Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, Vassilis_24 είπε

Eίπες μετά για 27" και νόμιζα ότι είχες πάρει τέτοια.
Κι εγώ τώρα 24" fhd έχω, ο λόγος που το σκέφτομαι για την ανάλυση σε 27", είναι ότι δεν κάνω συχνά αναβάθμιση, οπότε φοβάμαι μήπως μετά από κάποιο καιρό δεν αντέχει στη συγκεκριμένη ανάλυση, την qhd, ειδάλλως νομίζω ότι όντως είναι ιδανική γι'αυτές τις ίντσες.

Μια 2060 μου λείπει τώρα για να δω πώς είναι τα σταθερά 75fps, όχι πώς θα έχουν τρελή διαφορά από τα 60.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, kirileman είπε

...

από απόσταση 40cm θέλω να μας πεις:
- τα pixel διακρίνονται έντονα; δες στα εικονίδια των menu των windows που συνήθως έχει κάποια εικονίδια με έντονο μπλε και πορτοκαλί background χρώμα, εκεί είναι normal η εικόνα ή βλέπεις να πιξελιάζει;
- το κείμενο πώς φαίνεται; περισσότερο μιλάω για menu προγραμμάτων και κείμενο browser (όχι τόσο σε pdf)
πιξελιάζει; θαμπώνει (το αντίθετο πρόβλημα); δεν μιλάω για το standard aliasing και anti-aliasing, μιλάω αν υπάρχει κάτι που σε ενοχλεί

σκέφτομαι να πάρω μια φθηνή οθόνη από αυτές που φοράνε αυτά τα panel της lg αλλά διαβάζω τα σχόλια των χρηστών αλλά και σε κάποια youtube review αυτό το πρόβλημα με το πιξέλιασμα και το κείμενο και δεν μπορώ να αποφασίσω

edit: αν έχεις κάποια άλλη οθόνη pc (όχι κινητού ή tv) και ειδικότερα αν είναι και πιο ακριβή θα ήταν ιδανικό αν μπορείς να κοιτάξεις και τις δύο πριν μας πεις, sry για το πρήξιμο
ευχαριστώ

Επεξ/σία από grab
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, grab είπε

από απόσταση 40cm θέλω να μας πεις:
- τα pixel διακρίνονται έντονα; δες στα εικονίδια των menu των windows που συνήθως έχει κάποια εικονίδια με έντονο μπλε και πορτοκαλί background χρώμα, εκεί είναι normal η εικόνα ή βλέπεις να πιξελιάζει;
- το κείμενο πώς φαίνεται; περισσότερο μιλάω για menu προγραμμάτων και κείμενο browser (όχι τόσο σε pdf)
πιξελιάζει; θαμπώνει (το αντίθετο πρόβλημα); δεν μιλάω για το standard aliasing και anti-aliasing, μιλάω αν υπάρχει κάτι που σε ενοχλεί

Για να αρχίσω να βλέπω pixels πρέπει να φτάσω στα 30εκ από την οθόνη και κάτω. Το κείμενο είναι μια χαρά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.e-shop.gr/othoni-benq-gw2480e-24-led-full-hd-p-PER.156160

 

Για χρήση γραφείου, και ίσως να συνδέσω και καμιά παιχνιδομηχανή μια στις τόσες, είναι καλή; Αν όχι, δώστε προτάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα θα ηθελα τη γνωμη σας, το συστημα μου αποτελειται απο τον 2600 και καρτα εχω την νιτρο 580 8gb! Μεχρι τωρα εχω και χρησιμοποιω μια τηλεοραση toshiba 32 fullhd του 2012 ! Η χρηση που κανω ειναι browsing,ταινιες και παιχνιδια ( racing περισσοτερο αλλα και fps ). Σκεφτομαι να την αντικαταστησω με την AOC Q3279VWF ,αξιζει η αλλαγη? ( σημαντικο το va panel  για το καλο μαυρο και η αλλαγη στα 75 hz ! Σημαντικο και το μικρο κοστος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, generalb31 είπε

Καλησπερα θα ηθελα τη γνωμη σας, το συστημα μου αποτελειται απο τον 2600 και καρτα εχω την νιτρο 580 8gb! Μεχρι τωρα εχω και χρησιμοποιω μια τηλεοραση toshiba 32 fullhd του 2012 ! Η χρηση που κανω ειναι browsing,ταινιες και παιχνιδια ( racing περισσοτερο αλλα και fps ). Σκεφτομαι να την αντικαταστησω με την AOC Q3279VWF ,αξιζει η αλλαγη? ( σημαντικο το va panel  για το καλο μαυρο και η αλλαγη στα 75 hz ! Σημαντικο και το μικρο κοστος .

Αν έχεις σκοπό να κρατήσεις καιρό την rx580 και θέλεις να παίζεις νέους τίτλους fps μην πάρεις μόνιτορ 2k. 

Καλύτερα να έχεις φίλτρα σε ένα παιχνίδι παρά μεγαλύτερη ανάλυση και όλα Low για να έχεις αξιοπρεπή frame rate. 

Επίσης για χρήση γραφείου είναι πολλές οι 32ιντσες.

Πάρε ένα μόνιτορ της Aoc στα 144hz κοντά στα 200€ ,δεν θυμάμαι το μοντέλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panoskatos είπε

Αν έχεις σκοπό να κρατήσεις καιρό την rx580 και θέλεις να παίζεις νέους τίτλους fps μην πάρεις μόνιτορ 2k. 

Καλύτερα να έχεις φίλτρα σε ένα παιχνίδι παρά μεγαλύτερη ανάλυση και όλα Low για να έχεις αξιοπρεπή frame rate. 

Επίσης για χρήση γραφείου είναι πολλές οι 32ιντσες.

Πάρε ένα μόνιτορ της Aoc στα 144hz κοντά στα 200€ ,δεν θυμάμαι το μοντέλο. 

Κοιτα αν βρεθει καμια προσφορα για καμια vega 64 η κατι σε 5700 μελλοντικα σε κανα χρονο θα αλλαχτει η 580! Τωρα με την τηλεοραση ειμαι στα 60hz εδω και 10 χρονια περιπου....και με τρωει να την αλλαξω για μεγαλυτερη αναλυση...οποτε ειτε παω στην αοc με τα 75hz ειτε σε καποια τβ που θα βγει σε προσφορα την blackfriday

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Stratos279 είπε

Καλησπερα ακουει κανεις;

Εχει καποιος αυτην;

https://www.kaizerstore.gr/dell-27-led-gaming-monitor-s2719dgf-eu

ναι εγω.τι θα ηθελες να μαθεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ερωτησεις φιλε μου.

Καλησπερα. Και ευχαριστω.

 

1. Ειναι 114hz οντως σε 4k  θελω να παιξω gta V.

Και 2. Αξιζει σαν χρωματα πλουσια δλδ σαν οθονη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Stratos279 είπε

2 ερωτησεις φιλε μου.

Καλησπερα. Και ευχαριστω.

1. Ειναι 114hz οντως σε 4k  θελω να παιξω gta V.

Και 2. Αξιζει σαν χρωματα πλουσια δλδ σαν οθονη;

Το 114Hz είναι τυπογραφικό λάθος. Η συγκεκριμένη οθόνη είναι 2K και 144Hz. Έχει TN panel που σημαίνει ότι τα χρώματα της και οι γωνίες θέασης δεν είναι και ό,τι καλύτερο. Επίσης κάνε download το Speccy και τράβα ένα screenshot για να δούμε τα specs σου. Εφόσον έχεις απαιτήσεις για υψηλή ανάλυση και γρήγορο ρυθμό ανανέωσης τότε πρέπει να σιγουρευτείς ότι έχεις και το απαραίτητο hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, ψάχνω για καινούρια οθόνη curved-ultrawide γύρω στις 32''-34'', να έχει οπωσδήποτε G-Sync και τουλάχιστον 100Hz refresh rate. budget 600-900E. Θα χαρώ να ακούσω κι άλλες προτάσεις σ'αυτό το budget πέρα απο curved-ultrawide, αρκεί να έχουν G-Sync, high refresh rate και 1440p και άνω.

Επεξ/σία από FeelsBadMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/9/2019 στις 11:22 ΜΜ, Stratos279 είπε

I7 6700k 4.2Ghz

8gb 3200 ddr4 ram

500gb m.2 ssd 

750w psu.

Gtx1080ti 11gb

Παντα ειμαι σιγουρος.

Ποια οθόνη έχεις τώρα; Μήπως σε ενδιαφέρει να πας σε Ultrawide;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...