Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στο forum, άποψη για την AOC AOC CU34G2X? Ψάχνω κάτι σε 34άρι ultra wide και είναι ότι τιμιότερο βρήκα. Με εξαίρεση το tn panel (εννοείται σε αυτά τα χρήματα) και ότι δεν έχει gsynq module (επίσης για αυτά τα χρήματα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/8/2020 στις 7:27 ΠΜ, SakafliaC είπε

Ερώτηση περισσότερο από περιέργεια.

Για ποιο λόγο δεν προτείνει κανείς  αυτό το monitor? Η τιμή του είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστική, είναι ips, gsync+freesync comp και κυρίως είναι Dell.

Και δεν έχει ούτε μια αξιολόγηση στο Skroutz. Μου διαφεύγει κάτι εμένα?

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι στο site της εταιρείας  εδώ λέει στον τύπο του panel LED αντί για IPS που λέει στο Skroutz.

Βγήκε τη μέρα που έγραψες για αυτή, αρχίζουν και βγαίνουν τα review.

Το panel της S2721DGF είναι IPS.

Επεξ/σία από elpenor
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το ιδιο panel με την gl850 λενε οτι εχει, με OC στα 165.

νομιζω πηρε το ματι μου οτι η dell την εβγαλε σε sale κατω απο 400 τουλαχιστον εξω.

anyway στα 400 κατι  ειναι πολυ καλη τιμη, το panel ειναι πολυ καλο για οποιον θελει 27αρι, με μονο μειονεκτημα το contrast που ειναι θεμα με ολα τα ips.

αρκει να δινει η lg εξισου καλα panel με τη δικη της απο αποψη bleeding, glow, uniformity etc.

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/8/2020 στις 11:43 ΠΜ, paularas είπε

Καλημέρα στο forum, άποψη για την AOC AOC CU34G2X? Ψάχνω κάτι σε 34άρι ultra wide και είναι ότι τιμιότερο βρήκα. Με εξαίρεση το tn panel (εννοείται σε αυτά τα χρήματα) και ότι δεν έχει gsynq module (επίσης για αυτά τα χρήματα). 

Va ειναι το πανελ της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα ,σίγουρα έχει απαντηθεί αλλά αν είναι εύκολο να ξανά απαντήσετε .

Budget: 200-250 euro (αν είναι εύκολο από κάποιο κατάστημα που να έχει και δωσεις)

Χρήση : ψευτοgaming , όπως cs go και κανά cod

Ιντσες: 24

κάρτα γραφικών :msi 1650 super, επεξεργαστής:r5 2600

 

Ευχαριστώ!

 

Επεξ/σία από xtolicc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα σας είμαι ανάμεσα σε 1440 (27"/28" 144Hz) ή 2160 (27"/28"/32" 60Hz/75Hz) και δεν ξέρω που να καταλήξω. Τώρα έχω μια 2080 super και R5 3600 σε μια τηλεόραση 1080 60hz και παίζω τα περισσότερα games high-ultra αλλά σήκωνα και anti-aliasing για να την κάνω λίγο ποιο "καθαρή" την εικόνα το κακό είναι ότι φοβάμαι με την μετάβαση σε μεγαλύτερη ανάλυση δεν θα σηκώνω τόσο anti-aliasing όσο πριν και θα μου κακοφαίνεται. Κάποιος που να έχει κάποια εμπειρία ή να έχει κάνει κάτι παρόμοιο θα με βοηθούσε η γνώμη του. Αν βοηθάει κάποια από τα παιχνίδια που παίζω είναι batman arkham series, dishonored series,  Asseto Corsa, GTAV, CS:GO, PUBG, MAD MAX. Το PC χρησιμοποιείτε κυρίως για game αλλά αφιερώνω και αρκετό χρόνο σε browsing και ταινίες. To budget είναι 350 ευρώ ξέρω δεν είναι πολλά αλλά αν υπάρχει κάτι που αξίζει να δόσεις λίγα παραπάνω(σε λογικά πλαίσια) για να πάρεις κάτι πιο καλό θα τα έδινα.

Ευχαριστώ πολύ Γιάννης

Επεξ/σία από solitary bat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/8/2020 στις 10:25 ΜΜ, solitary bat είπε

καλησπέρα σας είμαι ανάμεσα σε 1440 (27"/28" 144Hz) ή 2160 (27"/28"/32" 60Hz/75Hz) και δεν ξέρω που να καταλήξω. Τώρα έχω μια 2080 super και R5 3600 σε μια τηλεόραση 1080 60hz και παίζω τα περισσότερα games high-ultra αλλά σήκωνα και anti-aliasing για να την κάνω λίγο ποιο "καθαρή" την εικόνα το κακό είναι ότι φοβάμαι με την μετάβαση σε μεγαλύτερη ανάλυση δεν θα σηκώνω τόσο anti-aliasing όσο πριν και θα μου κακοφαίνεται. Κάποιος που να έχει κάποια εμπειρία ή να έχει κάνει κάτι παρόμοιο θα με βοηθούσε η γνώμη του. Αν βοηθάει κάποια από τα παιχνίδια που παίζω είναι batman arkham series, dishonored series,  Asseto Corsa, GTAV, CS:GO, PUBG, MAD MAX. Το PC χρησιμοποιείτε κυρίως για game αλλά αφιερώνω και αρκετό χρόνο σε browsing και ταινίες. To budget είναι 350 ευρώ ξέρω δεν είναι πολλά αλλά αν υπάρχει κάτι που αξίζει να δόσεις λίγα παραπάνω(σε λογικά πλαίσια) για να πάρεις κάτι πιο καλό θα τα έδινα.

Ευχαριστώ πολύ Γιάννης

με 2080s , εγω παιζω 3ΑΑΑ , σε high-ultra με playable fps ~60. για 2κ μην το συζητας θα εχεις υψηλα fps. στα 4κ θα ζοριστεις λιγο αλλα δεν ειναι τοσο ασχηματα τα πραγματα. go with the bigger display / resolution

Επεξ/σία από discoboyminimal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.

Υπαρχουν οθονες με HDMI 2.1?

Εκτος απο την Eve spectrum δεν εχω βρει καποια αλλη.

Γνωριζετε αν εχουν ανακοινωσει τιποτα αν θα βγαλουν?

Για 4Κ μ'ενδιαφερει πιο πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, χρειάζομαι μια νέα οθόνη για BIM & AutoCAD, Microsoft Office, σερφάρισμα κλπ.
Θα συνδεθεί με τους DELL Latitude E5570, DELL Latitude E7470 και Microsoft Surface 3 Pro, όλα μέσω Dockingstation.

Βασικό ζητούμενο από την οθόνη είναι η ξεκούραστη εργασία και τα χρήματα που θα ήθελα να διαθέσω είναι έως ~400€.

Να κοιτάξω για:

  • 27" ή 32/34" ultrawide ;
  • επίπεδη ή curved;
  • πάνελ IPS, VA ή κάτι άλλο;

Τί προτείνετε;

Merci!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/9/2020 στις 11:25 ΜΜ, Commendatore είπε

Καλησπέρα, χρειάζομαι μια νέα οθόνη για BIM & AutoCAD, Microsoft Office, σερφάρισμα κλπ.
Θα συνδεθεί με τους DELL Latitude E5570, DELL Latitude E7470 και Microsoft Surface 3 Pro, όλα μέσω Dockingstation.

Βασικό ζητούμενο από την οθόνη είναι η ξεκούραστη εργασία και τα χρήματα που θα ήθελα να διαθέσω είναι έως ~400€.

Να κοιτάξω για:

  • 27" ή 32/34" ultrawide ;
  • επίπεδη ή curved;
  • πάνελ IPS, VA ή κάτι άλλο;

Τί προτείνετε;

Merci!

Τείνω να καταλήξω σε επίπεδη 27άρα IPS, μιας και απ'ότι φαίνεται στις διαστάσεις αυτές δεν πολυαξίζουν οι καμπυλωτές...

Καμία γνώμη;

 

Επεξ/σία από Commendatore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/8/2020 στις 11:43 ΠΜ, paularas είπε

Καλημέρα στο forum, άποψη για την AOC AOC CU34G2X? Ψάχνω κάτι σε 34άρι ultra wide και είναι ότι τιμιότερο βρήκα. Με εξαίρεση το tn panel (εννοείται σε αυτά τα χρήματα) και ότι δεν έχει gsynq module (επίσης για αυτά τα χρήματα). 

Δεν είναι TN , Samsung VA είναι, 

Αν θέλεις περιμένεις και την 

Gigabyte G34WQC  που φαίνεται να έχει το ίδιο panel με λίγο καλύτερο μάλλον firmware , freesync αλλά είναι και επίσημα gsync compatible.  Επίσης έχει λίγο καλύτερο luminance 350cd / m² με boost στα 400 για ψευτο HDR 

Στην ίδια κατηγορία τιμης, pre order υπάρχει ήδη στο co uk.

Για την AOC cu34g2 και Nvidia g sync έχουν αναφέρει flickering όταν πέφτουν τα FPS κάτω από LFC ,

μπορεί όμως να το έχουν διορθώσει με firmware update. 

Μπορεί να ισχύσει μόνο με 1xxx σειρά Nvidia. 

99% όμως διορθώνεται βάζοντας 50 51 LFC στο cru.

Επεξ/σία από dem
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια απορία.

Αυτές οι μεγάλες οθόνες που έχουν μεγάλες αναλύσεις παίζουν αν θέλει κανείς τα παιχνίδια σε 1080p ή τα δείχνουν χάλια;

Το λέω γιατί κάποιος μπορεί να μην έχει το σούπερ σύστημα για μεγάλες αναλύσεις στα παιχνίδια αλλά να έχει επενδύσει σε οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Θέλω να ρωτήσω και κάτι.

Έχετε να προτείνετε κάποια monitor 1440p@144Hz στις 27'', 28'', τα οποία να είναι κατάλληλα για τα χαρακτηριστικά του Xbox Series S; Δηλαδή για gaming είτε στα 1080p@120Hz είτε στα 1440p@60Hz (επιλογές που θα προσφέρει το S).

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostakis1978nov είπε

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Θέλω να ρωτήσω και κάτι.

Έχετε να προτείνετε κάποια monitor 1440p@144Hz στις 27'', 28'', τα οποία να είναι κατάλληλα για τα χαρακτηριστικά του Xbox Series S; Δηλαδή για gaming είτε στα 1080p@120Hz είτε στα 1440p@60Hz (επιλογές που θα προσφέρει το S).

Thanks

Έβγαλε το eshop σε προσφορά την γνωστή lg gl850, 450 και άμεσα διαθέσιμη

https://www.e-shop.gr/othoni-lg-27gl850-b-27-led-quad-hd-144hz-p-PER.171019

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...