Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα ψαχνω για οθονη υπολογιστη που θα χρησιμοποιηθει με προγραμμα που θα βλεπει ελιες στο δερμα ( οποτε θελει καλη πιστοτητα στα χρωματα) προτεινεται απο το προγραμμα 2560x1440

νομιζω μεχρι 27-32 ιντσες .

τι λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κυκλοφόρησε η Dell AW2721D στην ευρώπη και Ελλάδα και φένεται πως η Dell αποφάσισε να μειώση την τιμή πώλησης από τα 950 στα 750 ευρώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω για δύο οθόνες σε dual setup για γραφείο.

Αποκλειστικά IPS panel. 
Μέγεθος: 24΄΄
Χρήση: Office, SAP, browser. 

Επειδή θα παίζουν dual με ενδιαφέρει, πέραν όλων των άλλων, να έχουν και μικρό bezel. Έχω μια προτίμηση στις Dell, αλλά όποια πρόταση είναι δεκτή. 

Χρήματα, μέχρι 180€ ανά οθόνη εκτός και αν υπάρχει λόγος για να δώσω κάτι παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  1. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε : 450max
  2. Για τι χρήση προορίζεται ; 2k Gaming 144Hz/165Hz
  3. Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ; 27"
  4. Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών: CPU δεν έχω αποφασίσει, GPU 3060 Ti

Είχα σκεφτεί την AOC CQ27G2U 27" για να γλυτώσω χρήματα και να τα ρίξω στην CPU αλλά μου πρότειναν την Dell S2721DGFA 27".

Επεξ/σία από Jastonas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε! Παρακαλώ τα φώτα σας! Έχω επιλέξει αυτήν την οθόνη, στα 240€ για fps, open world στυλ rdr5 και θέαση σειρών κτλ. αλλά δυστυχώς έχω κάποιους ενδοιασμούς και σκοπεύω να την επιστρέψω. Μήπως να πάω σε 27" 2k ως πιο futureproof? Ευχαριστώ! (Budget 300€)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα Παιδια μετα απο καιρο με την QNIX QX2710 πηγα στην Nemesis 27 144hz https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/othones/oles-oi-othones/turbo-x-monitor-27-nemesis-nc27qgh-gaming-curved-hdr_3363759 εχει κανεις αυτο το Monitor calibrate?ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια μια καλη ips οθονη 1080p με 24" και display port??? Για ελαφρυ gaming! Απλα θελω να εχει ωραια χρωματα και οχι χαζες λειτουργιες "gaming" και καλα για να εχω στανταρντ 5ms ειτε παιζω παιχνιδια ειτε οχι.  κατω απο 150 ευρω !

 

αυτες πως ειναι?

https://www.skroutz.gr/s/13693377/HP-EliteDisplay-E243.html?from=catspan#specs

https://www.skroutz.gr/s/23671208/Acer-CB242Ysmiprx-23-8.html

Επεξ/σία από papercuts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Έχει δοκιμάσει κανένας την Dell S2721D? Dell S2721D 27" - Skroutz.gr

Ψάχνω κάτι για να συνδέω το λάπτοπ. 

2Κ για Multimedia χρήση και να το γυρίζω στα 1080p 75Hz για πολύ ελαφρύ Gaming. 

Αν υπάρχει κάποια αντι πρόταση πολύ ευχαρίστως να την κοιταξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Dr.Tesla είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Έχει δοκιμάσει κανένας την Dell S2721D? Dell S2721D 27" - Skroutz.gr

Ψάχνω κάτι για να συνδέω το λάπτοπ. 

2Κ για Multimedia χρήση και να το γυρίζω στα 1080p 75Hz για πολύ ελαφρύ Gaming. 

Αν υπάρχει κάποια αντι πρόταση πολύ ευχαρίστως να την κοιταξω.

Έχω την DS (ίδιο μοντέλο, αλλά με καλύτερη βάση, ~+20€) και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Την έχω συνδέσει με macbook air του 2013. Πολύ ωραία χρώματα, φωτεινότητα, contrast και panel με ελάχιστο bleed και 0 καμμένα/κολλημένα pixels. Τα ηχεία  καλύτερα πες πως δεν υπάρχουν.

Την δοκίμασα και στον σταθερό σε 1440p, αλλά η 5600xt ζοριζόταν αρκετά σε κάποια παιχνίδια. Δεν δοκίμασα όμως με 1080p. Αν θες πες μου να την βάλω αύριο και να σου πω εντυπώσεις.

Αν σκοπεύεις να την βάλεις σε monitor arm πάρε την D, αν όχι η DS τα αξίζει και με το παραπάνω τα +20€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, jimmyfis είπε

Έχω την DS (ίδιο μοντέλο, αλλά με καλύτερη βάση, ~+20€) και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Την έχω συνδέσει με macbook air του 2013. Πολύ ωραία χρώματα, φωτεινότητα, contrast και panel με ελάχιστο bleed και 0 καμμένα/κολλημένα pixels. Τα ηχεία  καλύτερα πες πως δεν υπάρχουν.

Την δοκίμασα και στον σταθερό σε 1440p, αλλά η 5600xt ζοριζόταν αρκετά σε κάποια παιχνίδια. Δεν δοκίμασα όμως με 1080p. Αν θες πες μου να την βάλω αύριο και να σου πω εντυπώσεις.

Αν σκοπεύεις να την βάλεις σε monitor arm πάρε την D, αν όχι η DS τα αξίζει και με το παραπάνω τα +20€.

Aν τη δοκιμάσεις και σε 1080p, πες αν θες και αν αξίζει στις 27" να πας σε 1440p, ακόμα κι αν δεν την αξιοποιήσεις τελικά στα παιχνίδια.
Αν είναι πιο ξεκούραστη σε μπρόουζινγκ, αν είναι καλύτερη σε ταινίες, κοκ, στην καθημερινή ενασχόληση,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/12/2020 στις 9:08 ΜΜ, panostom είπε

Εχω την πρώτη κανένα μήνα και είμαι φουλ ευχαριστημένος οπότε στην προτείνω ανεπιφύλακτα. Τις DELL τις θεωρώ γενικά κορυφή (έχω άλλες δύο στην εργασία μου) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, jimmyfis είπε

Έχω την DS (ίδιο μοντέλο, αλλά με καλύτερη βάση, ~+20€) και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Την έχω συνδέσει με macbook air του 2013. Πολύ ωραία χρώματα, φωτεινότητα, contrast και panel με ελάχιστο bleed και 0 καμμένα/κολλημένα pixels. Τα ηχεία  καλύτερα πες πως δεν υπάρχουν.

Την δοκίμασα και στον σταθερό σε 1440p, αλλά η 5600xt ζοριζόταν αρκετά σε κάποια παιχνίδια. Δεν δοκίμασα όμως με 1080p. Αν θες πες μου να την βάλω αύριο και να σου πω εντυπώσεις.

Αν σκοπεύεις να την βάλεις σε monitor arm πάρε την D, αν όχι η DS τα αξίζει και με το παραπάνω τα +20€.

Το 2Κ είναι σταθερό στα 75 Hz με HDMI? Διάβασα λίγο για μικροπροβλήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Dr.Tesla είπε

Το 2Κ είναι σταθερό στα 75 Hz με HDMI? Διάβασα λίγο για μικροπροβλήματα. 

Στο macbook είναι με displayport,  στον σταθερό το δοκίμασα με hdmi αλλά λίγο για να πω (ίσως κανένα 2ωρο), δεν είδα κάτι περίεργο πάντως.

21 ώρες πριν, Vassilis_24 είπε

Aν τη δοκιμάσεις και σε 1080p, πες αν θες και αν αξίζει στις 27" να πας σε 1440p, ακόμα κι αν δεν την αξιοποιήσεις τελικά στα παιχνίδια.
Αν είναι πιο ξεκούραστη σε μπρόουζινγκ, αν είναι καλύτερη σε ταινίες, κοκ, στην καθημερινή ενασχόληση,

Αυτή την χρονιά πήγα από 1080p/60Hz -> 1080p/144Hz στον σταθερό, και στο λαπτοπ σε 1440p (από 900p 🤣). Το μεγαλύτερο upgrade και πιο εμφανές είναι σαφώς η μετάβαση σε 27"/1440p (ακόμα και αν ήταν σε 1080p πριν). Αν δεν ήθελε μια περιουσία για νέα gpu άνετα πουλούσα την 144hz για μια δεύτερη 27/1440p.

Μην το σκέφτεσαι καν!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...