Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@radiohead κανε με αντ ιμε πλοκ

λοιπον αντε να ρωτήσω και εγω να δούμε.

Θελω μια οθονη με :

4κ, ιδανικά 32 ιντσες, με decent HDR (at least 600), 120 hz, με fald που να μη βλέπεις halo τη μιση οθόνη, να μην έχει αισθητό ghosting/smearing και να εχει καλη υλοποίηση VRR με LFC που να δουλέυει. α και να έχει hdcp 2.2 , θέλω να βλέπω netflix 4k.

Και όλα αυτα με 3ple figure price. (χαχα καλό ε;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Agent_Orange είπε

@radiohead κανε με αντ ιμε πλοκ

λοιπον αντε να ρωτήσω και εγω να δούμε.

Θελω μια οθονη με :

4κ, ιδανικά 32 ιντσες, με decent HDR (at least 600), 120 hz, με fald που να μη βλέπεις halo τη μιση οθόνη, να μην έχει αισθητό ghosting/smearing και να εχει καλη υλοποίηση VRR με LFC που να δουλέυει. α και να έχει hdcp 2.2 , θέλω να βλέπω netflix 4k.

Και όλα αυτα με 3ple figure price. (χαχα καλό ε;)

Πέρα από το νετφλιξ δε γράφεις άλλη χρήση. Προφανώς δεν παίζει σε χαμηλή τιμή κατι αλλά τουλάχιστον θα βρεις  με ένα από τα ζητούμενα, όχι το τέλειο μόνιτορ. Στην τελική δύο νεφρά έχεις πούλα τον ένα και πάρε αυτή https://www.rtings.com/tv/reviews/lg/cx-oled

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν πιάνει 2κ το νεφρό μου ειναι εκτος εγγύησης :D

βασικα το ξερω οτι δεν υπάρχει (κατω απο 1000ρικο) , συνεχεια ψαχνω review κτλ, η ερωτηση ηταν ας πουμε ρητορικη, για να γκρινιαξω.

για γενική χρήση το θέλω, απ'ολα που λέμε.

Το CX ωραιο, το έχω σταμπάρει, αλλα δεν με παίρνει για 2κ και θα σπαζόμουν να εχω δώσει τοσα φράγκα και να ανγχώνομαι για burn-in.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Agent_Orange είπε

δεν πιάνει 2κ το νεφρό μου ειναι εκτος εγγύησης :D

βασικα το ξερω οτι δεν υπάρχει (κατω απο 1000ρικο) , συνεχεια ψαχνω review κτλ, η ερωτηση ηταν ας πουμε ρητορικη, για να γκρινιαξω.

για γενική χρήση το θέλω, απ'ολα που λέμε.

Το CX ωραιο, το έχω σταμπάρει, αλλα δεν με παίρνει για 2κ και θα σπαζόμουν να εχω δώσει τοσα φράγκα και να ανγχώνομαι για burn-in.

Λίγο από όλα όντας φίλος και κάτοχος ultrawide αυτό θα σου πρότεινα. Freesync κι gsync compatible ανάλυση μεταξύ 2k-4k μέγεθος μεταξύ 27αρας-32αρας 16:9 αψογη εμπειρία στο gaming, τίμια για ταινίες υστερεί στο hdr αλλά είναι 160hz (με oc)  ips με τρομερό χώρο για productivity επεξεργασίες multitasking. Γενικά υπερπλήρες all around αλλά χιλιάρικο.

https://www.amazon.de/dp/B0864GCQPL?tag=haggle-web-de-21&linkCode=osi&th=1&psc=1&language=en_GB

Επεξ/σία από radiohead
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καμία γνώμη για το παρακάτω monitor ? 

Η χρήση θα είναι απλή browsing ταινίες και λίγο gaming . Σε σχέση με το γνωστό AOC https://www.skroutz.gr/s/15946483/AOC-Q3279VWFD8.html αξίζει το Philips?

https://www.e-shop.gr/othoni-philips-325e1c-00-32-curved-led-quad-hd-p-PER.170992 

Επεξ/σία από Tasosp22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που μια οθόνη έχει backlight bleeding (περισσότερο απ’οσο θα έπρεπε), τι ακριβώς διαδικασία ακολουθείται ? Τη δηλώνεις ως DOA ? έχει να κάνει με την πολιτική του κάθε καταστήματος ? ή απευθύνεσαι κατευθείαν στον κατασκευαστή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Metal_Head είπε

Σε περίπτωση που μια οθόνη έχει backlight bleeding (περισσότερο απ’οσο θα έπρεπε), τι ακριβώς διαδικασία ακολουθείται ? Τη δηλώνεις ως DOA ? έχει να κάνει με την πολιτική του κάθε καταστήματος ? ή απευθύνεσαι κατευθείαν στον κατασκευαστή ?

Ενδιαφερομαι και εγω για αυτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια Dell S2415H, και σκέφτομαι (ναι, μερικές φορές κάνω βαριές εργασίες!) να πάω σε μια οθόνη με τα εξής απλά χαρακτηριστικά:

Να έχει (επιτέλους) μαύρο, μαύρο και όχι γκρί.

Να μπορεί να γυρίσει και κάθετα.

Να είναι 26άρα ή και μεγαλύτερη.

Θα συνδέεται σε 5850!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Metal_Head είπε

Σε περίπτωση που μια οθόνη έχει backlight bleeding (περισσότερο απ’οσο θα έπρεπε), τι ακριβώς διαδικασία ακολουθείται ? Τη δηλώνεις ως DOA ? έχει να κάνει με την πολιτική του κάθε καταστήματος ? ή απευθύνεσαι κατευθείαν στον κατασκευαστή ?

1.Αρχικά με τον πωλητή και το πιθανότερο να σου δώσει το τηλ της αντιπροσωπειας 2. Ναι ως doa. 3. Με την πολιτική του μαγαζιού σε ότι έχει να κάνει με τα μεταφορικα που θα τη στείλεις. Μπορείς και απευθείας αν έχεις τηλ αντιπροσωπείας και δεν είναι παραεισαγωγη του εκάστοτε καταστήματος. Ξεκινα με ένα τηλ εκεί που την πήρες να σε ενημερώσουν σχετικά.

Αν σου πουν μα μου μπορείς να κινηθείς νομικά μέσω συνηγορου του καταναλωτή.

8 ώρες πριν, _BASSstarlet_ είπε

Έχω μια Dell S2415H, και σκέφτομαι (ναι, μερικές φορές κάνω βαριές εργασίες!) να πάω σε μια οθόνη με τα εξής απλά χαρακτηριστικά:

Να έχει (επιτέλους) μαύρο, μαύρο και όχι γκρί.

Να μπορεί να γυρίσει και κάθετα.

Να είναι 26άρα ή και μεγαλύτερη.

Θα συνδέεται σε 5850!

Μαύρο καλό θα βρεις σε va panel αλλά μετά θα γκρινιάζεις για γωνίες θέασης ίσως ghosting-χρώματα. Δώσε ένα budget πάνω κατω για να σε βοηθήσουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς τίποτα για την PHILIPS 325E1C; Την έχει το eshop στα 230, που είναι πάνω κάτω όσο βγαίνει και η  ΑΟC από skroutz (222). Η philips είναι VA panel, ενώ η AOC ips, αλλά η philips έχει και vesa mount, κάτι που λείπει από την AOC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, THD είπε

Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς τίποτα για την PHILIPS 325E1C; Την έχει το eshop στα 230, που είναι πάνω κάτω όσο βγαίνει και η  ΑΟC από skroutz (222). Η philips είναι VA panel, ενώ η AOC ips, αλλά η philips έχει και vesa mount, κάτι που λείπει από την AOC

Το curved θα το απέφευγα και δεν υπάρχει και review πέραν από χρήστες του αμαζον που φαίνονται θετικά. Καλή τιμή είναι παντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, radiohead είπε

Το curved θα το απέφευγα και δεν υπάρχει και review πέραν από χρήστες του αμαζον που φαίνονται θετικά. Καλή τιμή είναι παντως.

Γιατί θα το απέφευγες; Δεν παίζει να βοηθάει και με τις γωνίες θέασης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...