Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πως  μπορω να κανω  μια αγορα με paypal αλλα  τα λεφτα να τραβηχτουνε απ την καρτα και οχι απο το balance; :mellow:

Η κάρτα σου περνάει απευθείας μέσω paypal? Το έχεις δοκιμάσει η όχι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά help! Έχω Virtual PrePaid MasterCard από Εθνική Τράπεζα και θέλω να αγοράσω 1 ανταπτοράκι 4 ευρώ και δεν το δέχεται πουθενά. Δοκίμασα eBay (μέσω PayPal γιατί μόνο έτσι δέχεται το eBay) , δοκίμασα και μέσω Aliexpress (χωρίς PayPal) τζίφος ! (εννοείται παλιά δεν έιχα θέμα). Υπάρχει κάποιος τρόπος ?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά help! Έχω Virtual PrePaid MasterCard από Εθνική Τράπεζα και θέλω να αγοράσω 1 ανταπτοράκι 4 ευρώ και δεν το δέχεται πουθενά. Δοκίμασα eBay (μέσω PayPal γιατί μόνο έτσι δέχεται το eBay) , δοκίμασα και μέσω Aliexpress (χωρίς PayPal) τζίφος ! (εννοείται παλιά δεν έιχα θέμα). Υπάρχει κάποιος τρόπος ?

 

Ευχαριστώ.

Ψάξε λίγο τις προηγούμενες σελίδες... Όσον αφορά με το aliexpress να το πούμε  για 1χιλιοστή φορά ότι δεν δέχεται ελληνική κάρτα μόνο κάρτα εξωτερικού? Πότε θα μάθετε κάποιοι να διαβάσετε λίγο και να κάνετε χρήσιμες απορίες? Γιατί εάν διαβάζατε οι περισσότεροι θα είχαμε ένα πιο οργανωμένο τοπικ και με πιο λίγες απαντήσεις/σελίδες και θα τελειώναμε πιο γρήγορα.Για να λέμε τις αλήθειες ότι εγώ κάποιες φορές δεν προλαβαίνω να διαβάσω κάποιο θέμα από εδώ και το αφήνω για άλλη στιγμή που έχω ελεύθερο χρόνο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πήγα να κάνω μια αγορά και έβαλα μερικές φορες λάθος τον κωδικό και μου βγάζει You have tried to many times,try again later or contact us.

 

Υπάρχει περίπτωση να ξεκλειδώσει σήμερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμάζεις αναλόγως και εάν περάσει πέρασε διαφορετικά με άλλους τρόπους.

ενας τροπος για να περασει; , και ποιους αλλους τροπους;, μπορω να εχω ενα προσωπικο μηνυμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

παιδια sos.....προσθεσα σημερα στο balance του paypal μεσω send money μερικα χρηματα.....ολα καλα, παω να πληρωσω κατι που αγορασα και μου βγαζει οτι ο λογαριασμος ειναι περιορισμενος και δεν δεχετε την πληρωμη......μου ειχαν ζητησει πριν απο ενα μηνα αποδεικτεικα ταυτοποιησης του λογαριασμου μου,τους ειχα στειλει την ταυτοτητα και ενα λογαριασμο. μου γραφουν αυτο.....

 Nov 25, 2015: You have received €2,500 or more in total payments to your PayPal account in this calendar year. PayPal is required by law to comply with European Union Anti-Money Laundering regulations by collecting information from customers when they reach this limit. Until you provide us with the information we need your account will be limited. You won't be able to send or withdraw any money using PayPal, however, you may still be able to receive payments. Please go to the Resolution Centre for more information on what you need to do. When PayPal limits an account, your funds may be held until we've confirmed your identification as per the User Agreement........τι κανω τωρα? παρακαλω βοηθηστε ρε παιδια......

 

Πήγες εκει που λεει να δεις τι σου ζητάνε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις περιμένω απάντηση απο paypal. Κάτι τελευταίο, όταν πάω να δοκιμάσω να αγοράσω κάτι απο το eshop μου και να πληρώσω με paypal δεν με αφήνει. Αυτό γιατί συμβαίνει? Ο λογαριασμός στον οποίο πληρώνω είναι business και έχω καταχωρίσει όλα τα στοιχεία πλην κάρτα και bank account. Απο την άλλη ο λογαριασμός που χρησιμοποιώ για να πληρώσω ειναι verified.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις περιμένω απάντηση απο paypal. Κάτι τελευταίο, όταν πάω να δοκιμάσω να αγοράσω κάτι απο το eshop μου και να πληρώσω με paypal δεν με αφήνει. Αυτό γιατί συμβαίνει? Ο λογαριασμός στον οποίο πληρώνω είναι business και έχω καταχωρίσει όλα τα στοιχεία πλην κάρτα και bank account. Απο την άλλη ο λογαριασμός που χρησιμοποιώ για να πληρώσω ειναι verified.

Για να καταλάβω, πως θα πληρώσεις εσυ ο ιδιος το eshop σου με ππ, στο eshop σου ειναι συνδεμένο ενα ππ account και με το ιδιο account αγοράζεις και θες να πληρώσεις? Αν ναι, δεν το ξερω αλλά δεν μου φαίνεται και πολυ λογικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε λίγο τις προηγούμενες σελίδες... Όσον αφορά με το aliexpress να το πούμε  για 1χιλιοστή φορά ότι δεν δέχεται ελληνική κάρτα μόνο κάρτα εξωτερικού? Πότε θα μάθετε κάποιοι να διαβάσετε λίγο και να κάνετε χρήσιμες απορίες? Γιατί εάν διαβάζατε οι περισσότεροι θα είχαμε ένα πιο οργανωμένο τοπικ και με πιο λίγες απαντήσεις/σελίδες και θα τελειώναμε πιο γρήγορα.Για να λέμε τις αλήθειες ότι εγώ κάποιες φορές δεν προλαβαίνω να διαβάσω κάποιο θέμα από εδώ και το αφήνω για άλλη στιγμή που έχω ελεύθερο χρόνο. 

eddie το thread έχει 600σελίδες, από που να ψάξει κανείς; Εκτός και εάν έχεις κάποιον εύκολο τρόπο να ψάχνει κανείς χωρίς να φυλλομετράει και τις 600 σελίδες!

Εμένα η ερώτησή μου είναι η εξής... με τα capital controls κλπ. υπάρχει το θέμα του να μην μπορεί να αγοράσει κανείς online πράγματα συνεπώς ο μόνος τρόπος φαντάζομαι είναι με κατάθεση με κάποιο έμβασμα κλπ. Το πρόβλημα είναι τι γίνεται όσον αφορά την ασφάλεια όταν ο πωλητής βρίσκεται σε άλλο κράτος. Πως διασφαλίζεται κανείς πως τα λεφτά που θα στείλει με έμβασμα δεν θα χαθούν κλπ. Τι πρέπει να τσεκάρει κανείς για να είναι ασφαλής;

Εάν υπάρχει και άλλος τρόπος -εκτός του εμβάσματος- θα ήθελα να τον μάθω, αλλά πάνω απόλα, ποιά η διασφάλιση ότι δεν θα χάσεις τα λεφτά σου σε όποοον τρόπο και εάν αναφέρετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

eddie το thread έχει 600σελίδες, από που να ψάξει κανείς; Εκτός και εάν έχεις κάποιον εύκολο τρόπο να ψάχνει κανείς χωρίς να φυλλομετράει και τις 600 σελίδες!

Εμένα η ερώτησή μου είναι η εξής... με τα capital controls κλπ. υπάρχει το θέμα του να μην μπορεί να αγοράσει κανείς online πράγματα συνεπώς ο μόνος τρόπος φαντάζομαι είναι με κατάθεση με κάποιο έμβασμα κλπ. Το πρόβλημα είναι τι γίνεται όσον αφορά την ασφάλεια όταν ο πωλητής βρίσκεται σε άλλο κράτος. Πως διασφαλίζεται κανείς πως τα λεφτά που θα στείλει με έμβασμα δεν θα χαθούν κλπ. Τι πρέπει να τσεκάρει κανείς για να είναι ασφαλής;

Εάν υπάρχει και άλλος τρόπος -εκτός του εμβάσματος- θα ήθελα να τον μάθω, αλλά πάνω απόλα, ποιά η διασφάλιση ότι δεν θα χάσεις τα λεφτά σου σε όποοον τρόπο και εάν αναφέρετε.

Οι λύσεις ειναι

1. οπου δέχονται κάρτα, Revolut, φορτώνεις την Revolut με έμβασμα

2. οπου δέχονται παυπαλ, φορτώνεις το παυπαλ με εμβασμα

 

Η κατάθεση ή το έμβασμα απ'ευθειας στον αγοραστή δεν σε διασφαλίζει με τίποτα, απαγορεύονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...