Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, yperiwn13 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ...ειναι λίγο το 29 σε ultra wide δηλαδή? δεν είχα ποτέ  κ δε ξέρω τη διαφορά

Λίγο δεν είναι , ανάλογα σε τι δουλεύεις τώρα.
πχ αν δουλεύεις σε 22αρα. image.png.ceb4deeed1ef66e5498f005f2c329487.png

Ειναι μικρή η διαφορά αλλά αρκετή για να δουλεύεις πιο ευχάριστα. 

Αλλά σε σχέση με την 32αρα που χες βάλει στο ματι, μπορείς να δείς ότι έχει αρκετή διαφορά.image.png.6dfa03c307a4b63d6c92168ce42aac86.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, SpEcTer είπε

Λίγο δεν είναι , ανάλογα σε τι δουλεύεις τώρα.
πχ αν δουλεύεις σε 22αρα. image.png.ceb4deeed1ef66e5498f005f2c329487.png

Ειναι μικρή η διαφορά αλλά αρκετή για να δουλεύεις πιο ευχάριστα. 

Αλλά σε σχέση με την 32αρα που χες βάλει στο ματι, μπορείς να δείς ότι έχει αρκετή διαφορά.image.png.6dfa03c307a4b63d6c92168ce42aac86.png

κατάλαβα σε ευχαριστώ πολύ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον οι ultrawide. Έχω 2 23άρες η μία διπλα στην άλλη αλλά με κουράζουν στο να κοιτάω από τη μία στην άλλη.

Να τις αντικατάστησω με 29άρα ultrawide ή 32άρα?  Προτάσεις?
Η χρήση είναι αποκλειστικά για δουλειά (development, γράψιμο και διάβασμα/browsing) και απόσταση θέασης στα 60cm.

Και το βασικό με νοιάζει να ναι ξεκουραστη στο μάτι λόγω πολύωρης χρήσης.

Επίσης, η κάρτα γραφικών του laptop (5ετίας) ειναι μια Nvidia Quadro M1000M. Παίζει ρόλο αν μπορεί να υποστηρίξει 21:9? Ρωτάω μη τυχόν στρετσάρει την εικόνα στο monitor και χάνει σε ανάλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/6/2015 στις 1:18 ΜΜ, SPANK είπε

Παρακαλώ ότι βοήθεια χρειάζεστε για αγορά καινούργιας οθόνης για τον υπολογιστή σας ανατρέξτε και ρωτήστε στην συγκεκριμένη ενότητα

 

Για να διευκολυνθούν οι ενδιαφερόμενοι που ψάχνουν για αγορά οθόνης και να πάρουν καλύτερες προτάσεις καλό θα είναι μέσα στο ερώτημα τους να  διευκρινίζουν 3 βασικά ερωτήματα.

  1. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε
  2. Για τι χρήση προορίζεται ;
  3. Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ;
  4. Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών

Ευχαριστώ

Καλησπέρα φίλοι Insomiacs, σκοπεύω να αγοράσω οθόνη μέσα στο Δεκέμβριο.

1. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε ; Μέχρι 200€ αφήνω και περιθώριο το πολύ 220€.

2. Για τι χρήση προορίζεται ; Για 1080p 144fps χαλαρό gaming κυρίως για League of Legends και χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις για τα υπόλοιπα παιχνίδια, δεν με ενδιαφέρουν τα fps games.

3. Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ; Μέχρι 27'' και ιδανικά 24''ρα.

4. Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών ; Έχω τον AMD R5 3600X με ανοιγμένο Precision Boost, 16GB DDR4 στα 3,2GHz (dual channel), μητρική με B450 chipset, κάρτα γραφικών Gainward GTX970 Phantom.

Στα εξτρά:

-Θα ήθελα να είναι κυρτή και να έχει HDMI και Display port.

-Αν γίνεται να έχει χρόνο Απόκρισης (GTG) 1ms ακόμα καλύτερα, χωρίς να επείγει.

-Δεν έχω θέμα αν έχουν ενσωματωμένα ηχεία ή όχι.

-Δεν με νοιάζει αν έχουν δύσκολο μενού και θέλουν calibration στα χρώματα/contrast κτλ.

-Δεν με νοιάζει η γωνία θέασης των panel καθώς στο setup μου κάθομαι πάντα μπροστά από την οθόνη.

-Μου είναι αδιάφορα τα G-sync/Free-sync καθώς δεν παίζω ανταγωνιστικά fps games.

-Να υπάρχει τεχνική υποστήριξη της προκοπής από την εκάστοτε εταιρεία.

Επεξ/σία από MrHavoC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά χρώματα στα 150 ευρώ είναι πλέον αρκετά δύσκολο. Κατά καιρούς έχουν φυσικά υπάρξει. 

https://www.skroutz.gr/s/21923763/Asus-VP249QGR-Gaming-Monitor-23-8-FHD-1920x1080-144Hz.html

Την συγκεκριμένη ASUS την πήρα πρόσφατα και έχει πολύ καλά χρώματα. Αγοράστηκε από amazon uk στα 208 ευρώ. Για  μένα πλέον είναι απαγηορευτικό η αγορά οθόνης (τουλάχιστον) από Ελλάδα. Πριν από αυτήν αγόρασα άλλες δύο οθόνες φθηνότερες στα 150 ευρώ που είχαν θέματα και μου τα μασούσαν ότι και καλά δεν είχαν. Εν τέλει πήρα τα χρήματά μου πίσω.

Η asus δεν έχει τόσο ταθερή βάση και δεν είναι τόσο εύχρηστα τα κουμπιά των ρυθμίσεων.  Τα χαρακτηριστικά της όμως είναι πολύ καλά.

Πιο φθηνή επιλογή η 

https://www.skroutz.gr/s/28921481/Huawei-AD80-Monitor-23-8-FHD-1920x1080.html

Την έχω δει και στον Κωτσόβολο. Πήγγαινε μια βόλτα αν την έχει να την δεις. Διαβάζω ότι είναι αξιοπρεπής. Το αρνητικό που έχει είναι η κατανάλωση σε watt(26 νομίζω) που για τα χαρακτηριστικά της και για νέα οθόνη έπρεπε να ήταν μικρότερη (κοντά στα 20+ -).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/10/2021 στις 12:10 ΜΜ, skywalker84 είπε

Καλημερα!

Ειμαι σε αναζητηση οθονης και προσπαθω να αποφασισω αν αξιζει να φυγω απο dual monitor setup η να παω σε μια ultrawide μεγαλη.

Ο κυριως λογος χρησης ειναι για photoshop,προγραμματισμο και λιγο gaming αναλογα με τον ελευθερο χρονο!

Σκεφτομαι οτι για τις ωρες που περναω στον υπολογιστη μονοδρομος ειναι το IPS καθως λενε οτι ειναι πιο ξεκουραστο στο ματι.Αξιζει να παω σε μια μεγαλη οθονη οπως G9 odyssey με VA ή να παω σε μια πιο μικρη οπως Alienware 34" QHD η 38" me IPS?Η να παρω 2 πιο μικρες 27" η 32"?

Ειμαι αναποφασιστος στο κομματι αυτο δυστυχως και δεν μπορω να κατατοπιστω καθολου!

Σας ευχαριστω

Εννοείται ότι πας σε μία ultra wide IPS panel οθόνη 32ρα κατά προτίμηση και αν γίνεται 144Hz, ακόμα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγορα για gaming, monitor 27", 144hz, 2k αναλυση κοντα στα 300€. 

Τι εχετε να μου προτεινετε παιδες?

Προς το παρον κοιταω αυτη: https://www.skroutz.gr/s/27206159/LG-27GN800-B-Gaming-Monitor-27-QHD-2560x1440-144Hz.html

Αξιζει για τα λεφτα της ή να παω σε καποια αλλη ισως και πιο ακριβη ?

Ευχαριστω πολυ!

Επεξ/σία από Vissarion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 22/12/2021 στις 8:21 ΜΜ, Vissarion είπε

Αγορα για gaming, monitor 27", 144hz, 2k αναλυση κοντα στα 300€. 

Τι εχετε να μου προτεινετε παιδες?

Προς το παρον κοιταω αυτη: https://www.skroutz.gr/s/27206159/LG-27GN800-B-Gaming-Monitor-27-QHD-2560x1440-144Hz.html

Αξιζει για τα λεφτα της ή να παω σε καποια αλλη ισως και πιο ακριβη ?

Ευχαριστω πολυ!

Κι εγώ με τα ίδια κριτήρια με εσένα (συν ότι έψαχνα IPS και όχι VA) στην συγκεκριμένη κατέληξα. Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος, τώρα για ακριβότερη δεν ξέρω αν αξίζει εφόσον αυτή σου τικάρει όλα τα κουτάκια και έχει και καλά reviews. Επίσης να σημειώσω ότι αν και στο site της lg γράφει ότι δεν έχει PIP, η οθόνη έχει κανονικά (σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει αυτό το feature).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/12/2021 στις 8:21 ΜΜ, Vissarion είπε

Αγορα για gaming, monitor 27", 144hz, 2k αναλυση κοντα στα 300€. 

Τι εχετε να μου προτεινετε παιδες?

Προς το παρον κοιταω αυτη: https://www.skroutz.gr/s/27206159/LG-27GN800-B-Gaming-Monitor-27-QHD-2560x1440-144Hz.html

Αξιζει για τα λεφτα της ή να παω σε καποια αλλη ισως και πιο ακριβη ?

Ευχαριστω πολυ!

Πολύ καλή είναι, με λίγα παραπάνω πας και σε 165hz:  Asus TUF Gaming VG27AQ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παίδες. Ψάχνομαι και εγώ με τη σειρά μου να αγοράσω μια οθόνη. Θα ήθελα τις συμβουλές σας:

1. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε ; Μέχρι 350€, και λίγο παραπάνω είμαστε οκ φαντάζομαι, εφόσον αξίζει.

2. Για τι χρήση προορίζεται ; Για 2κ ταινίες, gaming.

3. Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ; Μέχρι 28'' εκτός αν βρούμε καμία καλή ultrawide.

4. Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών ; Δυνατό είναι το PC, εχει τη 1070.

Στα εξτρά:

-Θα ήθελα να είναι κυρτή, χωρίς να αποκλείω τις κανονικές.

-Αν γίνεται να έχει χρόνο απόκρισης 1ms..

-Θα προτιμούσα να έχει G-sync/ Free-sync καθώς και HDR.

Έχω δει αυτές τις δύο. Εάν μπορείτε πείτε μου γνώμη:
LG 27GN800-B Gaming Monitor 27" QHD 2560x1440 144Hz - Skroutz.gr

Gigabyte G27Q Gaming Monitor 27" QHD 2560x1440 144Hz - Skroutz.gr

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Ψάχνω 4K HDR οθόνη για ταινίες-σειρές, δεν με ενδιαφέρει το gaming, μέχρι 350 ευρώ, το πολύ 28".

Βρήκα κάποιες οθόνες, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποια είναι η καλύτερη:

Asus TUF Gaming VG289Q1A

LG 27UL650-W

LG 27UP600-W

LG 27UL600-W Monitor 27" 4K 3840x2160  LG 27UL600-W

Αν μπορείτε να προτείνετε ποια είναι καλύτερη για τις ανάγκες μου ή να προτείνετε άλλη καλύτερη ή πιο VFM.

Υπ' όψιν ότι η τωρινή μου οθόνη είναι η LG 22MP68VQ (1080p, 22", 250 cd/m2, 72% colors, IPS), οπότε οποιαδήποτε οθόνη 4K λογικά  θα μου είναι καλύτερη από αυτήν.

Επίσης, αξίζει η διαφορά τιμής για αγορά από σκρουτζομαγαζο που δεν ειναι επισημος πωλητης με εγγυηση ελληνικης αντιπροσωπειας;

Επεξ/σία από ioannis861
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...