Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στη παρέα,

Καθώς έρχονται Χριστούγεννα σκέφτομαι να αναβαθμίσω τις οθόνες μου. Αυτή τη στιγμή είμαι με 2 οθόνες (1xLG FLATRON IPS234 ως βασική και 1xPHILIPS 170C ως δευτερη).

Θέλω να παω σε 2 οθόνες οι οποίες θα μπούνε σε Vesa mount για εκοικονόμηση χώρου. Παρακάτω οι βασικές πληροφορίες

  1. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε Σκεφτόμουν συνολικά γύρω στο ~500€ αλλά μπορώ να κανω μικρές αυξομοιώσεις. 
  2. Για τι χρήση προορίζεται ; Κυρίως δουλειά (mainly coding), ταινίας και casual gaming απλό (League of Legends, Football Manager, αλλά και κανένα FPS)
  3. Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες; Η βασική οθόνη ας είναι 27αρα και μετα δεν έχω προτίμηση. Ή δεύτερη 27αρα ή 24αρα αρκεί να ταιριάζει αισθητικά.
  4. Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών: Intel i5 8400 με GTX 1050Ti

Ιδανικά έλεγα η βασική οθόνη να ειναι 2Κ 144Hz αλλά είμαι ανοιχτός σε προτάσεις καθώς δεν εχω ασχοληθεί με το χώρο των οθονών. Επίσης σημαντικό να ταιριάζουν αισθητικά λιγο μην ειναι όπως το current setup μου που ειναι οπως να ναι 😅

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, toutsos είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. @7nisiotis Δεν είναι η Xiaomi είναι η AOC με τα 100hz και αυτή. Σαν πρώτη οθόνη της Xiaomi την φοβήθηκα 

Δεν παίζω competitive, single player μονο.

Τα ηχεία δεν με ενδιαφέρουν έχω εξωτερικά συνδεδεμένα.. 

Στην εικόνα έχουν κάποια διαφορά; 

Και οι 2 εχουν VA panels στα 100hz. Παρομοιες θα ειναι με την Philips να εχει καλυτερη συνολικη ποιοτητα και ηχεια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας, θέλω να αγοράσω και εγώ μια οθόνη και ψάχνω την καλύτερη δυνατή επιλογή. Το budget μου είναι μέχρι 300€, απλή χρήση gaming κάνω με παιχνίδια όπως LOL, CS Go, Valorant, COD. Ψάχνω 27 ίντσες οθόνη και υπολογιστής μου αποτελείται από έναν Ryzen 5 3600 και μια GTX 1660 super gaming OC. Τι προτείνετε; Το Gsync κάνει γενικά διαφορά ώστε να το έχει η οθόνη που θα αγοράσω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kyriakos890 είπε

Γειά σας, θέλω να αγοράσω και εγώ μια οθόνη και ψάχνω την καλύτερη δυνατή επιλογή. Το budget μου είναι μέχρι 300€, απλή χρήση gaming κάνω με παιχνίδια όπως LOL, CS Go, Valorant, COD. Ψάχνω 27 ίντσες οθόνη και υπολογιστής μου αποτελείται από έναν Ryzen 5 3600 και μια GTX 1660 super gaming OC. Τι προτείνετε; Το Gsync κάνει γενικά διαφορά ώστε να το έχει η οθόνη που θα αγοράσω; 

https://www.skroutz.gr/s/16941770/Asus-VG279Q-27-Gaming-Monitor.html

Έχει και μεγαλύτερο αδερφάκι, tuf series, αλλά έχει 420 ευρώ και εκεί πάς σε 1440p που θα σηκώνεις τα hz με αυτήν την κάρτα. (καιρό είχα να κοιτάξω τις 1080p, για ποιον λόγο είναι τόσο καλύτερα τα panel από τα 1440p? lol)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

έπειτα απο 5 χρόνια λέω να αναβαθμίσω την οθόνη μου 27'' QHD 60Hz. Κοιτάω αυτές τις 2 Asus PG348Q ή AW3418DW .Πρέπει να με προβληματίσει που είναι μοντέλα διετίας?

Χρήση gaming ( Flight Simulation, RDR2 και RPG) και επεξεργασιά φωτογραφίας, εξού και το IPS που χρειάζομαι. 

Προς το παρόν θα παίξουν με 1080 Ti. Φαίνεται λίγο καλύτερο το Dell αλλά απο support νομίζω και οι 2 εταιρίες είναι άψογες απο οτι διαβάζω. Τι λέτε? 

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sakiz105 είπε

https://www.skroutz.gr/s/16941770/Asus-VG279Q-27-Gaming-Monitor.html

Έχει και μεγαλύτερο αδερφάκι, tuf series, αλλά έχει 420 ευρώ και εκεί πάς σε 1440p που θα σηκώνεις τα hz με αυτήν την κάρτα. (καιρό είχα να κοιτάξω τις 1080p, για ποιον λόγο είναι τόσο καλύτερα τα panel από τα 1440p? lol)

Έχει free sync αυτή η οθόνη. Δεν θα ήταν καλύτερη επιλογή μια με gsync; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Kyriakos890 είπε

Έχει free sync αυτή η οθόνη. Δεν θα ήταν καλύτερη επιλογή μια με gsync; 

όποια έχει freesync υποστηρίζει και gsync. Για gsync module θες πάνω από 550 budget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

όποια έχει freesync υποστηρίζει και gsync. Για gsync module θες πάνω από 550 budget

Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που λες. Οι οθόνες κυρίως με freesync premium έχουν πιστοποίηση για gsync compatible από την Nvidia. 

45 λεπτά πριν, lambros είπε

Σαν άσχετο εγώ τι διαφορά με απλά λόγια του free sync με το gsync?

Είναι ανάλογα με τι κάρτα γραφικών έχεις, AMD ή Nvidia. Η AMD έχουν την τεχνολογία freesync και η Nvidia την gsync. Με απλά λόγια συγχρονίζει την κάρτα με την οθόνη νομιζω ώστε να μην υπάρχει tearing-ghosting. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Kyriakos890 είπε

Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που λες. Οι οθόνες κυρίως με freesync premium έχουν πιστοποίηση για gsync compatible από την Nvidia. 

Είναι ανάλογα με τι κάρτα γραφικών έχεις, AMD ή Nvidia. Η AMD έχουν την τεχνολογία freesync και η Nvidia την gsync. Με απλά λόγια συγχρονίζει την κάρτα με την οθόνη νομιζω ώστε να μην υπάρχει tearing-ghosting. 

ισχύει. 

https://www.rtings.com/monitor/reviews/asus/vg279q (g-sync combatible, tested)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kyriakos890 είπε

Τι λες μεταξύ Samsung C27RG50, Gigabyte G27FC, LG 27GL650F-B και Dell S2721HGF;

την LG. Οι άλλες είναι VA θα σου βγούν τα μάτια από το smearing σε esports

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...