Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, υπάρχει οθόνη μέχρι τα 160-170ε που να είναι σημαντική αναβάθμιση σε σχέση με την LG που έχω (ώστε να γίνει 2η η LG μιας και η Fujitsu κοντεύει 12 χρονών);

Η χρήση είναι κυρίως office (διάβασμα/προγραμματισμός) και gaming (όχι τίποτα competitive). Προτιμώ δηλαδή να έχει ωραία χρώματα και να 'ναι ξεκούραστη όσο γίνεται. Θεωρώ απαραίτητα όμως: 23-24", Freesync, 75Hz+

Διαφορετικά σκεφτόμουν για κάποιες 1440p στα 230ε, αλλά διάβασα πως παίζει να είναι κουραστικές στις 24", 27" νομίζω δε προτιμώ, θα είναι αρκετά μεγάλη. Ωστόσο, λόγω χώρου κάθομαι σχετικά κοντά στην οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 1/10/2021 στις 6:05 ΠΜ, turbat0s είπε

Μπορείς να φτάσεις αυτήν?

Πόσο είχε όταν του την πρότεινες?

Την χτύπησα χθες στα 156€ + μεταφορικά. Σήμερα είναι στα 273€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

Χρειάζομαι μια βοήθεια, είμαι ανάμεσα στην Dell Ultrasharp U2520D και την Dell S2722DC. Η χρήση που το θέλω είναι για office, zoom meetings, ταινίες, σερφάρισμα και λίγο προγραμματισμό. Δε γνωρίζω πολλές τεχνικές λεπτομέρειες αλλά είδα ότι την U2520 προτείνουν αρκετά άτομα ενώ η S2722 είναι καινούρια ακόμη. Θέλω να τη συνδέσω με MacBook Air m1 και για αυτό με βολεύει πολύ που έχουν λειτουργία hub και συνδέονται με type c. Στην S2722DC μου αρέσει το μέγεθος και τα ηχεία, ενώ στην U2520D το γεγονός ότι γενικά λένε πως έχει καλή ποιότητα. Είναι στο maximum budget και οι δύο.

Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα ακόμη και αν έχει να προτείνει κάτι άλλο. Ευχαριστώ πολύ!

https://www.skroutz.gr/s/30924213/Dell-S2722DC-Monitor-27-QHD-2560x1440.html

https://www.skroutz.gr/s/22017104/Dell-Ultrasharp-U2520D-Monitor-25-QHD-2560x1440.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LG 34WN750-B 34'' απο e-shop εχει τη χαμηλοτερη τιμη (350€) ακομα και απο Σκρουτζ που τα πιο πολλα μαγαζια κανουν εισαγωγες απο Ευρωπη...
Γραφει 2 χρονια εγγυηση, ενω κανονικα ακομα και οι ευρωπαικες παραεισαγωγες καλυπτονται απο την τριετη της LG.
Οποτε να υποθεσω οτι ειναι καμια εισαγωγη απο Σαουδικη Αραβια η Ασια γενικοτερα;;;
Νομιζω το e-shop εχει πολλα τετοια και για αυτο δινει τη δικη του εγγυηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ανοίγω άλλο νήμα, χρειάζομαι οθόνη 28" για το σπίτι,  που θα την συνδέω σε laptop ThinkPad T495 με extended desktop.

Μόνο για τηλεργασία και όσο το δυνατόν πιο ξεκούραστη για 10+ ώρες, μόνο δουλειές γραφείου,

αλλά πολλά παράθυρα, trends, coding, κτλ. ΟΧΙ gaming.

Έχω ξεχωρίσει την DELL U2722D, αλλά νομίζω το λαπτοπ μου υποστηρίζει ανάλυση μόνο μέχρι 1080p,

έχει την AMD Radeon Vega 8 (2GB RAM dedicated), οπότε πάει χαμένη η ανάλυση  2560x1440 της U2722D.

Αν την δουλεύω σε 1080p, θα παραμορφώνει?

(να την αγόραζα δλδ με την λογική ότι σε 1-2 χρόνια μπορεί να αναβαθμιστεί το λαπτοπ).

θέλω να επενδύσω σε καλή οθόνη για 6+ χρόνια τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, red66phone είπε

δεν ανοίγω άλλο νήμα, χρειάζομαι οθόνη 28" για το σπίτι,  που θα την συνδέω σε laptop ThinkPad T495 με extended desktop.

Μόνο για τηλεργασία και όσο το δυνατόν πιο ξεκούραστη για 10+ ώρες, μόνο δουλειές γραφείου,

αλλά πολλά παράθυρα, trends, coding, κτλ. ΟΧΙ gaming.

Έχω ξεχωρίσει την DELL U2722D, αλλά νομίζω το λαπτοπ μου υποστηρίζει ανάλυση μόνο μέχρι 1080p,

έχει την AMD Radeon Vega 8 (2GB RAM dedicated), οπότε πάει χαμένη η ανάλυση  2560x1440 της U2722D.

Αν την δουλεύω σε 1080p, θα παραμορφώνει?

(να την αγόραζα δλδ με την λογική ότι σε 1-2 χρόνια μπορεί να αναβαθμιστεί το λαπτοπ).

θέλω να επενδύσω σε καλή οθόνη για 6+ χρόνια τουλάχιστον.

Με μια γρήγορη αναζήτηση φαίνεται ότι η κάρτα μπορεί να σηκώσει μέχρι 3840x2160  οπότε δεν έχεις πρόβλημα από ανάλυση για την dell

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα αλανια μου ελπιζω να ειστε ολοι καλα. Ενδιαφερομαι να αγορασω gaming οθονη καλη εως 300 ευρώ αν αξιζει κατι με 50-100 ευρω πανω παω δεν ειναι θεμα, απλα  κολαω στις ιντσες ειμαι αναμεσα σε 27 και 31.5 ποια ειναι η αποψη σας πανω σε αυτο? Αν μπορειτε να μου προτεινε και καποια. Games που παιζω ειναι fortnite-lineage 2-lol-fifa 22-dirt rally

Εχω τσεκαρει αυτη εδω https://www.skroutz.gr/s/24684021/AOC-C32G2ZE-BK-Curved-Gaming-Monitor-31-5-FHD-1920x1080-240Hz.html 

Η καρτα γραφικων μου ειναι nvidia geforce gtx 1050 ti για το free sync(αν και δε ξερω καν τι ειναι αυτο)

Επεξ/σία από madkid18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί να προτείνει κάποιος μια οθόνη για γραφείο, (πολλές ώρες word) που αν γίνεται να δείχνει καλά όταν πέφτει και η αντηλιά? Μέχρι 200

Επεξ/σία από stoni90
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Εχω σήμερα 27" 2Κ και ψάχνω κάτι με μεγαλύτερο real estate και παρόμοιο DPI, οποτε η λογική επιλογή ειναι 43" 4Κ.

Παρακαλώ για προτάσεις, δεν ειναι και πολυ κοινή διάσταση απο ότι βλέπω. Κάποιος κάτοχος τέτοιας οθόνης ;

Υπάρχει μια προτίμηση προς Dell (U4320Q) καθώς εχω μείνει ικανοποιημένος από την εταιρεία σε ότι έχω πάρει αλλά ανοιχτός και σε άλλες προτάσεις.

 

Αφορά επαγγελματική χρήση και κάρτα υπάρχει ήδη.

Επεξ/σία από jakis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα. 

Σκέφτομαι να αγοράσω το Xbox Series S οπότε ψάχνω να το συνδυάσω ιδανικά με ένα καινούριο monitor 27 ιντσών.

1080 - 144Hz ή 2Κ - 144Hz? Τείνω προς 2Κ ανάλυση.

Το μπάτζετ είναι max 300 ευρώ. Μένω Τσεχία, οπότε βολεύει και αγορά απο Amazon.de (μπορεί να είναι από οποιοδήποτε κατάστημα).

Θα ήθελα κάποιες προτάσεις εάν ειναι δυνατόν.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Επεξ/σία από MrLifeguard
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...