Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 2 φορές τον Ιανουάριο έφαγα απόρριψη σε αγορά εξωτερικού με amex

Εγώ από Αύγουστο μέχρι και σήμερα έχω κάνει πάνω από 200 αγορές eBay με PP και Amex πιστωτική χωρίς κανένα πρόβλημα. Μπορεί να έχει να κάνει με τα μαγαζιά ποιες κάρτες περνάνε. Μπορεί μερικά καταστήματα να έχουν αποκλείσει τελείως Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Guys welcome to the club και εγώ. Μια και μοναδική φορά είναι που θέλω να αγοράσω κάτι απο το εξωτερικό και μπάμ μου σκασαν τα capital controls στην μαπα:

 

Προσπαθώ να αγοράσω απο το παρακάτω Ιαπωνικό site το οποίο δέχεται πληρωμή μόνο απο κάρτα  μέσω paypal μόνο (γιατί θα κάνει μετατροπή απο yen σε Ευρώ). Συνολικό ποσό 147 ευρώ. Έχω συνδεδεμένη πιστωτική κάρτα της HSBC και δεν με αφήνει...... Μου βγάζει μήνυμα ότι has been denied from the issuer. Το περίεργο μου κάνει είναι οτι πριν 2 μέρες μια χαρά με αυτή την κάρτα αγόρασα κάτι απο το Online shop της sony (Playstation Network) ποσό 15 ευρώ. Να υποθέσω να δοκιμάσω με άλλη κάρτα (πάλι της HSBC έχω μια debit).... καμία άλλη συμβουλη να μου δώσετε;

 

http://www.anime-export.com/product/29453

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ebay με paypal me καρτα prepaid τις attica δεν βλεπω να βγένει ακρη παιζει να δεχτει master card απο πειραιως?

 

 

Δοκιμάζεις 1) με την ίδια σε άλλο πωλητή και 2) με άλλη και πάλι σε διάφορους, και πολλές φορές.

 

 

α ρωτησω κατι...στο paypal πως παρακαμπτουμε  σε request money την αναμονη 21 ημερων ??

 

Η μόνη γνωστή παράκαμψη είναι ... να αλλάξεις μέθοδο φορτώματος του paypal.

Άλλη εναλλακτική, η κάρτα εξωτερικού.

 

Guys welcome to the club και εγώ. Μια και μοναδική φορά είναι που θέλω να αγοράσω κάτι απο το εξωτερικό και μπάμ μου σκασαν τα capital controls στην μαπα:

 

Προσπαθώ να αγοράσω απο το παρακάτω Ιαπωνικό site το οποίο δέχεται πληρωμή μόνο απο κάρτα  μέσω paypal μόνο (γιατί θα κάνει μετατροπή απο yen σε Ευρώ). Συνολικό ποσό 147 ευρώ. Έχω συνδεδεμένη πιστωτική κάρτα της HSBC και δεν με αφήνει...... Μου βγάζει μήνυμα ότι has been denied from the issuer. Το περίεργο μου κάνει είναι οτι πριν 2 μέρες μια χαρά με αυτή την κάρτα αγόρασα κάτι απο το Online shop της sony (Playstation Network) ποσό 15 ευρώ. Να υποθέσω να δοκιμάσω με άλλη κάρτα (πάλι της HSBC έχω μια debit).... καμία άλλη συμβουλη να μου δώσετε;

 

http://www.anime-export.com/product/29453

 

Έχει ειπωθεί κατ' επανάληψη ότι οι αγορές με κάρτα είναι λαχείο.

Δοκιμάζεις είτε με την ίδια είτε με άλλη/ες πολλές φορές και, εναλλακτικά, είτε φόρτωμα του balance είτε κάρτα εξωτερικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Me friends and family

 

Δηλαδη υπαρχει τροπος να λειτουργησει αμεσα και χωρις προβλημα, και να μπουν τα λεφτα αμεσα, διχως αναμονες,

το request money?

Τι εννοεις 'friends and family'?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη υπαρχει τροπος να λειτουργησει αμεσα και χωρις προβλημα, και να μπουν τα λεφτα αμεσα, διχως αναμονες,

το request money?

Τι εννοεις 'friends and family'?

Εσυ πως τα ζήτησες τα χρηματα, σαν service δεν τα ζήτησες?

 

 

Εδιτ

Γιατι δεν βγάζεις και εσυ μια καρτουλα ρεβολυτ να τελειώνεις και με τις προμήθειες και με τις δεσμεύσεις

http://www.insomnia.gr/topic/588647-revolut-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B2%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%B1-3-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B1-posts-%CF%80%CF%81%CE%B9%CE%BD-%CF%81%CF%89%CF%84/?p=54406119

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ πως τα ζήτησες τα χρηματα, σαν service δεν τα ζήτησες?

 

 

Εχω κανα δυο μηνες να κανω request, νομιζω goods δεν δηλωναμε?

 

Κανω top up πλεον, αλλα βλεποντας τις εξελιξεις στην χωρα μας (μας πηρε και μας σηκωσε),

θελω να εχω αμεση εναλλακτικη επιλογη, γι'αυτο ρωτω για το request.

 

send money θελει 2 pp accounts, και αλλη καρτα εξωτερικου προς το παρον δεν θελω να βγαλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους,

 

Διαβάζοντας αρκετές σελίδες πίσω δεν βρήκα κάποιο σχετικό σχόλιο

έτσι μπαίνω στον πειρασμό να ρωτήσω και αφορά τις αγορές απο iHerb.com

 

Μέχρι τώρα όσες παραγγελίες έκανα η πληρωμή γινόταν μέσω debit mastercard

Eurobank συνδεδεμένη με απλό καταθετικό λογ/σμό (επαρκές υπόλοιπο)

και με τη λεπτομέρεια της επιλογής USD αντί EUR στη ιστοσελίδα της εταιρείας.

 

Προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος EUR. 2.50 κάθε φορά στο ebanking.

 

Χθές στην νέα παραγγελία μου η συναλλαγή δεν ολοκληρώθηκε (card denied)

ενώ απο την ιστοσελίδα iHerb.com είχαν αφαιρθεί όλες οι "παρκαρισμένες" κάρτες

με επιλογη να εισάγω νέα κάρτα και φυσικά είχε προστεθεί η επιλογή PayPal.

 

Η ερώτηση δεν είναι γιατί δεν περνάει η κάρτα που πέρναγε όλες τις προηγούμενες

φορές, η ερώτηση είναι αν έχει κάποιος πληρώσει το iHerb.com με PayPal balance.

 

Έχω ήδη δρομολογήσει έμβασμα και περιμένω να περάσει στο balance αλλά θα ήθελα

και μια γνώμη απο την παρέα σας απο την πιθανή εμπειρία σας.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Επεξ/σία από SV3BEF
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έκανα αγορά σε eBay με PP χρησιμοποιώντας MasterCard πιστωτική Alpha Bank ή οποία δεν περνούσε πριν! Έκανα αγορά εχθές 270€ από ebay, και λόγου υπέρβασης ορίου της κάρτας δεν περνούσε η Amex στο PP, και έτσι πριν κάνω οτιδήποτε άλλο, είπα να δοκιμάσω την Mastercard ή οποία συναλλαγή έγινε αμέσως! Βλέπω και το ποσό έχει χρεωθεί στο eBanking και μου ήρθε το receipt mail από PP!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έκανα αγορά σε eBay με PP χρησιμοποιώντας MasterCard πιστωτική Alpha Bank ή οποία δεν περνούσε πριν! Έκανα αγορά εχθές 270€ από ebay, και λόγου υπέρβασης ορίου της κάρτας δεν περνούσε η Amex στο PP, και έτσι πριν κάνω οτιδήποτε άλλο, είπα να δοκιμάσω την Mastercard ή οποία συναλλαγή έγινε αμέσως! Βλέπω και το ποσό έχει χρεωθεί στο eBanking και μου ήρθε το receipt mail από PP!

Με ποιον τροπο κατεφερες να φορτωσεις το PP account σου με χρηματα απο την Αlpha Card?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποιον τροπο κατεφερες να φορτωσεις το PP account σου με χρηματα απο την Αlpha Card?

Δεν χρειάζεται να φορτώσω τίποτα. Οι κάρτες είναι πιστωτικές και τις έχω περασμένες μέσα στο PP και δουλεύει αυτόματα χρεώνοντας τις κάρτες. Το καλό είναι ότι πλέων μου περνάει, εκτός από την American Express πιστωτική που δεν είχε ποτέ θέμα, και η MasterCard πιστωτική της Alpha! Ή τουλάχιστον πέρασε έστω και μία φορά η Mastercard, μετά από πόλους μήνες που είχα δοκιμάσει χωρίς επιτυχία. Και δεν ήταν κάτι μικρής αξίας, ήταν 270€ αγορά. Θα δοκιμάσω και άλλες αγορές με την MC να δω τι γίνετε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια.
Οπως ειχα γραψει ηθελα να κανω μια αγορα απο amazon εβαλα την visa της εθνικης τραπεζας αλλα εφαγα ακυρο.
Εχοντας λογαριασμο στο εξωτερικο (ολλανδια) τοσο καιρο κανω της αγορες μου μεσω paypal διχως προβλημα ομως αυτη τη φορα θελω να αγορασω ενα moto x απο amazon.
Το προβλημα ειναι πως η χρεωστικη που εχω δεν ειναι visa αλλα maestro με αποτελεσμα να μην την παιρνει το amazon.de

Υπαρχει καποιος αλλος τροπος ωστε να κανω την αγορα απο amazon.de?
Υπαρχει καποια υπηρεσια που να ειναι εμπιστη απο τα μελη του insomnia δουλεμενη και να μη παρει κανα χρονο για να κανω την αγορα;
Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...