Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, konlift είπε

Θα πας στο rtings και θα βλέπεις το αντίστοιχο panel.

https://www.rtings.com/monitor/reviews/gigabyte/g27q. Η συγκεκριμένη δείχνει να μην έχει bleeding. Δεν την έχω δει από κοντά, αλλά συγκριτικά με άλλες φαίνεται καλύτερη. Επίσης είναι και σχετικά προσιτή. Αποφεύγεις την πολυδιαφημισμένη Dell 2721dgfa. Αίσχος την νύχτα.

Έχω παρατηρήσει σε διάφορες οθόνες πως στα 60 hz τα ips είναι οκ!! 

εχει-σχετικα-καλο Black Uniformity χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν εχει backlight bleed.

".....and there's noticeable backlight bleed, especially along the right edge..."

δυστηχως στα ips δεν μπορεις να εχεις πραγματικο μαυρο και στις περισσοτερες των περιπτωσεων,υπαρχει Ips glow σε απολυτο σκοταδι.

γενικα και στις 2 τεχνολογιες(Ips-va)λιγα και συνηθως ακριβα τα πανελ χωρις backlight bleed,ips glow και καλο Black Uniformity.

Black Uniformity Of Monitors

Επεξ/σία από jimmy1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το ζήτημα είναι να μην φαίνεται στις μαύρες σκηνές. Εάν τώρα φανεί σε απόλυτο μαύρο, εντάξει δεν πολυπειράζει. Σε 2 τεμάχια που είχα σε dell 2721dgfa ήταν τόσο έντονο που οτιδήποτε μαύρο φαινόταν ασπρίλα!!!! Σε 2 Va διαφορετικά που χρησιμοποιώ τώρα, λόγω της πολύ καλής αντίθεσης, δεν παρατηρείτε κάτι παρά μόνο σε δικιμή black screen. Στην πράξη και σε μαύρες σκηνές χωρίς πρόβλημα. Επίσης ένα λαπτοπ asus που έχω διαθέτει οθόνη της lg 15” fhd ips  στα 60 hz και έχει τρομερό μαύρο σαν va. Ips glow καθόλου και λίγο bleeding σε μία γωνία που δεν προβληματίζει. Γενικά δύσκολα τα πράγματα….

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα την βοηθεια σας για αγορα οθονης.

Ειμαι μεταξυ Dell u3419W και Lg34uc99-w

Ποια απο τις 2 θα προτιμουσατε και γιατι;

https://www.displaydb.com/compare/lg-34uc99/dell-ultrasharp-u3419w

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/5/2021 στις 12:23 ΠΜ, lollos97boom είπε

Θα ηθελα την βοηθεια σας για αγορα οθονης.

Ειμαι μεταξυ Dell u3419W και Lg34uc99-w

Ποια απο τις 2 θα προτιμουσατε και γιατι;

https://www.displaydb.com/compare/lg-34uc99/dell-ultrasharp-u3419w

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Πρόσφατα πήρα 38 lg θα σου έλεγα να ανέβεις σε ιντσες αν σε παίρνει ,κέρδος θα έχεις με το παραπάνω real estate

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να παραγγείλω την παρακάτω οθόνη:

https://www.e-shop.gr/othoni-philips-325b1l-00-315-led-quad-hd-with-speakers-p-PER.171128

Η χρήση που κάνω είναι λίγη γραφή κώδικα, παρακολούθηση ταινιών και βιντεοπαιχνίδια σε PlayStation. Θα με ενδιέφεραν οι γνώμες σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για playstation και δουλειες γραφειου,εισαι οκ.

για ταινιες σε απολυτο σκοταδι,θα φας μια ξενερα λογω Ips,οπου δεν θα εχεις πραγματικο μαυρο(γκρι,μπλε)και θα εχεις και ips glow.

εαν δεν βλεπεις σε απολυτως σκοτεινο δωματιο,η κατασταση παλευεται και δεν βλεπω καποιο αλλο θεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Amaretos είπε

Πρόσφατα πήρα 38 lg θα σου έλεγα να ανέβεις σε ιντσες αν σε παίρνει ,κέρδος θα έχεις με το παραπάνω real estate

Ναι το σκεφτομαι ειναι η αληθεια, ποιο μοντελο εχεις παρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα την LG 38WN95C-W, την έχω 2 εβδομάδες, και όντως αξίζει, εντάξει τα έχει τα λεφτακια της αλλά τουλάχιστον εγώ δεν αλλάζω κάθε χρόνο οθόνη και δεν της λείπει και τίποτα για να με καλύψει για αρκετά χρόνια. Δεν έχω καλή κάρτα γραφικών για να την δοκιμάσω σε βαριά παιχνίδια κλπ γιατί έτσι και αλλιώς κυρίως για δουλειά την πήρα αλλά κάποια στιγμή μόλις σοβαρευτεί η αγορά θα πάρω και μια κάρτα της προκοπής. 

Επεξ/σία από Amaretos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μην είναι καθαρά για οθόνη το ερώτημά μου, αλλά σχετικά με monitor stand έχει προσωπική εμπειρία κάποιος με stand που να μπαίνει με clamp στο πίσω μέρος του γραφείου, με ενδιαφέρει να παίρνει 2 οθόνες πάνω-κάτω, αν έχει σημασία κάτω έχω σκοπό να βάλω 34άρα Ultrawide και πάνω 22άρα 16:9.

Επίσης, σημαντικό, επειδή το γραφείο είναι στενό, είτε μηδενικός βραχιόνας ή όσο το δυνατόν μικρότερος, αν βγαίνει προς τα έξω θα μου φάει αρκετό χώρο. Επίσης το γραφείο ακουμπάει στον τοίχο, οπότε δεν υπάρχει περιθώριο για να σπρώξω τον βραχίονα προς τα πίσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα στην παρέα,

ο αδερφός μου ενδιαφέρεται για αγορά οθόνης 27 inches 

ασχολείται με video/photo edit (sony vegas, photoshop) και παίζει παιχνίδια πχ Lol,Overwatch

αν αντιλαμβάνομαι σωστά, χρειαζόμαστε Ips panel me ρυθμό ανανέωσης 144hz και υψηλό % σε Srgb και Adobe Rgb? υπάρχουν επιλογές στα 380-450? επειδή έχω ασχοληθεί με αγορά gaming monitor, αλλά όχι 2σε1 και για video edit.

p.s  τι θα θεωρηθεί ως minimum specs για 2k monitor? 3060 kai kapoios amd/intel newterhs genias?

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας !

Επεξ/σία από chris.inthenet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέτε για το bleed στις σκοτεινές σκηνές και το glow στις IPS (τώρα έχω μια IPS και μια VA)  

αλλά στις VA δείτε λίγο αυτό είναι συνιθισμένο?  στο τελείως ασπρο φαίνεται 

Σας φαίνεται λογικό αυτό στην μέση και πάνω ?

Σήμερα την παρέλαβα : /  

Τι κανουμε τώρα  ? 

 

IMG_20210518_234428.thumb.jpg.c8801ceb809e1084b2016fa6451cb3c6.jpg

 

IMG_20210518_234241.thumb.jpg.45f10e38babe777c34f8ed49fce1db15.jpg

IMG_20210518_234112.thumb.jpg.5866eafa15d59b6d8dbfae76868f5567.jpg

IMG_20210518_234212.thumb.jpg.151da45d3af5d2599c0cd4cbd7f1ef13.jpg

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! είμαι στην αναζήτηση για οθόνη ultrawide. έχω δει αυτές

 https://www.skroutz.gr/s/24958225/Gigabyte-G34WQC-Curved-Gaming-Monitor-34-QHD-144Hz.html

https://www.skroutz.gr/s/21796358/AOC-CU34G2-Curved-Gaming-Monitor-34-QHD.html

αλλά με φοβίζουν λίγο τα θέματα με τα dead pixel  και flickering που έχω δει να παρουσιάζουν.Επίσης ένας φίλος μου έχει τη παρακάτω οθόνη και είναι ευχαριστημένος και θα μπορούσα να δώσω λίγα παραπάνω χρήματα ώστε να αποφύγω τα παραπάνω θέματα.

https://www.skroutz.gr/s/12470884/Samsung-C34H890-Curved-Monitor-34-QHD.html

ποια θα προτείνατε σε αυτό το έυρος τιμών (400-500);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

ύστερα από αρκετά χρόνια σκέφτομαι να αντικαταστήσω την 24άρα οθόνη με μια 27άρα οθόνη.

Η βασική χρήση είναι internet, excel, word. Στην οθόνη αυτή συνδέω το laptop.

Από ταινίες κανένα livestreaming που και που,  παιχνίδια όχι.

Αγορά μάλλον από Ελλάδα.

Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη!

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η G5 34'' έχει 409 στο Πλαίσιο βλέπω, αξίζει; Στα χαρτιά τα έχει όλα (curved, hdr, freesync, 165Hz, 1000R), αλλά αξίζει σαν panel; Υπάρχουν τίποτα θέματα, κτλ;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...