Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αμα υπάρχουν λεφτά έξω,μπορούμε να βγάλουμε πιστωτική δηλαδή,με βάση αυτά,ή περισσότερο συμφέρει χρεωστική;Τι είναι πιο καλό;

 

Πιστωτική είναι μάλλον απίθανο να καταφέρεις να βγάλεις εκτός κι αν είσαι κάτοικος εξωτερικού ή έχεις πολύ μεγάλα ποσά έξω και σε κανονική τράπεζα ασφαλώς (δεν μπορώ να σου το πω μετά απολύτου βεβαιότητας). Χρεωστική φυσικά. Για τέτοιες κάρτες συζητάμε εδώ έτσι κι αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έκανα επιτυχώς αγορά από το Amazon UK μέσω χρεωστικης κάρτας. Μου φαίνεται περίεργο, δηλαδή το Amazon ή ο seller συνεργάζεται με τράπεζα στην Ελλάδα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συνεργάζονται οι πωλητές με τις τράπεζες αλλά οι τράπεζες έχουν κατηγοριοποιήσει τους πωλητές ανάλογα με τις επιτρεπόμενες και μη αγορές.

Είναι ενδεχόμενο να προσπαθήσεις με κάρτα άλλης τράπεζας στον ίδιο πωλητή και να μην περάσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους Αγγλομαθείς εδώ,μία χείρα βοηθείας please.

Πως θα πούμε στα Αγγλικά,"θέλω να μου εκδώσετε μία χρεωστική κάρτα".Το ζητάω,γιατί θα στείλω σε Τράπεζα έξω,στην οποία έχω κάποια λεφτά, αίτημα για τέτοια κάρτα ,για να λύσω μιά και καλή το πρόβλημα,και να μην βρίσκομαι με τα ημίμετρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα επιτυχώς αγορά από το Amazon UK μέσω χρεωστικης κάρτας. Μου φαίνεται περίεργο, δηλαδή το Amazon ή ο seller συνεργάζεται με τράπεζα στην Ελλάδα???

γιατι σου φαινεται περιεργο????

εγω κανω συνεχεια συναλλαγες με amex απο το σεπτεμβριο,χωρις κανενα προβλημα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πολυ άτυχος ...

 

Προσπάθησα να μιλήσω μαζι τους (PayPal) σημερα για να συνδέσω το IBAN μου στο PayPal , αλλα αργούσαν πολυ να απαντήσουν και δεν προσπάθησα αλλο,

Εςτειλα πολλες φορες μέσω του site link my bank account , και μου ελεγε οτι δε γινόταν και προσπαθούσα ξανα και ξανα για να μου ερθει το αυτοματοποιημένο μήνυμα ..

Λογω των πολλών προσπαθειών μου, νόμισαν οτι ηταν μια anauthorized access και blockaran το λογαριασμό μου προσωρινά (limited access)

για να τον ενεργοποιήσω ζήτησαν να αλλάξω κωδικό και να κανω upload foto του διπλώματος οδήγησης και ολο αυτο θα πάρει αλλες 2 εργάσιμες ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πολυ άτυχος ...

 

Προσπάθησα να μιλήσω μαζι τους (PayPal) σημερα για να συνδέσω το IBAN μου στο PayPal , αλλα αργούσαν πολυ να απαντήσουν και δεν προσπάθησα αλλο,

Εςτειλα πολλες φορες μέσω του site link my bank account , και μου ελεγε οτι δε γινόταν και προσπαθούσα ξανα και ξανα για να μου ερθει το αυτοματοποιημένο μήνυμα ..

Λογω των πολλών προσπαθειών μου, νόμισαν οτι ηταν μια anauthorized access και blockaran το λογαριασμό μου προσωρινά (limited access)

για να τον ενεργοποιήσω ζήτησαν να αλλάξω κωδικό και να κανω upload foto του διπλώματος οδήγησης και ολο αυτο θα πάρει αλλες 2 εργάσιμες ........

 

 

Το μεγάλο άγχος για την άμεση σύνδεση ΙΒΑΝ σε οδηγούν σε λάθος ενέργειες.

Εξήγησα ότι δεν χρειαζόταν να ακολουθήσεις τη διαδικασία με το αυτοματοποιημένο μήνυμα αλλά να στείλεις ένα απλό μήνυμα και υπέδειξα από που.

 

Ποιος ο λόγος να προσπαθείς επανειλημμένα να συνδέσεις εσύ τον ΙΒΑΝ αφού είπαμε ότι είναι κλειδωμένη η διαδικασία;

 

Καλά ξεμπερδέματα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους Αγγλομαθείς εδώ,μία χείρα βοηθείας please.

Πως θα πούμε στα Αγγλικά,"θέλω να μου εκδώσετε μία χρεωστική κάρτα".Το ζητάω,γιατί θα στείλω σε Τράπεζα έξω,στην οποία έχω κάποια λεφτά, αίτημα για τέτοια κάρτα ,για να λύσω μιά και καλή το πρόβλημα,και να μην βρίσκομαι με τα ημίμετρα.

Σε ακριβής μετάφραση

 

I would like to issue a debit card

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς με ξεμπλοκάρουν αμεςα ...

 

Νομιζα οτι για να στειλω μήνυμα ευπρεπισμό πρώτα να μου στείλουν αυτοί μετα απο επανήλθαμε σε προσπάθειες ...

 

Πφφφ

 

Thanks

 

 

Το μεγάλο άγχος για την άμεση σύνδεση ΙΒΑΝ σε οδηγούν σε λάθος ενέργειες.

Εξήγησα ότι δεν χρειαζόταν να ακολουθήσεις τη διαδικασία με το αυτοματοποιημένο μήνυμα αλλά να στείλεις ένα απλό μήνυμα και υπέδειξα από που.

 

Ποιος ο λόγος να προσπαθείς επανειλημμένα να συνδέσεις εσύ τον ΙΒΑΝ αφού είπαμε ότι είναι κλειδωμένη η διαδικασία;

 

Καλά ξεμπερδέματα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.banggood.com/SHARP-EAGLE-ZQ-LA-301-Blue-445nm-5MW-Buring-Laser-Pointer-p-1014556.html .Πολύ καλό για τα λεφτά του.Και με διακόπτη ασφαλείας,με κλειδί πίσω.Μην κοιτάς που  λέει 5mW.Αμα κοιτάξεις τα specs,θα δεις που λέει 1,3-1,5W.

http://www.banggood.com/405nm-445nm-532nm-Anti-Blue-Viole-Light-Laser-Goggles-With-Bag-p-69211.html .Να πάρεις οπωσδήποτε τα γυαλιά.4€ έχουν,ενώ ματάκια έχεις μόνον δύο...

 

 

Exω το 305 που ειναι ιδιο βασικα αλλα με μια εξτρα κεφαλη.

Λες να χρειαζομαι τα γυαλια για μεσα στο σπιτι?

πολυ μανουρα μου φαινεται.

 

Sorry για το off topic. To τελειωνω εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ακριβής μετάφραση

 

I would like to issue a debit card

Νομιζω το σωστo ειναι to be issued (παθητικη φωνη γιατι αυτοι εκδιδουν την καρτα)..Ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος.

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συνεργάζονται οι πωλητές με τις τράπεζες αλλά οι τράπεζες έχουν κατηγοριοποιήσει τους πωλητές ανάλογα με τις επιτρεπόμενες και μη αγορές.

Είναι ενδεχόμενο να προσπαθήσεις με κάρτα άλλης τράπεζας στον ίδιο πωλητή και να μην περάσει.

Είναι κριτήριο και το αν διατηρούν λογαριασμούς στην Ελλάδα. Αν δεν ήταν δεν θα μπορούσαμε να ψωνίσουμε πληρώνοντας με Paypal από κανένα Ελληνικό μαγαζί. Μπορούμε όμως.

 

Νομιζω το σωστω ειναι to be issued (παθητικη φωνη γιατι αυτοι εκδιδουν την καρτα)..Ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος

 

Δεν κάνεις λάθος. "be issued" είναι σωστότερο. Όπως και νά έχει πάντως θα καταλάβουν κάτι τόσο απλό. Μην έχουμε και τόσο άγχος πια για τέτοια απλά πράγματα. Δεν χρειάζονται και Αγγλικά Οξφόρδης...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κριτήριο και το αν διατηρούν λογαριασμούς στην Ελλάδα. Αν δεν ήταν δεν θα μπορούσαμε να ψωνίσουμε πληρώνοντας με Paypal από κανένα Ελληνικό μαγαζί. Μπορούμε όμως.

 

 

Δεν κάνεις λάθος. "be issued" είναι σωστότερο.

 

Τι θέλεις να πεις μ' αυτό;

Ότι όλοι οι πωλητές στον κόσμο διατηρούν λογαριασμούς στις ελληνικές τράπεζες και έτσι μπορούμε και ψωνίζουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα ρε παιδιά γιατί κάθε φορά που κάνω request στο Paypal μου κρατάει 6,9% και όχι 4%? Χώρια από αυτό το ποσοστό μετά μου κρατάει και η τράπεζα νομίζω άλλο ένα ευρώ.

 

Είναι πάντως μαλάκες οι άνθρωποι...για να μη στείλουμε στο εξωτερικό 1 ευρώ και καταστραφούμε αποφασίζουμε να τους στέλνουμε 10 και είμαστε εντάξει τώρα!!! Γι' αυτό πάμε καλά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...