Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, dzerv είπε

Καλησπερα,

Ψάχνω οθόνη 32"+ για σύνδεση με macbook air 2019 όσο το δυνατόν πιο ξεκούραστη γίνεται για πολύωρη χρηση εφαρμογων γραφειου κυριως και ισως λιγο photo edit  σε ερασιτεχνικό επίπεδο.

Η οθόνη θα ήθελα να εχει δυνατοτητα να κινείται πάνω κάτω και να έχει υποστήριξη vesa  για ενδεχόμενη στηριξη σε τοιχο κ.τ.λ

Ευχαριστω

Χρήματα;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, kostiger είπε

Την Lg που είπαν τα παιδιά ή εναλλακτικά με τα  οποια μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα θα εξέταζα και την 34αρα προσωπικά. Κατώτερο πάνελ αλλα η ρουφιανα η 21:9 αναλυση ειναι ερωτας..

στα γρηγορα,ποια θεωρεις + και - αναμεσα σε αυτες τις δυο...Δεν εχω παει σε uw ποτε,και ειμαι και εγω σε διλημμα...

Επεξ/σία από PantKo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, PantKo είπε

στα γρηγορα,ποια θεωρεις + και - αναμεσα σε αυτες τις δυο...Δεν εχω παει σε uw ποτε,και ειμαι και εγω σε διλημμα...

Eγω δεν βρισκομαι σε διλημμα φιλε μου. Την εχω κανει την επιλογη μου. 34αρα 1440 uw εχω με nano ips panel οπως η lg που σου προταθηκε..

H LG εκει που υστερει μονο, ειναι στην απεικονιση των σκοτεινων σκηνων λογω του χαμηλου κοντραστ που εμφανιζουν εγγενως ολα τα IPS panels. Το μαυρο στην ουσια ειναι γκρι. Κατα τα λοιπα μιλαμε για μια υπερ το δεον ποιοτικη οθονη με υψηλη πιστοτητα αποδοσης χρωματων, ζωντανια και (πιο) γρηγορη αποκριση.

Η 34αρα ειναι VA υπερεχει στην απεικονιση σκοτεινων σκηνων, χανει σε ποιοτητα στα υπολοιπα αλλα και παλι ειναι ικανοποιητικοτατη. Ισως κανει ghosting στα fast paced παιχνιδια που ειναι ενα απο τα μεγαλα μειονεκτηματα αυτου του τυπου οθονων. Eιναι ωστοσο ultrawide. Δεν υπαρχει αυτη η αισθηση  που σου δινεται απο τη χρηση τους, τοσο στο gaming, οσο και στο multiitasking, οπου υποστηριζεται η αναλυση της. Δεν ειναι για ολους ομως. Υπαρχουμε αρκετοι θιασωτες των uw, αλλα η καλυτερη περιπτωση θα ηταν να δεις μια μονος ωστε να βγαλεις τα συμπερασματα σου. Ειναι επισης πιο βαρια σαν αναλυση, παροτι το συστημα σου ειναι πολυ ισορροπημενο οπως το βλεπω.

Η προφανης ασφαλης επιλογη ειναι να παρεις την 27αρα. Φανταζει ωστοσο πολυ καλη επιλογη και η 2η. Ελπιζω να βοηθησα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dzerv είπε

Θα προτιμούσα κάτω από 500 αλλά γενικά ψάχνω κάτι vfm

Για δουλειά γραφείου με πολλά παράθυρα ips 100%srgb ρίξε μια ματιά 

https://www.skroutz.gr/s/20249997/Iiyama-ProLite-XUB3493WQSU-B1.html

Αν θες το απόλυτο πας εδώ και δεν ξανασχολεισαι για αρκετά χρόνια https://www.skroutz.gr/s/11273081/BenQ-PD3200U.html?from=catspan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Ψάχνω για 2 οθόνες, η κυρία χρήση θα είναι για κώδικα και για λίγο gaming (civilization, cities skylines). Αυτή την στιγμή έχω μια Dell ultra sharp 2414 την οποία έχω σκοπό να δώσω σε φίλο και μια lcd Samsung 10 ετιας.

Pc specs 3900x & 5700 xt.

Θα ήθελα Vesa support Γτ σκέφτομαι να τις βάλω σε βάση.

Για budget σκέφτομαι κάτω από 500 και για τις 2.

 

Ευχαριστώ

 

 

 

Επεξ/σία από nikos134
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψαχνω οθονη για υπολογιστη 27" 2k-4k. Δεν ασχολουμαι καθολου με fps online games. Εχω την gtx 2070s. Λογικα προς 2k κοιταω, καθως διαβαζω οτι εαν βαζεις περιεχομενο 1080p σε 4k οθονη φαινονται τα Pixel και κατι τετοιο δε λεει, καθως πολλα Indie παιχνιδια που παιζω δεν υποστηριζουν μεγαλυτερη αναλυση. Κοιτουσα την LG 27UK650-W, ( σε μεταχειρισμενη, δεν υπαρχει πλεον ), αλλα ειναι 4k. Το ιδιο και ο διαδοχος της LG 27UL650-W. Αν και λενε οτι η παλια εχει καλυτερο πανελ. Γνωριζει κανεις;

Επισης τα 144Hz χρειαζονται εαν δεν παιζεις esports/fps/racing games; Μπορουν να γυρισουν σε 60Hz ή οχι;

Σκεφτομαι να παιξω safe και να δωσω εξτρα λεφτα για την dell : https://www.skroutz.gr/s/16277126/Dell-UltraSharp-U2719DC-Black.html

Διαβαζω πολλα αρνητικα για τις υπολοιπες οθονες με καμενα πιξελ και δεν θελω να ταλαιπωριεμαι.. 10% απο τα συνολικα reviews περιπου αφορουν καμενα πιξελ. Τι λετε;

Επεξ/σία από Veggie_Chia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nikos134 είπε

Καλησπέρα,

Ψάχνω για 2 οθόνες, η κυρία χρήση θα είναι για κώδικα και για λίγο gaming (civilization, cities skylines). Αυτή την στιγμή έχω μια Dell ultra sharp 2414 την οποία έχω σκοπό να δώσω σε φίλο και μια lcd Samsung 10 ετιας.

Pc specs 3900x & 5700 xt.

Θα ήθελα Vesa support Γτ σκέφτομαι να τις βάλω σε βάση.

Για budget σκέφτομαι κάτω από 500 και για τις 2.

Ευχαριστώ

Αυτή είναι τίμια 

https://eu.aoc.com/en/monitors/q27p1

6 ώρες πριν, Veggie_Chia είπε

Ψαχνω οθονη για υπολογιστη 27" 2k-4k. Δεν ασχολουμαι καθολου με fps online games. Εχω την gtx 2070s. Λογικα προς 2k κοιταω, καθως διαβαζω οτι εαν βαζεις περιεχομενο 1080p σε 4k οθονη φαινονται τα Pixel και κατι τετοιο δε λεει, καθως πολλα Indie παιχνιδια που παιζω δεν υποστηριζουν μεγαλυτερη αναλυση. Κοιτουσα την LG 27UK650-W, ( σε μεταχειρισμενη, δεν υπαρχει πλεον ), αλλα ειναι 4k. Το ιδιο και ο διαδοχος της LG 27UL650-W. Αν και λενε οτι η παλια εχει καλυτερο πανελ. Γνωριζει κανεις;

Επισης τα 144Hz χρειαζονται εαν δεν παιζεις esports/fps/racing games; Μπορουν να γυρισουν σε 60Hz ή οχι;

Σκεφτομαι να παιξω safe και να δωσω εξτρα λεφτα για την dell : https://www.skroutz.gr/s/16277126/Dell-UltraSharp-U2719DC-Black.html

Διαβαζω πολλα αρνητικα για τις υπολοιπες οθονες με καμενα πιξελ και δεν θελω να ταλαιπωριεμαι.. 10% απο τα συνολικα reviews περιπου αφορουν καμενα πιξελ. Τι λετε;

Σκέφτεσαι να δώσεις 400€ αλλά δε μας λες για ποια χρήση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, radiohead είπε

Σκέφτεσαι να δώσεις 400€ αλλά δε μας λες για ποια χρήση. 

Παιχνιδια εκτος απο αυτα που αναφερω στο προηγουμενο ποστ, καθως και σερφαρισμα στο ιντερνετ και κανα ταινιακι που και που. Δεν θελω TN οθονη, εχω μωρο και με ενδιαφερουν οι γωνιες θεασης. Επισης δεν θελω μπλεξιματα με καμενα πιξελ και να υπαρχει καλο customer service.

Επεξ/σία από Veggie_Chia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα κι από μένα

εις τους γνώστες μια βοήθεια σχετικά με την αγορά οθόνης:

χρήση 95% για δουλειά, διάβασμα κυρίως, word, excel, ppt κλπ όπου η τωρινή μου οθόνη με κουράζει απίστευτα

5% καμμιά ταινία, σχεδόν ποτέ παιχνίδια

budget υπολογίζω περίπου 300Ε αλλά συζητήσιμο

μέγεθος: τώρα έχω στο γραφείο 21,5" και η απόσταση μου ειναι <60cm, max ύψος γραφείου ( έχω ράφια απο πάνω, 45cm), όπως το σκέφτομαι οι 27" μου φαίνονται τεράστιες στο χώρο μου, νομίζω 24" είναι καλά, αν υπάρχει αντίθετη άποψη ευπρόσδεκτη

Πείτε μου αν θέλετε προτάσεις συγκεκριμένες αλλά και γενικά για τι χαρακτηριστικά να κοιτάω, ips?

Ευχαριστώ πολύ

ps: θα ήθελα να έχει ρύθμιση ύψους και tilt επίσης για να βολευτώ

ps2: θύρες έχω vga, dvi, hdmi, ερώτηση οι οθόνες συνδέονται και με usb?

Επεξ/σία από Dr_Parolo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_Parolo είπε

Καλησπέρα κι από μένα

εις τους γνώστες μια βοήθεια σχετικά με την αγορά οθόνης:

χρήση 95% για δουλειά, διάβασμα κυρίως, word, excel, ppt κλπ όπου η τωρινή μου οθόνη με κουράζει απίστευτα

5% καμμιά ταινία, σχεδόν ποτέ παιχνίδια

budget υπολογίζω περίπου 300Ε αλλά συζητήσιμο

μέγεθος: τώρα έχω στο γραφείο 21,5" και η απόσταση μου ειναι <60cm, max ύψος γραφείου ( έχω ράφια απο πάνω, 45cm), όπως το σκέφτομαι οι 27" μου φαίνονται τεράστιες στο χώρο μου, νομίζω 24" είναι καλά, αν υπάρχει αντίθετη άποψη ευπρόσδεκτη

Πείτε μου αν θέλετε προτάσεις συγκεκριμένες αλλά και γενικά για τι χαρακτηριστικά να κοιτάω, ips?

Ευχαριστώ πολύ

ps: θα ήθελα να έχει ρύθμιση ύψους και tilt επίσης για να βολευτώ

ps2: θύρες έχω vga, dvi, hdmi, ερώτηση οι οθόνες συνδέονται και με usb?

Εδώ εισαι καλά πιστεύω για office. Τιλτ έχει, αυξομείωση ύψους δεν έχει αλλά παίρνει βασουλα αν θες να μπει τοίχο. Άψογο all around και ξεκούραστο, κοντά στο ύψος της 24ας αλλά με μεγαλύτερο real estate. 

https://www.skroutz.gr/s/20006280/LG-29WL500-B.html

Σε 16:9 αυτή έχει και ρυθμιζόμενη βάση και είναι και σε τρικαλη τιμη https://www.skroutz.gr/s/15440670/Dell-P2419H.html

Τα usb είναι για να συνδέεις αποθηκευτικό μέσο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις,

Ψαχνοντας λίγο, αναρωτιέμαι αν πράγματι έχουν νοήμα τα : flicker-free, low blue light (Dell), και το eye care της samsung, αν έχει κανείς εμπειρία;;

Το 21:9 δε μου πολυ αρέσει να πω την αλήθεια, προτιμώ το 16:9, αν και ίσως με συνήθεια να ειναι καλύτερο για office

Για την παρακάτω τι λέτε;?:

https://www.skroutz.gr/s/22369360/Dell-P2421D.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Dr_Parolo είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις,

Ψαχνοντας λίγο, αναρωτιέμαι αν πράγματι έχουν νοήμα τα : flicker-free, low blue light (Dell), και το eye care της samsung, αν έχει κανείς εμπειρία;;

Το 21:9 δε μου πολυ αρέσει να πω την αλήθεια, προτιμώ το 16:9, αν και ίσως με συνήθεια να ειναι καλύτερο για office

Για την παρακάτω τι λέτε;?:

https://www.skroutz.gr/s/22369360/Dell-P2421D.html

Αυτη είναι 2k σε 24 ίντσες. Δλδ θα βλεπεις ψείρες τα γράμματα, τουλάχιστον αυτό ειναι η προσωπική μου άποψη. Ιδανικές ίντσες σε αυτή την ανάλυση είναι οι 27

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/6/2020 στις 11:02 ΜΜ, leros2004 είπε

Tην Lg

Ολα καλα με την LG, αλλα διαβαζω οτι εχει παρα πολυ χαμηλο contrast. Μας επηρεαζει καπου;

Ολες αυτες τις ημερες ριχνω αρκετο διαβασμα, αλλα καταλαβαινω οτι δεν υπαρχει η τελεια οθονη.. Και δεν ξερω αν αξιζει να δωσω 400+ ευρω και να παρω οθονη που να μην με ικανοποιησει.. Μηπως να μεινω με την παλια μου Dell Ultrasharp;

Καποιες αποριες.

1)Οταν η οθονη ειναι πχ 144Hz, ολη την ωρα ειναι σε αυτα τα Hz ακομα και στο σερφαρισμα;

2)Γιατι τα περισσοτερα 2k-4k VA panel ειναι 32+" κατα κυριο λογο;

3) Μεγαλυτερη πιθανοτητα για καμενο πιξελ εχεις σε IPS ή VA panel;

4)144Hz ή 60Hz αναμεσα σε δυο οθονες που εχουν την ιδια τιμη; Η οθονη με τα 60Hz θα εχει καλυτερη ποιοτητα;

 

Δεν ασχολουμαι με Esports και κυριως κανω multimedia χρηση στον υπολογιστη.

Πανω-κατω εχω ψιλοκαταληξει στις παρακατω οθονες.. Αλλα ειναι τελειως διαφορετικες μεταξυ τους..

 

 

 

image.png.6df210d5c35db7f0e84e0697fa7890e3.png

 

Κατι μου λεει να αγορασω την Dell.. Βεβαια ειναι πανακριβη λογω Usb type-c, το οποιο δεν ξερω εαν θα χρησιμοποιω.. Δλδ δινεις κανα 30-40 ευρω παραπανω για αυτη τη λειτουργια.. Δεν ξερω..

Επεξ/σία από Veggie_Chia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, radiohead είπε

Αυτη είναι 2k σε 24 ίντσες. Δλδ θα βλεπεις ψείρες τα γράμματα, τουλάχιστον αυτό ειναι η προσωπική μου άποψη. Ιδανικές ίντσες σε αυτή την ανάλυση είναι οι 27

Με την αύξηση της κλίμακας σε 125-150% δε θα φτιάξει αυτό έχοντας ταυτόχρονα και καλύτερη ανάλυση? χαλάει κάτι κάνοντας αυτό?

Edit: μόλις είδα το εξής για τον επεξεργαστή μου (δεν εχω gpu):

For 2nd and 3rd Generation Intel® Core™ Processors the maximum supported resolutions are:

  • DisplayPort 1.1 = 2560x1600 at 60 Hz
  • HDMI 1.4 = 1920x1200 at 60 Hz
  • DVI (Single-link) = 1920x1200 at 60 Hz
  • VGA = 2048x1536 at 75 Hz

display port δεν έχει οπότε δώρον άδωρον το qhd ??

Επεξ/σία από Dr_Parolo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...