Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ενδιαφέρομαι για αγορά οθόνης πρωτίστως για gaming με 120hz refresh rate(το θεωρώ αυτονόητο στις μέρες μας)

 

1. 200-250

 

2. Gaming

 

3. 23'' αν είναι εφικτό

 

4. Motherboard: Gigabyte P67A B3 D3 LGA s1155

    CPU: Intel Core i7 2600

    GPU: Gigabyte GeForce GTX 760(σκοπεύω να αλλάξω σε 970)

 

LG 24GM77 στα 300 ευρω. Δεν υπαρχει φθηνοτερη καλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα ενδιαφέρομαι για αγορά οθόνης πρωτίστως για gaming με 120hz refresh rate(το θεωρώ αυτονόητο στις μέρες μας)

 

1. 200-250

 

2. Gaming

 

3. 23'' αν είναι εφικτό

 

4. Motherboard: Gigabyte P67A B3 D3 LGA s1155

    CPU: Intel Core i7 2600

    GPU: Gigabyte GeForce GTX 760(σκοπεύω να αλλάξω σε 970)

Τι εννοεις το θεωρεις αυτονοητο στις μερες μας τα 120hz... Εδω καλα καλα δεν εχουμε λειτουργικα παιχνιδια(ακομα και το Battlefield 4 που αξιοποιει τα παραπανω Hz εχει μετα απο 2.5 χρονια ακομα θεματακια σταθεροτητας) τα 120Hz μας μαρανανε,ειδικα οταν ο κοσμος δεν εχει τοσο καλο συστημα οπως το δικο σου(με την 970). Παντως στα χρηματα που δινεις δεν θυμαμαι να υπαρχει κατι σε Monitor παρα μονο αν μπορεις να ανεβεις στα 300περιπου ευρω και πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Samsung αν σε ενδιαφερουν κοιτα τα νεα μοντελα με Pls panel(το αντιστοιχο Ips δηλαδη)οχι την παραπανω που ειναι παλιο μοντελο.

Μεχρι να ανοιξουν οι τραπεζες και αν αρχισει να λειτουργει παλι η κατασταση,να ξανααναφερω οτι αγορες απο εξωτερικο δεν γινονται λογω Capital Controls.

Οσον αφορα τις παραπανω,θεωρω την Eizo υπερβολικα ακριβη για 1080p 23 monitor παρολο τα οποια καλα εχει σε Bezel και ποιοτητα εικονας. Οταν δηλαδη σιγα σιγα βλεπουμε στα χρηματα αυτα να ερχονται περισσοτερα 1440p monitor(25μεν αλλα με αναλυση που την πληρωνες παλια 520+ευρω δε) δεν αξιζει πια η αγορα τους. Πιο παλια που τα πραγματα ηταν αλλιως οι Eizo σε ακριβοτερα monitor ηταν οντως μονοδρομος και με μεγαλη εγγυηση.

 

Ειναι σιγουρα τσιμπημενη. Απο την αλλη ειναι η μονη semi-glossy grain-less IPS, και εχει τα καλυτερα χρωματα στην τιμη της. Δε θα ελεγα οτι η U2515H ακυρωνει την αγορα της, καθως δεν μπορουν ολοι να υποστηριξουν 1440p απροβληματιστα, καποιοι μπορει και να μην θελουν τετοια αναλυση σε 25".

 

Eπισης, οι glossy IPS στην Ελλαδα ειναι και αυτες υπερκοστολογημενες σε σχεση με τις υπολοιπες, οποτε η διαφορα με την Eizo ειναι πιο ευληπτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,θα ήθελα γνώμες για gaming αλλά και για ταινίες οθόνη 24 ιντσών μέχρι 250€.

Κάρτα γραφικών έχω Asus gtx 770

 

Αν παίζεις πολλά games και σκοπεύεις να τη κρατήσεις έχεις και την επιλογή ενός 24'' 144hz με κάποια παραπάνω χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις το θεωρεις αυτονοητο στις μερες μας τα 120hz... Εδω καλα καλα δεν εχουμε λειτουργικα παιχνιδια(ακομα και το Battlefield 4 που αξιοποιει τα παραπανω Hz εχει μετα απο 2.5 χρονια ακομα θεματακια σταθεροτητας) τα 120Hz μας μαρανανε,ειδικα οταν ο κοσμος δεν εχει τοσο καλο συστημα οπως το δικο σου(με την 970). Παντως στα χρηματα που δινεις δεν θυμαμαι να υπαρχει κατι σε Monitor παρα μονο αν μπορεις να ανεβεις στα 300περιπου ευρω και πανω.

Καλημέρα,νομίζω ότι και το bf3 όταν πρωτοβγήκε το 2011 είχε θέματα με τον netcode του,θυμάμαι όταν το είχα πρωτοπάρει και έπαιζα το παιχνίδι έβγαινε μόνο του χωρίς καν να βγάλει error η κάποιο μήνυμα. Στο θέμα μας για την οθόνη αυτή που μου πρότεινε ο XMorsX είναι πάρα πολύ καλή οθόνη,θεωρώ πως μάλλον θα καταλήξω σ'αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα παίρνα 27'' 60hz με τέτοια ανάλυση ακόμα και φθηνότερη.Θα χάσεις πολύ σε ppi και σε πραγματική επιφάνεια χώρου κτλπ.Αν είσαι κυρίως gamer καλύτερα να πήγαινες στην LG που πρότεινε ο xmorsx ή σε καμμιά άλλη.

 

Αν θες Freesync (αλλά με περιορισμένο range) υπάρχει η LG 29UM67 Ultra Wide IPS@75hz για ευχρηστία στο desktop,multitasking και για κανά παιχνίδι με μεγάλο field of view.

 

Στο budget σου πάντως υπάρχει και η Dell U2515H.

Με φέρνεις σε δίλημμα τώρα. Η μεγαλύτερη ανάλυση νομίζω θα ωφελήσει στα παιχνίδια (και γενικό workflow) και το μονο αρνητικό που βλέπω σε σχέση με την S2715Η είναι το matte coating το οποιο όμως διαβάζω πως είναι αρκετά ελαφρύ.

Χαχα χαίρομαι. Υπόψιν ότι οι 144ΗZ οθόνες όπως η LG έχουν και strobbed backlights, το οποίο μειώνει το motion blur και χαρίζει ευκρίνεια σε παιχνίδια.

 

Εγώ δεν είμαι τόσο απόλυτος σε 1080p 27αρες, αλλά σίγουρα θέλει να κάθεσαι σε απόσταση τουλάχιστον 1.2 μέτρα από την οθόνη για να μην διακρίνεις τα pixels και χαλάει η εμπειρία. Αλλιώς 24αρα η 1440p 27αρα. Και η 25αρα 1440p της Dell είναι μια ενδιαφέρουσα λύση, αλλά σίγουρα η εμπειρία δεν είναι ανάλογη των 27".

Δυστυχώς 27+1440p βλέπω ότι ξεκινάνε στα 400 με αυτή την Acer οποτε δεν βλέπω προοπτικές για μετεξέλιξη σε τρίλημμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς να μαζέψεις να πας σε 27'' WQHD θα'ταν το καλύτερο.Διάβασε και εδώ να μη λέω τα ίδια και κουράζω  https://pcmonitors.info/articles/2560-x-1440-vs-1920-x-1080/

 

Δεν θα πήγαινα για την Acer ,δεν είδα και τόσο καλά λόγια σε κριτική και υπάρχουν πιο δοκιμασμένες.Για 27 1440p δες και προηγούμενα ποστ με προτάσεις.Η Ultra Wide είναι στα λεφτά σου και έχει τα δικά της πλεονεκτήματα.Αν δοκίμαζες σε χρήση δηλαδή θα τα έβλεπες και μπορεί να το σκεφτόσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τελικά τα δικά μου πλάνα για μια οθόνη για δουλεια και gaming μαζι ακυρώθηκαν. Ψαχνω μια οθονη η οποία να είναι διαθέσιμη ελλάδα για gaming αποκλειστικά. Η καρτα ειναι η 970 και μελλοντικα θα γίνει αναβάθμιση, οποτε θα ηθελα κατι καλο μεχρι τα 500 ευρω. (Και πολλά νομιζω είναι :P ) Tωρα απο ιντσες θα προτιμουσα τις 24 αλλα πηγαινω και στις 27 αν ειναι κατι καλο. Αν υπαρχει και αμεσα διαθεσιμη ακομα καλυτερα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά τελικά τα δικά μου πλάνα για μια οθόνη για δουλεια και gaming μαζι ακυρώθηκαν. Ψαχνω μια οθονη η οποία να είναι διαθέσιμη ελλάδα για gaming αποκλειστικά. Η καρτα ειναι η 970 και μελλοντικα θα γίνει αναβάθμιση, οποτε θα ηθελα κατι καλο μεχρι τα 500 ευρω. (Και πολλά νομιζω είναι :P ) Tωρα απο ιντσες θα προτιμουσα τις 24 αλλα πηγαινω και στις 27 αν ειναι κατι καλο. Αν υπαρχει και αμεσα διαθεσιμη ακομα καλυτερα ;)

 

Aυτη ειναι μια καλη TN 144Hz με G-Sync. Εχει καλυτερα color presets και ειναι φθηνοτερη απο τις ανταγωνιστικες της BenQ: https://www.skroutz.gr/s/5349061/AOC-G2460PG.html?keyphrase=AOC+G2460PG

 

Εναλλακτικα, οριστε η καλυτερη για gaming 1440p IPS : https://www.skroutz.gr/s/5183964/Asus-PB278QR.html?keyphrase=Asus+278QR

 

Διαφορετικα + και - η καθε μια, δε μπορω να σου πω ποια θα προτιμουσα αναμεσα τους. Προσωπικα παντως θεωρω την AOC καλυτερη οσων αφορα το gaming, το G-Sync κανει πολυ δουλεια στην εξαλειψη του tearing + τα πολλα hz μειωνουν το mοtion blur οποτε εχεις καλυτερο τελικο αποτελεσμα στα παιχνιδια.

Επεξ/σία από XMorsX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

michkal91 πολλά τα 500 για 24'' και ας παίρνεις 144hz,G-sync με αυτά..Για μένα καλύτερα να πάρεις φθηνότερη ή να κοιτούσες γρήγορη 27'' από αλλού.

 

Oι φθηνες επιλογες με G-Sync ειναι περιορισμενες, το στανταρ κοστος του G-Sync φαινεται να ειναι ~150 ευρω. Αποκλειωντας την ROG Swift που ειναι προβληματικη, δε μενει μετα αλλη πριν την Acer των 750 ευρω, εκτος και αν πεσουμε στα 1080p στις 27", το οποιο ομως ουτε αυτο ειναι ιδανικο.

 

Αυτη η 27αρα Philips παντως ειναι flicker free και εχει καλα color presets και contrast, καλυτερα απο την AOC. Iσως αξιζει λιγο παραπανω απο την AOC αν η αποσταση απο την οθονη ειναι αρκετα μεγαλη ωστε τα 1080p της να μην ειναι προβλημα: https://geizhals.eu/philips-g-line-272g5dyeb-a1140441.html

 

Aπο την αλλη, μπορω να συμφωνησω οτι η LG 24GM77 στα 300 ειναι πιο συμφερουσα αγορα, καθως εχει ποιοτητα εικονας αναλογη και καλυτερη της Philips και αποδοτικο motion blur reduction. Xανεις το G-Sync ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημέρα παιδιά

 

Θέλω να αγοράσω οθόνη για gaming αλλά το σύστημά μου είναι μέτριο προς κακό.

 

Motherboard Gigabyte EP45-DQ6

 

CPU Intel core duo E8600 @ 3.33 (ΟC @ 4GB)

 

RAM Corsair 2GB DDR2-800 Ram Kit (2 x 1GB, PC2 6400, 5-5-5-18, TWIN2X2048-6400C5DHX) και Corsair 2GB DDR2 800MHz (PC2 6400) VS2GB800D2

 

GPU R7260X-DC2OC-2GD5

 

To μπάτζετ είναι μαξ 300 ευρώ. Υπάρχει κάτι που μπορώ να βρω σε αυτή την τιμή; Λόγω συστήματος δεν έχω τρελές απαιτήσεις

 

Σας ευχαριστώ πολύ

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Kαλημέρα παιδιά

 

Θέλω να αγοράσω οθόνη για gaming αλλά το σύστημά μου είναι μέτριο προς κακό.

 

Motherboard Gigabyte EP45-DQ6

 

CPU Intel core duo E8600 @ 3.33 (ΟC @ 4GB)

 

RAM Corsair 2GB DDR2-800 Ram Kit (2 x 1GB, PC2 6400, 5-5-5-18, TWIN2X2048-6400C5DHX) και Corsair 2GB DDR2 800MHz (PC2 6400) VS2GB800D2

 

GPU R7260X-DC2OC-2GD5

 

To μπάτζετ είναι μαξ 300 ευρώ. Υπάρχει κάτι που μπορώ να βρω σε αυτή την τιμή; Λόγω συστήματος δεν έχω τρελές απαιτήσεις

 

Σας ευχαριστώ πολύ

 

 

 

Kαλησπερα. Σε περιπτωσεις σαν τη δικια σου οι προτασεις μου ειναι flicker-free και delay-free 1080p IPS οθονες, αν ειναι δυνατον με glossy ή οσο πιο ελαφρυ coating γινεται και αν ειναι δυνατον χωρις frame-less design ή glossy μαυρα bezels.

 

Με αυτα τα δεδομενα λοιπον, απο την εγχωρια αγορα θα προτεινα τις παρακατω, απο την καλυτερη προς την χειροτερη:

https://www.skroutz.gr/s/4306798/Eizo-FlexScan-EV2336WFS3.html

https://www.skroutz.gr/s/5614660/Dell-S2415H.html?keyphrase=Dell+S2415H

http://www.inter-eshop.com/el/4263-acer-s236hltmjj-58-cm-23-led-ips-panel-mhl-2x-hdmi.html

 

Πιο vfm ειναι συνηθως η Dell, αν και τωρα που εχει φτασει στα 240 απο 200 που ηταν παλαιοτερα, ισως και να προτιμησεις να κανεις την υπερβαση και να πας στην Eizo. Aν κοιτας και απο εξωτερικο (αν και προς το παρον δε γινεται), βαλε και την ΗP Envy 23 στις επιλογες, η οποια μαζι με την Dell στα ~200 ευρω αποτελουν τις πιο συμφερουσες λυσεις.

Η Εizo, σε αντιθεση με τις αλλες, καλυπτει μεγαλυτερο μερος του sRGΒ (96% αντι για 87-90%) οποτε πετυχαινει ακομη μεγαλυτερη χρωματικη ακριβεια και πιο ζωντανα χρωματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά

 

Ενδιαφέρομα να αγοράσω μια οθόνη καθαρά για gaming. Τα παιχνίδια που παίζω ειναι wow,heroes of the storm,diablo,counter strike.

 

 

Το set up μου ειναι το εξής

 

Cpu: Intel core i7 2600k 3.4 ghz quad core

 

Ram: Corsair dominator 3x4 1600MHz

 

Gpu: Asus radeon HD 6990 4GB DDR5

 

Motherboard: Gigabyte z68Xp-UD4

 

Οσο για τα χρήματα μπορώ να δώσω μέχρι 300€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...