?

Επεξ/σία από AnimaTronic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, AnimaTronic είπε

Καλημέρα! Ψάχνω μια οθόνη 27+ ιντσών, ανάλυσης 4Κ, για χρήση σαν extended desktop σε laptop (browsing και λίγο office) και σύνδεση με PS4 Pro. Max budget 450€. Καμιά ιδέα?

https://www.skroutz.gr/s/14765316/LG-27UK850-W.html#specs

https://www.skroutz.gr/s/18451684/LG-27UL650-W.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν πάρω οθόνη που να είναι g-sync compatible certified θα έχω στάνταρ πρόβλημα; Ιδανικά θα ήθελα IPS αφού δεν παίζω παιχνίδια που να απαιτούν υψηλά FPS, ενώ βλέπω και ταινίες/σειρές αλλά δεν βρίσκω g-sync compatible μέχρι 200 ευρώ. Λέω να πάω σε αυτήν για σιγουριά ότι θα δουλεύει  https://www.skroutz.gr/s/15929410/Dell-S2419HGF.html?from=account_favorites. Γνώμες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αν δεν πάρω οθόνη που να είναι g-sync compatible certified θα έχω στάνταρ πρόβλημα; Ιδανικά θα ήθελα IPS αφού δεν παίζω παιχνίδια που να απαιτούν υψηλά FPS, ενώ βλέπω και ταινίες/σειρές αλλά δεν βρίσκω g-sync compatible μέχρι 200 ευρώ. Λέω να πάω σε αυτήν για σιγουριά ότι θα δουλεύει  https://www.skroutz.gr/s/15929410/Dell-S2419HGF.html?from=account_favorites. Γνώμες;

Συμφωνα με την nvidia η συγκεκριμενη ειναι gsync compatible αλλα λεει 48-120 range ενω η οθονη ειναι 144hz. Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση δεν γνωριζω. Ισως να δημιουργητε tearing/flickering πανω απο τα 120. Βαζεις cap στο riva tuner τα 118fps και παιζεις σε αυτο το range.

 

Screenshot_1.png

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Συμφωνα με την nvidia η συγκεκριμενη ειναι gsync compatible αλλα λεει 48-120 range ενω η οθονη ειναι 144hz. Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση δεν γνωριζω.

Screenshot_1.png

Όντως αλλά δεν παίζει να βγάζω έτσι και αλλιώς τόσα πολλά fps στα παιχνίδια που παίζω. Το θέμα είναι το TN. Τι παίζει με αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Όντως αλλά δεν παίζει να βγάζω έτσι και αλλιώς τόσα πολλά fps στα παιχνίδια που παίζω. Το θέμα είναι το TN. Τι παίζει με αυτό;

Μικροτερες γωνιες θεασης και λιγο πιο μουντα χρωματα απο ενα ips. Σαν τιμη ειναι παρα πολυ καλη ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Arkin ΟΚ. Γωνίες θέασης δεν με ενδιαφέρει, πάντα στην ευθεία κάθομαι. Τα μουντά χρώματα όλο και κάπως θα βελτιώνονται στις ρυθμίσεις φαντάζομαι. Προκειμένου να πάρω οθόνη και να μην δουλεύει με την κάρτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

@Arkin ΟΚ. Γωνίες θέασης δεν με ενδιαφέρει, πάντα στην ευθεία κάθομαι. Τα μουντά χρώματα όλο και κάπως θα βελτιώνονται στις ρυθμίσεις φαντάζομαι. Προκειμένου να πάρω οθόνη και να μην δουλεύει με την κάρτα..

Ισχυει ναι καλυτερα να εισαι σιγουρος οτι θα παιζει γιατι ποτε δεν ξερεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/8/2019 στις 12:57 ΠΜ, Dantε είπε

Acer εχει τα ιδια θεματα που εχουν ολες με το AUO πανελ.

Η LG τα εχει αλλα σε μικροτερα βαθμο.

Για την Aorus Ομολογω δεν εχω δει,αλλα δε νομιζω να ξεφευγει.

Τα ppi μη σε καινε και ιδιαιτερα.Εμενα η 1440ρ στις 27 μου φαινεται λιγο υπερβολικη να σου πω την αληθεια.Φαινονται αρκετα μικρα ολα.

Οχι οτι ειναι ασχημη βεβαια,αλλα πιστευω οτι ταιριαζει καλυτερα στις 32.

Το panel της Acer που λέγαμε, κάπου διάβασα ότι πλέον είναι innolux και όχι AUO.. καταρχήν πώς γίνεται να ξέρω αν προβώ σε αγορά από Σκρουτζ ποιο έχουν?και τι σήμαινει αυτό? Δεν έχω ιδέα από innolux 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...