Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
Just now, MasterX said:

κανονικο νερο βαζεις ομως;
μηπως αποσταγμενο; η ειδικο υγρο για οθονες;

Κανονικό, δεν είχα κάποιο θέμα, τουλάχιστον στην περιοχή μου (πχ για άλατα).

Αν υπάρχει βάλε αποσταγμένο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 29/5/2020 στις 5:12 ΜΜ, MasterX είπε

Θελουμε μια οθονη 24" για επεξεργασια φωτογραφιών..
λογικα IPS, υψηλό contrast ratio, υψηλό ποσοστό σε αναπαράσταση χρωμάτων srgb και adobergb

τι προτεινετε;

Πόσα δίνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα έχω ενεργό το night light. Φωτισμός χαμηλα. Μόνο για παιχνίδια (rocket league κυρίως).

Πολύ χάλια λέτε να είναι αυτό:

https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/othones/turbo-x-monitor-27-tx-2702hxd-gaming_2849852?skr_prm=WyJhMTZmMTI5Yy0xYWFkLTQ3YWEtYjM3Zi1hOWYxYmJmNGNhNjgiLDE1OTE3MDE1NTExNDUseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

219€ μου φαίνεται τσάμπα! Κάτι πήρε το αυτί μου για πάνελ ίδια με τις Viotek, αλλά δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω κάπου.

Απόψεις κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 29/5/2020 στις 5:12 ΜΜ, MasterX είπε

Θελουμε μια οθονη 24" για επεξεργασια φωτογραφιών..
λογικα IPS, υψηλό contrast ratio, υψηλό ποσοστό σε αναπαράσταση χρωμάτων srgb και adobergb

τι προτεινετε;

Δες και αυτήν εδώ. Είναι σε καλή τιμή στο 1ο κατάστημα.

https://www.skroutz.gr/s/6962820/BenQ-BL2420PT.html?utm_source=ios&utm_campaign=skroutz_share

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/6/2020 στις 3:41 ΜΜ, nikolas.stamb είπε

Πάντα έχω ενεργό το night light. Φωτισμός χαμηλα. Μόνο για παιχνίδια (rocket league κυρίως).

Πολύ χάλια λέτε να είναι αυτό:

https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/othones/turbo-x-monitor-27-tx-2702hxd-gaming_2849852?skr_prm=WyJhMTZmMTI5Yy0xYWFkLTQ3YWEtYjM3Zi1hOWYxYmJmNGNhNjgiLDE1OTE3MDE1NTExNDUseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

219€ μου φαίνεται τσάμπα! Κάτι πήρε το αυτί μου για πάνελ ίδια με τις Viotek, αλλά δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω κάπου.

Απόψεις κανείς?

Ακριβότερη αλλά ένα χρόνο παραπάνω εγγύηση και ρυθμιζόμενη βάση https://www.msystems.gr/monitors/aoc-q27g2u-27-quad-hd-wide-led-va-144hz-1ms-amd-freesync?skr_prm=WyI5MDI3N2Q0OC02NWVkLTRmYzEtYjkzOC0wZjQyYzQ0YjAyMjQiLDE1OTE4MTQyNTA5ODEseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Παιζει και στο cosmodata 10€ φθηνότερη αλλά δε νομίζω ετοιμοπαραδοτη.

Επεξ/σία από radiohead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, radiohead είπε

Ακριβότερη αλλά ένα χρόνο παραπάνω εγγύηση και ρυθμιζόμενη βάση https://www.msystems.gr/monitors/aoc-q27g2u-27-quad-hd-wide-led-va-144hz-1ms-amd-freesync?skr_prm=WyI5MDI3N2Q0OC02NWVkLTRmYzEtYjkzOC0wZjQyYzQ0YjAyMjQiLDE1OTE4MTQyNTA5ODEseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Παιζει και στο cosmodata 10€ φθηνότερη αλλά δε νομίζω ετοιμοπαραδοτη.

Ναι κατανοητό και σε ευχαριστώ για την πρόταση, αλλά ποια η άποψη σου για την τουρμπο χι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nikolas.stamb είπε

Ναι κατανοητό και σε ευχαριστώ για την πρόταση, αλλά ποια η άποψη σου για την τουρμπο χι?

Δε θα έπαιρνα προσωπικά noname tn όταν με λίγα παραπάνω είχα επιλογή για καλύτερο overall monitor. Εξήντα ευρώ διαφορα για κάτι που θα κρατήσω τουλάχιστον τριετία δε θα το συζητούσα καν αλλά αυτό είναι υποκειμενικό. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνομαι εδώ και καιρό χωρίς να επείγει για οθόνη. Μιας και με ενδιαφέρει το photo editing ερασιτεχνικά κοιτούσα IPS με καλή χρωματική απεικόνιση. Σίγουρα με ενδιαφέρει το ανώ των 24 - 25 ιντσών μιας και είμαι multitasker. Οπότε και πάμε και στα 2560x1440 ακατέβατα.
Για 2 μικρότερες οθόνες δεν ψήνομαι μιας και θα βγει και πιο ακριβα ακόμα και αν η 2η δεν ειναι ίδιου επιπέδου με την πρώτη. Επίσης συνήθως δουλεύω με τα παραθυρα μου όχι σε full screen. 

Δεν ψήνομαι να ανέβω πάνω απο τα 350. Ιδανικά θα ήθελα το απόλυτο value for money μιας και δεν εχω πεισθεί πως αξίζει να τα σκάσω. 

Φιλτράροντας ότι έχω δει στο σκρουτζ ξεκινάω με οικονομικότερη την  AOC Q3279VWFD8 και μετά Viewsonic VX3276-2K-MHD , AOC Q2790PQU , BenQ PD2700Q, και μαξ εδω Dell U2717D 

Η Πρώτη ΑΟC χάνει λίγο λογο του σταντ που δεν δινει πολλές δυνατότητες στις θέσεις, αλλά ειναι εντυπωσιακά τα τόσα θετικά ρηβιού παντου - ειδικά σε αυτή την τιμή!
Με προβληματίζει λίγο οτι oi 2 οικονομικότερες επιλογές μου είναι στις 32'' μιας και τώρα θα έρχομαι απο 22άρα ( μου κάηκε το 24άρι που ειχα και έμεινα με το μπακαπ  -  φάρδος γραφείου 75εκ ) 

Οπότε μικρότερο μπατζετ και ισως μια δυσκολία με το μέγεθος που εντέλει μπορεί να βοηθήσει στο multitasking
Ή μεγαλύτερο budget και πιο ισορροπημένο μέγεθος ( ενδεχομένως και καλύτερη εικόνα ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/6/2020 στις 3:43 ΜΜ, ziggy_stardust είπε

Ψάχνομαι εδώ και καιρό χωρίς να επείγει για οθόνη. Μιας και με ενδιαφέρει το photo editing ερασιτεχνικά κοιτούσα IPS με καλή χρωματική απεικόνιση. Σίγουρα με ενδιαφέρει το ανώ των 24 - 25 ιντσών μιας και είμαι multitasker. Οπότε και πάμε και στα 2560x1440 ακατέβατα.
Για 2 μικρότερες οθόνες δεν ψήνομαι μιας και θα βγει και πιο ακριβα ακόμα και αν η 2η δεν ειναι ίδιου επιπέδου με την πρώτη. Επίσης συνήθως δουλεύω με τα παραθυρα μου όχι σε full screen. 

Δεν ψήνομαι να ανέβω πάνω απο τα 350. Ιδανικά θα ήθελα το απόλυτο value for money μιας και δεν εχω πεισθεί πως αξίζει να τα σκάσω. 

Φιλτράροντας ότι έχω δει στο σκρουτζ ξεκινάω με οικονομικότερη την  AOC Q3279VWFD8 και μετά Viewsonic VX3276-2K-MHD , AOC Q2790PQU , BenQ PD2700Q, και μαξ εδω Dell U2717D 

Η Πρώτη ΑΟC χάνει λίγο λογο του σταντ που δεν δινει πολλές δυνατότητες στις θέσεις, αλλά ειναι εντυπωσιακά τα τόσα θετικά ρηβιού παντου - ειδικά σε αυτή την τιμή!
Με προβληματίζει λίγο οτι oi 2 οικονομικότερες επιλογές μου είναι στις 32'' μιας και τώρα θα έρχομαι απο 22άρα ( μου κάηκε το 24άρι που ειχα και έμεινα με το μπακαπ  -  φάρδος γραφείου 75εκ ) 

Οπότε μικρότερο μπατζετ και ισως μια δυσκολία με το μέγεθος που εντέλει μπορεί να βοηθήσει στο multitasking
Ή μεγαλύτερο budget και πιο ισορροπημένο μέγεθος ( ενδεχομένως και καλύτερη εικόνα ) 

Αν ανεβαίνεις σε αυτό budget δες και αυτήν την 4Κ LG IPS που είναι καλή ακόμη και για gaming, που στην τιμή της είναι VFM.

https://www.skroutz.gr/s/18451684/LG-27UL650-W.html?utm_source=ios&utm_campaign=skroutz_share

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/6/2020 στις 3:43 ΜΜ, ziggy_stardust είπε

Ψάχνομαι εδώ και καιρό χωρίς να επείγει για οθόνη. Μιας και με ενδιαφέρει το photo editing ερασιτεχνικά κοιτούσα IPS με καλή χρωματική απεικόνιση. Σίγουρα με ενδιαφέρει το ανώ των 24 - 25 ιντσών μιας και είμαι multitasker. Οπότε και πάμε και στα 2560x1440 ακατέβατα.
Για 2 μικρότερες οθόνες δεν ψήνομαι μιας και θα βγει και πιο ακριβα ακόμα και αν η 2η δεν ειναι ίδιου επιπέδου με την πρώτη. Επίσης συνήθως δουλεύω με τα παραθυρα μου όχι σε full screen. 

Δεν ψήνομαι να ανέβω πάνω απο τα 350. Ιδανικά θα ήθελα το απόλυτο value for money μιας και δεν εχω πεισθεί πως αξίζει να τα σκάσω. 

Φιλτράροντας ότι έχω δει στο σκρουτζ ξεκινάω με οικονομικότερη την  AOC Q3279VWFD8 και μετά Viewsonic VX3276-2K-MHD , AOC Q2790PQU , BenQ PD2700Q, και μαξ εδω Dell U2717D 

Η Πρώτη ΑΟC χάνει λίγο λογο του σταντ που δεν δινει πολλές δυνατότητες στις θέσεις, αλλά ειναι εντυπωσιακά τα τόσα θετικά ρηβιού παντου - ειδικά σε αυτή την τιμή!
Με προβληματίζει λίγο οτι oi 2 οικονομικότερες επιλογές μου είναι στις 32'' μιας και τώρα θα έρχομαι απο 22άρα ( μου κάηκε το 24άρι που ειχα και έμεινα με το μπακαπ  -  φάρδος γραφείου 75εκ ) 

Οπότε μικρότερο μπατζετ και ισως μια δυσκολία με το μέγεθος που εντέλει μπορεί να βοηθήσει στο multitasking
Ή μεγαλύτερο budget και πιο ισορροπημένο μέγεθος ( ενδεχομένως και καλύτερη εικόνα ) 

Για ερασιτεχνική χρήση οι δύο τελευταίες που έβαλες BenQ και Dell θα σε υπερκαλύψουν και προσωπικά μια από αυτές θα έπαιρνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θα ηθελα μια βοηθεια για αγορα νεας οθονης καθως η δικη μου μετραει μερες πλεον. Αναβοσβηνει ΣΥΝΕΧΕΙΑ μεχρι να σταθεροποιηθει η εικονα κ μετα κανει ενα ηχο καθως δουλευει.

Λοιπον εχουμε και λεμε:

1. Budget: απο 300 εως 450

2. προοριζεται καθαρα για gaming

3. ιντσες - Ελεγα για 27αρα αλλα θα ηθελα κ τις γνωμες σας για το εαν αξιζει για μεγαλυτερη

4. Καρτα γραφικων - gtx1060 6gb και επεξεργαστης intel i5 8400

5. Θελω και μια γνωμη για τις κυρτες καθως δν εχω καθολου εμπειρια εαν αξιζουν
 

Γενικα θελω να παω σε 1440p δηλαδη 2Κ αναλυση αλλα εχω αμφιβολιες λογω της καρτας γραφικων. Ελπιζω να μπορει να υποστηριξει αυτη την οθονη σε ικανοποιητικο επιπεδο. Σκεφτομαι ομως οτι ΠΡΕΠΕΙ να παω σε 2Κ ωστε μετα να μπορω να κανω αναβαθμιση καρτας γραφικων εχοντας την καταλληλη οθονη.

Ενας φιλος μου προτεινε να παω οπωσδηποτε σε samsung και συγκεκριμενα μου προτεινε την παρακατω.
https://www.skroutz.gr/s/12178038/Samsung-27CHG70.html
 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα να πας σε 2k σιγουρα κ ας μη σε καλυπτει τελειως η καρτα.αναλογα τους τιτλους που παιζεις βεβαια.στα λεφτα που δινεις παιρνεις και ips panel.. Η οθονη ειναι πολυ υποκειμενικο ζητημα αναλογα το ματι του καθενος.. Ετσι για να εχεις επιλογες..https://www.skroutz.gr/s/20562075/Viewsonic-VX2758-2KP-mhd.html#specs

https://www.skroutz.gr/s/20847863/Asus-TUF-Gaming-VG27AQ.html#specs.

Top επιλογη για μενα ισως γιατι αυτη χρησιμοποιω κ ειμαι ενθουσιασμενος https://www.skroutz.gr/s/20192961/LG-27GL850-B.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, alexander1611 είπε

Παιδια θα ηθελα μια βοηθεια για αγορα νεας οθονης καθως η δικη μου μετραει μερες πλεον. Αναβοσβηνει ΣΥΝΕΧΕΙΑ μεχρι να σταθεροποιηθει η εικονα κ μετα κανει ενα ηχο καθως δουλευει.

Λοιπον εχουμε και λεμε:

1. Budget: απο 300 εως 450

2. προοριζεται καθαρα για gaming

3. ιντσες - Ελεγα για 27αρα αλλα θα ηθελα κ τις γνωμες σας για το εαν αξιζει για μεγαλυτερη

4. Καρτα γραφικων - gtx1060 6gb και επεξεργαστης intel i5 8400

5. Θελω και μια γνωμη για τις κυρτες καθως δν εχω καθολου εμπειρια εαν αξιζουν
 

Γενικα θελω να παω σε 1440p δηλαδη 2Κ αναλυση αλλα εχω αμφιβολιες λογω της καρτας γραφικων. Ελπιζω να μπορει να υποστηριξει αυτη την οθονη σε ικανοποιητικο επιπεδο. Σκεφτομαι ομως οτι ΠΡΕΠΕΙ να παω σε 2Κ ωστε μετα να μπορω να κανω αναβαθμιση καρτας γραφικων εχοντας την καταλληλη οθονη.

Ενας φιλος μου προτεινε να παω οπωσδηποτε σε samsung και συγκεκριμενα μου προτεινε την παρακατω.
https://www.skroutz.gr/s/12178038/Samsung-27CHG70.html
 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Για ένα είμαι σίγουρος, αν είναι να πας σε 1440p, καλύτερα σε 32 ίντσες. Επειδή, λογικά, δεν παίζεις μόνο αλλά κάνεις και ένα σωρό άλλα πράγματα με το PC, αργά ή γρήγορα θα καταλάβεις ότι η 27άρα είναι μικρή για αυτήν την ανάλυση. Ναι, λένε ότι είναι ΟΚ, αλλά στην πράξη εγώ χτυπάω το κεφάλι μου που δεν πήρα 32άρα. Κάθομαι ομολογουμένως κάπως μακριά κάποιες φορές, γύρω στα 80εκ. με ένα 1μ. και σε τέτοια απόσταση θα ήθελα μεγαλύτερη οθόνη. Όταν κάθομαι στην ενδεδειγμένη θέση (60-70 εκ.) δεν έχω πρόβλημα, αλλά δεν θα με πείραζε αν ήταν και μεγαλύτερη. 

Τώρα, για την 1060, ίσως δεν αρκεί για όλα τα παιχνίδια, στην ανάγκη ρίχνεις την ανάλυση. Και στο κάτω κάτω, GPU αλλάζεις αρκετά πιο συχνά από ό,τι monitor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...