Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στo paypal είχα την εντύπωση πως δεν μπορεί κανείς να φορτώσει λεφτά εξαιτίας των εξελίξεων. Έχει αλλάξει κάτι;

Exει αλλαξει ναι, επιτρέπονται πλεον εμβάσματα στο εξωτερικό 500 ευρω, ανα ατομο, ανα μηνα, ανα τραπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα capital control μπήκανε για να μην φεύγουν μαζικά χρήματα προς το εξωτερικό και τώρα αυτό επιτρέπεται;

500 ευρω ειναι ψηχουλα μπροστα στα δις που έφευγαν

 

Ο μήνας μετράει από 1η έως 30η/31η;

Αν εχει 32η μεχρι παει και μεχρι τοτε :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

500 ευρω ειναι ψηχουλα μπροστα στα δις που έφευγαν

 

Αν εχει 32η μεχρι παει και μεχρι τοτε :fear:

Αν ελεγες 28η/29η θα'ταν ισως πιο πετυχημενο ;-) , εννοούσα αν ξεκινάει από την ημέρα του 1ου εμβασματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά.

 

έχω κάποια χρήματα στο paypal (ειμαι πωλήτρια στο ebay) και αν θέλει κάποιος μπορώ να του τα μεταφέρω στον λογαριασμό του στο paypal (δωρεάν) για να κάνει την δουλειά του. τώρα το πως θα κάνουμε την τράμπα (χέρι χέρι, κατάθεση σε τράπεζα) το συζητάμε.

 

αν ενδιαφέρετε κάποιος το mail μου ειναι [email protected] όποιος θέλει άμεση εξυπηρέτηση επικοινωνεί μαζί μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα capital control μπήκανε για να μην φεύγουν μαζικά χρήματα προς το εξωτερικό και τώρα αυτό επιτρέπεται;

 

Οι απορίες σου είναι λογικές επειδή, ίσως, δεν έχεις παρακολουθήσει την εξέλιξη του θέματος από τον ΙΟΥΛ μέχρι σήμερα.

 

Μετά την πρώτη (απαγορευτική) ΠΝΠ, εκδόθηκαν υπουργικές αποφάσεις που χαλάρωσαν λιγάκι τους περιορισμούς για μερικές κατηγορίες και περιπτώσεις εξαγωγής χρημάτων στο εξωτερικό. Στη συνέχεια, και ανεξάρτητα από τον περιορισμό της ανάληψης 420€/βδομάδα, επιτράπηκε η αποστολή εμβασμάτων έως 500€/μήνα ανά customer ID αλλά με ανώτατο όριο για κάθε τράπεζα και για το σύνολο των τραπεζών. Έτσι, μερικές τράπεζες φτάνουν στο όριό τους στη μέση του μήνα, οπότε οι πελάτες τους πρέπει να περιμένουν την 1η του επόμενου για να ξαναστείλουν έμβασμα, εάν θέλουν.

 

Για την άλλη σου απορία, σχετικά με το έμβασμα στο paypal, για φόρτιση (top up) του balance, πρέπει να συνδέσεις τραπεζικό λογαριασμό ώστε να μπορείς να στέλνεις έμβασμα. Λόγω των CC, το paypal δεν επιτρέπει την άμεση προσθήκη λογαριασμού και αυτό γίνεται με μια διαδικασία που έχω περιγράψει στο post #8897 στη σελ. 594. Αφού συνδέσεις το λογαριασμό, μπορείς να στέλνεις εμβάσματα με την ένδειξη SHA (shared), ώστε να χρεώνεσαι μόνο με 1€ προμήθεια στην τράπεζά σου, όχι αποκλειστικά από το λογαριασμό που σύνδεσες αλλά και από κάθε λογαριασμό άλλης τράπεζας εάν έχεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω, πως θα πληρώσεις εσυ ο ιδιος το eshop σου με ππ, στο eshop σου ειναι συνδεμένο ενα ππ account και με το ιδιο account αγοράζεις και θες να πληρώσεις? Αν ναι, δεν το ξερω αλλά δεν μου φαίνεται και πολυ λογικό

Όχι έχω 2 account. Ένα personal που έχω συνδέσει κανονικά με την κάρτα μου και κάνω αγορές και ένα business που το έφτιαξα τώρα και δεν έχω συνδέσει ούτε κάρτα ούτε και bank account. Τον business τον έφτιαξα για να μου κάνουν πληρωμές στο eshop. Αυτό που αναφέρω είναι ότι προσπαθώ να δοκιμάσω εάν κάποιος πελάτης μπορεί να κάνει κανονικά πληρωμές και γι αυτό χρησιμοποιώ τον personal account για να δω εάν όλα δουλεύουν! Αλλά δεν έχω καταφέρει να κάνω καμία επιτυχή πληρωμή ούτε από το δικό μου paypal (personal) ούτε από ενός φίλου μου. Κάθε φορά βγάζει αυτό το μήνυμα που ανέφερα πιο πάνω. Ξέρετε γιατί συμβαίνει αυτό? Λογικά φταίνε τα cc? Και τι πρέπει να κάνω για να γίνονται κανονικά οι πληρωμές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω μια ερωτηση αν ξερει καποιος.Οι κυπριοι μπορουν να κανουν κανονικα συναλλαγες μεσω paypal??

 

Οι Κυπριακες κάρτες δεν επηρεάζονται απο τα Ελληνικά Cc. Αρα κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά sorry , αλλά το topic ειναι 609 σελίδες και δεν έχω χρόνο αυτές τις μέρες.(επίσης φίλε μου, τι οργάνωση ζητάς σε 609 σελίδες , ειλικρινά...) Και πάλι ο φίλος που βιάστηκε να κράξει απάντησε στο 1/3 της ερώτησης. Δεν πειράζει. Τέλος πάντων.

 

Αυτό που θέλω να αγοράσω είναι και eBay και Aliexpress. (το ότι το Aliexpress έκοψε πια συναλλαγές με ελληνικές κάρτες δεν το χα δει sorry και επίσης δεν έχω φτάσει κανένα όριο των 2500€)

 

Με λίγα λόγια, τι μπορώ να κάνω τώρα με την Virtual PrePaid από Εθνική ? Έχω 1 PayPal Account Verified και linked με την PrePaid. Μπορώ αν βάλω χρήματα σε αυτό το pp balance να προχωρήσω σε αγορά ? Αν ναι, πώς κάνω έμβασμα στο paypal μου ? (Παλιά θυμάμαι όταν πάταγες top up σου έβγαζε τα στοιχεία του λογαρισμού paypal σου μέσω της Bank Of America και έκανες εκέι έμβασμα)

 

Ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως  μπορω να κανω  μια αγορα με paypal αλλα  τα λεφτα να τραβηχτουνε απ την καρτα και οχι απο το balance; :mellow:

 

 

Η κάρτα σου περνάει απευθείας μέσω paypal? Το έχεις δοκιμάσει η όχι?

οταν παω να κανω πληρωμη,μου εχει  σαν επιλογη  το balance και  δεν με αφηνει να το αλλαξω.αλλαζει  απο καπου αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα capital control μπήκανε για να μην φεύγουν μαζικά χρήματα προς το εξωτερικό και τώρα αυτό επιτρέπεται;

Από Σεπτέμβριο και μετά (για πιο πριν σου απάντησε ο makfil), το συνολικό όριο των τραπεζών είναι 40 εκατομμύρια μηνιαίως. Όποτε συμπληρωθούν, είτε είναι 31 του μηνός, είτε 1η, τέλος τα εμβάσματα. Σκέψου μόνο πόσα έφυγαν κάθε προηγούμενη χρονιά.

Επίσης κάθε πολίτης έχει δικαίωμα να κουβαλάει μαζί του 2000€ μετρητά σε κάθε ταξίδι του στο εξωτερικό. Κάνεις κάθε μέρα ταξίδια αλέ-ρετούρ και στο τέλος του μήνα βγάζεις έξω 60 χιλιάρικα (αν έχεις τόσα σε μετρητά...)! Τα cc δεν επιβλήθηκαν για να μήν φύγει δεκάρα έξω, αλλά για να μήν καταρρεύσει το ελληνικό τραπεζικό σύστημα (αυτό δεν ανησυχεί και πολύ), προκαλώντας προβλήματα στο παγκόσμιο (αυτό όμως ανησυχεί λίγους και καλούς), αλλά και για να «ενισχυθεί» περαιτέρω το ηλεκτρονικό χρήμα.

 

ΥΓ: Επίσης, όταν κάποιος γράφει «πού να ψάξω, έχει Χ00 σελίδες το θέμα, απλώς αποδεικνύει ότι δεν κοίταξε ούτε καν τις δέκα τελευταίες. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν παω να κανω πληρωμη,μου εχει  σαν επιλογη  το balance και  δεν με αφηνει να το αλλαξω.αλλαζει  απο καπου αυτο;

 

Αν η αγορά που θες να κάνεις είναι π..χ σε ευρω και το Balance σου επίσης τότε θα τα πάρει απο το Balance και δε μπορείς να κάνεις κάτι γι' αυτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...