Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  1. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε: <=400 (αγοράζω και μεταχειρισμένη σε καλή κατάσταση)
  2. Για τι χρήση προορίζεται ; Για δουλειά/γραφείο όταν είμαι ελλάδα. Programming/data work κυρίως με δυο-τρια παράθυρα ανοιχτά για code/data και αρκετό microsoft office work. 
  3. Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ; 34" QHD (αλλά αν κάποιος με πείσει ίσως να δοκίμαζα και 4k 32αρα όχι Ultrawide - αλλά δεν έχω δοκιμάσει ποτέ οπότε δεν ξέρω - νομίζω δεν θα ηταν οσο βολική η UW για πολλαπλά παράθυρα και η εξτρα αναλυση δεν θα βοηθούσε ιδιαίτερα γιατί για να την εκμεταλλευτώ θα έπρεπε να παίζω μπάλα με πολύ μικρά γράμματα κλπ). Όχι gaming. Δεν με χαλάει το παραπάνω refresh rate αλλά δεν απαιτείται. Ένα μικρό curvature δεν θα ηταν κακό επίσης.
  4. Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών:
    1. Work laptop lenovo thinkpad t490s - USB-C connection needed (έχει και θύρα hdmi αλλα μάλλον θα την χρησιμοποιώ για μια 24αρα 1080p)
    2. Macbook M1 pro: Δεν θα με χάλαγε να έχει και σχετικά καλά χρώματα/contrast για να την κουμπώνω στο προσωπικό λαπτοπ αλλά δεν θα πλήρωνα ιδιαίτερο premium γιατί η οθόνη είναι μόνο για όταν είμαι Ελλάδα και έτσι κι αλλιώς τα χρώματα δεν θα τα ανταγωνίζεται με την οθόνη του λαπτοπ σ' αυτές τις τιμές.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε: <300
Για τι χρήση προορίζεται ; Για δουλειά, διάβασμα, προγραμματισμό, office
Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ; 27" - 32" , ανάλυση >=QHD
Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών: FX-8320, R9 280 3GB, 8GB ram και σαν δεύτερο input μπορεί να έχω το laptop με 5500U και 8GB ram

Απο αυτές που είδα μου τράβηξε το ενδιαφέρον η LG 27UL550 γιατί έχει και βάση που αλλάζει ύψος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,μια ερώτηση:πως μπορείτε και είστε άνετα με μεγάλες οθόνες στο pc σας;

Προσωπικά με 22αρα είμαι μια χαρά,με 24αρα δυσκολεύομουν γιατί μου φαινόταν λίγο μεγάλη και επρεπε να κουνάω το κεφάλι μου δεξιά και αριστερά για να δω από τη μια άκρη της οθόνης στην άλλη.

Διαβάζω για 32αρες οθονες και ζαλίζομαι και μόνο στη σκέψη!Εν τω μεταξύ στις τηλεοράσεις η ιδανική απόσταση από μια 32 ιντσών είναι στα 1,5 - 2 μέτρα.Οταν στο pc η απόσταση είναι μόλις μισό μέτρο πως μπορείτε ρε παιδιά και τις συνηθίζετε και δεν πονάνε τα μάτια σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα .

ψαχνω μόνιτορ 27" μέχρι 400 € 

η χρήση θα είναι κυρίως gaming + σειρές

το σύστημα αποτελείται από gpu:1070

cpu: Ryzen 2600x 

16gb ran 

έχω βάλει στο μάτι αυτό https://www.amazon.de/S2721DGFA-Inches-Gaming-Monitor-Anti-Glare/dp/B08NFBKNMY/ref=mp_s_a_1_3?crid=192ZQ24774B88&keywords=dell+gaming+monitor&qid=1655940993&sprefix=dell+gaming+m%2Caps%2C830&sr=8-3

Έχετε να προτείνεται κάτι άλλο ; 
ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/6/2022 στις 2:42 ΠΜ, dimitrisx93 είπε

Καλημέρα .

ψαχνω μόνιτορ 27" μέχρι 400 € 

η χρήση θα είναι κυρίως gaming + σειρές

το σύστημα αποτελείται από gpu:1070

cpu: Ryzen 2600x 

16gb ran 

έχω βάλει στο μάτι αυτό https://www.amazon.de/S2721DGFA-Inches-Gaming-Monitor-Anti-Glare/dp/B08NFBKNMY/ref=mp_s_a_1_3?crid=192ZQ24774B88&keywords=dell+gaming+monitor&qid=1655940993&sprefix=dell+gaming+m%2Caps%2C830&sr=8-3

Έχετε να προτείνεται κάτι άλλο ; 
ευχαριστώ 

LG 27GP850

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά,

Επειδή είμαι λίγο άσχετος με τις οθόνες και δεν ξέρω με τις καινούργιες τεχνολογίες τι γίνεται θέλω την γνώμη σας!

Ψάχνω:
27' monitor
UHD
Κατά προτίμηση GAMING
budget: 200-300 ευρώ


Θα το συνδέσω στο laptop χωρίς κάρτα γραφικών!
Αρχικά δεν θα το χρησιμοποιήσω για gaming αλλά πιο μετά μπορεί και για gaming!

Έχετε να μου προτείνεται κάτι καλό; 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

27UL500-W ( από 254€ )

 

Στις 4/7/2022 στις 4:45 ΜΜ, Pablo13 είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Επειδή είμαι λίγο άσχετος με τις οθόνες και δεν ξέρω με τις καινούργιες τεχνολογίες τι γίνεται θέλω την γνώμη σας!

Ψάχνω:
27' monitor
UHD
Κατά προτίμηση GAMING
budget: 200-300 ευρώ


Θα το συνδέσω στο laptop χωρίς κάρτα γραφικών!
Αρχικά δεν θα το χρησιμοποιήσω για gaming αλλά πιο μετά μπορεί και για gaming!

Έχετε να μου προτείνεται κάτι καλό; 

Ευχαριστώ!

 

UHD -> 4K εννοεις έτσι;

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάει και η 2η Benq 32άρα 4k.

Αρχισε και αυτή να κάνει νερά.

Σε usb-c και 144 hz το skroutz.gr  το οποίο είναι down τώρα μου βγάζει μόλις 4 επιλογές.

Ποιά από όλες προτείνετε;

Ορίστε και το link με τα φίλτρα μαζί.

https://www.skroutz.gr/c/43/othones-upologiston/f/358629_690572_809348_853351/toulachiston-4k-3840-x-2160-144-Hz-USB-C-32.html?o=οθονη+υπολογιστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτηση αναβάθμισης:

Έχω την LG 32QN600-B αλλά σκέφτομαι να πάρω την LG 32GP850-B . Αξίζει σαν αναβάθμιση ή είναι μικρή η διαφορά τους; Χρήση κυρίως coding και office αλλά σπανίως και για κανα παιχνίδι στο xbox.

Επίσης έχει κανείς γνώμη για το πόσο να πουλήσω την LG 32QN600-B;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονιτορ: 28" (+-1"). Αναλογία κατά προτίμηση η κλασική 16:9
Ανάλυση: FHD (αξίζει να σκεφτώ το UHD)? Χρησιμοποιεί κανείς σε CAD 2D UHD να πει τη γνώμη του?

Curved: Γνώμες?
Χρήση: Κυρίως CAD 2D (autocad). Η εργασία μου πλην Word-Excel είναι σε μαύρο φόντο.
Budget: VFM καθώς θα είναι 2 τεμ.  (διπλα - διπλα)

Σύστημα: Win 10 pro

Κάρτα οθόνης: Radeon RX 570, 8GB (max resolution δίνει UHD... δεν ξέρω αν εννοεί όλες τις οθόνες που υποστηρίζει)

Maximum resolution 3840 x 2160 @ 120 Hz
Display Port 1.4 HDR
HDMI 4K60 Support

 

Βλέπω τιμές για 27" από 140€ και 28" από 200+€.

PS. Αν βάλω μονό μόνιτορ 49" ultra wide 32:9 είναι σαν να έχεις 2 x27" κολλητά;  Αν και αυτά τα βλέπω από 700+€

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 7/7/2022 στις 1:27 ΜΜ, skiabox είπε

Πάει και η 2η Benq 32άρα 4k.

Αρχισε και αυτή να κάνει νερά.

Σε usb-c και 144 hz το skroutz.gr  το οποίο είναι down τώρα μου βγάζει μόλις 4 επιλογές.

Ποιά από όλες προτείνετε;

Ορίστε και το link με τα φίλτρα μαζί.

https://www.skroutz.gr/c/43/othones-upologiston/f/358629_690572_809348_853351/toulachiston-4k-3840-x-2160-144-Hz-USB-C-32.html?o=οθονη+υπολογιστη

Καλές είναι και οι τέσσερις. Διάλεξε όποια σου αρέσει εσένα καλύτερα άφοβα.  Εγώ μεταξύ τους θα διάλεγα ή τη φτηνότερη ή όποια τους έχει τη μεγαλύτερη διαδρομή ρύθμισης καθ' ύψος ο βραχίωνας της βάσης της.

Στις 7/7/2022 στις 7:21 ΜΜ, zorans είπε

ερώτηση αναβάθμισης:

Έχω την LG 32QN600-B αλλά σκέφτομαι να πάρω την LG 32GP850-B . Αξίζει σαν αναβάθμιση ή είναι μικρή η διαφορά τους; Χρήση κυρίως coding και office αλλά σπανίως και για κανα παιχνίδι στο xbox.

Δε βλέπω να είναι αναβάθμιση. Το μόνο επιπλέον που έχει αυτή που κοιτάς είναι ότι είναι ρυθμιζόμενη καθ' ύψος. Μπορείς να πετύχεις το ίδιο αποτέλεσμα με aftersale βάση ή ανυψώνοντάς τη με μουράτα, αγαπημένα βιβλία που δε σκοπεύεις να ξαναδιαβάσεις άμεσα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  1. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε μέχρι 500Ε
  2. Για τι χρήση προορίζεται ; για χαλαρό gaming (όχι fps ή mmo)
  3. Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ; 34 ultrawide 1440p
  4. Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών amd 6800xt / ryzen 3700x / ddr4 16GB 3200MHz / ssd wd 750 1TB

με ενδιαφέρει πρωτίστως η ομοιομορφία του μαύρου, οπότε εξαρχής απορρίπτω ips panel. άρα στο budget μου μόνο για va ψάχνω...

έχω βρει αυτήν εδώ, που βλέπω πως έχει πολύ καλό black uniformity.

υπάρχει κάποια άλλη που μου έχει ξεφύγει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...