Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

 

 

Επισης γεγονος ειναι η συζητηση της κυριας κατσελη με δημοσιογραφο στο μεγκα. Ρωταει ο δημοσιογραφος για τις αγορες απο το εξωτερικο με καρτες...Και απανταει η κατσελη εννοειται οτι αν ειστε στο εξωτερικο μπορειτε να κανετε αγορες. Ο δημοσιογραφος αλλο εννοουσε σαφως αλλα δεν διευκρινησε την ερωτηση βλεποντας οτι η Κ κατσελη ειθελημενα ή μη καταλαβε αλλο.

Τωρα αν εσυ θες να θεωρεις οτι ψαχνουμε θεωριες συνωμοσιες καντο.

 

Πως γινεται ομως 'ολο να μην καταλαβαινουν';;;;;

Η κ.Κατσελη, πρωην υπουργος, και τωρα σε τοσο νευραλγικο ποστο,

την ρωτουν για εξωτερικο και δινει την μιση απαντηση (μονο για φυσικη παρουσια),

ο δε δημοσιογραφος και καλα καλυπτεται λες κι η ερωτηση (επρεπε να) αφορουσε μονο αυτο.

Ολοι κοροϊδευουν.

 

Λες και δεν υπαρχει ιντερνετ, λες και ζουμε στο 1990.

Τοτε που το 'εξωτερικο', ήταν μονο η 'φυσικη' παρουσια στην αλλοδαπη.

 

Ελα τωρα...

:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στην Ελλάδα, ως γνωστόν, υπάρχει μια νοοτροπία οτι το εξωτερικό είναι "κακό".

Οτι είναι ξένοι και θέλουν το κακό μας.

 

Οπότε τι περιμένουμε τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σκοτεινους σκοπούς μίλας εσυ. Εγω σου μιλάω απλα για ενα γεγονος. 

Επισης γεγονος ειναι οτι σε ραδιοφωνο της κρητης ακουσα σε ραδιοφωνο δημοσιογραφο να λεει σε τοπικο αξιωματουχο και ''ειδημωνα'' οτι δεν μπορει να φτιαξει το AC του αμαξιου του γιατι κοστιζει 1500 ευρω και δεν μπορει να βγαλει χρηματα να πληρωσει το μηχανικο.

Και του λεει ο αξιωματουχος. Πληρωστε τον με μεταφορα μεσω λογαριασμου.

Του απανταει ο δημοσιογραφος οτι δεν το δεχεται ο μηχανικος γιατι αυτος το ανταλλακτικο πρεπει να το πληρωσει μετρητοις και αν παρει τα χρηματα σε τραπεζικο λογαριασμο δε θα μπορει να τα βγαλει.

 

Αυτά είναι συζητήσεις μεταξύ ανθρώπων που δεν γνωρίζουν. Καμιά σοβαρή επιχείρηση δεν κάνει αγορές πάνω από 500,00€ μετρητά, γιατί μετα δεν μπορεί να εκπέσει το ΦΠΑ. Εκτός φυσικά κι αν θες να κάνεις άλλες "μαϊμουδιές" με το ΦΠΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι συζητήσεις μεταξύ ανθρώπων που δεν γνωρίζουν. Καμιά σοβαρή επιχείρηση δεν κάνει αγορές πάνω από 500,00€ μετρητά, γιατί μετα δεν μπορεί να εκπέσει το ΦΠΑ. Εκτός φυσικά κι αν θες να κάνεις άλλες "μαϊμουδιές" με το ΦΠΑ.

Αυτό ακριβώς. Τιμολόγιο πάνω από 500 ευρώ πάει υποχρεωτικά μέσω τράπεζας ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΜΕ ΜΕΤΡΗΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι προφανές ότι το θέμα δεν αφορά τόσο πολύ κόσμο όσο νομίζουν αρκετοί εδώ στο φόρουμ. Ή τουλάχιστον δεν τον αφορά τόσο ζωτικά για να γίνει θέμα. Στο δικό μου κύκλο γνωστών και φίλων, ελάχιστοι είναι αυτοί που νοιώθουν ότι επηρεάστηκαν από την αδυναμία αγορών στο εξωτερικό απευθείας. Κάποιοι από αυτούς εκαναν αγορές από εξω απλά τώρα δεν κάνουν. Δε θεωρούν ότι ήρθε και το τέλος του κόσμου.

Καλό θα είναι λοιπόν να τοποθετήσουμε το ζήτημα στις πραγματικές του διαστάσεις.

Η αδυναμία απευθείας αγορών από το εξωτερικό, στο βαθμό που δεν ικανοποιούν κάποια σημαντική ανάγκη του ιδιώτη (και όχι του εμπόρου προφανώς, εδώ μιλάμε κυρίως για ιδιωτική χρήση) δεν είναι κάτι τόσο σοβαρό.

 

Υπενθυμίζω ότι ακόμα και εταιρίες έχουν σημαντικές δυσκολίες για την έγκριση των συναλλαγών τους με το εξωτερικό. Τα ποσά που εγκρίνουν οι τράπεζες σε εταιρίες για εισαγωγές (με αποστολή χρημάτων απο Ελληνικές τράπεζες) είναι 10-15%  περίπου  σε σχέση με το ότι εγκρίνονταν προηγουμένως (προ cc). Αντιλαμβάνεστε ότι στις συνθήκες αυτές έχουν άλλα πράγματα προτεραιότητα. Αν δεν ομαλοποιηθούν οι εισαγωγές δε μπορεί να δίδονται χρήματα για ιδιωτικές αγορές από το εξωτερικό πέρα από κάποια όρια.

 

Δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου που δε θα αγοράσουμε για 2-3 μήνες από τα κινεζομάγαζα!

 

Καταλαβαίνω τί λες, και μένα από τους γνωστούς μου κανείς δεν αγοράζει από εξωτερικό οπότε ούτε τους νοιάζει καθόλου.

Όταν όμως γίνεται είδηση και ένα youtube video στην τηλεόραση, πιστεύεις δε θα έπρεπε καν να θίξουν αυτό το θέμα που αφορά κάποιους "λιγοστούς" πολίτες;

Και επαναλαμβάνω, δεν είναι όλοι που θέλουν απλώς να πάρουν ένα γκατζετάκι από ένα κινεζομάγαζο.

Υπάρχουν άνθρωποι που η δουλειά τους εξαρτάται από την αγορά από εξωτερικό!

(όταν λέω δουλειά, δεν εννοώ τους εμπόρους και τις επιχειρήσεις. Αναφέρομαι και σε ιδιώτες, με την ευρύτερη έννοια του όρου "δουλειά". Πχ. εγώ μπορεί να κάνω μια διατριβή και να θέλω να παραγγείλω τ α χ, ψ βιβλία από εξωτερικό και διατριβές, που θεωρώ ότι είναι απαραίτητα στη συγγραφή μου)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω τί λες, και μένα από τους γνωστούς μου κανείς δεν αγοράζει από εξωτερικό οπότε ούτε τους νοιάζει καθόλου.

Όταν όμως γίνεται είδηση και ένα youtube video στην τηλεόραση, πιστεύεις δε θα έπρεπε καν να θίξουν αυτό το θέμα που αφορά κάποιους "λιγοστούς" πολίτες;

Και επαναλαμβάνω, δεν είναι όλοι που θέλουν απλώς να πάρουν ένα γκατζετάκι από ένα κινεζομάγαζο.

Υπάρχουν άνθρωποι που η δουλειά τους εξαρτάται από την αγορά από εξωτερικό!

(όταν λέω δουλειά, δεν εννοώ τους εμπόρους και τις επιχειρήσεις. Αναφέρομαι και σε ιδιώτες, με την ευρύτερη έννοια του όρου "δουλειά". Πχ. εγώ μπορεί να κάνω μια διατριβή και να θέλω να παραγγείλω τ α χ, ψ βιβλία από εξωτερικό και διατριβές, που θεωρώ ότι είναι απαραίτητα στη συγγραφή μου)

 

 

Στην περίπτωση που χρειάζεσαι για σοβαρό λόγο (αυτούς που αναφέρεις ή άλλους) τότε πας στις λύσεις που υπάρχουν στο θέμα αυτό (προπληρωμένες πιστωτικές που γεμίζουν και απο Ελλάδα). Επίσης κάποιες τέτοιες αγορές (βιβλίων κλπ) ενδεχεται να περνάνε ήδη με Ελληνικές πιστωτικές

 

Λύσεις υπάρχουν και το ξέρουμε όσοι παρακολουθούμε το υπάρχον θεμα.

 

Υπενθυμίζω επίσης ότι στην Κύπρο το 2013 η νομοθεσία όριζε ότι είναι ποινικό αδίκημα οποιαδήποτε απόπειρα για παραβίαση των cc. Ενώ η πρόσφατη Ελληνική νομοθεσία δεν ορίζει κάτι τέτοιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χθες το βραδυ επαιξα bangood- πιστωτικη visa eurobank

http://www.banggood.com/Lenovo-K3-Note-5_5-inch-4G-LTE-MTK6752-64bit-Octa-core-Smartphone-p-973411.html

 

σημερα το πρωι shipped με tracking no,και απο ολλανδια παρακαλω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

επίσης κατα την γνώμη μου η επιλογή αγοράς από μια ξένη επιχείρηση δείχνει αποτυχία των εγχώριων επιχειρήσεων να καλύψων τις απαιτήσεις του καταναλωτικού κοινού.

Ισχύει.

Αυτο θα επρεπε να ειναι ενα απο τα θεματα που θα επρεπε να (μας) απασχολουν.(τους ελληνες επιχειρηματιες).

Να μπορεσουν να φτασουν σε επιπεδο που να ΜΗΝ χρειαζεται/ή να μην αξιζει(να ειναι πολυ μικρη η διαφορα) οταν παραγγελνεις απ εξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει.

Αυτο θα επρεπε να ειναι ενα απο τα θεματα που θα επρεπε να (μας) απασχολουν.(τους ελληνες επιχειρηματιες).

Να μπορεσουν να φτασουν σε επιπεδο που να ΜΗΝ χρειαζεται/ή να μην αξιζει(να ειναι πολυ μικρη η διαφορα) οταν παραγγελνεις απ εξω.

Πάντως εγώ να αναφέρω ότι το 99,9% των αγορών μου, είναι πράγματα που ΔΕΝ υπάρχουν εδώ.

Ίσως είμαι στην μειοψηφία.

Απ'την άλλη καταλαβαίνω τις ελληνικές επιχειρήσεις να μη μπορούν/ή να μη χρειάζεται ή να μην είναι υποχρεωμένες να "καλύψουν" όλα τα εξειδικευμένα γούστα.

 

edit: Επειδή είχα αναφέρει κάποια δέσμευση χρημάτων σε prepaid Πειραιώς πριν μερικές μέρες, να επιβεβαιώσω σήμερα ότι η χρέωση έχει γίνει και πήρα email ότι τα έστειλαν.

(97 ευρώ από www.barnesandnoble.com και 23 από amazon.co.uk)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χθες το βραδυ επαιξα bangood- πιστωτικη visa eurobank

http://www.banggood.com/Lenovo-K3-Note-5_5-inch-4G-LTE-MTK6752-64bit-Octa-core-Smartphone-p-973411.html

 

σημερα το πρωι shipped με tracking no,και απο ολλανδια παρακαλω...

Το only 2G δεν είναι πρόβλημα;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ να αναφέρω ότι το 99,9% των αγορών μου, είναι πράγματα που ΔΕΝ υπάρχουν εδώ.

Ίσως είμαι στην μειοψηφία.

Απ'την άλλη καταλαβαίνω τις ελληνικές επιχειρήσεις να μη μπορούν/ή να μη χρειάζεται ή να μην είναι υποχρεωμένες να "καλύψουν" όλα τα εξειδικευμένα γούστα.

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Πολλά μικροπράγματα που από Κίνα τα παίρνεις με $ cents, Ελλάδα κοστίζουν 3€-4€ + μεταφορικά. Άσε που δε τα βρίσκεις ετοιμοπαράδοτα.

 

Για εργαλεία χειρός (πρέσσες, απογυμνωτές) ούτε να το κουβεντιάζουμε: παρόμοια ποιότητα και λόγος των 2 τιμών 1/30 και βάλε.

 

Γιατί να πάρω από Ελλάδα το ζευγάρι βύσματων MC4 (για Φωτοβολταϊκά) με 6€+μεταφορικά ενώ από Κίνα στοιχίζει 0.9$ τελική (πολύ καλής ποιότητας, τα έχω δοκιμάσει)? Όσοι κι αν είναι οι δασμοί, μου φαίνεται αδιανόητη η διαφορά του παραδείγματος. Κάτι δε γίνεται σωστά στη χώρα μας....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ να αναφέρω ότι το 99,9% των αγορών μου, είναι πράγματα που ΔΕΝ υπάρχουν εδώ.

Ίσως είμαι στην μειοψηφία.

Απ'την άλλη καταλαβαίνω τις ελληνικές επιχειρήσεις να μη μπορούν/ή να μη χρειάζεται ή να μην είναι υποχρεωμένες να "καλύψουν" όλα τα εξειδικευμένα γούστα.

 

edit: Επειδή είχα αναφέρει κάποια δέσμευση χρημάτων σε prepaid Πειραιώς πριν μερικές μέρες, να επιβεβαιώσω σήμερα ότι η χρέωση έχει γίνει και πήρα email ότι τα έστειλαν.

(97 ευρώ από www.barnesandnoble.com και 23 από amazon.co.uk)

Μπορώ να σε καταλάβω ως ενα βαθμο,γιατι κ εγω εχει χρειαστει να κανω παραγγελιες απο εξωτερικο για εξειδικευμένα θεματα μουσικων οργανων που εδω δεν τα βρισκω.

Αλλα δν νομιζω οτι οι 2 μας ειμαστε ο κανόνας..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χθες το βραδυ επαιξα bangood- πιστωτικη visa eurobank

http://www.banggood.com/Lenovo-K3-Note-5_5-inch-4G-LTE-MTK6752-64bit-Octa-core-Smartphone-p-973411.html

 

σημερα το πρωι shipped με tracking no,και απο ολλανδια παρακαλω...

το οτι στο έστειλαν με nl post δεν σημαίνει οτι το στέλνουν απο ολλανδια,απο κίνα έρχεται 

Το only 2G δεν είναι πρόβλημα;

υποστηρίζει κανονικα 3g/4g 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν φοιτητής τεχνολογικής σχολής με πολλές αγορές αισθητηρίων και διάφορων ηλεκτρονικών, μπορώ να σας πω ότι οι τιμές είναι μέρα με την νύχτα.
Συμφοιτητής που ανέλαβε μια σχετικά απλή πτυχιακή όσον αφορά τα υλικά, από το Ebay του έβγαινε 50-100€ και από Ελλάδα θα πατήσει το 500ρι για πλάκα. Το ίδιο μοτεράκι που στο ebay το βλέπεις 2€ εδώ σε κατάστημα κάνει 35€.

 

 

Προσπαθώ εδώ και μέρες να αγοράσω ένα βιντεοπαιχνίδι από διάφορες σελίδες και δεν καταφέρνω τίποτα απολύτως. Δεν υπάρχει καμία τρύπα, κανένας τρόπος να αγοράσεις κάτι απ έξω.

Έχω δοκιμάσει με paypal και χωρίς, προπληρωμένη και χρεωστική Πειραίως και Eurobank. Επίσης δοκίμασα και Diners Club.
Εμείς που θέλουμε απλά ένα κλειδάκι για το Steam, την κάτσαμε την βάρκα....
Πρέπει να βρούμε άτομο που θα πάει εξωτερικό για να του δώσουμε λεφτά και να μας φέρει μια Paysafe.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να λέμε πως δεν είναι σοβαρό παίδες είναι αστείο. Είναι, και πολύ σοβαρό μάλιστα. Καταρχήν, υπάρχουν αγορές που έχουν αποκλειστεί ολοκληρωτικά από το Ελληνικό κοινό, όπως τα video games. Αυτό είναι ανήκουστο και απίστευτα τραγικό εν έτη 2015. Δεν μπορώ να καταλάβω πως το περνάνε κάποιοι στα ψιλά. 

Στην ουσία αυτή την στιγμή για παράδειγμα κανένας PC gamer δεν μπορεί να αγοράσει παιχνίδι. Κανένας απολύτως, στην Ελλάδα. Αυτό όχι Ουγκάντα, ούτε σε αποκλεισμένα χωριά στην άκρη του θεού. Δηλαδή από που κι ως πού πρέπει να περιμένω να εξυπηρετηθούν πρώτα οι επιχειρήσεις για να διαθέσω εγώ τα λεφτά μου όπως θέλω. Άσε που κάνει ζημιά και σε επιχειρήσεις τύπου sites και όχι μόνο στα οποία η κίνηση παίρνει την κατιούσα, καθώς ο άλλος δεν γουστάρει να διαβάζει για προϊόντα που δεν μπορεί να αγοράσει.

Σε λίγο θα μας πουν πως πρέπει να παντρέψουμε πρώτα τις αδερφές μας για να παντρευτούμε εμείς. Welcome to 1960. Και όχι δεν θέλω να παντρευτώ να αγοράσω ένα game θέλω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...