Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@yiannis1991

Το μέγεθος δεν αλλάζει.

Πρέπει να είναι οπωσδήποτε 19 pin, το 20 pin στέλνει στην πίσω κάρτα γραφικών 3.3V+-10%, 500mA, πράγμα ζημιογόνο για την GPU

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, maarinos είπε

@yiannis1991

Το μέγεθος δεν αλλάζει.

Πρέπει να είναι οπωσδήποτε 19 pin, το 20 pin στέλνει στην πίσω κάρτα γραφικών 3.3V+-10%, 500mA, πράγμα ζημιογόνο για την GPU

Δεν βγάζεις άκρη πουθενά αν είναι 19 ή 20 pin. Δεν το γράφει πουθενά σε κανένα μαγαζί. Αυτό είναι που μου τη δίνει. Είναι τόσο σημαντικό και δεν ξέρεις τι είναι πριν το αγοράσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο μόνος τρόπος να απομονώσεις το pin 20 και από της δύο μεριές του καλωδίου βάζοντας μονωτικό υλικό

Βρίσκετε στην κομμένη μεριά αριστερά της εικόνας 

DisplayPort_Connector.svg

Επεξ/σία από maarinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταααλαβα. Υπάρχει τρόπος να δω αν αυτό που έχω είναι 19 ή 20 πιν; Είδα στο internet ότι όταν κλεινεις το pc και έχει αναμένα λαμπάκια η μητρική ή δουλεύει ο ανεμιστήρας του psu σημαίνει ότι είναι 20πινο, κάτι το οποίο δεν συμβαίνει με μένα. Τώρα αν ισχύει αυτό δεν ξέρω. Έκανα ερώτηση στην AOC για το αν το καλώδιο που είναι μέσα στη συσκευασία του monitor είναι 19 ή 20 αλλά έχουν τόσο άθλιο customer support που το link που μου έδωσαν για να δω την πορεία της ερώτησης μου βγάζει 404, lol..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάμεσα σε Pixio PX7 Prime 27 στα 500€ και LG GL850 στα 540€ ποια θεωρείται καλυτερη? Στο rtings και οι 2 έχουν παρόμοια βαθμολογία απλά η Pixio μου φαίνεται ότι υπερέχει σε ποιότητα κατασκευής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια τη βοηθεια και τα φωτα σας. Μετα απο μια 10ετια με ενα Lg full hd ips monitor αρχισε να κανει νουμερα λογω ηλικιας και θελω να παω σε αγορα καινουριου. Στον υπολογιστη φοραω τωρα μια nvidia 970 g1 που στο μελλον θα αναβαθμιστω απο αυτην. Για το monitor τωρα θελω να παρω απο τωρα ενα καλο και να με βγαλει εστω 5 χρονια τουλαχιστον. Το budget ειναι μεχρι 330 max ειχα ξεκινησει με 250 το ανεβασα αλλα δεν μπορω παραπανω. Θα το χρησιμοποιω και για ταινιες και εργασιες γραφειου αλλά και παιχνιδια οπως Gta V, Far Cry, Batman Arkham Knight, Mortal Kombat 11, Just Cause 4, Forza Horizon 4 και αλλα στο ιδιο στυλ κυριως οpen world race και shoot em up. Ειμαι αναμεσα σε 2 προς το παρον το ενα ειναι το Dell P2720D και το αλλο το AOC CQ27G2U. Εσεις ποιο απο τα 2 προτεινετε περισσοτερο απο το αλλο και γιατι ή αν εχετε σε αυτο το budget να προτεινετε τπτ άλλο καλυτερο? Ενας περιορισμος που ξεχασα να αναφερω σε υψος μεχρι 43 cm γιατι εχω βιβλιοθηκη βιδωμενη απο πανω και λογω γκαρσονιερας δεν εχω χωρο αλλου για το γραφειο σε πλατος ειμαι κομπλε εχω απλετο χωρο. Ευχαριστώ για την οποια βοηθεια

Επεξ/σία από tzivas34
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ψάχνω μια οθόνη 27", panel IPS κατά προτίμηση λόγω καλύτερων χρωμάτων, και με υποστήριξη FreeSync.

HDR, αναλύσεις πάνω από FullHD, ρυθμός ανανέωσης πάνω από 75hz δεν με ενδιαφέρουν.

Το budget είναι μέχρι 160€ πάνω κάτω.

Η βασική της χρήση θα είναι για δουλειά γραφείου και καμιά ταινία.

Έχετε να μου προτείνετε κάτι σε αυτά τα χαρακτηριστικά? Ευχαριστώ

P.S. Στο Skroutz υπάρχουν αυτές: https://www.skroutz.gr/c/43/othones-upologiston/f/489066_681618_690568/27-FreeSync-IPS.html?order_by=pricevat&order_dir=asc&price_min=&price_max=165%2C00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ψάχνω για μόνιτορ 27 η χρήση που θα κάνω είναι multitasking δηλαδή παράθυρα ανοιχτά δίπλα το ένα στο άλλο 8ωρες και παραπάνω ίσως συνεχόμενη χρήση gaming ελάχιστο οπότε δεν με ενδιαφέρουν τα hz ανάλυση πιστεύω καλύτερη επιλογή 1440p Μαξ 300€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι σε αναζητηση 27αρας οθονης για επεξεργασια φωτογραφιας και δουλεια γραφειου.Ποια μου προτεινεται μεχρι το οριο των 800€;

Υ.Γ. Αξιζει η αγορα της Eizo ColorEdge  CS2731 στα 1080 € ή μπορω να βρω σε καλυτερη τιμη ισαξιο μονιτορ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παρακάτω πιστεύω θα παίξει δυνατά στις επιλογές UW 34 ... 144 Hz 
https://www.guru3d.com/news-story/iiyama-releases-gb3461wqsu-red-eagle-with-freesyncips-144hz-and-3440x1440-resolution.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε         έως 130 € 
  2. Για τι χρήση προορίζεται ;           Κυρίως χρήση στο γραφείο σερφαρισμα office λίγη επεξεργασία κλπ και θέαση ταινιών επίσης στο γραφείο λόγω καλής καρέκλας.αλλα.και στο κρεβάτι που έχει πάνω κάτω ίδιο ύψος με γραφείο αρκετά υπερυψωμένο γιατί είναι απ' αυτά με τα συρτάρια από κάτω.
  3. Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ;           24 
  4. Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών          xfx Radeon rx 570 κάρτα γραφικών
  5. Είμαι ανάμεσα σε μια ips και σε.μια.κυρτη,ψάχνω άτομα που ενδεχομένως τις έχουν πάρει κ έχουν μια άποψη , αυτές : LG 24MP59G-P και Samsung C24F390FHU
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το monitor της υπογραφής μου. 24αρι TN 180Hz και Gsync το οποίο πραγματικά χρυσοπλήρωσα και εκ των υστέρων μετανιώνω βλέποντας ότι δεν κάνει κάποια τρελή διαφορά, ειδικά όταν με αρκετά λιγότερα χρήματα έπαιρνα ips.

Έχουν αρχίσει λοιπόν και μου μπαίνουν δαίμονες να το δώσω για κάποιο 24αρι IPS ΣΤΑ 144Ηz.

Απ ότι βλέπω έχω 4 επιλογές μόνο.

Ποια η γνώμη σας, αξίζει να θυσιάσω το Gsync για IPS αντί ΤΝ monitor? Χρήση καθαρά gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: Έχω δει από κοντά στα διάφορα καταστήματα ηλεκτρονικών curved οθόνες και φαίνονται πολύ ωραίες και ξεκούραστες για ταινίες, games κλπ. Έχει κανένας εμπειρία από χρήση με office? Είναι κουραστικές ή δεν ενοχλεί? Αναφέρομαι σε πολύωρη χρήση κυρίως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...